Topiknyitó: Portfolio 2014. 08. 22. 12:23

Brutális veszteség a bankoknál! - Beütött a devizahiteles csomag  

Ugrás a cikkhez
A végtörlesztés óta nem látott, 361 milliárd forintos veszteséget könyvelt el a magyar hitelintézeti szektor a második negyedévben. A devizahiteles csomagra eddig 350 milliárd forint körüli céltartalékot képeztek a bankok a magyar számvitel szerint....

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=202743
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Phylaxa 2014. 08. 24. 18:32
Előzmény: #58  elemes
#60
Majd most az orosz importtilalom miatt apadni fog sajnos kicsit.
Törölt felhasználó 2014. 08. 24. 18:31
Előzmény: #1  portfolio
#59
Nem kellene folyamatosan hazudni. El kell mondani, hogy a bankok a tisztességhtelenül, erőfölénnyel kikényszerített extra profitukból most vissza kell adniuk a megkárosítottak számára. Brutális haszonszerzésük során kussolt minden ma síró-rívó tolvajokat segítő. Miért is?
elemes
elemes 2014. 08. 24. 18:29
Előzmény: #57  Phylaxa
#58
de már 290-nél is rendes folyómérlegtöbblet volt.
Phylaxa 2014. 08. 24. 17:51
Előzmény: #55  elemes
#57
Ez a tekintélyes folyómérleghiány annak a rakat cégnek köszönhető amelyik az olcsó és hozzáértő munkaerő miatt gyártat, vagy szolgáltat itt, ha jól gondolom. Tehát, ha ebben drágulás következne be, akkor a forint gyengülésével helyreáll a rend.

Tehát a cégeknek is jó és az aktuális kormánynak is.

Na ez szűnne meg az euro bevezetésével. Tehát addigra valamit létre kellene hoznunk, ami ezt pótolja. Történetesen magas hozzáadott értékű termékek és szolgáltatások, méghozzá nem kis mennyiségben. Hát nem lesz egyszerű. 50 év alatt kivitelezhető? :)
Törölt felhasználó 2014. 08. 24. 17:38
Előzmény: #54  Phylaxa
#56
"Ez a 300 alatti euro őrület ez honnan jön? A mi gazdaságunk attól működött egyáltalán, mert a huf szépen értékelődött lefelé a kemény devizákhoz képest."

Nem írtam sose, hogy 250-nek kellene lennie... De a felesleges szabadságharccal gyengíteni biztosan értelmetlen és nem hasznos.
elemes
elemes 2014. 08. 24. 17:31
Előzmény: #54  Phylaxa
#55
ha azt feltételezzük, hogy a magyar gazdaság 5-10 éves távlatban kb úgy teljesít, mint 2012-2013-ban (tehát nem az idei 3+% növekedésre gondolok), akkor is igen jelentős a folyómérleg-többletünk. ez a folyómérlegtöbblet csak azért nem tolta erősödés irányáa a forintot, mert az EUR-HUF tranzakciók egy jelentős részét (az EU transzfereket) az MNB intézte: ha ez a pénz a bankközi devizapiacra kerül, komoly erősödési nyomást jelentene.

szóval ha a magyar gazdaság úgy muzsikálna, mint 2012-2013-ban, akkor is érdemben 300 alá mehetne az EURHUF.

azért nem megy, mert a pillanatnyi árfolyamban az (érzelmi töltet nélküli) spekulativ tranzakciók révén érvényesülnek a jövőre vonatkozó várakozások is. a kormányzat gazdaságpolitikáját pedig annak tartalmától nem teljesen függetlenül folyamatosan úgy interpretálják a legnagyobb devizapiaci szereplők (= a bankok) elemzői, hogy a helyzet egyre szarabbb lesz. tehát a jövőbeni várakozások romló gazdasági helyzetről szólnak: ezért nem tükrözi a forint mai árfolyama a gazdasági növekedést és a folyómérleg-többletet.

a kormánynak persze ez nem olyan rossz (az EU transzfereket több forintra lehet váltani). a bankok meg a saját árfolyamveszteségeiket növelik a pesszimista jóslataikkal és a gazdpol ekézésével, de hát az önérzetnek ára van.
Phylaxa 2014. 08. 24. 17:19
Előzmény: #52  Törölt felhasználó
#54
Ez a 300 alatti euro őrület ez honnan jön? A mi gazdaságunk attól működött egyáltalán, mert a huf szépen értékelődött lefelé a kemény devizákhoz képest. Más nem hajtotta soha a gazdaságunkat. Ha voltak is mesterségesen kialakított árfolyamok, azt mi a büdös életben nem tudtuk tartani és a végén keményen bepótolta a forint. Aztán mindig éppen rákentük az egészet valakire. :)
Törölt felhasználó 2014. 08. 24. 16:36
Előzmény: #49  Phylaxa
#53
"Arra gondoltam, hogy van elég bérlakás ahhoz, hogy ez a többszázezer család ne hitelből vegyen lakást, hanem a fizetéséből béreljen?"

Erre a válasz a piac: ha lenne annyi bérlő, hogy robbanjon a lakásbérleti piac, hidd el, gyorsan lenne elég sok kiadó lakás is.
Törölt felhasználó 2014. 08. 24. 16:34
Előzmény: #31  Phylaxa
#52
Sokszor leírtam, mit csinálnék: kötelező árfolyamgát (ott a kamatrész árfolyamkülönbözetét 180 felett az állam és bank állja), árverezési lehetőség megnyitása, bankváltási költségek leszorítása, "a hitelt vissza kell fizetni" kommunikálása hergelés helyett, a többi már megvalósult (középárfolyam, egyoldalú szerződésmódosítás megszüntetése). Rég meg kellett volna ezt tenni, nem lenne ennyi nem fizető, ja és nem 314 lenne az euró, hanem 300 alatt.
Peterbond 2014. 08. 24. 16:31
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#51
1. Nem muszáj hitelt fel venni. Továbbra is lehet bérelni. És akkor nem a banké az élete.

2. Amúgy meg nem a banké az élete hisz a lakást amiben él azért dolgozik. Akkor lenne igaz ha csak törlesztene de nem volna semmije.

3. Nekem is van hitelem, én se 15 éves vagyok és még jó 16-17 év hátravan a hitelből. Ettől függetlenül nem úgy érzem hogy a banknak élnék. Illetve igyekszem lehetőleg futamidő lejárta előtt visszafizetni az egészet majd.

4. A lakás a gyerekeké lesz akik tovább élhetnek benne vagy eladhatják és nekik már nem kell hitelt felvenni az új lakáshoz.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 24. 16:21
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#50
welcome to the real world neo

mégis, mit kellene csinálni, az államnak kellene lakást kiutalni?

a lakhatás egy valag pénz, és mivel mindenki előbb szeretne lakni, mint amennyi idő alatt megvan rá a pénz, az ideális áthidaló pénzügyi termék a hitel

nem ezzel van a gond, mert abba még senki nem halt bele, hogy hitele volt, hanem hogy kellene mögé fizetőképességet biztosító stabil jövedelem, amihez meg jó gazdaság kellene, ahhoz meg hát éppenséggel nem adottak a hazai feltételek, hogy finoman mondjam
Phylaxa 2014. 08. 24. 16:19
Előzmény: #47  Peterbond
#49
Arra gondoltam, hogy van elég bérlakás ahhoz, hogy ez a többszázezer család ne hitelből vegyen lakást, hanem a fizetéséből béreljen?

Egyébként, ha van önerőd és lejönnének a kamatok 6%-ra (hosszú távon), akkor olcsóbb használt lakást venni szerintem.
Törölt felhasználó 2014. 08. 24. 16:17
Előzmény: #47  Peterbond
#48
ismerek pár embert, aki 40 év körül van, rendelkezik egy 15-20 év futamidejű hitellel. fizetése felét (kb. 70-90k /hó v ) kicsengeti a hitelre. mire kifizeti azt, 55-60 éves lesz. talán lesz még munkája, és olyan jövedelme, amiből még megéll.

elment az egész élete arra, hogy addig banki lakásban/házban éljen.

jó esetben a gyerekeié lesz minden, ha kifizette az adott ingatlant.

adott adós meg felszuszanhat, hogy talán még van 5 éve nyugdijban, miközben élete elreppent és várja a faláda.

és még szerencsés, ha kifizette.

az életük a bankoké. :D és a vezéré!!! hogy ő és talpnyalói dőzsöljenek.
Peterbond 2014. 08. 24. 15:23
Előzmény: #44  Phylaxa
#47
"Magyarországon is igaz ez szerinted? Tehát megkaptam egy állást valahol és odaköltözöm. A béremből kifizetem az albérletet, a rezsit és a családot ellátom. Ez így működik nálunk? :)"

Hát fogalmazzunk úgy hogy meg van rá a lehetőség. Én ismerősi körömben jól működik ez a albérlet, rezsi megélhetés. De egyik se akar még házat venni magának. A lassan házasodók gondolkodnak rajta de ők is kisebb hitel nagyobb önerő verzióban gondolkodnak.

Amúgy nem értem mitől lenne az albérlet nagyobb költség mint a törlesztőrészlet. Nagyon sokáig én is albérletben laktam és a lakbér általában kisebb volt mint egy ugyanakkora lakásra a törlesztőrészlet.

Szóval ha nem lehet albérlet + rezsi + megélhetés 3-ast kitermelni valakinek akkor mitől jobb ugyanez csak magasabb törlesztő részlettel és X millió adóssággal?

Persze van egy házad ami elvileg a tiéd de a mindennapi megélhetésben ez nem segít.
elemes
elemes 2014. 08. 24. 14:47
Előzmény: #41  Peterbond
#46
azért nem csak erről :)
az államadósság (államkötvények) egy pénzpiaci puffer, aminek a "hozamszabályozásával" lehet anticiklikus gazdaságpolitikát folytatni. Lámfalussyék eredeti koncepciója az eurozóna megalkotásakor az volt, hogy "normális" gazdasági időszakban (szerény GDP növekedés) a költségvetések legyenek egyensúlyban, recesszió idején megengedett a max 3% hiány, erős fellendülés idején szabad törleszteni (az állami "deleveraging" is az anticiklikus gazdaságpolitika része, ugye).

persze nem véletlen, hogy (Kydland-Prescott nyomán) a monetáris politikát is ki kellett venni a "cigány módra" gondolkodó kormányok kezéből: a ktgvetési hiánnyal sem tudnak felelősen gazdálkodni.
Phylaxa 2014. 08. 24. 14:45
Előzmény: #43  Peterbond
#45
" De ahogy 3 szereplős a dolog úgy legyen 3 szereplős a felelősség is"

Korrekt.
Phylaxa 2014. 08. 24. 14:42
Előzmény: #38  Peterbond
#44
"A kapitalizmus az esélyét adta meg hogy kinőhessen az ember az átlagból ha jobban teljesít. Nem alapvetően jár vele minden."

A lakás az egyetlen, ami minden társadalomban fontos az embereknek. Az nem az átlagtól jobban teljesítőknek jár, hanem az egyetlen komoly piaci szegmens, ami a legtöbb embert érint és bizony hosszú távú hitel.

Ennek ellenére bizonyn sokan bérelnek lakást a fejlett országokban. Nincs is azzal semmi baj. Ahol a munka, oda költözöm. Rugalmas és rendben van.

Magyarországon is igaz ez szerinted? Tehát megkaptam egy állást valahol és odaköltözöm. A béremből kifizetem az albérletet, a rezsit és a családot ellátom. Ez így működik nálunk? :)
Peterbond 2014. 08. 24. 14:39
Előzmény: #42  Phylaxa
#43
"Egy társadalom életét, mindenkiét komolyan meghatározhatja 20-25 évre ez a szegmens. Ezért tartom fontosnak, hogy megoldják és tanuljanak belőle."

Így ezzel maximálisan egyetértek. Meg kell oldani ez tény. És még csak azt se mondom hogy ne legyen semmilyen mentés mert legyen. De ahogy 3 szereplős a dolog úgy legyen 3 szereplős a felelősség is.
Phylaxa 2014. 08. 24. 14:35
Előzmény: #36  Peterbond
#42
Nézd én az egész devizahitelsztorihoz azért szoktam hozzászólni, mert a lakásprobléma, úgy ahogy elemesnek is leírtad mindenkit érinthet aki megszületett. Engem ebből az egészből ez az egy szegmens érdekel.

Komoly hibákat követett el mindhárom érintett fél ebben. Ez nem tőzsdei játék és nem sárgarépa a helyi piacon.

Egy társadalom életét, mindenkiét komolyan meghatározhatja 20-25 évre ez a szegmens. Ezért tartom fontosnak, hogy megoldják és tanuljanak belőle.
Peterbond 2014. 08. 24. 14:34
Előzmény: #39  elemes
#41
De jellemzően nagyon kedvelt.
Most nem azért de mi másról szól az egész államháztartás is és az állam adósság?
A Nyugdíj?

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek