Topiknyitó: Portfolio 2014. 08. 21. 11:13

Devizahiteles perek: máris elbukott a bankok egy része  

Ugrás a cikkhez
A Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma eddig 19 keresetlevelet utasított el formai okokból - válaszolta az Index azon kérdésére a bíróság, valóban tömegesen elutasítják-e a bankok kereseteit. A gond az, hogy próbálkozni csak egyszer lehet:...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=202700
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemes
elemes 2014. 08. 21. 20:03
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#40
aki versenyszférában dolgozik, találkozott már olyan helyzettel, hogy valamilyen dokumentumot be kell adni (például tenderre választ).

mivel NEKEM ELEMI ÉRDEKEM, hogy a kiíró elfogadja amit beadok, a nem teljesen egyértelmű feltételeket igyekszem a lehető legtágabban értelmezni. pl a szerződés szövegét Wordben, PDF-ben elektronikusan aláírva, a kézzel aláírt oldalakat pedig beszkennelve _IS_.

***

többedszer is szeretném leírni, hogy nem értem, minek képzelsz engem és minek képzeled magad - számonkéred rajtam, hogy válaszolok-e? gyerekes...
elemes
elemes 2014. 08. 21. 19:54
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#39
"Ja és persze válaszolnod nem sikerült."

de igen, sikerült válaszolnom ("természetes intelligenciával"). neked nem sikerült megértened, de erről én már nem tehetek :-)

(az ész az egyetlen dolog, amit a Teremtő igazságosan osztott el: senki nem panaszkodott, hogy neki nem jutott elég...)
elemes
elemes 2014. 08. 21. 19:51
Előzmény: #36  Törölt felhasználó
#38
mondom: a hülyének való levés jogával élés nem volt jó ötlet, és sok pénzbe került.

a bank azzal fordult a bírósághoz, hogy szerinte a szerződés tisztességes volt – majd ennek illusztrálására mellékelték a hatvanoldalas apróbetűs szerződést beszkennelve, PDF-ben?

végülis AZT sikerült demonstrálniuk, hogy ugyanúgy leszarták az ügyfelet, ahogy most a bíróságot.
Törölt felhasználó 2014. 08. 21. 19:43
Előzmény: #35  elemes
#37
Ja és persze válaszolnod nem sikerült. Íme a kérdésem mégegyszer:

"A bíróságnak azt kell néznie, AMIT az ügyfél aláírt. Ezt mégis hogyan máshogy tudod prezentálni hitelesen?"
Törölt felhasználó 2014. 08. 21. 19:42
Előzmény: #35  elemes
#36
"egyszerűen: természetes intelligenciával.

a "kapják be" típusú válasz a jelen helyzetben a bankok részéről nem bölcs, akárcsak a hülyének való levés joga sem, mert esetleg százmilliárdokba kerül az önérzet sérelmének ilyetén kifejezése."

Melyik bank mondta, hogy "kapják be"? Mégis honnan kéne a banknak kitalálnia, hogy egy PDF formátumot most nem fogadnak el? Nekem volt már néhány peres ügyem, alperes, felperes is voltam már, és sokszor tettek/tettem le bizonyítékként bescannelt, PDF-es anyagot (ha kell, ott volt az eredeti náluk/nálam - volt, hogy valamiből nem is kérték az eredetit még bemutatásra se).

A fenti szöveged egy natúr, bankellenes lózung, ami a konkrét ügyben minden tényszerűséget nélkülöz, süt belőle az elfogultság.
elemes
elemes 2014. 08. 21. 19:13
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#35
egyszerűen: természetes intelligenciával.

a "kapják be" típusú válasz a jelen helyzetben a bankok részéről nem bölcs, akárcsak a hülyének való levés joga sem, mert esetleg százmilliárdokba kerül az önérzet sérelmének ilyetén kifejezése.
elemes
elemes 2014. 08. 21. 19:11
Előzmény: #30  Törölt felhasználó
#34
"süket füleket döngettem"

ezt megvettem, köszi :)
Törölt felhasználó 2014. 08. 21. 18:27
Előzmény: #31  Törölt felhasználó
#33
De lehet kérdezni, ha tudod, hogy valamit kérdezned kell, mert mondjuk nem egyértelmű. De ha egyértelműnek látszik, akkor nincs miért kérdezned.

A törvény így fogalmaz:

"A keresetlevélhez továbbá elektronikus adathordozót kell csatolni, amely tartalmazza a keresetlevélnek és mellékleteinek informatikai eszköz alkalmazásával megszerkesztett változatát."

A bíróság szerint a PDF nem ilyen. A bankok meg triviálisnak vették, hogy az.

Megjegyzem: minden jogi eljárásnál van lehetőség hiánypótlásra, meg jogi felülvizsgálatra, stb. Itt ilyen lehetőség sincs.

Ebből is látszik, hogy itt nem volt cél a szakmailag és jogilag is korrekt eljárás. Itt egy látszat minimumlehetőség biztosítása volt a cél, hogy ne legyen azonnal Alkotmány-, meg EU jog ellenes az egész. De valódi eljárást már nem nagyon akarnak folytatni, ezért aztán nagyon gázos formai kötekedéssel akarnak kibújni a tényleges, érdemi tárgyalások alól.

Törölt felhasználó 2014. 08. 21. 18:23
Előzmény: #31  Törölt felhasználó
#32
De lehet kérdezni, ha tudod, hogy valamit kérdezned kell, mert mondjuk nem egyértelmű. De ha egyértelműnek látszik, akkor nincs miért kérdezned.

A törvény így fogalmaz:

"A keresetlevélhez továbbá elektronikus adathordozót kell csatolni, amely tartalmazza a keresetlevélnek és mellékleteinek informatikai eszköz alkalmazásával megszerkesztett változatát."

A bíróság szerint a PDF nem ilyen.

Megjegyzem: minden jogi eljárásnál van lehetőség hiánypótlásra, meg jogi felülvizsgálatra, stb. Itt ilyen lehetőség sincs.
Törölt felhasználó 2014. 08. 21. 18:00
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#31
"De a bíróságnak azt kell néznie, AMIT az ügyfél aláírt. Ezt mégis hogyan máshogy tudod prezentálni hitelesen? "
A beadás előtt nem lehet kérdezni ha valami nem tiszta és nagy horderejű perről van szó ?
Törölt felhasználó 2014. 08. 21. 17:12
Előzmény: #20  elemes
#30
"az a bank, amely a word doksi helyett word-ből kinyomtatott majd (mondjuk 150 dpi-vel) beszkennelt szöveget ad be PDF-ben, demonstrálja az ügyfelekkel szembeni tisztességtelen viselkedést is. "
A pdf "etikettet" nem ismerem és a szerkesztési problémát sem ami miatt visszadobták de az ügyféllel szembeni tisztességről van tapasztalatom.
Pár hónapig leveleztem dev.hitel ügyben a bankkal, írtam ügyintézőnek,fiókvezetőnek,banki jogásznak stb.A hivatalos válaszok b2 lepattintós szöveg az aláírás pedig minden esetben a bank neve volt azaz véletlenül sem konkrét személy aki érdemben tárgyal.Minden levelemet aláírással névvel küldtem / nem egy adós,az adós stb.. / mégis süket füleket döngettem.Mikor ügyvéddel mentem be változott a helyzet, előkerültek a "névtelen döntnökök" és az én nevem is megtanulták ! Később elfelejthették mert kb.2 éve úgy kapom a leveleket a havi fizetendő részletről, hogy átkereszteltek
Fülöp helyett Oülöpre ami látszólag nem zavarja őket én viszont súlyos önértékelési zavarban szenvedek nem tudom kell -e fizetnem vagy elég egy cím a "jó adóshoz" pedig elég a banknak megbecsülése jeléül annyit odaírni : gipszjakab ?
Törölt felhasználó 2014. 08. 21. 16:46
Előzmény: #26  elemes
#29
"lehet, csak azért nem ugyanaz, amikor a PDF-ben egy bevallási útmutatót találsz"

Nem bevallási útmutatóra gondoltam, hanem pl bérrendszeri igazolásokra.
Törölt felhasználó 2014. 08. 21. 16:45
Előzmény: #26  elemes
#28
De a bíróságnak azt kell néznie, AMIT az ügyfél aláírt. Ezt mégis hogyan máshogy tudod prezentálni hitelesen?
elemes
elemes 2014. 08. 21. 16:44
Előzmény: #24  Törölt felhasználó
#27
de itt nem elektronikus (és esetleg elektronikusan aláírt) számláról volt szó, hanem egy 60-100 oldalas szerződés szövegéről, ugye.
elemes
elemes 2014. 08. 21. 16:43
Előzmény: #25  Törölt felhasználó
#26
lehet, csak azért nem ugyanaz, amikor a PDF-ben egy bevallási útmutatót találsz, vagy amikor a bíróság akarja tanulmányozni a szerződések szövegét.
Törölt felhasználó 2014. 08. 21. 16:41
Előzmény: #20  elemes
#25
"bár ez csak cirkumstanciális bizonyíték, de akár szándékosan, akár bambaságból csinálták, megérdemlik a szopást."

A NAV is pdf-ben küldi a dokumentumait :))
Törölt felhasználó 2014. 08. 21. 16:36
Előzmény: #23  signal2
#24
Elég sok helyen pdf-ben készítik a doksikat. Nem kell átalakítani/szkennelni. Pl. elektronikus számla nem is készülhet doc-ban viszont megfelelő pdf-ben.
signal2
signal2 2014. 08. 21. 16:33
Előzmény: #20  elemes
#23
Csakhogy a word doksiban bármit átírhat, bárki. Nem tudom, hogyan lehetne hiteles bizonyíték egy bíróságon. A skennelt azért kell, hogy bizonyítsák: tényleg azt írta alá az ügyfél.
Törölt felhasználó 2014. 08. 21. 16:32
Előzmény: #21  elemes
#22
Reagálsz a #13-ra, 14-re?
elemes
elemes 2014. 08. 21. 16:29
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#21
ne becsüld le, ha elég fícsürdús acrobattal csinálod, a szkennelt szöveg mögött a filében ott lesz a szöveg is. látványos, amikor egy maszatos bitmap-ben lehet SZÖVEGET kijelölni és másolni.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek