Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
siemens 2021. 01. 26. 09:45
Előzmény: #105374  Törölt felhasználó
#105380
Én is annyi ilyen repedést láttam már. A hozzáépítés helyén a későbbiekben kialakuló repedések általában a nem szakszerű hozzáépítés miatt bekövetkező dilatációs repedések. A legnagyobb probléma, hogy véglegesen nem lehet eltüntetni, csak javítani lehet a repedés "varrásával". A repedés visszatérése a javítások után is várható, csak kisebb mértékben. Végeleges "optikai" eltüntetésük, csak előtétfal (pl. gipszkarton) beépítésével lehet. Ezért, én is mindig elálltam a vásárlástól. Azonban repedések és repedések között is jelentős különbségek vannak.
berlini
berlini 2021. 01. 26. 09:33
Előzmény: #105372  TitusPullo
#105379
Javaslom gondold át a jelenlegi (ha jól értem) házadat.
Sokmindent helyre lehet tenni átalakitással, bővitéssel.
Ha a jó a hely, a telek adottságai akár egy bővitést is kibirnak (én inkább földszinten terjeszkednék.)
Nem tudom mikor épült, de egy ház 20 év után sokszor már műszakilag elavult és gazdaságosan felújitható.
Milyen nyilászárók vannak?
Van-e és ha igen, milyen homlokzati hőszigetelés?
Hogy áll a tető? Statika, állapot, (beleértve a hőszigetelését, fólia állapotot. stb)
Milyen a viz, melegviz előállitás és a fűtési rendszer? (Ha ott radikális átépités esedékes, akkor az önmagában vonza maga után a belső szakipari munkák egy részének cseréjét is.)
Murdoch 2021. 01. 26. 09:26
Előzmény: #105371  TitusPullo
#105378
+++ Ugyanez. Ezt már párszor vázoltam itt pár emberkének, végignéztem néhány ismerős szívinfarktus közeli helyzetét. Munka, család mellett ez most nálam egyértelműen felejtős, nagyjából én is ismerem a keresett környéket, a jó évjáratú házakkal. Persze nem könnyű, ritkán bukkan fel ilyen, de inkább a kivárás, vagy elengedés, mint életreszóló bukta.
berlini
berlini 2021. 01. 26. 09:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#105377
Villamosmérnök és közgazdász végzettségem is van.
Épitőiparban 25 évet dolgoztam épitésvezetőként, üzemvezetőként, felelős műszaki vezetőként és műszaki ellenőrként. (Utóbbiakhoz tartozó projekteket tegnap nem emlitettem, mert ott csak tanácsokat adtam, ellenőriztem, de igy résztvettem pld. 8 járóbetegszakrendelés épitésében is az ország minden pontján, a fiumei úti baleseti sebészet műtőblokkjának rekonstrukciójában stb.)
berlini
berlini 2021. 01. 26. 09:17
Előzmény: #105373  Placi82
#105376
A projektek harmadát sem emlitettem. (Épitettem pld. 8 megavattos kiserőművet is.)
Ha tudok, segitek.
berlini
berlini 2021. 01. 26. 09:15
Előzmény: #105374  Törölt felhasználó
#105375
Más az igény szint.
Ők nem veszik észre a repedéseket, vizeedést, nem érdekli őket a tető szigetelése sem.
A magasabb fűtésköltségek a rosszul beépitett ablakok , a rossz szigetelés miatt pedig azért nem tünnek fel, mert az eddigi lakásban is magasak voltak. (Amúgy meg a padlófűtés önmagában jelentősen csökkenti a fűtés költségeit a radiátoroshoz képest.)
Törölt felhasználó 2021. 01. 26. 08:54
Előzmény: #105361  berlini
#105374
Volt egy ház, ami az általunk megálmodott helyen, méretben, árban volt. Bővített, felújított Kádár-kocka. Látszott, hogy a design-ra próbáltak menni, egy csomó kanyar a falakban és a tetőn is. Amit én láttam, az négy dolog volt:
- a szobákban penészesedés, 
- nem voltak párkányok az ablakokhoz (nem tudom hány Ft egy párkány,de nem sok, és szépen vizesedett ott is) 
- repedés az ajtóknál a burkolatban,
- és egy szép hosszú repedés a falon, végig ott, ahol a bővítés találkozik az eredetivel.
Kivittem egy statikust, és a következőket állapította meg:
- hozzáépítés hibásan tervezve, rossz alapozás technikával. Nem életveszélyes, javítható, de ahol rés van, az alapnál, ott baj lesz később is.
- tető cserénél a tető szigetelést hozzá nem értően tették le, semmit sem ér
- emiatt az energetikai tanúsítvány is kuka, felejtsem el, ami ott van
- tető cserénél rosszul tervezték, nincs jól alátámasztva, a gerenda már most íves (le kell szedni a tetőt, és újra építeni, ha jót akarok, a cserép felhasználható)
- a terasz kuka, rosszul van alapozva, lehet újrakezdeni
- hőhíd van az eredeti rész ablakainál,
- rosszul rakták le a padlófűtést, ezért repedezett meg az összes beltéri ajtó és a teraszajtó előtt,
- ő ezt meg nem venné.
Szóval nem vettük meg. Egy-két hónapon belül megvette egy család, kifestettek, beköltöztek, élnek ott, mint hal a vízben.
Placi82 2021. 01. 26. 08:41
Előzmény: #105367  berlini
#105373
Ez szép referencia! Gratulálok. Várom a tanácsaidat. Komolyan. 
TitusPullo
TitusPullo 2021. 01. 26. 07:40
Előzmény: #105371  TitusPullo
#105372
Bennem van a vágy, hogy talán másodszorra jobb lesz. sokat bújtam anno a tervtárakat, tényleg az életterünk jól sikerült, a méretet sajnos akkor is a pénz korlátozta (kicsi tároló kellett volna még), de az nem lenne gond. 
de hogy az életemből még egyszer ennyit adjak építkezésre, azt nem. inkább az összes pénzem elteszem, ha állampapír, akkor állampapír (tavaly márc-ban eladtam minden lakásom a bérleti díjak visszaesése előtt), tudom realhozam stb., ha lesz jobb eszköz majd lesz az, de azt tudom, hogy a kamatok, kiteszik akár egy olyan objektum bérlését, amilyet én szeretnék, ott ahol én szeretném, a tőke pedig marad a családé, ha el nem szarják.
TitusPullo
TitusPullo 2021. 01. 26. 07:30
Előzmény: #105361  berlini
#105371
nagyon igaz, több lózungot lehet idehozni: már azt hiszem minden hibát tudok, én építkeztem, 27%-áfával, de annyira meggyűlöltem, hogy soha bele nem állnék most azt hiszem, azóta sok embernek segítettem. magam példáján tanultam meg a szerkezetet, technológiát sajnos. az a sok koszos suttyó akinek tisztelettel kv-t készítettem, az nem emberi szám.
sok emberben, oroszlán ősanya nőben és férfiban benne az építés vágya, mert az olyan lesz, mint amilyet akar. hááát rohadtul nem. alig van Mo-on olyan aki olyat épít, amit akar, mert csillió, mert hiába van költségvetés, az olyan mint ha nincs. állnak sorban 100-an hogy elvigyék, ellopják, leszarják stb. Nekem jó állásom van, de 3 év alatt elment az esély, hogy valaha beleálljak még, ha akarnék, de inkább élnék, mintsem 2-3 évet elvegyen az életemből. csak annak ajánlom, aki ezt szereti csinálni, tényleg szívből, ha az a hobbija, hogy katalógust bújjon, egyeztessen, kijárjon.
megfogadtam, ahogy a tőzsdén is, a buta saját hibából tanul, az okos máséból. én járok-kelek a környéken, tudom, melyik ház készült jól, megvárom, míg gondba kerül és eladó lesz, mert minden eladó lesz egyszer, és a metszet összejöhet.
Törölt felhasználó 2021. 01. 26. 07:13
Törölt hozzászólás
#105370
Törölt felhasználó 2021. 01. 26. 00:31
Törölt hozzászólás
#105369
berlini
berlini 2021. 01. 26. 00:18
Előzmény: #105363  Placi82
#105367
Magamnak is épitettem házat.
Másnak is több évtizeden keresztül.
Pár példa:
Németországban:
- CDU székház (csak vasbetonszerkezet)
- 60 ikerházból és kb 25 sorházból álló lakótelep
- több irodaház  épités (csak szerkezet)
- kórházépület (Csak szerkezet)
- számos szárazépitési, gépészeti és burkolási munka
- társasház
- alagútépités (csak szerkezet)
- alagút bővités
Romániában:
- ruhagyár kulcsrakészen
Magyarországon:
- kórházépület kulcsrakészen
- kórház rekonstrukció
- budai villa kulcsrakészen
Sokdiplomas_igavono 2021. 01. 25. 23:58
Előzmény: #105342  Adamsky1976
#105366
Köszi szépen a részletes beszámolót.
Erre gondoltam. Szóval nem a telekárra, kerítésre meg a kerti tóra, hanem magára az épületre, gépészetre.
Az az igazaság, hogy a telkek is elfogytak. Maradt az 50-60 milliós meg az a kategória (vidékről beszélek) ahova ingyen se költöznék. Ezért mocsok drágák a használt házak is a környéken... amíg nem kezdenek el kihalni a jó telkekből, a csodára lehet várni.
siemens 2021. 01. 25. 23:47
Előzmény: #105364  Placi82
#105365
Persze, hogy nem - egyetértünk.
Placi82 2021. 01. 25. 23:45
Előzmény: #105362  siemens
#105364
Úgy se jön ki a 600 e Ft%m2. Mert a 22 ben csak 15%a a beepithetoseg. Legalábbis a 11 kerhez közel eső részén. És nincs telek. Csak bontandó házzal. Azt meg új árban akarják adni. Úgyhogy sakk matt:) 
Placi82 2021. 01. 25. 23:42
Előzmény: #105361  berlini
#105363
Na mesélj mi mindent lehet elszurni egy építkezésben. Hadd tanuljunk..De csak akkor hiszek neked, ha építettek már legalább 1 db házat magadnak:))) 
siemens 2021. 01. 25. 23:39
Előzmény: #105358  Placi82
#105362
Nem azzal lehet spórolni, ha saját kezedbe veszed a szervezést, hanem a hozzáértő szakembergárdával, akikben maradéktalanul megbízol. Na, ez a nehéz. 
De, fórumtársunk kifelejtette a legnagyobb tételt, a telekhányadot. Ami az általatok felkapott XXII. kerületben majdnem annyi, mint maga az építkezés. Legyen 50 Millió Ft. az egyszerűség kedvéért. Ami azt jelenti, hogy Buda legolcsóbb kerületében 600 ezer Ft/nm ár alatt kizárt dolog, felépíteni egy családi házat.........
Tehát a valós építési költség MINIMUM 600 ezer Ft/nm.
berlini
berlini 2021. 01. 25. 23:30
Előzmény: #105358  Placi82
#105361
Persze.
papiron meg lehet sprórolnimég többet.
A végeredményen azonban sokszor látszik ez.
Ez kb olyannyira is visszafelé sülhet el, mint:
- bonyolult pert jó ügyvéd nélkül,
- komplikált sebészeti műtétet sebésznélkül, (hiszen azért ott van a sokat látott altatóorvos,)
végrehajtani.
Tudom, hogy nagy a kisértés és az állam mutat a legjobb pédát hozzá.
Hiszen itt lehet:
- jegybankot igazgatni sumér történelmi ismeretekkel,
- magyar focit fejleszteni jó edzők és hozzáértő menedzsreke nélkül,
stb.
Hidd el az épitést is jobb szakemberre bizni.
Egy épitkezés nem merül ki abban, hogy van egy jó kőműves aki egyenes falat tud rakni, villanyszerelő aki nem életveszélyes hálózatot hagy maga után.
Egy épitkezés azzal kezdődik, hogy ki kell alakitani az optimális házat, funkcionálisan, majd alaprajzi szinten.
Már ezen a ponton elszúrja majd mindenki. Legtöbben sokkal nagyobbat épitenek értelmezhetettlen terekkel, vagy megépitik életük házát, többszintesen de nem gondolnak arra, hogyha mozgásukban korlátozottak lesznek (és nem feltétlenül csak idős korban,) akkor a földszinten nem árt egy hálószoba.
És oldalakat lehetne csak cimszavakban összeirni arról hogy mi mindent el lehet hibázni egy épitkezésben.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek