Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Gaguse
Gaguse 2022. 09. 28. 11:42
Előzmény: #179338  szieszta
#179340
én nemrég néztem egy kecót, 180 nm, 2000 ben épült, 38 as phoroterm tégla de nem volt szigetelve, évi 3400 m3 volt a fogyasztásuk. Good luck :D
Törölt felhasználó 2022. 09. 28. 11:40
Előzmény: #179337  szieszta
#179339
Épp arról csevegtem az asszonnyal, hogy nem engem zavar a kenyér ára, sőt a 100% élelmiszer infláció se okoz gondot. Az alsó 5 decilis az, aki majd a holdról is jól látja, hogy milyen sikeresen megvédték őt, legfeljebb huszadika után csirkefarhátat eszik majd, miközben áhitattal nézi az m1-et, legyen így boldog. Erre szavaztak, sok boldogságot kívánok.
szieszta 2022. 09. 28. 11:36
Előzmény: #179335  Gaguse
#179338

Nagyon érdekes a fogyasztásunk, mivel csak 5cm-es hungarocellel van szigetelve a házunk, alul padlófűtés, felül leginkább hálószobáknak használ szobáink vannak, ahol még télen is alig fűtünk, a termosztátos radiátorokkal. A házunk 1978 ban épült az akkor nem a legjobban szigetelő anyagokból, igaz 2002, ben teljes felújításnál csak a falak maradtak.
Ennek ellenére, minden ismerősöm csodálja a fogyasztásunkat, az egyik fafűtéssel kombinálva sem tudja azt, amit mi. Feleségem fázós, így nem lehet hideg nálunk, én sokszor egy gatyában üldögélek. :-)
Nem tudom igazán megmagyarázni, miért ez a kicsi fogyasztás, lehet a padlófűtés és a járólap ideális kombinációja. Az igaz, hogy a felújításnál a padlót is leszigeteltük és a tetőt is, az utóbbinál 20 cm-es kőgyapottal.
szieszta 2022. 09. 28. 11:27
Előzmény: #179334  Törölt felhasználó
#179337
Én is emberből vagyok, miért lennék kivétel. Az viszont biztos, hogy sokkal szerényebben élünk, mint ahogy megengedhetnénk magunknak. És itt nem a megengedhenénk-en van a hangsúly, mert én azt gondolom, hogy csak a középosztály felsőbb szintjéhez tartozunk. Semmi képen nem a "felső tízezerhez".
szieszta 2022. 09. 28. 11:22
Előzmény: #179333  Gang
#179336
Gaguse
Gaguse 2022. 09. 28. 11:22
Előzmény: #179334  Törölt felhasználó
#179335
engem mit osztottak itt mert 72 nm-en vagyunk :D Hát most lehet majd nézelődni a brutál nagy kecókban akkor :D
Törölt felhasználó 2022. 09. 28. 11:12
Előzmény: #179331  szieszta
#179334
"Mi öten meg alig férünk el a 200 négyzetméteren,"
TE eddig nem arról beszéltél hogy el vannak kényelmesedve az emberek?
Gang 2022. 09. 28. 10:55
Előzmény: #179323  szieszta
#179333

Szerbiában is vannak árak, pedig nem is EU. 
Gyors-számolgattam áprilisi adatokkal kb. 250ezer forintnyi a nettó átlagkeresetük.„Belgrádban 60-70 ezer euróért már szinte nem is lehet ingatlant venni, legalább 100 ezer eurót elkérnek egy jó állapotban lévő kisebb lakásért. A stúdiólakások ára 70-80 ezer euró, a négyzetméterárak elérik a 3000 eurót is. Emelkednek a lakásbérleti díjak is Szerbiában. Havi kétszáz euró alatt a nagyobb városokban már nem is lehet ingatlant találni.“  
https://bit.ly/3CcEEJ3
szieszta 2022. 09. 28. 10:23
Előzmény: #179330  janikiss
#179332

Milyen az az átlagos lakás???
Győrben az egyik ismerősöm 600 eurót fizet egy 3 szobásért, ha jól tudom 87 négyzetméter.
szieszta 2022. 09. 28. 10:17
Előzmény: #179328  Törölt felhasználó
#179331

Hozzám most költözött egy 5 tagú család, 3 szobába+ egy pici konyha, fürdőszoba, éléskamra. Az összetétel: Apa, anya, 2 gyerek és a lányka udvarlója. Eddig 1,5 szobában életek, de jött a lovag.
Mi öten meg alig férünk el a 200 négyzetméteren, pedig a két felnőtt gyerkőc hétköznap a koleszban rostokol. :-)
Emeleten: 4 szoba, fürdőszoba, gardrób,
Földszint: konyha, étkező, "TV szoba", éléskamra, WC, fürdőszoba, kazánház.
Melléképület: Garázs, kiskonyha, műhely-szerszámtároló
Garázs: 2+1 autónak.
Törölt felhasználó 2022. 09. 28. 09:46
#179329
Az én véleményem az hogy nevetségesen drágák az ingatlan arak a fizetesekhez kepest.  Rengeteg embert megnyomoritanak ezzel. És lehet azt mondani hogy regionalisan olcso meg EU-ban is olcsónak számít de attól még arányaiban az ingatlan ár a fizetesekhez viszonyítva nevetségesen draga.  Lassan sogorek arszinvonalat érjük el.
A fizetések meg kB a napi megélhetése sem elegendőek. 
A jelenlegi rendszer igazából  egy moderátori roghoz kötés semmi több adosrabszolgakat termel ki. Persze van egy szűk réteg aki jól jár de az is csak addig míg van olyan aki hajlandó megfinanszirozni, de szerintem egyre kevesebben. Növekszik a folyamatos emigralas.  
Törölt felhasználó 2022. 09. 28. 09:44
Előzmény: #179327  slash
#179328
Egyelőre teljes foglalkoztatás van, és cégek sem mennek még tömegesen csődbe. Még semmilyen kényszer nincs, ki lehet tartani az árakat, és legfeljebb nem lesz belőle tranzakció. Ez még az élethelyzetesekre is igaz, simán ki lehet bírni néhány évet is akár a jelenlegi helyzetükben. 
Pl nálunk ugyanekkora 3 szobás lakásban lakunk mi hárman, és a szomszédunk éveken át lakott benne 3 gyerekkel, és kibírták valahogy. Még olyanról is tudok, hogy az elvált szülők mindketten a házban maradtak, az emeleti szekcióban lakik apuka az újdonsült nőjével, a földszintiben anyuka a gyerekekkel, úgy látszik, ez sem akkora kényszer, hogy eladják.
slash 2022. 09. 28. 09:16
Előzmény: #179322  z0li23
#179327
"Összefoglalva a balekvadászat az eladók részéről nem állt le ez a magyrázat az árakra. "
Igen, balekvadászat van. Akinek nem sürgős,tud várni a túlárazott eladó lakásával.  Nyilván nem a család feje felett adja el a házat.  Lehet jövö tavaszra vége a háborúnak, aztán mindenki elkezd újra fogyasztani , vagy addig beesik egy vágottszemű befektető. Már nekem is távolkeleti bérlőm van. Úgy tesz mintha nem értené amikor emelem a lakbért. Le kell írni egy papírra. Röhej. :-) 
berlini
berlini 2022. 09. 28. 09:09
Előzmény: #179322  z0li23
#179326
Fejlődik ő is.
eddig csak egy könyvet olvasott el, az egy dakota vicc gyüjtemény volt, most kapott ajándékba egy másikat.
A pénzről és zenészről azért nekem is az jut eszembe, hogy bizony igy van.
Ameddig Brüsszeli vendégnél a pénz addig a totyakos cigány zenész azt a nótát hegedüli amit megrendeltek.
slash 2022. 09. 28. 09:08
Előzmény: #179321  Murdoch
#179325
Jó ez ok, a jelenlegi és a jövő hiteleseknek kampó. Nekem egyszerű az ingatlanhelyzetem van egy ház (BP)  ahol lakik a család az alap, a kiadott lakás egy kis pesti lakás az csak nem esik már a felére, árát már rég behozta, a nyaraló kicsit kockázatosabb de az euroövezetben van, nem itthon. ha elegem lesz belőle valami német nyuggerházaspár csak elviszi.  Nemtom mi lesz.   Azért így kicsit kevesebb anyázással nézem a Kormányinfó napi szívatást mintha Állampapírban lenne. 
szieszta 2022. 09. 28. 08:51
Előzmény: #179319  Ishar
#179323

Nem csak Magyarországon ilyen a helyzet, Szlovákiában is vágtatnak még az árak, ráadásul ott az ukránok is beléptek a piacra.
https://ma7.sk/tajaink/szencen-mar-tiz-szazalek-az-ukran-menekultek-aranya
-ez nem keleten van, hanem Pozsonytól nem messze és nem is a legolcsóbb környék. Keleten 20 ezer euróért is vannak házak, Szencen 170 ezertől kezdődik.
z0li23
z0li23 2022. 09. 28. 08:43
Előzmény: #179310  Hathor
#179322
Ugyanezt mondtam az ingatlanügynöknek. " De hát a hírek nem ezek. " " A hírek egyértelműen kamuk" " Pont azt írják, hogy huszonakárhány százalékot mentek fel az árak" " Tökmindegy mennyit mennek fel. Vevők nincsenek, de még telefon sincs" - Összefoglalva a balekvadászat az eladók részéről nem állt le ez a magyrázat az árakra. 
Az általad említett külföldi ügynökkel kapcsolatban pedig Orbán megmondta a frankót a parlamentben hétfőn.  Aki fizeti a számlát az rendeli a zenét. 
Murdoch 2022. 09. 28. 08:32
Előzmény: #179315  slash
#179321
Azért a mostani alapkamat mellett gyakorlatilag kizúgnak a piacról a hitelesek is. Lesz egy rakat ingatlanod, ami érhet valamennyit, vagy éppen annak a felét, ha ki akarnál szállni. Hosszú távon más lehet a helyzet, csak éppen kérdés, hogy ez 5, vagy mondjuk 15 évet jelent.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek