Topiknyitó: Portfolio 2015. 02. 23. 11:37

Magyar bérek: szerintünk meg ezért keresel kevesebbet egy osztráknál  

Ugrás a cikkhez
Azért magasabbak a nyugati bérek, mert ott magasabb a termelékenység - írtuk néhány napja, majd azt is fejtegettük, hogy milyen okokból alacsonyabbak a bérek a fejletlenebb országokban még akkor is, ha nincs igazi különbség a hazai és a külföldi...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=210425
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2015. 02. 24. 08:19
Előzmény: #34  Jon_Arbuckle
#65
"én meg csak azt állítom, hogy ha az osztrák munkásnak 10-et ad, akkor a magyarnak ugyan azért 4-et... // oké ezt értem, én is így gondolom //
értem, és tudom, hogy abból a 4-ből 2-t kap meg,// EZT IS ÉRTEM // de nem azért nem adja meg a magyarnak a 10-et, mert szegény úgyis csak 5-öt vinne haza belőle, akkor meg már minek.. maradjön inkább a 2 szerncsétlennek..// ezt nem értem, ki kéri hogy adjon 10-et, ez a jobbik választási progija volt, hogy európai béreket, nyilván ez egy lépésben kivitelezhetetlen.Adjon "csak" 5-öt az állam pedig csökkentse az adóéket így nem 2,5 hanem 3 marad a melósnál //
a magyar munkás akkor is sokkalé elégedettebb lenne, ha csak 5-öt vinne haza (tehát legalább a felét az osztráknak) // persze elégedett lenne, de itt is csak az előbbi fokozatosságot látom járhatónak a felzárkózáshoz. Ezzel így egyetértesz ?

kardkovacsi 2015. 02. 23. 23:18
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#64
Oktatás. Nem ám pénzesre csinálni mint ami most van. Én simán fizetnék 1%-al több áfát, ha mondjuk azt mondanák, hogy az egyetemeken a ösztöndíj alapokba megy az egész lóvé. Mondjuk még a legjobb 30%-40%-ban benn lévő egyén is kapna vagy 50e forint ösztöndíjat (annyit, hogy megéljen belőle szülői segítség nélkül). A lényeg, hogy magas legyen az arány, mert OK vannak zsenik és azokat támogatjuk, de rengeteg olyan ember kallódik el szerintem akik mondjuk a legjobb 30-40%-ba bekerülnének de mivel nincs otthon zsozsó és nem zseni ezért nem megy egyetemre.
Ezt akár el lehetne kezdeni valahonnan a gimnáziumtól is (16 éves kortól). A lényeg a gyerek anyagilag legyen érdekelt abban, hogy jól tanuljon (mert szerintem ez a legjobb motiváló tényező fiatalon).
Ugyanezzel együtt valamiféle marketing kéne minden évben, hogy tanulj bazdmeg mert különben nem lesz belőle semmit és egy szép kis chartot eléjük rakni, hogy ha informatikus leszel akkor 1 misit fogsz keresni 10 év után stb.
Nagyjából ennyi jutott most eszembe :)
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 23:06
Előzmény: #60  jumbo2
#63
Sajnos tényleg igaza van ebben. Ezért írom régóta és durva, hogy ennyire igaz és milyen lassú lesz ebben a változás: a kommunizmus legnagyobb kára az, amit a fejekben okozott. És Orbánék legnagyobb bűne is ez, hogy visszafelé megyünk e tekintetben. Ez mindennél nagyobb kár.
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 23:04
Előzmény: #28  Jon_Arbuckle
#62
Tökéletesen leírtad a lényeget. De ezt hiába magyarázod hőbörgő gazdasági analfabétáknak.
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 22:49
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#61
"é"-vel,nagy K-val és "s"-sel írják. egyébként a többi jó. (ha még a neve sem megy...)
a kérdés pedig az volt,hogy jó üzlet e.
igen,az.
jumbo2 2015. 02. 23. 20:27
Előzmény: #16  mro
#60
Ezzel tökéletesen egyetértek.

Sajnos ehhez nincsen meg a kulturális szint idehaza. Sem a beosztottnál, sem a főnöknél.
Phylaxa 2015. 02. 23. 20:00
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#59
Kutatás+fejlesztés és hazai befektetés.

A tőzsde egyébként jó terep lenne, direkt erre létrehozott alapokkal és cégekkel.
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 19:10
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#58
tőzsdei kiskáté,copyright Andre kosztolanyi.Mivel foglalkozik a McDonald's? Csak kezdőknek:-))
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 18:30
Előzmény: #53  Phylaxa
#57
"Tehát több marad, amiből ott tudsz költeni vagy befektetni.Itthon kevesebb marad és kevesebbet tudsz itthon költeni vagy befektetni."

Forintban vagy euróban mérve a havi egyenleget természetesen több marad átlagosan az EU 15 polgárainál, mint nálunk.

A portfóliós vélemény és a stat. szemlés összefoglaló konklúziója az, hogy növelni kell a termelékenységet a magasabb bérekhez, mert a jelenlegi bérek hozzávetőlegesen tükrözik a termelékenységünket és az árszintünket. Továbbá lehet más okokra is hivatkozni, de azok az összképre nincsenek nagy hatással.

A lényeges kérdés szerintem az, hogy nemzetgazdasági szinten hogyan lehetne növelni a termelékenységet. Hogyan lehetne a magas hozzáadott értéket előállító foglalkozások arányát növelni.
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 18:17
Előzmény: #49  David78
#56
++
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 18:14
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#55
akkora biznisz,igen.
~100M-val belekezdhetsz Te is. Ennyi a franchise + a bolt kialakítás.
kb 5-6 év és visszajön.
mondjuk esély csak akkor,ha az üzletlánc nyitni akar ott, ahol vagy...
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 18:11
Előzmény: #49  David78
#54
+
Phylaxa 2015. 02. 23. 17:59
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#53
Nálam a havi kiadások a következőképpen alakulnak:

1.Lakbér + rezsi
2.Élelmiszer+ruha
3.Közlekedés(tömegközlekedés+autó)
4.Tv,telefon,internet+szórakozás
5.Egészségügy
6.Oktatás

Nos ebben szerintem a fejlett országok jóval drágábbak és a fizetések is magasabbak. Az érdekes az, hogy ha a havi bevétel és kiadás különbségét nézem, akkor több marad a fejlett országokban.

Ezt az utolsó mondatot értelmezem. Tehát több marad, amiből ott tudsz költeni vagy befektetni.Itthon kevesebb marad és kevesebbet tudsz itthon költeni vagy befektetni.
nagivan 2015. 02. 23. 17:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#52
Okos ember pedig hülyéskedik!
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 17:25
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#51
Az alább linkelt cikkben továbbá szerepel a "fogyasztási kiadások és egyes összetevőik árszintje" (EU 15 = 100%).
Amiből látszik, hogy a fogyasztási árucikkek (72,3%): élelmiszer, ruházat és elektronikai cikkek közel esnek a nyugati szinthez (74,3-93,5% között mozognak). Ebből kialakulhat az a tévképzet külföldi nyaraláskor vagy online vásárlások során, hogy hozzávetőlegesen megegyezik a hazai és a nyugat-európai árszint.
Ugyanakkor a fogyasztói szolgáltatások (44,3%): lakhatás, háztartási energia a nyugati szint 38,3%-án áll.

Összességében nem hiszem, hogy figyelmen kívül lehetne hagyni az Mo-i árszint helyzetét amikor a termelékenység és a bérek kapcsolatáról folyik az ötletgyártás.
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 17:23
Előzmény: #47  Törölt felhasználó
#50
Egyébként szerintem is az. :-) Semmiképpen nem szabad belőle kiindulni.
David78 2015. 02. 23. 17:19
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#49
Ha jól emlékszem a cikk is arról szól, hogy két dolog miatt keresnek többet nyugaton
1.) termelékenység magasabb sok szektorban. A többi szektor - pl. fodrász, masszőr, taxis, amikre itt is előszeretettel hivatkoznak a fórumon - azért tud többet keresni, mert a magasabb termelékenységből adódó többlet haszonból ők is többet tudnak elkérni (a magasabb termelékenység "extraprofitja" lecsorog oda is az árakon keresztül, ahol nem magasabb a termelékenység)
>> és itt jön be WawRider kolléga árszínvonal témája: nem csak fizuk nagyobbak, az élet is drágább (de azért nem minden drágább, úgyhogy biztos, hogy jobban élnek mint mi, már csak azon lehet vitatkozni, számolgatni, hogy mennyivel...)
2.) Erős szakszervezetek és a törvényi háttér miatt a dolgozók arányaiban több pénzt tudnak kiharcolni. Tehát még ha ugyanazzal a hatékonysággal dolgozik a cég, akkor is többet fizet a dolgozóknak.

Ehhez a 2 igen fontos ponthoz én még azért tennék hozzá párat::
4.) Adóterhelés - a fórumon is számítgatott 70-75%-os állami elvonás szerintem sem túlzó. Ez az óriási elvonás tovább növeli a távolságot a nyugati és hazai bérek között. Ráadásul valószínű, hogy az állam által beszedett pénzek elköltése is jóval kevésbé hatékony - a nemzetközi összehasonlításban is éllovas lopást és korrupciót tovább súlyosbítja a saját seggét védő vezető réteg által kitermelt sötétség (a kormányzati "gépezetben" a lojalitás, szervilitás és gerinctelenség fontosabb követelmények, mint a szakmai hozzáértés - lsd Vida "tolmácsot kérek" Ildikó ).
5.) Szektorális különadók: Minden szektorra rádobunk egy kis plusz adót. Mindenre amiben csak egy kis pénz van és nem tud könnyen menekülni az országból. Ezek a cégek a dolgozóknak is fizethettek volna többet (lefaragva azt a hátrányt, amit a nyugatiak az erősebb munkavállalói érdekképviseletek révén kiharcoltak a dolgozóknak), ehelyett a kormány útonállása eredménye pont az ellenkezőjét váltotta ki: ott spórolnak a munkavállalókon (is), ahol csak tudnak (elmaradt béremelések, megszűntetett bónuszok, megvágott béren kívüli juttatások, kölcsönzött munkaerő, képzések leállítása / befagyasztása stb)
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 16:53
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#48
A cikkben be lett hivatkozva a magyar árszint: "a GDP árszintje a nyugat-európai átlag 54 százalékán állt."

Stat. szemlében össze lett foglalva a részletes kutatás:
link

Őszintén szólva egyedi példák (fiktív vagy valós) nem nagyon szokták felkelteni a figyelmemet. e-beszámolo.hu-n mindenki megnézheti, hogy egy forgalmasabb magyar meki/burger king milyen nyereséggel dolgozik. Ha akkora biznisz akkor tessék megírni és nyitok egyet én is.

Visszatérve a tanulmányra, ilyen apróságokra lehet bukkanni, mint pl.: A háztartási fogyasztói kiadások árszintje Magyarországhoz (100%) viszonyítva az EU 15 esetén 178%, közel a duplája.
Vagy pl.: 100 forintnyi magyarországi kereset vásárlóértéke az EU 15 esetén 56 forintot ér.
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 16:47
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#47
a Big Mac index-nek semmi valós alapja nicsen,ezt már többen leírták és cáfolták.Egy marhaság az egész.Bocs.
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 16:35
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#46
Erre van a Purchase Power, vagy a Big Mac index is. Van alapja, de az is torzít, mert mintavételezéssel, kosárral működik. Amúgy ebben is le vagyunk maradva, asszem a 28-ak alsó harmadában vagyunk a Purchase Power szerint.

Amúgy ha már Big Mac-et szóba hoztam, kedvenc elgondolkodtató példám mindig a müncheni Meki. Ott kb. annyiba kerül egy BM mint nálunk, +/- 10%. Az viszont, aki átnyújtja neked a cuccot a pult felett kb. 2x - 3x annyi fizetést kap, mint a magyar. Ennyivel hatékonyabban tenné ezt?

És menten felmerül egy másik kérdés is, ha a Meki a müncheni bárszínvonal, alapanyag + ottani rezsi mellett is nyereséges, akkor nálunk mekkora brutális profitra tesz szert?
Phylaxa 2015. 02. 23. 16:34
Előzmény: #38  elemes
#45
Ha úgy számolsz, akkor azt hiszed, hogy valaki vásárolni is fog a jövőben. Ha pedig így, akkor láthatod, hogy miért nincs piacunk. :)
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 16:26
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#44
A cikkben röviden meg lett említve az árszint is. Ha két országban egyenlő a termelékenység, de az egyikben fele akkora a fizetés attól még élhetnek ugyanolyan életszínvonalon a lakosok, ha fele akkora az árszint az alacsonyabb fizetéssel rendelkező országban.
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 16:13
Előzmény: #34  Jon_Arbuckle
#43
ausztriába nincsen minimálbér,de kb.1200 euro az alja a fizuknak,és ez 14-szer.Ez 4 milla felett ven.Nálunk az alja 67ezer nettó közmunka(220euro) vagy 97ezer "rendes "munka(360euro).12-szer ez 1,2milla.Több mint 3,5-szörös különbség.Nem hinném,hogy a termelékenységben is ekkora lenne.
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 16:09
Előzmény: #38  elemes
#42
Ez már csak a visszaosztás miatt is torz eredményt ad, meg átlagról beszélünk. Én ma ettem két csirkét, te meg egyet sem, de a kettőnk átlaga egy.
Törölt felhasználó 2015. 02. 23. 16:06
Előzmény: #39  Törölt felhasználó
#41
Ezer sebből vérzik ez az egész rendszer, így ahogy van. Nem hogy egy fórum, de egy vastag könyv is kevés lenne arra, hogy mennyi baj van. E sok probléma összhatása a jelenlegi eredmény és valahogy most nem látom, hogyan lehet ebből rövidebb idő, pl. 10-15 év alatt kijönni.

Azt szoktam mondani, hogy alapvetően három résztvevőnek köszönhető a mai helyzet. A sorrend nem tükröz fontosságot:

1. A mindenkori politikai vezetés, melynek tagjainak többsége a kizárólag a saját rövidtávú érdekeit tartja szem előtt. Korrupt, tolvaj társaság, vagy ostoba. Egyik sem jó.

2. A jó magyar ember, aki nem éri fel ésszel, hogy ha nem fizeti meg a vízvezeték szerelőt, akkor az nem megy a pékhez költeni, aki nem megy a henteshez, aki majd nem költ nála (nálam) a lóvét. Persze, mondhatnánk, nem tudja megfizetni. Fogalmazzunk úgy, hogy sokan meg tudnák fizetni, de tekergetjük egymás tökeit, hogy ki, mennyi árengedményt ad a feléből.

3. A multi, vagy külföldi, aki nevető harmadikként hasznot húz a bajunkból és a kiszolgáltatottságunkból. És neki van igaza, én is így tennék a helyében. Ez csak üzlet, nem személyes.

A termelékenységről még annyit, hogy az Audi, GM vagy a Merci itthoni gyárai a legkorszerűbbek közé tartoznak, ahol magasan képzett szakemberek állítanak elő igen nagy értéket. A fizetésük mégis a fele / harmada a kintiekhez képest. Na itt is megdől az elmélet a termelékenység - bérezés viszonylatában.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek