Topiknyitó: Portfolio 2014. 09. 18. 14:47

Devizahitelek: betelt a pohár a bankszövetség főtitkáránál  

Ugrás a cikkhez
A Magyar Bankszövetség főtitkára, Kovács Levente tollat ragadott, és kiírta magából a bankok elmúlt években elszenvedett kálváriáját. Fontosabb gondolatait csokorba szedtük. Kovács Levente a devizahiteles ügy kapcsán osztotta meg gondolatait a...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=203859
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemes
elemes 2014. 09. 19. 08:13
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#80
Törölt felhasználó 2014. 09. 19. 07:54
Előzmény: #77  Törölt felhasználó
#79
Hát persze, legyen devizakamat, mert az alacsonyabb, de ne legyen árfolyamkockázat. A devizahitelesek vérszemet kaptak.
Törölt felhasználó 2014. 09. 19. 07:54
Előzmény: #77  Törölt felhasználó
#78
Hát persze, legyen devizakamat, mert az alacsonyabb, de ne legyen árfolyamkockázat. A devizahitelesek vérszemet kaptak.
Törölt felhasználó 2014. 09. 19. 07:49
Előzmény: #76  Törölt felhasználó
#77
Romániában első alkalommal született jogerős döntés arról, hogy egy svájci frank alapú hiteles a szerződéskötéskor érvényes árfolyamon fizetheti vissza törlesztőrészleteit. A személyazonossága elhallgatását kérő nő 2008-ban vette fel hitelét, de pár év alatt törlesztőrészlete kétszeresére nőtt a frank erősödése miatt. Szakértők szerint a sikeres per precedenst teremthet Romániában.
"Erre a bírósági döntésre, valamint a magyarországi Kásler-ügyre hivatkozva a többi hiteles is pert nyerhet a bankok ellen" - összegezte Gheorghe Piperea ügyvéd, miért lehet precedens értékű a napokban közzétett bírósági döntés, amely lehetővé teszi, hogy az egyik család szerződéskötéskor érvényes árfolyamon fizethesse svájci frank alapú részleteit. Az ügyvédi iroda több mint ezer devizahitelest képvisel a bankok elleni perekben, akik mind hasonló szerződést kötöttek.

"Az segíthet a pereskedő hiteleseknek, hogy a szóban forgó hitelszerződésben – csakúgy, mint több ezer másikban – megtalálható egy feltétel. Ez kimondja, hogy ha a svájci frank árfolyama tíz százalékkal nő, a bank az eredeti árfolyamon számolhatja a törlesztőrészletet. Nem köteles, de megteheti. A bank nem ezt tette, és a bíróság ebben az esetben úgy döntött, ez tisztességtelen volt részéről" - magyarázta az ügyvéd.
A román törvényszék emellett azt is kimondta, hogy a pereskedő ügyfél szerződéséből törölni kell a kockázati költség nevű díjat. Ezt a banknak vissza kell fizetnie, ami az ügyfél esetében most kétmillió forintnak megfelelő lei. Több banki elemző is úgy véli, a törvényszék döntésének indoklását más törvényszékek is átvehetik.

"Ezeket a hitelszerződéseket és hitelcsomagokat a bankok állították össze, és ők ajánlották az embereknek is - miközben ismerték jól a kockázatokat. Ám nem figyelmeztették az ügyfeleket, így sokan ma már a részleteik kétszeresét kell fizessék a bankoknak" - mondta Alin Iacob gazdasági elemző.

Romániában több kezdeményezés is volt a devizahitelesek megsegítésére, többek között az RMDSZ dolgozott ki egy olyan törvénytervezetet, amely előírja, hogy a fogyasztó kérésére, a hitelező bankok kötelesek átváltani a valutában megkötött hitelt lei alapú hitelre, mégpedig a hitelszerződés megkötésekor érvényes árfolyamon. Ezt a tervezetet a szenátus elfogadta, de a képviselőházban még nem került napirendre.
Romániában csaknem 200 ezer állampolgárnak van svájci frank alapú hitele, közülük majdnem két és fél ezren pereskednek a bankokkal.
Törölt felhasználó 2014. 09. 18. 22:12
Előzmény: #71  Phylaxa
#76
"Mostmég nem is biztos, hogy megtörténik."

A piacok a biztosat árazzák csak vagy a várakozásokat (azaz a lehetet) is?
Törölt felhasználó 2014. 09. 18. 22:07
Előzmény: #72  Phylaxa
#75
Ez egy másik kérdés. Itt nem erről volt szó.

Vajon miért van az, hogy terelsz és a nyilvánvalót se akarod elismerni? (elemes is ugyanezt tette, mindent megtett, csakhogy ne kelljen leírnia a választ)
Törölt felhasználó 2014. 09. 18. 22:07
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#74
KEDVES erzsebetskrinyar !!!

Látom még mindig sötét vagy, mint az éjszaka !!! Mikor fogsz már beiratkozni egy alapfokú pénzügyi-gazdasági-jogi ismereteket nyújtó tanfolyamra ???
Törölt felhasználó 2014. 09. 18. 22:05
Előzmény: #71  Phylaxa
#73
"Az majd akkor fogja gyengíteni, amikor a bennfenntesek megtudják a kezdést."

Az előbb még azt írtad, hogy a várakozások gyengítik. Most akkor az vagy nem az?
Phylaxa 2014. 09. 18. 22:02
Előzmény: #69  Törölt felhasználó
#72
A környező gazdaságokhoz képest vonzóbbak lettek a költségek és a tudás is megvan. Ezenkívül az ezen országokból származó import drágább lett. Azt kell megnézni, hogy ki vesztett azzal, hogy ez megtörtént.

Lehet, hogy netto senki?
Phylaxa 2014. 09. 18. 21:58
Előzmény: #70  Törölt felhasználó
#71
Az majd akkor fogja gyengíteni, amikor a bennfenntesek megtudják a kezdést. Mostmég nem is biztos, hogy megtörténik. :)

Ez az egész devizahitelügy olyan hosszúnak tűnik, mint maga a hitel. Szépen komótosan húzzák. Kíváncsi leszek mi lesz a vége.
Törölt felhasználó 2014. 09. 18. 21:25
Előzmény: #68  Phylaxa
#70
"A HUF azért gyengül tartósan, mondjuk 10 éves távlatban, mert ezt várják a piaci szereplők."

Erről beszéltem én is. Köszi, hogy igazat adtál.

Tehát akkor szerinted is gyengíti a Ft-ot pl. az, ha arról beszélnek, hogy Ft-osítani fogják a devizahiteleket?
Törölt felhasználó 2014. 09. 18. 21:23
Előzmény: #64  Phylaxa
#69
"Én azt mondom, hogy úgy 1970-től kezdve kösd össze a ErősDeviza/HUF chart csúcsait és ebbe az irányba várd a forintot, amíg lesz"

A lenti árfolyamváltozásokat a zlotyhoz, a koronához, a lejhez, a levához és a kunához képest néztem. Ezek közül melyik szerinted az úgynevezett "ErősDeviza"? Úgy tűnik, a 3 betűs jeleikből nem sikerült felismerned ezeket.

A Ft gyengülést tehát én nem erős devizával szemben, hanem a régióhoz képest néztem (jut eszembe, a "régió" kifejezést írtam is, megkönnyítve a dolgod, hogy felismerd a devizákat). És bizony ezekhez képest is alul teljesített.
Phylaxa 2014. 09. 18. 21:21
Előzmény: #65  Törölt felhasználó
#68
A HUF azért gyengül tartósan, mondjuk 10 éves távlatban, mert ezt várják a piaci szereplők. Ezenkívül azért nem szakad, mert nem azt várják. A piaci árfolyam mindig a várakozást mutatja és nem a valóságot.

Azt elhiszem, hogy a FED várakozásait beárazzák és ezáltal ők hatással tudnak lenni a devizákra. De azt, hogy magyar politikusok mondanak valamit és az tartós hatást fejtene ki, hát én biztos nem hiszem el, de néhány shortos mondjuk pár napos pozival elképzelhető, hogy katasztrofális szörnyűségekről fog áradozni. :)
Törölt felhasználó 2014. 09. 18. 21:20
Előzmény: #64  Phylaxa
#67
"Én azt mondom, hogy úgy 1970-től kezdve kösd össze a ErősDeviza/HUF chart csúcsait és ebbe az irányba várd a forintot, amíg lesz"

A lenti árfolyamváltozásokat a zlotyhoz, a koronához, a lejhez, a levához és a kunához képest néztem. Ezek közül melyik szerinted az úgynevezett "ErősDeviza"?
Törölt felhasználó 2014. 09. 18. 21:12
Előzmény: #63  Phylaxa
#66
"De ezek konkrét dolgok és nem szövegelések. Nagyot mondással lehetetlen elmozdítani egy papírt tartósan."

Hol írtam, hogy ezt csak dumával érték el? A meglépett unortodox lépések nem csak duma.
Törölt felhasználó 2014. 09. 18. 21:10
Előzmény: #64  Phylaxa
#65
"Szerinted emögött a szövegelések állnak?"

Nem írtam, hogy csak az.

"Nem is tudtam, hogy ekkora hatalom lettünk. :)"

Ezek szerint azt sem értetted meg, hogy ez a Ft gyengülése...
Phylaxa 2014. 09. 18. 21:08
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#64
Szerinted emögött a szövegelések állnak? Nem is tudtam, hogy ekkora hatalom lettünk. :)

Én azt mondom, hogy úgy 1970-től kezdve kösd össze a ErősDeviza/HUF chart csúcsait és ebbe az irányba várd a forintot, amíg lesz. :)
Phylaxa 2014. 09. 18. 21:04
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#63
Természetesen beárazzák olyan gyorsan amilyen gyorsan csak lehet, aztán amikor elfogyott, akkor szépen visszaáll a rend.

De ezek konkrét dolgok és nem szövegelések. Nagyot mondással lehetetlen elmozdítani egy papírt tartósan.
Törölt felhasználó 2014. 09. 18. 20:47
Előzmény: #59  elemes
#62
"de azért meg kell mondjam a görög államcsőd és a feltörekvő devizákból való általános menekülésnek a forintra gyakorolt hatását nehéz lesz ignorálni."

Keresd ki, hogy 2011. szept. és 2012. jan/feb. között a Ft mennyit gyengült a régiós devizákhoz képest. Ezt most nem végzem el helyetted.
Törölt felhasználó 2014. 09. 18. 20:43
#61
EUR/HUF realtime árfolyam:
link

De a többi devizanemmel szemben is erősödött a forint:
link

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek