Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mr_bob
mr_bob 2022. 10. 27. 21:18
Előzmény: #182597  Murdoch
#182599
többé nem ciklikus az ingatlanpiac: ungarische perpetuum mobile
Murdoch 2022. 10. 27. 21:15
Előzmény: #182590  greenman76
#182598
A lengyelek kb. júniusban már beígértek jó pár dolgot, de még egy petákot sem kaptak. Csak viszonyításképpen.
Murdoch 2022. 10. 27. 21:10
Előzmény: #182596  LouMannheim
#182597
Ezek szerint konjunktúrában áremelkedés, háborúval upgradelt recesszióban áremelkedés. Oké.
LouMannheim
LouMannheim 2022. 10. 27. 20:45
Előzmény: #182592  Törölt felhasználó
#182596
Ez esetben ingatlan ár emelkedésre számítok. Az azért elég beszédes hogy történjék bármi is Covid leállás majd elindulás, infláció, háború, hisztéria (riogató, és pesszimista cikkek). Nem lehet mellé nyúlni, az ingatlan nehezen akar elindulni számottevően lefele. Ne adja Isten , ezen csak tényleg a háború fizikai átterjedése tudna változtatni. Továbbra is olvasgatlak titeket.
mamoka47
mamoka47 2022. 10. 27. 20:45
Előzmény: #182582  Törölt felhasználó
#182595
 Én már nem akarok minden befektetést kimaxolni!   A Costa del Sol -on vett ingatlant sem kiadásra vettem,kerestem helyet a pénzemnek, és  nekem már az ad boldogságot,hogy megérkezem egy csodálatos tengerpartra,felmegyek a lakásomba,kitárom az ablakokat,és beszívom a friss tengeri levegőt. A kiadási hozamok itt nagyon függenek az ingatlan elhelyezkedésétől. Persze,ha energiát és munkát teszel bele akkor itt is jó hozamokat lehet elérni. A vétel esetén a járulékos KTSG 7-12% között változik.(területenkét változik az adó mértéke.) Most nézek egy másikat is kicsit feljebb(Costa Blanca) de szerintem ez is marad nekünk,és max a barátaimnak és a családtagoknak. ( A bérlők ott is csibészek és legalább olyan nehéz kidobni őket ott,mint itthon) Nekem ez már nem ér annyit. A lakások havi ktsg kb évi 500EUR- bármennyi lehet. Ez ott nem m2 függő. A kisebb régebbi házak magasabb KTSG-vel működnek,mint a nagyobb újabb úszómedencés épületek.
greenman76
greenman76 2022. 10. 27. 20:41
Előzmény: #182592  Törölt felhasználó
#182594
Már évekkel ezelőtt is arra adta az EU, mégsem arra fordították. 
A téglák zöme E és F kategória, rengeteg 3-4 szintes kocka házzal, jelentős utcafronttal, energetikailag gyakorlatilag nulla. 
Panelok közül a szélsők a leginkább "veszélyesek", nagy részük körbefűtött. 
Áruk már így is irreális, az energia bumm sem őket sújtja leginkább, miért pont rajtuk segítenének...??
Max egy érv van mellette: sok ember érint (=sok jó szavazó), a Fidesz -nél ez szempont lehet.
Törölt felhasználó 2022. 10. 27. 20:25
Előzmény: #182591  earth
#182593
Igen, jól látod.
Törölt felhasználó 2022. 10. 27. 20:18
Előzmény: #182590  greenman76
#182592
Az unió energia hatékonyság javításra ( szigetelésre ) adja a pénzt.
Másra nem lehet lehívni energia függetlenség elérése a cél
Szerinted több száz ezer panelt hagynak leszigetetlenül? Lázár nyilatkozta ha jön az uniós pénz jön a panelprogram  erre még fogadni is mernék hogy így lesz. Még az is lehet önerő nélkül fog beindulni  csak csinálják a társasházak. 
earth 2022. 10. 27. 19:57
Előzmény: #182588  Törölt felhasználó
#182591
Óvatosan szoktál fogalmazni, de jól érzem, hogy az elmúlt 1-2 hónapban változott a véleményed? Nem gyökeresen, de mintha kevésbé zárkóznál el az állampapírtól és kevésbé látnál fantáziát az ingatlanban, mint befektetési eszközben.
greenman76
greenman76 2022. 10. 27. 19:53
Előzmény: #182589  Törölt felhasználó
#182590
Semmiféle lórugás nem lesz itt a piacon, esze ágában sincs a kormánynak a lepukkant panelokba önteni a pénzt, ha akarták volna, már eddig is megtehették volna.
Ha megegyeznek és jön a pénz, igaz nehezebben a kontroll miatt, de ki fogják találni hogyan fordítsák majd a saját populista intézkedéseik szolgálatába, mint ahogy eddig is tették.
Törölt felhasználó 2022. 10. 27. 19:36
Előzmény: #182587  Törölt felhasználó
#182589
+ ha az 1 éve el nem költhetett EU pénz végre bejön  akkor az egy lórugást okoz a piacon.
A paneleim panel programja elindul és szép csili vili  energiailag hatékony lakások lesznek  0 vagy minimális önerővel :)
Persze aztán lehet bilibe ér a kezem meglátjuk! 
Törölt felhasználó 2022. 10. 27. 19:36
Előzmény: #182587  Törölt felhasználó
#182588
Izom, te ne add el. Ha már megvan, maradjon. 
Aki viszont befektetésre most venne, az gondolja át, hogy jó pillanatban teszi-e. Ha stagnálnak az árak, akkor sok-sok melóval és némi bérlői kockázattal eléri, hogy 35 millió befektetésével 2 millióval kevesebb pénze lesz egy év múlva, mintha 2 perc alatt venne egy DKJ-t. 
Törölt felhasználó 2022. 10. 27. 19:32
Előzmény: #182584  Törölt felhasználó
#182587
Attól félek ha eladom a külvárosi panelem pont ez az lehet 1 év mulva 40 alatt semmit se fogok venni! 
ERgó kipontozódok a piacból! Most jelen állás szerint a lakásaim 38 ért vannak többségében hirdetve 1-2 db van csak ez alatt  hallottam , hogy most túladni rajta kb 32-33 körül lehetne  ( a hirdetési ár nem azonos az eladható árral)    Kb most ennyi diszkont van ez 10-15 %   ha most diszkonttal gyorsan eladom lehet később diszkont nélkül kell vissza vennem 38 ért  vagy többért ! 
Túl nagy bennem a félelem, hogy kipontozódik a piacból és vissza se tudom venni olyan áron vagy olcsóbban így inkább benne maradok.
Annyit ment már ha vissza kell adni 20 % ot se érdekel de nem akarok lemaradni a következő 20  % ról inkább életveszélyes kilépni  de lehet csak az én butaságom ez minden esetre én azt várom csökken jövő nyártól legkésőbb  a kamat kint és itt az infla is , mert az égig se emelhetik  a tojás árát és akkor kisüt a nap. 1-2 évre eladni meg minek kiülöm engem csak a hozam érdekel ami a lakásokból van azért csinálom ne azért, hogy eladjam és vagánykodjak a milliókkal.. Mit szólna az a 4 család akinek most azt mondanám sajnálom mehettek azonnal eladás  azt hiszem nem lennék népszerű de nem is akarom ez meglépni. 
Törölt felhasználó 2022. 10. 27. 19:31
Előzmény: #182585  J0hnnyEnglish
#182586
Ha a tőkeáttételt nézzük, az elmúlt egy év nyertese egyértelműen Voda volt a fórumon.
Jó példája annak, hogy a lakhatással nem szórakozunk, azt valahogy meg kell oldani minimál szinten.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2022. 10. 27. 19:23
Előzmény: #182583  Vodafonelive
#182585
Ez is durva egyébként, ha belegondolsz, csak azóta mit ment a piac!
Törölt felhasználó 2022. 10. 27. 19:19
Előzmény: #182581  Second Wave
#182584
Egy év múlva okosabbak leszünk. Ha ma 35 M Ft-ot betesz valaki egy év múlva lejáró DKJ-ba (13%), akkor lesz neki 39,5 M Ft-ja. Kérdés, hogy egy év múlva lesz-e ez a csepeli panellakás 39,5M? (Most csak befektetési szempontból nézem, nem lakhatási, és eltekintek az ingatlan vétel költségeitől, mert az hosszú távra szól). Szerintem kiadással max 2 milliót tud belőle kihozni egy év alatt, de ez nagyon max. Vissza kellene majd ezt nézni jövő ilyenkor.
Vodafonelive
Vodafonelive 2022. 10. 27. 19:18
Előzmény: #182579  J0hnnyEnglish
#182583
Engem meg itt nevettek amikor mondtam, hogy ennyiért szeretnék lakást venni, és picivel többért, de ennyiért vettem. 😊 Volt 1 fórumozó aki nem hitte volna, hogy sikerül és létezik ennyiért is. Nem tudom az illető nicknevét.
Törölt felhasználó 2022. 10. 27. 19:18
Előzmény: #182570  mamoka47
#182582
"Akkor kiszálltál Mamóka a Pesti panelekből teljesen? Hogy hasznosítod itthonról milyen költségek vannak rövidre adod ki milyen  foglalási rátád van százalékban  és beruházási értékhez képest mennyit hoz költségek levonásával? ÉN is figyelgettem a tengerpartot, de igazándiból én gyerekek miatt  és CSOK miatt röghöz vagyok kötve még jó ideig de ahogy olvasom brutál költségek vannak sajnos de te ezt jobban tudhatod :
https://amigohungaro.es/spanyol-ingatlanvasarlas-koltsegei-peldakkal/
Cikk legalja kb 11 % induló költség  az nem smafu... bár biztos szép és jó hely  de Covid tud sajnos meglepetéseket okozni a nyaraló részeken főleg.. 
Ingatlan kiadás is ahogy olvasom elég meredek  a magyar 15 % hoz képest de én még 3 gyerek miatt később ha nem dolgoznék a családi adókedvezményt is ebbe le tudnám tudni. így később ha csak ebből élnék 0 hatnám az adóm... 
https://www.rellox.hu/adok-es-illetekek-spanyolorszag
" Ha az ingatlan bérbe van adva – 24,75 % a bérbeadásból származó jövedelemből (a költségek levonása után)"
Szóval én ülök még a seggemen az említett költségek miatt de én is szeretem a tengerpartot. .MInden esetre én Görögöt jobban csipázom azok a partok a legszebbek bár Spanyol is szép lehet. 
Azt viszont figyelembe kell venni mindenkinek, hogy Spanyol is eléggé el van adósodva jobban mint mi GDP 130 % talán az állam adósság Olasz már vagy 170 görög meg 200  ott döglődik az ingatlan piac persze mi is lehet fogunk döglődni rendesen most kapunk a fejünkre.... De ahol magas az államadósság ott több adóbevétel kell a finanszírozásra és  lefojtja a gazdaságot (Persze most 13 % os kamattal mi is szívunk rendesen főleg ha ez itt marad sokáig )  ezért olyan olcsó Görögbe is az ingatlan... 17 % os vételi kezdeti költség van.. Ha ott élsz  Spanyol és Görög is talán olcsóbb  mind ingatlan vételi és kiadás szempontjából azt hiszem de hülyeséget nem akarok mondani..
Nekem csak akkor pálya  tengerpart ha ott is tudnék élni és irányítani   más cégén  keresztül felejtős túl sok a költség.  ( takarítás kiadási szolgáltatás mennyit vihet el 1 % ot?  )  De az egy életre kell , hogy szóljon ha valaki oda átforgatja az ingatlan vagyont viszont itthon mind vételi mind kiadási adók tekintetében veri ezeket a helyeket persze egy Havannai panel köszönő viszonyban sincs ezzel, de én attól is tartok válságba mivel a nyaralás nem létszükséglet  ezért nem biztos , hogy nem tépázza meg a környék piacát .. míg egy Pesti panel létszükséglet munka miatt. 
Utolsó gondolat Angolul tudok Spanyolul nem biztos szeretnék megtanulni , de az még mindig könnyebb mint a Görög....  NÉztem MÁltát is hasonló az adózás és kevés a haszon 4- % hosszúra kiadva  rövidre meg 6-7 %  ( 5,5-6,5 öt eg külvárosi panel hoz kevesebb adó kötelezettséggel hosszún kiadva) 
Általban euro övezetben  ahol olcsóbb a hitel ott kevesebb is a bérleti hozam  itthon mivel FT alapon vagyunk azért több a kiadási hozam némiképp bár itt se annyira sok emlékszem régen 7-8 %  10 éve ide haza nem volt rendkívüli... most megy  felfele a kiadásért elkérhető összeg meglátjuk menyire fog és hol áll meg.. 
Second Wave 2022. 10. 27. 19:13
Előzmény: #182578  Aurumus
#182581
32-35 körül azért van jópár XXI, XVII, XVIII, XV, ami valljuk be, elég vicces pénz babaváróval, támogatott hitellel, főleg, hogy ez a lakásméret már általában továbblépés egy 20-25 milliós garzonból vagy másfelesből. Persze aki úgy, érzi többet / jobbat érdemel, annak kicsit mélyebbre kell nyúlni a zsebbe.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek