Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
1kor13
1kor13 2022. 11. 24. 13:25
Előzmény: #185257  berlini
#185260

berlini, érdeklődnék kicsit:
1. Mondanál egy példát arra, hogy egy 100 négyzetméteres háznál mi számít neked "energetikailag kukának"? Nem az energetikai besorolás érdekel, hanem az éves rezsiköltség a jelenlegi állapotok szerint.
2. Mit értesz "tekintélyes" áresésen az "energetikai kuka" lakások tekintetében?
tothjoco
tothjoco 2022. 11. 24. 13:20
Előzmény: #185251  PBoborjan
#185259
Egy gondolattal-hasonlattal leírtad a jelenlegi (talán nem csak ingatlanpiaci) helyzetet:)))
Placi82 2022. 11. 24. 13:07
Előzmény: #185253  Placi82
#185258
Igaz erthetelen volt." Tobbi szegmenst 12 egy tucat fele tipusu   lakasokat, hazakat  meg hagyjuk, mert azok még forintban is csokkenni fognak!! . Akkor, hogy is van ez?"  *jav
berlini
berlini 2022. 11. 24. 13:06
Előzmény: #185246  Placi82
#185257
"En azoknak irtam, akik most akarnanak venni lakast ezen az arszinten. Nem pedig azokhoz, akik 2010-es 2018 kozott spajzoltak be."
Ez még működne is, ha Magyarországon az egészséges mértékű 1%-os lakásmegújulás meglenne.
Azaz épülne legalább évi 200-300 ezer lakás és ugyanennyi fel lenne teljesen újitva.
Ameddig ez nincs addig szólhatsz Te a lakásvásárlókhoz, de azok csak a meglévő lakásokból válogathatnak.
Ha ott nincsen kényszer, akkor nem lesz generálisan árcsökkenés sem. (Az energetikailag kuka lakásokat most feljetsük el, ott már ma van egy tekintélyes áresés.)
"Nem.korrekt belepanikoltatni, belehajtani egy vasarlasba, mikor nyilvanvalo a crash esete a kozeljovoben."
Szerintem viszont éppen Te pánikoltasz. Nem lesz crash a közeljövőben. Akinek pedig kell egy lakás, mert valahol laknia kell, az megveszi akkor is ha Tőled már évek óta azt olvassa, hogy húlye aki most lakást vesz.
"Es az a kerdes, hogy a sporolt penzukbol vasarlok vegyenek e most?  Nem.az a kerdes, hogy hu de jol jartam 10-5 eve.  Persze, negyedaron voltak lakasok, egy 4-5%os hitelkornyezetben, egy felefele toro gazdasagi konjukturaban. Es most mi van? 60 millios panel, a jelenlegi helyzetben. Hat nekem nem tetszik. Ez van."
Ez mindenkinek személyes döntése. Érdekes módon Budapesten ebben az évben kb 50%-a a lakásvételeknek befektetési célú volt. Azért ezen is el lehet gondolkodni. (Amúgy meg a 11-12%-os betéti kamatokat én még nem láttam.)
Placi82 2022. 11. 24. 13:04
Előzmény: #185252  kukor-ica
#185256
Az azert megvan, hogy az inflacio egy kesleletett valami? Ment a QE, 2014 tol es 2020 ban meg foleg ment havi 80-120 mrd al usaban, ws az Eu ban is, a covidra hivatkozva, kozben meg a kamatok nullazva nulla erteken voltak. Most meg mi van??
 QE leallitva, a kamatok.meg mar nem 0 , hanem.szepen emelgetik 75-100 bazispontal. 5% ig elmennek usaban is! Aztan lehet leallnak, na de az mar nem 0 %! Es meg.nincs vege.  A torok utat meg hagyjuk. Mert ha te attol felsz, hogy a forint lira.lesz, akkor ne lakast vegyel forintban, hanem dollart!😀. 
kukor-ica 2022. 11. 24. 13:02
Előzmény: #185253  Placi82
#185255
Hiába emelgeti 18%-ra, ha ennek se annyi, annak se annyi, a hitelkamat se annyi, olyan sok szintű kamatrendszer van. A monetáris transzmisszió a béka segge alatt.
A befektetési tanácsokat köszönöm, de a kötelező pufferen kívül semmi nem tartok sem otp-ben, se más folyószámlán, hanem PMÁP vagy DKJ, és erős a deviza kitettségem is.
(A többit a vége felé nem teljesen értem :)
kukor-ica 2022. 11. 24. 12:57
#185254
Ha már argentínázunk:
 https://tradingeconomics.com/argentina/housing-index
Szerintem ilyen csipkés görbe nem sok van, csak 6 évre vissza van itt adat, de egyszer csúsztak nulla alá picivel, amúgy mindig hozták a pluszt. Nyilván az ingadozások a pillanatnyi gazdasági tönkremenetelek-felívelgetések függvényében alakultak.
.
Nyilván hozzájuk nem sok közünk van még így sem, bár amikor azt látom, hogy a csüngőhasú mennyire szeret katonásdit játszani, terror nélküli TEK-et létrehozni, a semmiből határvadászokat kiképezni, vészhelyzetek sokaságát kihirdetni..., hát, látok már némi hasonlóságot a katonai juntákkal...   
Placi82 2022. 11. 24. 12:56
Előzmény: #185249  kukor-ica
#185253
Nono, azert nem ok nelkul emelte 18% ra a kamatfolyoso szelet Matolcsy elvtars. Biztos azert mert nem.erdekli a Huf arfolyama. Ne csinaljuk.mar.
Tovabba minek az Otp ben tarolod a penzed? Menjel vegyel allampaort, vagy DKJ t. Egyik sincs 10% alatt  kb. 10%-16% kozott valogathatsz izlesed szerint. Vagy ha utalod a hufot, vegyel valutat, az is stabilabb mint az altalad ostorozott magyar gazdasaghoz kotott, el nem viheto lakas, ami szinten forintban van jegyezve, mint az allapapair:). Keveritek ossze vissza a dolgokat. Most ha nem akarsz forintban ulni akkor miert is jo most a BP i lakas? Mert hoz evente 13%? 🤣. Ha meg nem akarsz, akkor.meg, eur, chf, usd, cad, aud vagy azokban jegyzett mas kotvenyek vagy ertekpapirok. Megint megy ez a keveres. Igy ez nem oke! Most vagy -vagy! De ne mossunk ossze.
Ha ingatlant akarsz, akkor meg az altalam mondott kuriozum, elit ingatlan, mert van egy szuk reteg akiket nem erint a valsag, meg akkor se a tobbseg mar ordit. Vagy ezen logika menten egy "frekvencialt":)) telek. De az csak Budán! Ennyi. Tobbi szegmenst 12 egy tucat kategorias lakasokat, hazakat  mert az forintban is csokken. Akkor, hogy is van ez?
kukor-ica 2022. 11. 24. 12:51
Előzmény: #185248  Paja1975
#185252
Ez neked a "szakad"??
https://tradingeconomics.com/united-kingdom/housing-index
https://tradingeconomics.com/united-states/housing-index https://tradingeconomics.com/germany/housing-index.
.
De akkor nézzük meg ezt is, mert velük több a hasonlóság...
https://tradingeconomics.com/turkey/housing-index
.
(Senki ne csak a kék csíkok méretét nézze, mert azzal , hogy más időtávtól indul, máshogy néz ki a görbe. Az időtávokat viszont érdemes állítgatni, azt nem tudom linkelni)
PBoborjan
PBoborjan 2022. 11. 24. 12:50
Előzmény: #185249  kukor-ica
#185251
Ebből oldalkocsis motorkerékpár lesz, ami egyesíti az autó és a motorkerékpár minden hátrányát.
Placi82 2022. 11. 24. 12:44
Előzmény: #185248  Paja1975
#185250
O en naponta nezem az USA(gazdasagat, indexeket) makro adatokat, lakashiteleket is, uj lakasok szamat is, a mortgage valtozasat is. Azt is feldolgozom magamnak. A mortgage is szepet ugrott felfele, nagyobb volument mint  a 10Y bondok. Na mindegy.
kukor-ica 2022. 11. 24. 12:39
Előzmény: #185236  szieszta
#185249
Ezzel is egyetértek (de jó napom van :), és ennek kapcsán érdemes megnézni, hogy mennyiben más a helyzet 2009 utánihoz képest, amire most sokan sokszor hivatkoznak az ingatlan piac kapcsán:
- akkor volt egy óriási GDP beszakadás (6,6%), ekkorára jövőre nem számítok, pár % mínusz inkább.
- akkor volt egy héja főbankárunk, aki magasan tartott kamatokkal ügyelt az árstabilitásra. Sikerült is neki, a 2009 után években 4-6% volt az infláció.
- A Ft is stabil maradt, ugye gyosan ugrott 250-ról 300-ra a pénzügyi válság alatt, de utána tartotta a 300 környéket sok-sok éven át, mint új egyensúlyi szintet. Nem volt ilyen hosszú, trendszerű, belső rendszerszintű okokkal magyarázható gyengülés
- A reálkamatok végig pozitívak volt, tehát a lakosságnak nem kellett aktívan portfólió menedzselnie, a suttyó otépé betét is biztosította az értékmegőrzést.
- ennél fogva miért is fordult volna a lakosság az ingatlanok felé? Nem is fordult. És nem is volt nagy növekedés, mert magas kamatok mellett nem nagyon lehet. 
.
Egészen addig míg a bandzsa 2014-től elkezdte levinni a kamatokat, és megágyazott a túlnyomásos, pénznyomtatás, növelekedés mindenekelőtt előtt (ez a populizmus lényege ugye) gazdaságnak, amit tovább erősítettek az extra menyniségű EU-s transzferek.
Na, ez a világ véget ért, ez biztos.
Viszont a 2008-2009 utáni világ sem jön vissza, az is biztos. 
Hogy mi jön, azt meg nem tudom, de aggasztó, hogy nem csak én, és hasonló fórumhuszárok károgunk argentín, török, stb. úttal, hanem nálunk azért egy fokkal mértékadóbb  források is.
Paja1975 2022. 11. 24. 12:37
Előzmény: #185246  Placi82
#185248
Persze , hogy be szakad az ingatlan piac, usa mar szakad, Uk most kezd, eu is eseget, Majd pont Magyarorszag fog kimaradni. a legnagasabb kamattal europaban. Aki nem var esest, az csak almodozik vagy nem mer eladni, megvarja, mig a piac elkezd esni es ahogy szokott lenni , mindenki akar adni, csak Minel lejjebb.
Placi82 2022. 11. 24. 12:36
#185247
Tehat en a sporolt penzukbol, a jelenlegi helyzetben venni akaroknak akartam mondani az amit irtam. Sokan vannak. Nem a.panelbarokhoz szoltam, akik rajta ulnek a negyed aron osszevett lakasaikon. (Ok se vesznek amugy semmit se most):). Ha 4 eve nem vettek, akkor most  mar varjanak meg picit. 
Placi82 2022. 11. 24. 12:30
Előzmény: #185230  berlini
#185246
Berlini ur! Beszeljunk oszinten!En azoknak irtam, akik most akarnanak venni lakast ezen az arszinten. Nem pedig azokhoz, akik 2010-es 2018 kozott spajzoltak be. Ne keverjuk ossze a szezont a fazonnal. Aki 2012 ben vett 10 millioert 3 szobas panelet kelenfold, vagy Moricz jornyeki teglat 12m ftert, az jol jart . De most ugyanaz a panel 60 millio, a tegla meg 80 millio (rohej) hirdetesi arak. En azok akik egyetemistak voltak akkor, vagy palyakezdok, vagy  mas okbol nem tudtak lakast venni a 2010-2018 as idoszakban. Nem.korrekt belepanikoltatni, belehajtani egy vasarlasba, mikor nyilvanvalo a crash esete a kozeljovoben. Szerintem 2019 masodik fele szintre esik le az ingatlanok ara Ft ban a kovetkezo idoszakban. Te se meg en se vennénk lakast, most mert 200e ft korul minusz az adó tudnam kiadni es 60-80 millio a tőke amit be kell fektetni.  Ez nekem meg 3% os hozam sincs, a tőkére forintban,egy 10-13% os fix beteti környezetben. Ne a multbol induljunk ki ,hogy akik 5-10 eve vettek, azok jol jartak, hanem a jelenbol. Es most minden gazdasagi agregatum , teny, alapjan tilos ezen a hirdetesi aron venni!. Kiveve, az elit luxus, kuriozum ingatlanokat. De azok nem.ide irkalnak:) osszefoglalva, ne mossuk ossze a ravoli multat, a jelennel. Mert teljesen mas minden szempontbol. Es az a kerdes, hogy a sporolt penzukbol vasarlok vegyenek e most?  Nem.az a kerdes, hogy hu de jol jartam 10-5 eve.  Persze, negyedaron voltak lakasok, egy 4-5%os hitelkornyezetben, egy felefele toro gazdasagi konjukturaban. Es most mi van? 60 millios panel, a jelenlegi helyzetben. Hat nekem nem tetszik. Ez van.
kukor-ica 2022. 11. 24. 12:20
Előzmény: #185230  berlini
#185245
Egyetértek (de ahogy a mínuszokból nézem, többek nem.)
Az "eddig kiadta, de most eladná és PMÁP-ot venne" típus pedig csak addig tudja ezt megtenni, amíg az eladási ár közel van az ő horgony árához. Ha engedni kéne 10-20-30 akármennyi %-ot, akkor nem jön ki a matek, és az alternetív befektetés már nem érné meg. Tehát marad a seggén, a hirdetés az interneten elfér.
Tegyük hozzá, hogy a kényszer értékesítések egyik vonala lenne az "örmény út" (most már ilyen is van a linkelt cikk óta :), amikor egy maffiaállam kiürül, és mindenki elmegy külföldre.
Erről is volt itt sok szó, a legendás magyar immobilitás miatt erre nem sok esélyt látok.
earth 2022. 11. 24. 12:14
Előzmény: #185226  berlini
#185244
Tény, hogy hibásan fogalmaztam, ugyanis azt írtam, hogy a túlárazott piacot mutatják az adásvételek számai is. Javítom:
A túlárazott piac megmutatkozik az adásvételek számának csökkenésében. Ez nem zárja ki azt, hogy más nem okozhat csökkenést az adásvételek számában. Tehát a túlárazott piac hatással van az adásvételek számára, de visszafelé nem feltétlenül igaz. Viszont most szerintem leginkább a túlárazott piac hatott rá. Szerinted nem, elfogadom.
kukor-ica 2022. 11. 24. 12:13
Előzmény: #185212  earth
#185243
Nem mondom én, hogy árnövekedés lesz, sőt, többségében a csökkenés és a nominál szinten tartás (utóbbi = reálcsökkenés) fogja jellemezni a piacot szerintem is.
Csak én még 3 dolgot teszek hozzá:
- számolni kell a minőség -hatással, tehát a jó adottságú ingatlanok sokkal jobb értéktartó képességével (jó adottság =/= luxus!) 
- ezzel szemben a most piacra kerülő kínálat nagy része olyan, amibe (ártól függetlenül) nem mennék, mert szar (ld. főút melletti felújított ház fák nélküli kertben) 
- a dilettáns politikai vezetésünk miatt számolni kell a közgazdaságtani alaptételeket felrúgó pánikkal. Bár ne kéne... Ez lenne a török / latin amerikai út, amikor menekülünk mindenbe, ami nem HUF.
Paja1975 2022. 11. 24. 12:04
Előzmény: #185241  tihamer
#185242
Ez igaz, csak epp nem eri el a celjat, nalunk van az egyik legnagyobb infla, a hitelezes befagyott, a rezsi, kozel nem nalunk a legolcsobb. A benzin talan, de az meg nincs. Szoval nem a kormannyal , hanem a valsztopolgarokkal van a baj. A politikusok csak megprobaljak a nepszeruseget tartani, nalunk eleg egyszeru dolog ez, mert az emberek igenylik a populizmust. Valami nagy sokknak kell torteni, hogy valtozas legyen es abbol az ingatlanpiac sem marad ki
tihamer
tihamer 2022. 11. 24. 11:49
Előzmény: #185240  tihamer
#185241
"Mivel a kormány látja, hogy tetszik a szegényebb néprétegeknek az olyan intézkedések, mint árbefagyasztás, a deviza árának mesterséges megállapítása, a gonosz gazdag cégek megbüntetése, az olcsó rezsi és ehhez hasonló szabályozások, ezért a korrupt, populista kormányzat drogként szokik rá az ilyen rendelkezésekre a saját népszerűsége fenntartása érdekében.
Minél nagyobb a gazdasági baj, annál elégedetlenebbek az emberek a kormányzattal, ezért az további populista gazdasági intézkedéseket hoz, hogy nőjön a társadalmi bázisa, az újabb intézkedések még nagyobbá teszik a gazdasági bajokat és kezdődik elölről a folyamat. 
Mivel a hiba beismerése esetén összeomolna a párt támogatottsága, ezért ...."

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek