Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
TurpUrfi 2022. 05. 01. 19:54
#160500
Egy másik kérdésem az lenne, hogy hogy látjátok mostanában az Airbnb helyzetét? Kezd valamennyire felállni vagy már dübörög is? Gondolkodok kislakásom kiadásában -és helyette bérelni egy kétszobásat kényelmi okokból. Helyes kis kuckó és vidéki megyeszékhely, olyan 40 EUR / éjjelre lehet belőni az árat éjjelente. Ezért már nem jönnek a prostik:)))) Talán. ---- Azt néztem, ha 100 ezer körül bérlek akkor még alacsony EUR/HUF -n is már havi 7- 8 éjszakával is kijön nullszaadós matek. Lehet picit alá tervezek de nálunk nincs akkora túristaforgalom. -------------- Hosszútávú kiadás helyett azért preferálnám ezt mert nem vagyok biztos a másik lakásban még és nem akarom leblokkolni a saját lakást. Covid előtt egy másik lakással csináltuk már itt, csak sajnos akkor nem voltam annyit itthon hogy tudjam menedzselni normálisan.
steadyp 2022. 05. 01. 19:51
Előzmény: #160490  lacikonyha
#160499
Ok, akkor a három nagy lakás szegmensnek (panel, régi építésű bérház, újépítésű lakópark) mi lesz a pályafutása 20 év alatt itt Budapesten?
steadyp 2022. 05. 01. 19:43
Előzmény: #160491  berlini
#160498

1. Mármint ezt a következő három évben évente mondod? Azt nem igazán tudom értelmezni, h infláció tisztítottan, hiszen az infláció nem mérhető, (amit a KSH mér az semmire se jó). Szóval szerintem ezért érdemesebb nominál értékeket mondani és abba beleérteni annyi inflációt amit jónak gondolsz. (Már csak azért is, mert az infláció nem biztos, hogy 100%-ban beépül az ingatlanárakba). Tehát ha nominálba számítom, akkor újra évente 18%, használtra éves 6-13%-ot mondasz a következő 3 év mindegyikére külön-külön?
2. Itt egyetértünk én is 5%-al számítottam Budapestre bruttó, és akkor ebből még lejön az üresen állás, a bútorozás, a közjegyző, stb.
3. Magyarországon van ilyen hely, ahol demográfia miatt nő a kereslet?
Nem a migrációra gondolsz? Tehát pl vidéki fiatalok jönnek pestre a jobb lehetőségek miatt, azt én migrációnak hívom. De az is igaz, hogy elsősorban a fiatalok mobilisak, tehát valóban a demográfiában is le fog csapódni. A különbséget csak azért érdemes szerintem hangsúlyozni, mert vannak helyek ahol tényleg a demográfia érvényesülhet (pl japán, ahova nincs bemenő migráció, és öregedik el a társadalom). Szóval a demográfia inkább okozat, mint ok Magyarországot tekintve. De értem amit mondasz. Ilyen hely akkor mi Mo-n? Budapest és a 3-4 legnagyobb vidéki város? Láttam amúgy statisztikát, h Pest megyei aggló városaiban durván megnőtt a lakosságszám, van ahol mintha duplázott volna.
A nyaralóval kapcsolatban egyetértek.
Köszönöm!
kklorant 2022. 05. 01. 19:40
Előzmény: #160496  wawa1
#160497
Csao. Budaörsön már most is misis nm áron vesztegetnek átlagos paneleket :-)
wawa1 2022. 05. 01. 19:38
Előzmény: #160486  steadyp
#160496
Következő 3 év: +50% legalább, ahol most alacsonyabb az ár ott duplázódás.
5 év múlva 80 millió Ft lesz egy panel Pesten, és 600 Ft euró
Andy01 2022. 05. 01. 19:27
Előzmény: #160490  lacikonyha
#160495
"az épulet és a kornyék jovobeli pályafutását érdemes nagyito alá venni, minden egyéb számbaveheto korulmény sokadlagos jelentoségu ehhez képest"
Abszolut tokeletes lenyeglatas! Ez ervenyes nemcsak budapesten, hanem barhol kufoldon is. Ugyanakkor megis csak kell valami plusz: es az bizony a "bennfentes" ismeretek, vagyis milyen tervei vannak a helyi igazgatasnak, valamint a nagypolitikanak. A "bennfentes" ismeretek hozzak a valoban nagy penzt. Ez sajnos az egyszeru emberek ismeretei, kapcsolatai felett allnak, arra ralatasuk nincsen.
Second Wave 2022. 05. 01. 19:25
#160494
csak egyszer küldtem, nem tudom miért dupláz...
Second Wave 2022. 05. 01. 19:23
Előzmény: #160468  Törölt felhasználó
#160493
A saját jogon megszerzett nyugdíj mellé az adott nyugdíjast lehetne egyfajta nyugdíjprémiummal díjazni, attól függően, hogy a gyermekei pl.:
- mennyit fizettek be a hazai büdzsébe szja és járulék számlákra
- esetleg mennyi időt töltöttek hazai munkaviszonyba bejelentve (kicsit kompenzálni a magas bérezésű szakmákból kiesetteket). Az arányokat ki kell találni, hogy kellően motiváló legyen, de ne is legyen túlzó mértékű. Ez figyelembe venné, hogy nem csak darabszámot kell prezentálni, hanem valódi adó és járulékfizetőt.
Mivel egy ilyen projekt 30 év alatt mutatná meg, hogy érdemes értelmes, bejelentett munkát végző gyereket nevelni a kölkökből, így nyilvánvalóan itthon ilyen rendszer soha nem lesz...
Second Wave 2022. 05. 01. 19:23
Előzmény: #160468  Törölt felhasználó
#160492
A saját jogon megszerzett nyugdíj mellé az adott nyugdíjast lehetne egyfajta nyugdíjprémiummal díjazni, attól függően, hogy a gyermekei pl.:
- mennyit fizettek be a hazai büdzsébe szja és járulék számlákra
- esetleg mennyi időt töltöttek hazai munkaviszonyba bejelentve (kicsit kompenzálni a magas bérezésű szakmákból kiesetteket). Az arányokat ki kell találni, hogy kellően motiváló legyen, de ne is legyen túlzó mértékű. Ez figyelembe venné, hogy nem csak darabszámot kell prezentálni, hanem valódi adó és járulékfizetőt.
Mivel egy ilyen projekt 30 év alatt mutatná meg, hogy érdemes értelmes, bejelentett munkát végző gyereket nevelni a kölkökből, így nyilvánvalóan itthon ilyen rendszer soha nem lesz...
berlini
berlini 2022. 05. 01. 19:14
Előzmény: #160486  steadyp
#160491
1. éves ingatlanár változás: (infláció tisztitottan): Új: 10%, használtak:  minusz 2 -től plusz 5%-ig
2. bérleti hozam: Budapest: bruttó 5%, vidék: bruttó 6-8%
3. lakás: csak ott ahol a demográfiai folyamatok generálják a lakáskeresletet. Nyaraló: csak ott, ahol nem évi 2- 3 hónapban lehet hasznositani.
lacikonyha 2022. 05. 01. 19:09
Előzmény: #160486  steadyp
#160490

ha 20 éves idotávra gondolsz, akkor kevés dolog mérheto ki patikamérleggel
az épulet és a kornyék jovobeli pályafutását érdemes nagyito alá venni, minden egyéb számbaveheto korulmény sokadlagos jelentoségu ehhez képest
ha az elmult 20 évet nézzuk budapesten akkor 20 éve bárhol bármit vett valaki, ma szélesen mosolyog 
lacikonyha 2022. 05. 01. 18:54
Előzmény: #160487  TurpUrfi
#160489
orolok ha tisztábban látsz
steadyp 2022. 05. 01. 18:44
Előzmény: #160486  steadyp
#160488
Az alábbiban az 1-2. pontban elsősorban a Bp-i illetve a megyeszékhelyi lakás piaccal kapcsolatban kérdeznék, tehát falu, nyaraló, családi ház, stb. nem értek ide, mivel ezek kevésbé likvidek és ezért kevésbé klasszikus befektetési célpontok.
TurpUrfi 2022. 05. 01. 18:41
Előzmény: #160182  lacikonyha
#160487
Szevasz Laci!
Jó, köszönöm Neked és a többieknek is a válaszokat. Ebből ügyvéd lesz. Azt már előző ügyvédek letisztították hogy a garázs és lakás két külön helyrajzi számra szétosztása bonyolúlt folyamat. Es mindenki beleegyezése szükséges. 
A kiadhatóság most egy másik téma. Ezzel kapcsolatban nem vagytok egyöntetű véleményen ti se. Itt 64 óta minden szokásjog alapján megy. Volt már kiadva garázs, akkor nem zavart senkit mert lassabb volt az élet, egész utcában alig volt autó , de most egy napi beállású idegen elég zavaró lenne. Főleg úgy, hogy elég nehezen is megközelíthetőek ezek a garázsok. Nem, nem édesanyám akarja kiadni. Amúgy legjobb lenne több lakással rendelkezni a házban de ami üresen áll se adják el. Szokásos szitu.
steadyp 2022. 05. 01. 18:41
#160486

Ki milyen értékeket mondana a következőkre?
1. A következő 3 év ingatlanár változása %-ban évente? (1%, 2%, 3% formátumban megadva)
2. A következő 3 illetve 10 évben milyen bérleti hozamok lesznek? (az ingatlan aktuális piaci árára vetítve, tehát nem a beszerzéskori érték! Pl a 10 millióért vett, jelenleg 20 milliós ingatlan, ha havi 100e bérleti díjat hoz, akkor ez 6%)
3. Ki milyen szegmens (Pl "bp-i panel", "nagyvárosi tégla+panel", "balatoni nyaraló" vagy hasonló módon megjelölve) esetén mondja azt, hogy befektetési céllal vételnek van még értelme, 20 éves időtávra gondolva?
Nagyon köszönöm a meglátásaitokat.
steadyp 2022. 05. 01. 18:34
Előzmény: #160480  Törölt felhasználó
#160485

Épp egy ilyen számítást végzek, figyelembe véve az áremelkedést, alternatív befektetési hozamokat, stb.
Nekem az jön ki, hogy igen,  még mindig megéri hitelre lakást venni. De csak akkor, ha bizonyos paraméterek úgy maradnak, ahogy most vannak. Pl  ha a hitel thm a jelenlegi 6,5%-ról, felmegy 10%-re akkor már nem éri meg. Ha esetleg jön ősszel egy kisebb válság és pár évig stagnálnak az árak, az szintén kellemetlen a végső hozamra. Ha nem tudod hozni a közel 5%-os bérleti hozamot (az ingatlan aktuális (!) árára vetítve), szintén borul a modell. Ha viszont ezeket be tudod tartani, akkor igen, megéri hitelre venni.
A fenti paraméterekkel kapcsolatban pedig a ti meglátásotokra lennék kíváncsi lásd, következő kommentemet.
berlini
berlini 2022. 05. 01. 18:21
Előzmény: #160478  Ishar
#160484
Tévedsz.
Ő nem vesz ingatlanokat.
berlini
berlini 2022. 05. 01. 18:19
Előzmény: #160477  tihamer
#160483
Nekem eddig ezt nem hitted el.
talán Bufettnek elhiszed.
Törölt felhasználó 2022. 05. 01. 18:19
Előzmény: #160470  Törölt felhasználó
#160482
A svabhegyen mar le lett valtva a fidesz...
berlini
berlini 2022. 05. 01. 18:19
Előzmény: #160364  tihamer
#160481
Igen, egy ilyen leállás ma még a magyar, cseh és osztrák gazdaságot recesszióba zavarná.
De ez nem valószinű.
A Gasprom már most jóval kevesebbet szállit Európába mint tavaly ilyenkor.
Oroszországtól az olajat nyugaton egyre kevesebben veszik, egyedüli árbevételük hagyományosan az energia exportból van és a logisztika Ázsiában még nincs annyira kiépülve, hogy máról holnapra át tudják irányitani az exportot keletre.
tehát az oroszok legalább annyira rávannak arra utalva hogy a jelnlegi export szerekezet még félig meddig megmaradjon, mint mi

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek