Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tothjoco
tothjoco 2022. 12. 11. 07:53
Előzmény: #186660  Paja1975
#186700
Ingatlan mint befektetés: Azért ne temessük el. Két dolog miatt vesz az ember befektetésre ingatlan: felértékelődés és bérbeadás. Az első most itthon nem igazán játszik ezért sokan kivárnak. De ott a bérleti díj! Ha úgy veszel ma ingatlant hogy az éves hozamod az ingatlan értékének 5%-a akkor szerintem megéri. Ha lenne ilyen a közelemben most is vennék! Veszprémben már nem érdekel, 20 km, és nem szeretnék extra ktg-et, időt rászánni. Most a közelében sincsenek az árak ahhoz hogy megérje MOST ingatlant vásárolni BEFEKTETÉSKÉNT.
earth 2022. 12. 11. 07:44
Előzmény: #186692  infin
#186699
Múltkor már tettél egy fogadalmat... Ne haragudj, de el sem kezdem olvasni, nem fizet nekem ezért senki.
tothjoco
tothjoco 2022. 12. 11. 07:35
#186698
tothjoco
tothjoco 2022. 12. 11. 07:30
Előzmény: #186694  infin
#186697
Nekem sincs panelom, lehetek én a füredi ispán? :)
Gang 2022. 12. 11. 05:22
Előzmény: #186694  infin
#186696
airbnbherceg 
téglagróf 
panelbáró 
garzonlófő 
:-D
infin 2022. 12. 11. 04:36
Előzmény: #186557  ehe
#186695
Nem te írtad, hogy 500M-d van ingatlanban? (Lehet keverlek valakivel, akkor bocs.) Ezek mind magyar ingatlanok? Milyenek, kb. hol? (Csak kíváncsiságból kérdezem, ha nem teljesen titok.) De leginkább az érdekel, hogy ha mind befektetésre van, akkor hogyhogy csak Magyarországon vettél ennyiből? Akkor nem kéne izgulni se gondolom, ha külföldön lennének az ingatlanok:)
infin 2022. 12. 11. 04:33
Előzmény: #186584  kkpp
#186694
Én lehetek garzonfáraó?:) Garzonjaim vannak Bp-en, belváros széle, belváros közelében és egyik sem panel, így panelbáró már nem lehetek. :)
infin 2022. 12. 11. 04:31
#186693
Ja csakis a matek miatt szóltam hozzá. Nem a személyed miatt.
infin 2022. 12. 11. 04:31
Előzmény: #186643  earth
#186692
A fejtegetésedet 1 mondatban össze lehet foglalni....
Ha 700 ezer számlán van 8 ezer milliárd Ft állampapírban, akkor értelemszerűen nem lehet igaz, hogy 200 ezer számlán legalább 40 M Ft van, mivel az minimum kiteszi a teljes 8 ezer milliárd állományt, és akkor a maradék 500 ezer számlán csak 0 Ft lehet. Nem kell ehhez hiperbola.
(És gondolom Fire72 is csak arányokat érzékeltetett, nem szó szerint gondolta a 200 ezer lakást, úgyhogy ezzel nincs is semmi gond.)
De amúgy azt nem zárja ki, ha nem ragaszkodsz a szép fél hiperbolához, hogy 100 ezer számlán legyen 50 M Ft. Elfér nyugodtan a maradék 600 ezer számlán a maradék 3 ezer milliárd Ft, csak attól függ, hogyan szeretnéd elrendezni, milyen előfeltételezésekkel élsz a vagyoni eloszlást illetően.
És ahol írod, hogy "Egyszerűen matematikai lehetetlenség reálisan úgy torzítani a görbét, hogy akár 100.000 számlán ot legyen 50M Ft." A "reálisan" szót illett volna kihagyni, mert az elméleti matematika nem arra hivatott, hogy a konkrét realitást írja le. Értelmetlen a mondatod így, hogy mindkettőt megpróbáltad beleszuszakolni.
Úgyhogy, bár régen voltam már a gimiben OKTV döntő előtti fordulón és hasonló matekversenyeken, abban biztos vagyok, hogy nem kell ennyi következtetés levonásához se integrálás, se hiperbola, sőt fél hiperbola se. :) És hát olyan ez, mint a mindenféle trükkös feladványok (pl. a madár és a két vonat, vagy akármelyik másik ilyen), ott is felesleges a rakás egyenletet tologatni, mert baromi rövid érveléssel kihozható a helyes megoldás.
Mondjuk az is kimaradt, hogy honnan jöttek az (önkényes) előfeltételezéseid, amiket írtál és ami alapján te ilyen görbét feltételeztél, meg amiből a 35 ezres szám jött ki. A tényleges vagyoni egyenlőtlenségektől is függ, hogy milyen előfeltételezésekkel élhetünk a "görbe" kinézetét illetően ha általánosítani szeretnénk az összes likvid tartalékra az állampapírokból, ebből te mit használtál fel ide, milyen forrásokra, statisztikákra támaszkodtál?
A végkövetkeztetésed pedig, hogy ne lehetne több százezer családnál 50 M-nyi likvid tartalék, hát.... Például ha Fire73-nak igaza van, és 200 ezer családnál biztos van ennyi, akkor az már több százezer. :P Ja, és azt hiszem azt senki se mondta, hogy sok-sok százezer embernek lenne fejenként 50 milliója, mert háztartásokról volt szó. Aztán össz. likvid tartalékokról volt szó, és hogy ebből mennyi van állampapírban, azt én nem tudom, de nem is az a lényeg, hogy állampapírban mennyi.
És a te fejtegetésed előtt, pont néhány hozzászólással korábban írtak valami MNB-s statisztikáról, linkelték, hogy az átlag háztartásnak 2,5 M Ft-nyi állampapírja van és 10,8 M Ft-nyi pénzügyi eszköze összesen. Teljes átlagvagyon meg 39 millió Ft körül. És ez csak az átlag. Ahol a felső 2 decilis birtokolja az összes pénzügyi eszköz 75%-át. Tehát 4 millió háztartás felső húsz százaléka. Akkor vajon a felső öt százalék mennyit birtokol? Tehát 200 ezer, azaz "több százezer" család, ez a felső öt százalék. Lehet számolni. :) 
Szóval a személyeskedés és sztereotipizálás helyett, amit ráadásul olyan értelmes, intelligens, tájékozott embereknek toltál, mint berlini és Fire73, inkább maradj tárgyilagos és nézz utána jobban a statisztikáknak. Annak több haszna lenne....:)
infin 2022. 12. 11. 03:27
#186691
Egy kis update budapesti lakáspiaci helyzetről. Nemrég raktam fel egyik garzonlakáskát kiadásra az egyik átmeneti kerületben, a belvároshoz még elég közel. Normál állapotú lakás, szép házban. Semmi extra felújítás a lakásban vagy ilyesmi. 1 (!) nap alatt elvitték, sőt aznap és még utána is volt össz. 10-15 darab érdeklődő. Ebből sok magánszemély, nemcsak ingatlanos. :) Nem is kellett ingatlanos ahhoz, hogy 1 nap alatt kiadjam. Azóta pedig még tovább mentek fel az árak, folyamatosan mennek fel nyár óta is, hisz inflációkövetők a bérek is egyelőre, gondolom ezért megvan a kereslet. Csak azért néztem nagyot, mert korábban ez sem volt ennyire durva. Köszi infláció. :D
infin 2022. 12. 11. 03:21
Előzmény: #186184  wantuu
#186690
A 4-es pontnál nem írtad, hogy a diverzifikáció lenne a lényeg. És hát az a pont nem azokról szólt, akiknek csak egyetlen ingatlanja lenne, amiben lakik. Meg aztán onnan valahogy odáig jutottunk, hogy 1,3 db ingatlan kijönne, ha pár évre ki-be ugrálok ingatlan és állampapír között. Míg ez egyáltalán nem garantált a valóságban, és az sem igaz, hogy kockázatmentes a papírka. Úgyhogy még sokféle szcenáriót készíthetnél :) A végére, igen mondom, én is erről beszéltem, pontosan ezt írtam le, de ez az ahol nem látom feltétlen ennyire jónak a magyar állampapírt, mint te, ennyi a lényeg. Szerencsére ha diverzifikálni kell, nemcsak a magyar állampapír van, mint opció. Mást már tényleg nem tudok hozzátenni.
mpagnes 2022. 12. 11. 01:19
Előzmény: #186630  tihamer
#186689
Én csak arra utaltam, hogy fogalmuk sincs. Az infláció ilyen. Senki nem tudja, hogy mennyi lesz.
.
berlini
berlini 2022. 12. 11. 00:43
Előzmény: #186687  earth
#186688
én is attól félek, hogy továbbra sem érted, hogy milyen marhaságot nyomatsz itt magas matematika cimszó alatt.
Menj korrepetálásra.
A Te korodban még nem szégyen.
(A mai oktatási szinvonal mellett)
earth 2022. 12. 11. 00:37
Előzmény: #186685  berlini
#186687
Neked zavaros is fog maradni, ebben biztos lehetsz.
kukor-ica 2022. 12. 11. 00:13
Előzmény: #186682  vopet
#186686
Normális gazdasági/politikai vezetés esetén szóba sem kerülne a török út, reálgazdasági válság lenne, reálbér csökkenéssel, amit az ingatlanok többsége is megszenvedne, de nagyjából ennyi.  Kiszámítható, várt, belátható válság.
Viszont a vezetés beláthatatlan kockázatokat jelent - nekünk magyaroknak.
Az tudjuk, hogy a nagy vezért a gazdasági realitás a legkevésbé sem érdekli. Korábban matolcsy mondta neki a szívének kedves látomasokat, most neki úgy néz ki, hogy nála elfogyott a fű, és megvilágosodott, de ott van helyette a nagy márton, aki már lekörözi egykori mesterét hülyeségben. 
Nem megnyugtató, különösen ha forintot tart az ember...
berlini
berlini 2022. 12. 11. 00:08
Előzmény: #186664  earth
#186685
Teljesen zavaros amit leirtál. 
Most is akkor is.
(Kicsit alulképzettnek tünsz a matematikához.)
kukor-ica 2022. 12. 10. 23:46
Előzmény: #186680  Murdoch
#186684
A vendéglátás (mint szolgáltatás igénybe vétele) nyilván vissza fog esni, de a termékek vásárlása messze nem fog annyit. Még jó darabig púpos kosarakat fogunk látni ezeket a helyeken, ahogy az ár-bér spirált nézem.
kukor-ica 2022. 12. 10. 23:42
Előzmény: #186601  wantuu
#186683
Ez egy mocsok dolog az ingatlan.com részéről, ha igaz, amit írnak, magánszemélyként nem juthatsz hozzá még pénzért sem.
Ráadásul magánszemélynek kb annyi hirdetni 1 db ingatlant, mint egy ingatlanosnak a teljes portfólióját.
Nyilván azért csinálják, hogy bízzál meg ingatlanost az eladáshoz.
Én speciel soha semmit nem adtam el, adtam ki, és nem vettem ingatlanoson keresztül, és nem is fogok...
vopet 2022. 12. 10. 23:02
Előzmény: #186680  Murdoch
#186682
Vagy jön a török út. 80 százalékos infláció, 120 százalékos ingatlanár-emelekedés (és még USD-ben is 30 százalék körüli növekedés!). A magasabb adókból a béreket is lehet dinamikusan növelni. Egy idő után már senki sem tudja követni az árakat és béreket. Lehet, hogy kicsit szarabbul él majd a bérből élő többség, de kibírják, talán észre sem veszik, főleg, ha Göring Tóni és emberei hatékonyan dolgoznak. 
vopet 2022. 12. 10. 23:00
Előzmény: #186660  Paja1975
#186681
Na de ha a következő generációknak nem kell saját lakás, mert rossz befektetés az ingatlan, akkor kinek a tulajdonában lesznek azok a lakások, amelyeket majd a tömegek bérelni fognak? Nyilván befektetőké - akik viszont úgy gondolják, hogy jó üzlet. Persze lehet, hogy tévednek. A szemfülesek biztosan találnak jobb befektetést. Aztán vagy bejön, vagy nem.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek