Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
akos2009 2021. 04. 16. 11:56
Előzmény: #113859  berlini
#113860
A Belváros elesett bizony! A XI-is elesett! és jön az I., XII. már esnek el Ök is!
berlini
berlini 2021. 04. 16. 11:52
Előzmény: #113857  Murdoch
#113859
Elesett? 
Én is azt hittem eddig, de a KSH sem mutat nagy esést és azt OTP ingatlan kis emelkedést mutat.
Nem tűnik nagy esésnek.
Elesésnek meg végkép nem.
akos2009 2021. 04. 16. 11:50
Előzmény: #113856  ncseed!
#113858
Általánosságban, persze hogy nem estek, de nem ez számít és nem is a statisztika. Ha egy ugyanolyan kiflit árulnak 100 forintért, az egyik eladó elkezdi árulni 90 ért akkor statisztikailag 5 százalék az esés. De valóságban te 10 százalékkal olcsóbban veszed a kiflit. Ennyi.
A belváros tele van olyan lakással aminek az ára esett 20-30 százalékot, az kit érdekel, hogy a maradék 90 százalék próbálkozik magasan tartani az árat? Rengetek az olcsó lakás most és legtöbb lesz, Ebből élek higgyél nekem!
Murdoch 2021. 04. 16. 11:49
Előzmény: #113853  berlini
#113857
A Belvárost igencsak megmozgatta a fapados tömegturizmus, ezért írom azt, amit. Most megnéztem a hirdetéseket, csak ránézésre több száz db. eladó airbnb-s lakás van (ötker). Nincs ebben semmi vágy, nekem ténynek tűnik, hogy most elesett a Belváros.
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 16. 11:41
Előzmény: #113855  akos2009
#113856
Nem követem a belvárost ezért nem akarok nyilatkozni, de a kolléga arra utalt hogy ne a hirdetési árak változásából vonj le piaci árváltozásokra végkövetkeztetést. A ténylegesen eladott lakások nm árai nem estek a belvárosban sem 25-30%-ot általánosságban, ezt a statisztika szépen meg is mutatja. 
****
Murdoch egyébként pont erre a vonatra ült fel... örül hogy jönnek a ződnyilak (a nem eladott lakások hirdetéseinél) miközben az eladottak ára nő a XII-ben ahol venni akar! Most akkor szerinted melyik számít?
akos2009 2021. 04. 16. 11:35
Előzmény: #113851  Murdoch
#113855
Köszönöm, hogy valaki a tényekkel is foglalkozik! ilyen lakás van fent 800 ezer forintért is! Ez 1,5 éve mennyi volt? Legalább 56 millió, most 42 ért elhozod.
Törölt felhasználó 2021. 04. 16. 11:32
Előzmény: #113848  ncseed!
#113854
Na haladunk.
Bár a kérdés nem az volt, hogy esést vársz-e, hanem hogy lesz-e korrekció(B)), vagy drágulás lesz(A)), de lehet bökni a stagnálásra is, igaz Ő eredetileg csak A) és B) közüli választást kért.
És lehet azért nem volt feltüntetve lokáció, mert pl azt a lokációt szeretné elkerülni, ahol korrekció várható, vagy egyébként a korrekció után/közben az abban érintett helyeken/szegmensben lehet vásárolna a későbbi emelkedés reményében, vagy legalábbis nem szeretné olvadni látni a pénzét?
berlini
berlini 2021. 04. 16. 11:31
Előzmény: #113839  Murdoch
#113853
Nincs igaza, mert marhaságot irt az árcsökknésre.
És egy szót sem szólt a fapadosokról.
Már megint.
valaki ir egy marhaságot és megpróbálod kihámozni belőle azt amire Te vágysz.
Mást kell csinálni.
Fiatal ember vagy.
Aktivabban politizálj, érd el, hogy kormányváltás legyen.
Szólj ha elhatároztad magad én szivesen megirom a pártprogram ingatlangazdaságpolitikai részét. :)
- Minden egyetem mellé kollégiumokat épiteni
- Önkormányzatokat támogatni szociális bérlakásépitési programjaikban
- ösztönözni a nagy ingatlanfejlesztőket, hogy épitsenek több bérházat (adókedvezmények)
- ösztönözni épitőanyaggyárak bővitését
- végre szakember képzéssel is foglalkozni. A meglévő állomány nem fog tudni kétszer annyi lakást épiteni. Meg lehet tőlük rendelni, de kétszer annyi lakás helyett kétszeres áron fog ugyanannyi épülni.
stb.
akos2009 2021. 04. 16. 11:30
Előzmény: #113849  berlini
#113852
Pár hozzászólásod alatt az jött le, hogy foghalad sincs az egészről! Ami nem baj, 30 éve kereskedem ingatlanokkal, és pont az olyan okostojásokból élek nagyon jól, mint amilyen te is vagy!  Hajrá! 
Murdoch 2021. 04. 16. 11:28
Előzmény: #113847  CyrusTheGreat
#113851

A 20-25% tényleg meredek, de azért szerintem már sokan próbálnak kiszállni...
https://ingatlan.com/v-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/31947622
Eddig nem nagyon néztem, de rákeresve rengeteg az eladó airbnb-s lakás.
berlini
berlini 2021. 04. 16. 11:18
Előzmény: #113844  lohran
#113850
Oltári nagy tévedésben vagy.
Többször leirtam, hogy értelmetlen kontraproduktivnak tartom azokat a folyamatosan hozott állami intézkedéseket amelyek mesterségesen pumpálják a fizetőképes keresletet és igy az árakat.
Egyet érts már végre meg.
Én itt azt irom ami szerintem van, meg ami várható szerintem.
Ez messze nem az amit én szeretnék hogy legyen.
berlini
berlini 2021. 04. 16. 11:14
Előzmény: #113838  akos2009
#113849
Arról még nem hallottál, hogy a hirdetési árak azok nem az adásvételi szerzdéses árak?
Mégis mit nézzek statisztikák helyett?
Azt amit te itt irogatsz?
Ne röhögtesd már ki magad.
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 16. 11:11
Előzmény: #113842  Törölt felhasználó
#113848
"Igen, az a kontextus, hogy most 2021 van, és várható-e két éven belül korrekció, vagy sem"
Na látod... megy ez neked ha akarod! Mostanra legalább az idősík fogalmát és fontosságát megértetted! Most már csak lokáció, épülettípus és a többiek hiányoznak.
****
Nem várok esést a 2021 év elejei árakhoz képest két éves idősíkon általánosságban Csudapesten.
Két év alatt -5% (de még a -10% sem) az nálam nem esés..
****
Egy példa: aki lakhatásra akar vásárolni kevés önerővel és most bérel annak felesleges áresésre spekulálni mert ami pénzt közben eléget kompenzálja, ráadásul ha lesz esés drágulni fog a hitel és amit e réven megnyer elbukja a vámon.
Másik példa: Ülsz 100 milcsi kp-n és van hol laknod ami meg is felel éppen. Neki már érdemes elgondolkodnia mit csináljon.
Harmadik példa: két éve szívod a fogad mert a XXII-ben akartál házat venni, spekiztél de elszálltak az árak. Most tudsz élni minden támogatással de nem teszed mert megy a speki tovább és nem akarod szemközt köpni magad. Hát ez nehéz eset. Szerintem vesz vagy sem kb ugyanaz két éven belül, de ha nem vesz akkor élvezheti a kis lakásának az "előnyeit".
****
Három példa és ugyanannál az árváltozásnál három eltérő döntés ami mind lehet az adott embernek jó.
Ezt jelenti az élethelyzet fontossága döntésnél!
CyrusTheGreat 2021. 04. 16. 10:57
Előzmény: #113827  akos2009
#113847
Azert eleg vad dolog 20-25%-os csokkenest latni a Belvarosban, inkabb 10% az. Foleg, hogy 1 milla alatti arak csak a nagyobb lakasoknal van, a kis lyukaknal meg probalkoznak 1.1M koruli aron.
Törölt felhasználó 2021. 04. 16. 10:42
Előzmény: #113841  ncseed!
#113846
Jelen esetben tehát az a kérdés, hogy te ehelyett milyen szaggatott vonalat rajzolnál:
https://cdn.portfolio.hu/articles/images-md/t/a/k/takarek2-429512.jpg
A lakáspiaci keresletet befolyásoló paraméterek alakulása és a lakásárak éves változása. Forrás: KSH, MNB, TAKARÉK Index (*2020 első két negyedéve alapján a lakásárak változása 2019 átlagos szintjéhez képest, **2021-ben várt áremelkedés. A GDP-növekedés, lakossági reáljövedelem változása esetében a becsült sáv középértékét ábrázolva.)
Mi ebben olyan érhetetlen?
Az összes ingatlanpiaci elemző is ezt csinálja, nem olyan grafikont fog rajzolni, ami glala-hoz igazodik, se nem olyat, ami ncseed-hez.
Na, kapizsgálod már?
lohran 2021. 04. 16. 10:39
Előzmény: #113844  lohran
#113845

ez a mai állapot szerintem már senkinek nem jó csak a kő gazdagoknak mert azokhoz öntik az ingyen pénzt a szar politikusok.
itt a fórumon nincsenek ilyenek tehát örömködésnek már nincs értelme
lohran 2021. 04. 16. 10:36
#113844

mindenki még Nsfid,berlini ,Tihamér is akik tapsikolnak az ingatlan lufinak, hogy az ingatlan lufi miatt beköszönt a normál infláció is.Ami Nekik sem jó mert kiárazódtak az ingatlanpiacról, többe kerül minden a lakásfelújítás,karbantartás és még a boltban is szart se ér a pénzük ergo ha lenne kritikájuk már nem vicceskednének és várnák a további mindenáron emelkedést.
Törölt felhasználó 2021. 04. 16. 10:34
Előzmény: #113842  Törölt felhasználó
#113843
Más szavakkal:
Folytasd a lakásárindex grafikont, esetleg rajzolj fel néhányat, különböző lokációkban.
Rajzolni is csak a kérdező kontextusában lehet?
Törölt felhasználó 2021. 04. 16. 10:32
Előzmény: #113841  ncseed!
#113842
Igen, az a kontextus, hogy most 2021 van, és várható-e két éven belül korrekció, vagy sem, esetleg különböző lokációk között lesz-e eltérés.
Ennyi a kérdés, ez a kontextus.
Ja és azon belül magyar lakóingatlanpiac.
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 16. 10:28
Előzmény: #113840  Törölt felhasználó
#113841
Az a bullshit hogy te direkt vagy értetlen. 
Ha 1990 ben feltettétek volna ugyanezt a kérdést akkor mi lett volna szerinted a helyes válasz? Az eltelt 30 évben minden volt, a b c d e f.. z verzió! 
Akkor most melyiküknek lett igaza szerinted? 
*
Kontextusba kell helyezni a kérdést, e nélkül értelmetlen feltenni. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek