Topiknyitó: Portfolio 2014. 04. 24. 09:08

A bankokkal vetetne állampapírokat az MNB  

Ugrás a cikkhez
A nemzetgazdaság magas bruttó külsõ adósságának és így a magas refinanszírozási igénynek a mérséklése a fõ célja a Magyar Nemzeti Bank által ma reggel bejelentett, összetett hatású intézkedéscsomagnak, amelynek sikeres végrehajtásával...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=198175
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
signal2
signal2 2014. 05. 07. 12:18
Előzmény: #133  elemes
#136
A HUF likviditás mindig a jegybankban csapódik. Ha a jegybank vált le valamit HUF-ra, akkor azt bevonja (csökken a monetáris bázis).
Dezso_Laszlo 2014. 05. 07. 12:14
#135
Az ötlet az enyém, a Népszava közölte pár éve (csak én a szerencsejátékosoknak csináltam volna értékpapír-árukapcsolást ... ami azért kicsit hatékonyabb lett volna a lakosság felelősségre szoktatásában is).
Törölt felhasználó 2014. 04. 29. 21:23
Előzmény: #133  elemes
#134
Pont ezt a kockázatot kerülik el, mert sosem tudni mi lesz ha el kell adni
elemes
elemes 2014. 04. 29. 20:49
Előzmény: #132  Törölt felhasználó
#133
De akkor vehet hosszabb kötvényt, amit elad, ha kell a zsé. Vagy vigye máshova.

Azon filózok móg, hogy masszív folyómérleg-többlet forintra váltásával keletkező forint-likviditással mi lesz.
Törölt felhasználó 2014. 04. 29. 19:21
Előzmény: #131  elemes
#132
Pár bázispont itt nem oszt nem szoroz, aki nem szeretne állampapíros kockázatokat....
elemes
elemes 2014. 04. 29. 18:28
Előzmény: #130  Törölt felhasználó
#131
"legfeljebb pár bank kap egy kis jutalékot."

...és akkor már pont nem lesz érdemes.
Törölt felhasználó 2014. 04. 29. 16:28
Előzmény: #122  signal2
#130
Ez csak az elképzelés rövid összefoglalása. Csakhogy nem biztos hogy mindenki ennek megfelelően cselekszik majd. Pl. azok aki már nem tudnak közvetlenül az MNB-nél elhelyezni a pénzt, igénybe vehetik a bankok közvetítését és akkor ugyanott leszünk, legfeljebb pár bank kap egy kis jutalékot.
watson
watson 2014. 04. 29. 10:31
Előzmény: #117  elemes
#129
"egy kis része államkötvényből a biztonságos vállalati kötvények felé fordul"

szerintem ilyen nincs Magyarországon. Sőt. Viktor kormányzása alatt megrendült jogbiztonság és megrendült magántulajdon védelem mellett brutál kockázat mindenféle vállalati kötvény. Emlékezz első ciklusára, hog elvett a MOL-tól 100mrd-ot kampánycélból, vagy előző ciklusban az OTP-től... de ha csak a Felcsúti szemétdomb sponzorlistáját megnézed (igaz az lopott közpénz), de mégis látható hogy milliárd számra takarítja ki a forintokat vállalatokból...
watson
watson 2014. 04. 29. 10:26
Előzmény: #126  Törölt felhasználó
#128
Magyarázza el valaki, az előbbi MKB nyilatkozatot is figyelembe véve, hogy mi mozgatná a változást!

Az tök jó vágyálom, hogy vállalják át a külföldi piaci szereplők az árfolyamkockázatokat és forintban finanszírozzanak Magyarországon, de mint az MKB is nyilatkozta és az OTP is ők kockázatkerülők, így nem fognak a stratégiájukon változtatni, és ha valamit devizában kell fedezni akkor nem fogják forintban (bocs ha leegyszerűsítően fogalmazok).
A devizatartalékból persze lehet csökkenteni a devizaadósságot esetleges jegybanki konverzióval bizonyos mértékig, de ez szerintem nem a kamatmérséklődés irányában hat, vagy tévednék?
elemes
elemes 2014. 04. 29. 08:32
#127
Törölt felhasználó 2014. 04. 28. 09:08
Előzmény: #122  signal2
#126
Én abszolút egyetértek a posztban írtakkal. Ez összességében jó lépés az MNB-től.
Törölt felhasználó 2014. 04. 28. 09:04
Előzmény: #116  elemes
#125
Megint sokat írtál válasz nélkül.
Törölt felhasználó 2014. 04. 28. 09:04
Előzmény: #123  signal2
#124
Nem bankokról van szó.
signal2
signal2 2014. 04. 28. 09:01
Előzmény: #120  Törölt felhasználó
#123
Pedig elég ritka a hosszú lejáratú, fix kamatozású hitel a világban...
signal2
signal2 2014. 04. 28. 08:59
Előzmény: #115  xmann
#122
Itt van Zsiday véleménye. Egyet lehet érteni vele.
link
elemes
elemes 2014. 04. 28. 08:56
Előzmény: #119  signal2
#121
"Egyelőre érthetetlen a kormány és az MNB forintot gyengítő politikája is. Olyan, mintha nagy ívben tojnának a devizahiteles magányszemélyekre és vállalatokra."

A magánszemélyek szívnak.
A vállalatok többsége sokkal kevésbé.
Törölt felhasználó 2014. 04. 28. 08:52
Előzmény: #115  xmann
#120
"- Ugyanezen naptól a potenciális jegybanki eszköztár részévé válik egy változó kamatozású hosszú lejáratú fedezett forint hitel, ami a forint likviditáshoz jutást segíti"

Én ezt a részt kicsit kockázatosnak tartom. Hosszú lejáratú, változó kamatozású ???
signal2
signal2 2014. 04. 28. 08:52
Előzmény: #92  elemes
#119
Nem feltétlenül a felvételkori hitelképesség helytelen femérésével volt a probléma. Egy MNB-s tanulmány kimutatta, hogy a nemfizetés legfőbb oka a munkhely elvesztése.
Tény, hogy nem számoltak egy black swan 2008-as válsággal, így utólag alulbecsülték ennek kockázatát.
Nem számoltak továbbá azzal, hogy a fő fedezetet, az ingatlant nem tudják érvényesíteni, mert a) kilatkoltatási moratóriumot vezetnek be, b) összezuhan a lakáspiac.
A végtörlesztéssel nem számolHATTAK, amely a) azonnali, jelentős veszteséget okozott, b) nagy mértékben rontotta az egyébként még fizetni képes adósok fizetési hajlandóságát is. Ez valamint a tartós bankadó azt eredményezik, hogy bár a pénzpiaci kondíciók adottak lennének kamatcsökkentésre ezen hitelek esetében, a megnövekedett hitelezési és egyéb költségek ezt nem teszik lehetővé.
Egyelőre érthetetlen a kormány és az MNB foritnot gyengítő politikája is. Olyan, mintha nagy ívben tojnának a devizahiteles magányszemélyekre és vállalatokra.
Egy szó mint száz: a szerződéseket szerintem egyedileg kell vizsgálni, a legtöbb szerződésről eldönthető, hogy ki vállalta túl magát, ki mérte fel rosszul a kockázatotkat és milyen arányban, tehát hogy szükséges a korábbi és későbbi terheket megosztani. Ennek ersze meg kell tremteni a jogszabályi és szabályozási hátterét, mert a mostani egy ilyen típusú megoldásra nem alkalmas.

Sajnos nem teljesen értek egyet azzal sem, hogy olyan hatalmas információs asszimetria lett volna egy banki tanácsadó vagy KÖZVETÍTŐ (ld: Brokernet...), és egy hitelfelvevő között. Mindkét fél súlyos információhiányban szenvedett inkább. A bankok felelőssége itt nem elhanyagolható a tanácsadó/ kiözvetítő esetében.
elemes
elemes 2014. 04. 28. 08:50
Előzmény: #114  Törölt felhasználó
#118
nem tudom. ennyi információ alapján még magánvéleményem sincsen.
elemes
elemes 2014. 04. 28. 08:49
Előzmény: #115  xmann
#117
köszönöm :)

szerintem rövid távon lenyomja a DKJ hozamokat, illetve ez a rövid táv már le is zajlott. hosszabb távon is lehet valamekkora hozamszintcsökkenési hatása, de a mostani tranziensnél szerintem sokkal kisebb.

a kéthetes kötvényből kiszoruló 500 mrd forint egyik részét más országba viszik a tulajdonosok, másik részét államkötvénybe fektetik (vagy DKJ-be). Közvetve lehet olyan hatásai is, hogy a a kicsit csökkenő hozamszintek miatt az befektetők egy kis része államkötvényből a biztonságos vállalati kötvények felé fordul, de ez mindenképp lassú folyamat (ilyen allokációs döntéseket szerintem már nem az alapkezelők hoznak) és talán nem is lehet megmondani, hogy ezért vagy másért történik.
elemes
elemes 2014. 04. 28. 08:41
Előzmény: #110  Törölt felhasználó
#116
fura dolog ez, mert egyrészt, úgy beszélsz, mintha széles közönség előtt vonhatnál kérdőre, ami két anonim nick között akkor is vicces lenne, ha tényleg széles közönség lenne, nem pedig csak két ember beszélgetne egymással másokat.

másrészt, a kérdésed nem egy kérdés, hanem több, kérdő mondatba foglalt állítás.

harmadrészt, eldöntendő kérdésnek próbálsz beállítani egy összetett problémát.

negyedrészt, ismételgeted a kérdést, miközben láthatóan nem olvasod el amit írok, különben észrevetted volna, hogy már leírtam a véleményem.

ötödrészt, kifejezetten rühellek szekértáborba tartozni, ezért nem vagyok hajlandó olyan beszélgetésekben részt venni, amelyről én úgy érzem, hogy szekértáborba akarnak sorolni vagy meg akarnak címkézni. és egy másik kérdésben egyszer már eljátszottad ezt az "ismét kérdezem" játékot; lehet, hogy van, aki bemegy ebbe az utcába, én nem szeretnék.

Szóval nem egy mozit nézünk. Csóközön.
xmann 2014. 04. 28. 08:40
Előzmény: #113  elemes
#115
Kicsit elkanyarodtatok a témától: a bankokkal vetetne állampapírokat az MNB. Ehhez a devizahiteleknek viszonylag kevés köze van. És arra van is másik topik.

Itt inkább ennek az intézkedésnek a lehetséges hatásaival kéne foglalkozni.Pl. lenyomja e az állampapírhozamokat, lesz e emiatt sok kiáramló tőke, hogy hat a forintra, hosszú kötvényekre, stb stb.

A devizahiteles szócséplést meg szerintem meg kéne hagyni Rogánnak
Törölt felhasználó 2014. 04. 28. 08:39
Előzmény: #112  elemes
#114
Csak a véleményed kértem !!!
Vagy az sincs ?
Nem lehet hogy csak a bankellenes hangulat keltése miatt vannak ilyen ügyek?
elemes
elemes 2014. 04. 28. 08:35
Előzmény: #111  Törölt felhasználó
#113
Választottbíróság egyébként konkrétan egy tartozás végrehajtásáról, pontosabban fizetési meghagyásról nem is dönthet.
elemes
elemes 2014. 04. 28. 08:33
Előzmény: #111  Törölt felhasználó
#112
Nem tudom, nem szeretek jogászkodni, de hitelt felvenni nem kötelező, illetve ha valakinek fontos, kereshet olyan bankot, amelyik nem köti választottbírósághoz a hitelfelvételt.

De írtam már (és nem szeretnék Pénznyelőhöz hasonlóan az öreg Kató bácsi nyomába lépni), hogy a piaci tranzakciók legnagyobb részében durva információs aszimmetria van, amellyel szemben nincsen igazán hatásos eszközünk. Vagyis, a tudás birtokosa mindig megszívathatja az ügyfelét (ha akarja).
Törölt felhasználó 2014. 04. 28. 08:22
Előzmény: #96  elemes
#111
Most olvastam a hírt:

"A 2008-as hitelszerződésben szerepel egy olyan pont, amely szerint a felek esetleges jogvitájában csak a Pénz- és Tőkepiaci Állandó Választott bíróság dönthet, és ha ez megtörténik, fellebezésre nincs lehetőség. A nyugdíjas hitelfelvevőt tájékoztatták erről a feltételről."

Mi erről a véleményed? Szerinted emiatt tényleg tisztességtelen egy szerződés ?

Törölt felhasználó 2014. 04. 28. 08:12
Előzmény: #109  elemes
#110
Értem, tehát válasz most sincs. Beszédes a válasz megtagadás is.
elemes
elemes 2014. 04. 28. 08:10
Előzmény: #108  Törölt felhasználó
#109
Nem ugyanazt a mozit nézzük :)
hogy klasszikust idézzek.
Törölt felhasználó 2014. 04. 28. 08:05
Előzmény: #107  elemes
#108
Olvastam, erre írtam, hogy az nem válasz. Egy teljesen normális kérdést tettem fel, ami túlmutat a napi pártpolitikán. Jó lenne, ha válaszolnál. Nem olyan nehéz ám leírni egy igen/nem-et, esetleg némi indoklást. Több időd ment el a válasz megkerüléssel (annak nevetséges megmagyarázásával), mint egy korrekt válasszal...
elemes
elemes 2014. 04. 28. 07:38
Előzmény: #106  Törölt felhasználó
#107
Hát, olvasni nem foglak megtanítani :)
Törölt felhasználó 2014. 04. 28. 07:27
Előzmény: #103  elemes
#106
Ez nem válasz a feltett kérdésemre.
elemes
elemes 2014. 04. 28. 04:51
Előzmény: #104  Törölt felhasználó
#105
Depressziósnak látszol.

(a gondolatmenetet több pontján is csak önmaga támasztja alá)
Törölt felhasználó 2014. 04. 27. 23:06
Előzmény: #102  Törölt felhasználó
#104
Szerintem pontosan e miatt nem lesz még jó ideig normális hitelezés Magyarországon. Sikerült a pénzügyi rendszer, illetve a piac rendszerszerű környezete iránti alapvető bizalmat aláásni az állam részéről. Látható, hogy a piaci alapon működő pénzintézetek még az extrém alacsony kamatkörnyezet mellet is igen magas hitelkamatokat alkalmaznak, alapvetően a politikai kockázatok miatt. Jelenleg azt sem tartom kizártnak, hogy a forinthitelezés is teljesen el fog lehetetlenülni, illetve a devizahiteles perek után a forinthitelesek is pereket fognak indítani (hivatkozva a kamatok pénzintézet általi egyoldalú módosítására - ami ugyebár a devizahiteles ügyekben is sarkalatos pont - kérik a szerződések érvénytelenségének kimondását. Sőt felmerült, hogy a kezelési költségek is "tisztességtelenek", bármilyen hitel esetében, hiszen nem tartalmaznak a hitelesek érdekében nyújtott szolgáltatásokat.) Ha a peresetek a politikai szándékoknak megfelelően alakulnak, akkor bizony itt nem lesz érdemi hitelezés hosszabb távon sem. Van egy olyan érzésem, hogy a jegybank fog pénzt kihelyezni lakossági hitelezésre is más pénzintézeten keresztül.
elemes
elemes 2014. 04. 27. 23:03
Előzmény: #102  Törölt felhasználó
#103
#91
Törölt felhasználó 2014. 04. 27. 21:46
Előzmény: #100  elemes
#102
Elemes, erre még mindig nem válaszoltál (a lenti "válaszaid" alapján már semmin nem csodálkozom.

Íme a kérdésem, amire valahogy nem megy a válaszadás. Nem nekem ciki, hogy kikerülöd.

Szerinted a kormányzati bankszivatás, ami nyilvánvalóan fizetési morál, pénzügyi rendszer iránti bizalom romboló, az helyes magatartás?
watson
watson 2014. 04. 27. 12:04
Előzmény: #92  elemes
#101
Póka László köztörvényes bűnöző hitelközvetítő "Nem adom a házam mozgalom" valójában ellopom a betétedet mozgalom agyatlan megteremtőjeként próbál menekülni a a felelősség elől. (itt a link a hülye oldaláról, de csak saját felelősségre, mert annyira buta link

ALAPMŰ: link
"annyira jónak tűnt" átqrni embereket hitelközvetítőként és ellopni mások pénzét amit most "nem adnak" vissza egy jó tolvajhoz illően.
..."kitanulták" ... de felelősséget azt nem vállalnak...

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek