Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
earth 2022. 11. 25. 10:35
Előzmény: #185347  minort
#185360
"Én is árulok ingatlant"
Ezzel egyben meg is válaszoltad, hogy miért nem gondolkozol árcsökkentésen.
lacikonyha 2022. 11. 25. 10:33
Előzmény: #185350  J0hnnyEnglish
#185359

egy befektetés helyes vagy helytelen voltát két dolog határozza meg:
a tárgy adottságai, helyzete stb
a befektető lehetőségei, egyénisége, helyzete, stb
..
tehát ha csak a tárgy adottságait vizsgálod, egy ügylet helyességének megítéléséhez, félmunkát végzel
egy 1978 óta ismert barátom is most vesz befektetésként, az ő helyzetében is tökéletes lépés, ki is tárgyaltuk pár napja telefonon
..
újszülötteknek sok új vicc  van a lakóingatlan befektetési ügyletekben, és ezért is szép az élet
minort 2022. 11. 25. 10:30
Előzmény: #185356  Rincewind2
#185358
Sok függ az ingatlan elhelyezkedésétől állapotától ,szerintem. Sok házat nyaralót ujitottam már fel! Ilyen árak mellett egyszerúen nem lehet egy jó állapotú(rendesen felujitott) ingatlant eladni olcsón. Abban egyetértek veled nagyon sok a túlárazott rom. Valószinű ezeknek megy az ára le de ez az kategória ami tényleg eladhatatlan! Itt tényleg én sem értem mi lehet a tulajdonos agyábanl?:))) Egy normálisan felijutott ingatlant vagy egy normálisan megépitett új épitésűt mindig meg kell fizetni! Egyszerűen az árak nem engedik (max. ha nagyon muszáj) az olcsóbb árat! Ingyen senki sem fog dolgozni!Ezt meg kell fizetni!
Benzedrine
Benzedrine 2022. 11. 25. 10:29
Előzmény: #185353  lacikonyha
#185357
Árcsökkenés után stagnálás, emelkedés vagy további esés lesz, mást nem tud. Azért nem számolok három évnél tovább, mert nincs varázsgömböm, csak valószínűségeket próbálok tippelni. Pl. nagyon valószínű, hogy három év múlva még (nagyon) nem érjük utol Ausztriát.
Rincewind2 2022. 11. 25. 10:15
Előzmény: #185347  minort
#185356
Akitől én vettem a házam a tulaj ugyanígy gondolkodott, csak 6 év után sem volt vevője és nekem már adott 50% kedvezményt, mert megunta az évi 10% bukást az infláción.
lacikonyha 2022. 11. 25. 10:15
Előzmény: #185351  ehe
#185355

most ősszel igen, megismertem a helyet, megszerettem, és tuti biztonságos, ma sincs a 35 nm-es méretben bérelhető a comon egyetlen egy sem
az egyikben a hó végén jár le az második év, levélben hosszabbítottam, tehát idén egyszer sem láttam azt a lakást, nincs is rá szükség
kicsit el is kényelmesedtem, de ami kibontakozóban van az üzlethelyiség piacon az reménykeltő, bár még csak épp hogy zöldérés stádium van
Törölt felhasználó 2022. 11. 25. 10:12
Előzmény: #185350  J0hnnyEnglish
#185354
Kádár kockát nyáron néhányszor használjuk, sütögetéshez, illetve a gyümölcsöt leszedjük és elfogyasztjuk.
Nyereség: 100+ kg körte, 30 kg cseresznye, 20 kg barack, 20 kg szőlő (idén az alma és szilva nulla volt).
Költség: 50 ezer alatt (kuka télre lemondva, ezen felül csak nagyon kevés víz, és a gáz alapdíja).
Ha a bolti árakat nézem, bőven pozitív az egyenleg.
Megyeszékhelyi lakás, évente 1 hétre (nyaralás) és néhány hétvégére használva. Ha azt az időszakot szállodában tölteném (legyen csak 20 ezer/éj, de szerintem ez már nem létező szobaár), akkor kb annyit fizetnék érte, mint itt az éves költség.
Költség: 260 ezer/év (havi 12 ezer közös ktg, 5200 Ft gáz átalány, kábeltévé csak fél évre fizetve, villany és víz szinte semmi).
lacikonyha 2022. 11. 25. 10:06
Előzmény: #185342  Benzedrine
#185353

és három év után vége a világnak azért nem számolsz az utána következő évekkel?
2009-12 őt évig nominál és reálárcsökkenés volt, amit kamatostul visszahozott az azóta eltelt  idő
..
tanulság: ha jól leszűkíted a perspektívát a bolhából is lesz elefánt
bravó
Evehid
Evehid 2022. 11. 25. 10:06
Előzmény: #185344  Törölt felhasználó
#185352
Jó összegzés, néhány részletét látom másképp: a 3 gyerek bevállalása (személyesen nálam egy ilyen javaslat a hátravinni, agyonlőni! - kategória, az ennél több az végképp) a nettó anyagi lecsúszás és a házastársi függőség előszobája. A CSOK és hasonló ló...ok megközelítőleg sem fedezik a 3 gyerek felnőttkorig eljuttatását normális (nem luxus, nem pózolós, csak értelmes) szinten. A lakáshoz jutásnál és öröklésnél aránytalan hátrányba kerülnek az egykékhez és az egytesósokhoz képest. A generációkon át adható, adandó vagyonelemeknél és a vagyongyarapodás hosszútávú lehetőségénél nettó szívás, a magyar gyakorlatban még a bibliainál is durvább életre szóló gyűlölködések tömkelege, teljesen elmebeteg generációk nem kis részét létrehozva. Igen, tudom, van ellenpélda, de kevés. 
A nagyon kemény spórolásban totál igazad van. Szerintem mondjuk a 8-9. decilisbe bekerülni is nagy teljesítmény, főleg,, ha vki az 5-től lefelé indult. Van baráti körben olyan család ,akiket jobban tisztelek, h. bejutottak a kb. 6-odikba, kőkemény melóval, mint olyan ismerős, aki a legfelsőben van, csak hát az életpálya, ugye...
ehe
ehe 2022. 11. 25. 10:00
Előzmény: #185349  lacikonyha
#185351
Továbbra is vidéken vettél volna?
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2022. 11. 25. 09:59
Előzmény: #185347  minort
#185350
Olyan, hogy nem kér enni nincs! Mindig van fenntartási költség!
Lacinak: ezen az árszinten befektetésre vásárolni😀 aha, vicces fiú vagy te!
lacikonyha 2022. 11. 25. 09:56
Előzmény: #185347  minort
#185349

nekem van 7 bérbe adott, egyiket sem árulom, és nagyon nyugodt vagyok
sőt ha nem csábultam volna el  covid időmilliomosként a tőzsde irányába, és nem érezném ettől jól magam, már vettem volna idén ősszel még egyet, de így még gyűjtögetek kb egy évet, hogy a játékpénzem is meglegyen meg az újabb valamilyen ingatlanbefektetés is
a kibicek meg köpködhetik a lelátón a szotyi héját az előttük ülők nyakába
scs1980 2022. 11. 25. 09:46
Előzmény: #185339  Gaguse
#185348
Ahhoz, hogy a 2008-2013 kozotti realertek csokkenest elerjuk, a jelenlegi inflacio mellett eleg ha stagnalnak 2-3 evig a lakasarak.
Nominal ertekrol beszelni onmagaban semmi ertelme. A mai 10 millio az mar nagyon nem annyit er mint a tavalyi, 2 ev mulva meg mar megint joval kevesebbet fog erni.
Pl. fizetesek is nonek atlagosan 15%-t valoszinuleg jovore is, de real ertelemben mar csokkenni fognak, es az utobbi szamit.
minort 2022. 11. 25. 09:45
Előzmény: #185345  Gaguse
#185347
Én is árulok ingatlant,megmondom öszintén eszemben sincs levinni az árát.Nem sürgős,nem kér enni,akkor minek? Az infláció miatt miben lenne jobb tartani a pénzt? Én teljesen nyugodt vagyok:)
lacikonyha 2022. 11. 25. 09:42
Előzmény: #185340  Gaguse
#185346

amikor valaki el nem hangzott állításokat tagad, akkor biztos jelét adja bizonyos defekt meglétének
garanciális vagy még?
Gaguse
Gaguse 2022. 11. 25. 09:39
Előzmény: #185342  Benzedrine
#185345
na még az is, már most is meredeken esik a tranzakciószám, és meredeken emelkedik a kínálat. Már csak az eladók nem ismerték fel a változó helyzetet. Az infla miatt meg még nagyobb lesz az esés. Sok zöld nyílas jön nekem nap mint nap, de sokkal de sokkal többet kell levinniük az árat...
Törölt felhasználó 2022. 11. 25. 09:39
Előzmény: #185338  berlini
#185344
Négy kitörési lehetőség van jelenleg, sőt, legtöbbször ezek kombinációjára is szükség van:
- bevállalsz 3 gyereket,
- bekerülsz jövedelmileg a legfelső decilisbe, és nagyon keményen spórolsz,
- külföldre mégy dolgozni, és nagyon keményen spórolsz,
- olcsóbb lokációt keresel az országon belül (bár ez utóbbival a gyereked visszakapaszkodási lehetőségét eléggé megnyirbálod).
Evehid
Evehid 2022. 11. 25. 09:38
Előzmény: #185330  lacikonyha
#185343
"az utóbbi 10 év visszaállította az anyám  gyerekkorának feltételrendszerét:
egy induló élet sikeréhez kell, de nagyon ritkán elég a fiatal tehetsége, viszont szinte nélkülözhetetlen a szüleié is" 
Ezzel a gondolattal sajnos nagyon egyet kell értenem. Sőt, bizonyos szempontból rosszabb a helyzet, mert a szülők kiugró anyagi tehetsége ma még gyakrabban nem valós szellemi/gazdasági v. művészi teljesítményből ered, hanem főleg a barnanyelvűek rendjébe tartozástól. :-( A másik, szerintem fontos különbség, h. abban a korszakban az egyik akkori felemelkedési út, az egyházi iskola valós minőségi különbséget jelentett számos esetben. Ma hiába öntik rá a megkérdezésem nélkül az én pénzemet is (hosszas sípszó), csak a tárgyi feltételek jobbak esetleg, olykor irritáló a különbség. De a tanulmányi kiugrás  többnyire elmarad, az életre felkészítést, korszerűséget, pedagógiai hozzáállást meg hagyjuk. 
A lemaradók aránya nálunk normális országokhoz, régióhoz stb. hasonlítva kezelhetetlenül nagy, azzal is egyetértek, hogy nőni fog tovább. Csak az a jellemző történelmi tapasztalat, hogy egy határon túl ilyenkor történik "valami" rendszerkorrekció. Kevéssé szórakoztató formában. 
Benzedrine
Benzedrine 2022. 11. 25. 09:37
Előzmény: #185339  Gaguse
#185342
20+% inflációnál nem kell itt ledobni semmit, három évi stagnálás, mondjuk 600Ft-os Euróval 2025-re felér egy összeomlással.
Törölt felhasználó 2022. 11. 25. 09:28
Előzmény: #185330  lacikonyha
#185341
Csak megerősíteni tudom. 
Gyerekem egy második vonalbeli gimnáziumba jár (tehát nem az első 20 valamelyikébe, de azért ott van nagyon biztosan a 100-as listában), és az osztályba szinte kizárólag a vagyoni és/vagy jövedelmi 9. és 10. decilis gyerekei járnak. Meglepő módon a gyerekek egyáltalán nem sznobok egymás között, öltözködés, mobiltelo, hasonló témákban. Szintén meglepő módon felülreprezentáltak azok a szülők, akik vidékről származó felsőfokú végzettségűek, és természetesen nagyon fontos minden szülőnek a gyerek tanulmányi előmenetele, későbbi továbbtanulása.  Beszélgetve néhány szülővel, szóba jött már, hogy a gyerekeink saját lakáshoz jutásában biztosan elengedhetetlen lesz a szülői, családi segítség.
A jövő akkor is eljön, ha felkészülünk rá, és akkor is, ha nem.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek