Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2021. 05. 15. 18:02
Előzmény: #117619  ncseed!
#117620
A mostani családon belüli hasznosításra menne, kevesebb pénzért ofkorsz, mint a piacon. A terv egyszerű, a nagyobban élünk, amíg kiszolgál (következő 6-7 év), aztán valszeg eladás, újba költözés. A kicsi megmarad, ameddig lehet kiadva, de az se baj, ha nem lesz használva. Bennem azért erősen munkálkodik a 15 éven belüli visszavonulás vágya, majd meglátjuk mi lesz, asszony még nem ilyen "nyugdíjas"-szellemiségű. Ha meg egyszer lesz gyerek, akkor meg megy majd neki lakásra (de nem a nevére) - nekem ezzel nincsenek elvi bajaim. De igazándiból a fene se tudja mi lesz, nagyon-nagyon erős emocionális szálak kötnek a jelenlegihez.
- - - - - -
A DH riportnál a befektető az önbevallós (ráadásul a vétel ügyintézésénél nem kötelező rá válaszolni és többet is meg lehet jelölni), ráadásul nem tudom, milyen típusú: flipper, hosszú/rövidtávú kiadó, bankbetétként tartó vagy csak olyan vásárló, aki azért bízik az infláció feletti árnövekedésben, de egyébként ott lakik.
A MÁP+-ot is tsait valóban nekik dobták be, nem véletlenül jelenik meg a PM-től kezdve az ÁKK-s, MNB-s kommunikációs anyagokban mindig. Hidd el, baromira nem hiányzik a Fidesznek egy nagyobb társadalmi zúgolódás.
Tudod mikor volt a legnagyobb az önbevalló befektetők aránya? 2018 Q4-ben (53%). 2014-ben tudod mik voltak negyedévente? 32, 24, 28, 27. Ez igazándiból jól mutatja a háziasszony-szakaszt.
- - - - - - 
És akkor jön feléd a szokásos disclaimer: semmi bajom nincs a hosszútávú, normálisan szerződő kiadással, ennek bőven van létjogosultsága, nagyon hasznos és fontos társadalmi szolgáltatást nyújtasz. Nálam a rövidtávúzás a vörös posztó. 
ncseed!
ncseed! 2021. 05. 15. 17:46
Előzmény: #117618  CyrusTheGreat
#117619
És te a második lakás megvételének tervével hová sorolod magad? OK hogy akkor abban élnétek de attól még két lakásotok lenne...
***
Amúgy meg kezdtek már, kitalálták a MÁP és társait nekik. Nekem valahogy furcsa a DH riport 40% bef vétele mikor épeszű befektető messzire kerüli az ingatlanpiacot. Esetleg belváros kivételével. Vagy ennyire hinne mindenki a hosszú távú emelkedésben???
CyrusTheGreat 2021. 05. 15. 17:14
Előzmény: #117611  Placi82
#117618
Nem gondolom, hogy csak a CSOK/BV lenne a felelős, én alapvetően az ingyenpénzben látom minden baj forrását, valahogy az egész kultúránkkal és az okság elvével sincs szinkronban az, hogy csak úgy létezel és kapsz pénzt, aztán mindenki szív. Ennek nagyjából az lenne a normál menete, hogy tanulsz, dolgozol, fejlődsz, kockáztatsz, aztán az hozza meg a gyümölcsét. Minden más csak illúzió, önámítás. De ez a téma messzire vezet, maradjunk csak az ingatlanpiacnál.
Viszont, egy dolog, hogy én mit gondolok erről, más kérdés, hogyan leehet ezzel együtt élni, "védekezni" a hatások ellen - és azért szerencsére vannak lehetőségek. Maradva a topic témájánál, az ingatlanoknál, úgy gondolom, hogy az ingatlanok társadalmi funkciója miatt nagyon könnyen lőporos hordó alakulhat (ahogy úgy vélem, ez meg is történt Bp-n) ki abból, ha túlburjánzik a befektetési vételek súlya és a hatások miatt ezzel foglalkoznia kell az államnak és a társadalomnak, a polgároknak. 
Törölt felhasználó 2021. 05. 15. 16:51
Törölt hozzászólás
#117617
Törölt felhasználó 2021. 05. 15. 16:48
Törölt hozzászólás
#117616
Törölt felhasználó 2021. 05. 15. 16:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#117615
Igazad van. Vanavrash látókörében a szuterén az, aminek a nyitott ablakán éjjel behugyoznak az ágyadba.
Törölt felhasználó 2021. 05. 15. 16:39
Előzmény: #117613  Placi82
#117614
Az utóbbi 10 évben felnőtté vált egy generáciô. Még sosem tapasztalták meg, milyen nagyot bukni. Az állásukat betonbiztosnak gondolják. A piaci ár számukra csak felfele mehet.
Emlékszem 2008 előtt meg voltam győződve hogy a végzettségemmel és a nyelvtudásommal nem válhatok munkanélkülivé. Aztán kiderült higy dehogynem.
Placi82 2021. 05. 15. 16:28
Előzmény: #117609  CyrusTheGreat
#117613
Elnézést a nyers irasomert, csak ittam 1 kis jacket. Meg valami. Vki írta itt hogy megy a spekuláció. És igaza van. Nézzük meg a dogecoin kapitalizaciojat többet ér mint mint a Ford vagy a bmw gyár. És igaz ez mindenre. Ezt okozta az MMT. Teljesen kifordult a világ magából. Már a fodrász is bitcoin, meg  ingatlan befektetesekrol beszélget a vendegekkel. :)) 
Placi82 2021. 05. 15. 15:54
Előzmény: #117611  Placi82
#117612
A megtakarítokat taknyosra szivatjak most,nagyon durván. De ennek nem lesz jó vége. Mert ha nőnek az árak, no az infla, vmikor kamat kell emelni, mert akkor már én is befizetek egy lexusra, és a többi megtakaríto is és tovább novelik az infat, ebből lesz a hiper infla. A hiper infla meg rosszabb mint egy háború, sose volt jó vége. Na de mindegy. Kiderul. 
Placi82 2021. 05. 15. 15:49
Előzmény: #117609  CyrusTheGreat
#117611
Legmelyebb tisztelettel,es ez nem csak neked szól. Az a baj evvel a fórummal, hogy mindenki a saját szemszogebol nézi és nem lát tovább az orránál. 1.csoport BV, CSOK miatt drága lett a lakás. 2.csoport be-be-be,  2016 előtt vett lakást, és zseninek érzi magat a többi meg ostoba,es így járt.  Pedig az igazság az hogy a high press economy miatt, a hitel ingyen van szinte, nem csak a lakosságnak, hanem a cégeknek is. (NHP és tsi). Van ismerősöm akinek az első dolga volt lexus rx 450 h t venni az NHP bol. Hisz adja az MNB a kereskedelmi bankoknak nyaklo nélkül hogy hitelezzenek, cégeknek, és embereknek. Ezért van az hogy a bankba semmit se kapsz a pénzedre, mert nem a piacról gyűjtik a betétet, hanem az MNB adja 0% ra. MNB meg a semmiből állítja elő különféle repo ügyleteken keresztül.( A Fed is ezt csinálja csak a dollár vilagvaluta, de mindegy). Szóval kutya sok forintot nyomnak a gazdaságba, emiatt van ez a brutális áremelkedés, szerencsétlen KSH azt se tudja hogy kozmetikazza az inflat. Szóval ez a folyamat adja az ingatlan áremelkedés 70%at,a maradék 30% a CSOK és a BV. Ha el hiszed ha nem. Fenti folyamatokkal az a baj hogy 40%os lejtőn nyomják a gázt, csak nehogy kiugorjon egy szarvas. Kíváncsi leszek majd a jövőben, hogy a súlyos hitelekkel, 3 gyereket  nem teljesítő családokon (addigra már egyedül álló anyakon) hogy fogják végrehajtani az adósságot. Sztem egyik kormány se vállalja fel. Az nagyon kenyelmetlen lenne. Majd jön a bank konszolidacio, hibás lesz a bank, soros, meg a marslakok. A szorgalmas kis hangyák akik nem vették fel hitelt, mert fosnak tőle azok meg majd kifizetik a cehet a végén. Szóval errol ennyit. 
Törölt felhasználó 2021. 05. 15. 15:31
Törölt hozzászólás
#117610
CyrusTheGreat 2021. 05. 15. 15:22
Előzmény: #117608  Placi82
#117609
Nem, CSOK-hoz lehet meglevo is, BV-nel szamit csak az uj. De tessek, 2 gyerekkel mar eleve laksz valahol, akarsz meg egyet, CSOK/BV/csok hitel, szinten 35M, megszuletik a harmadik, adossag kapasbol csak 31M, 10M meg kamatmentes 20 evre. 60nm kell 3 gyerekre. Volt egy paneljuk, ahol laktak, meg esetleg hozzatesz piaci hitelt es mar nezi is 70-80M-ós lakást, pedig alapvetően 3 év mulva fizeteskeptelenek. Ha az a lakas, amit kineztek 90M, akkor a panelje arat felnyomja meg tizzel, mert elvegezte a szamtani feladvanyt es kijott, hogy neki mennyi penz kell, tehat akkor ennyit er a lakasa. Udv Budapesten.
Placi82 2021. 05. 15. 15:08
Előzmény: #117604  CyrusTheGreat
#117608
Hát ezt igen elnagyoltad. Amiről te írsz az új építésű családi ház, lakás esetén ahol meg a meglevő felul valallsz3 gyereket. Mert például ha már volt 1-2 gyereked 2019 július 1 előtt akkor összesen 5 gyerek kell a fel sorolt peldahoz. Továbbá új epitusu ingatlan minimum 90m2 es a csok tv alapján. Itt uram semmi más alapja nincs ingatlanaraknak mint a 3.5%os hitelkamatok meg piacin. is. Pontosítva ketten keresnek nettó 600.000 Ft öt akkor fel lehet venni 20 évre 50-60 millio Ft ot. És plusz a 3 leeendu új gyerek vállalasa új epitusu ingatlan esetén. Így még tudja venni a 70-80 milliós, 90m2 és új ingatlant mondjuk Pesten vagy az aggloba. Tudomásom van róla sok ismerősöm csinálja így nem ok nélkül írtam, hogy az utóbbi 2 évben már 40 milios+hitelek az alap Pest megyében. Természetesen Nógrádban csak 5 millió. Az átlag így szebben néz ki a KSH kimutatása alapján. 
Törölt felhasználó 2021. 05. 15. 15:08
Törölt hozzászólás
#117607
greenman76
greenman76 2021. 05. 15. 14:54
Előzmény: #117591  Placi82
#117606

A kormány úgy kommunikálta, hogy aki 10 millió CSOK -ot felveszi 3 gyerek után új építésű lakás esetén, az könnyebben jut lakáshoz!
Te is tudod, hogy a piac nem így működik, ezek szépen beépültek az új lakások árába, gyakorlatilag egy 10 -essel szinte "másnap" megugrottak az árak, ez gyönyörűen húzta a használt lakásokét is!
Mivel én eddig hitel nélkül egy összegben vásároltam, így csak azok jelentettek számomra konkurenciát, akik hasonlóan cselekedtek, és minden külső segítség nélkül meg tudtak mozgatni egy bizonyos összeget!
Az újonnan megjelenő "ingyen pénz" -el felvértezett új vásárlók mellett viszont már nem lett volna akkora a varázsom, mert azt az összeget már Ők is le tudták tenni néhány hét csúszással!                                                 A megemelkedett használt piacon pedig ugyanannyiért már jóval kevesebbet kaptam volna!        
Az alacsony banki kamatok sem tetszettek külföldi példákat látva....
Én ezért léptem....
Nyilván ha tudtam volna, hogy ez ilyen mértékű lesz (majd legközelebb beszerzek egy varázsgömböt...), nem egy jó budai lakást vettem volna többek között, hanem az általam akkor kb semmibe sem nézett panelt...
Törölt felhasználó 2021. 05. 15. 14:49
Törölt hozzászólás
#117605
CyrusTheGreat 2021. 05. 15. 14:45
Előzmény: #117591  Placi82
#117604
10M BV, amihez tenyleg eleg egy pulzust felmutatni. 10M CSOK 3 gyerekre, plusz 15M 3%-os hitel. Ez 35M ingyenpenz, amibol 3 uj gyerek produkalasa eseten marad 20M. Ehhez egy meglevo panyelt kellett egy darabig joaron eladni (most mar ez keves) es johetett a haz. A BV-t jellemzoen kihagyod, de a 2015-os 15M-es panelt csak az atlagber emelkedese masfelszerezte volna, ehhez meg egy 10M BV, kedvezmenyes hitel es mar ott is vagy 40M-os csaladi panelnel.
HerrLudwig 2021. 05. 15. 14:45
Előzmény: #117596  Batiszkáf
#117603
Ház ha te huszonévesen úgy érzed, a B-oldalt pörgeted, akkor talán nem ártana életmódváltáson elgondolkoznod (normális kaja, több edzés...). 
3d
3d 2021. 05. 15. 14:38
Előzmény: #117595  mr_bob
#117602
Szerencsém volt mert szülői támogatással pár éve lett ingatlanom. Most befektetésnek erősen gondolkozok egy garzonon maxi hitellel. 
ncseed!
ncseed! 2021. 05. 15. 14:32
Előzmény: #117593  3d
#117601
"Megyeszékhelyi panelt már tudtam volna venni, de lenéztem, inkább béreltem egy elegáns budapesti lakást."
Tehát te döntöttél így, most ne a kormányt okold a rossz döntésedért... Öreg hiba a panyelt lenézni! 😁

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek