Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed!
ncseed! 2020. 12. 12. 17:38
Előzmény: #101819  CyrusTheGreat
#101820
Nem a papírt vezetik ki, hanem a kondíciókon rontanak majd.
Most kell a pínz, most nem fognak rontani, sőt devizában adósodnak el ismét mert nincs elég Ft állampapír eladás. (látod mégsem emelnek a MAP kamaton inkább a devizahitel) Már így is extrém alacsony a saját deviza aránya az államadósságban, nem nulla a cél, jelen kell maradni a devizaadósság piacon.
CyrusTheGreat 2020. 12. 12. 17:25
Előzmény: #101807  ncseed!
#101819
a MÁP+ a konjunktúra legoptimistább, leginkább előretekintő időszakában (azóta kiderült, lokális csúcson) került bevezetésre. Miért gondolod, hogy kivezetnék, ha mondjuk két évet követő 5-5%-os gazdasági növekedéssel pontosan ugyanoda kerülnénk gazdaságialg, mint a papír bevezetésének évében voltunk?
johai 2020. 12. 12. 17:23
Előzmény: #101813  ncseed!
#101818
Probléma a stimulus módjával van 
Tudtommal ilyet csak háború alatt alkalmazták a kormányok,jegybankok.
Van egy olyan gyanúm hogy vissza fog ez még köszönni nekünk.
Kurvara nincs itt válságkezelés semilyen téren!
ncseed!
ncseed! 2020. 12. 12. 17:22
Előzmény: #101816  Törölt felhasználó
#101817
"3x lakásár emelkedés után a 20% csökkenés nem jelent feltétlen rossz gazdasági teljesítményt."
Sajnos de. Bármekkora emelkedés utáni csökkenés is negatív gazdasági folyamatok eredménye volt eddig. Gondolj bele mekkora sz*rlavina van a világban és ez is csak pár % árcsökkenésre volt elég az ingatlanpiacon, volt ahol még emelkedett is... külföldön sincs nagyon esés, nem magyar specialitás.
Törölt felhasználó 2020. 12. 12. 17:16
Előzmény: #101813  ncseed!
#101816
3x lakásár emelkedés után a 20% csökkenés nem jelent feltétlen rossz gazdasági teljesítményt. Egyszerűen túlvetté is válhat egy piac, lassú csordogálás egy ideig, beáll egy egyensúly, oldalazás pár évig, aztán majd egyszer ismét elindul felfelé.
Ha csak a befektetési vásárlást nézzük, a fizetőképes bérleti díjak sem tudnak emelkedni az egekbe, csak nagyjából a nettó medián jövedelemmel arányosan, a hozam értelemszerűen egyre kisebb az új belépőknek, ezért csökkenhet a keresletük.
Azt nem hiszem, hogy a használt lakások árára túlságosan nagy közvetlen befolyást gyakorolna az állam. Neki az újlakás piac és a kifehérített felújítás piac stimulálása a cél, ez persze átgyűrűzhet valamennyire a használt árakba is, de nem fogja rakétaként repíteni őket erről a szintről szerintem. Ha ennyiért el lehetne adni sokkal több új lakást, akkor már eladtak volna, azt hiszem. Egyszerűen a matek már nem jön ki, ha saját célra vesz, akkor is drága, ha befektetni, akkor meg nem lehet rajta sok bérleti díj hozamot keresni. 50 milliós 50 nm-es lakást a 9. kerület belsejében vagy a 11. kerületben sem tud kiadni 200 ezer felett egyelőre, és ez támasztja is a keresletet (eltekintve az agyatlan kereslettől, akinek semmit se számít a megtérülés, de kérdem én, az meddig mehet?).
XisCixis 2020. 12. 12. 17:12
Törölt hozzászólás
#101815
XisCixis 2020. 12. 12. 17:00
Törölt hozzászólás
#101814
ncseed!
ncseed! 2020. 12. 12. 16:51
Előzmény: törölt hozzászólás
#101813
"Szerintem egy rövidebb ideig tartó15- 20% os korrekció nagyobb stimulust tudna adni a gazdaságnak mint a stagnálás vagy 1- 2%-os áremelkedés"
Tényleg nem érted? Nem lakásárból áll csak a gazdaság... lakásárakban szakadás akkor volt/lesz ha sz*rul mennek a gazdaságban a dolgok! Azaz ellentmond önmagában a mondatod magának! 2008 után is milyen jó volt a gazdaságnak meg a népeknek, mi? Ja nem.  Stimulust most adják a gazdaságnak (nemúgy mint 2008 után) és ez meg fogja támasztani a gazdaságot, ezáltal a lakásárakat se engedi leesni annyira mintha nem vezették volna be.
XisCixis 2020. 12. 12. 16:37
Törölt hozzászólás
#101812
johai 2020. 12. 12. 16:33
Előzmény: #101809  Murdoch
#101811
Értelmes kereslet relatív olcsó felújítandó családi házakra lehet jövőre.
A tetőtér beépítési csók miatt.
Jó sok kedvezményt igénybe lehet venni.
Én is gondolkozom rajta hogy eladom a szar házamat:)
berlini
berlini 2020. 12. 12. 15:05
Előzmény: #101800  elemerorsos
#101810
Mit irjon, ha neki telkei vannak. (Gondolom valahol a világvégén.)
Murdoch 2020. 12. 12. 14:30
Előzmény: #101802  elemerorsos
#101809
Csakhogy korábban szinte mindent megvettek, amin ajtó-ablak volt. Most nagyon beszűkült a kereslet, igaz azoknál az ingatlanoknál tényleg rengeteg az érdeklődő. Minden más nekem halottnak tűnik...
fogpaszta
fogpaszta 2020. 12. 12. 14:15
Előzmény: #101799  pickpepe
#101808
Ok, ez így korrekt!
ncseed!
ncseed! 2020. 12. 12. 14:02
Előzmény: #101806  mr_bob
#101807
Nem fog maradni a MAP+ a mostani kamatokkal ha jön a konjunktúra, szóval az nem bázis. Legfeljebb most. 
mr_bob
mr_bob 2020. 12. 12. 13:55
Előzmény: #101805  ncseed!
#101806
igen, az 5-7%-ot én tettem hozzá. gondoltam ez egy nagyjából infláció követő érték, viszont magasabb mint az állampapírok kamata, elvégre az ingatlan egy kockázatosabb pénzügyi eszköz, ami mellé általában magasabb hozam jár.
ncseed!
ncseed! 2020. 12. 12. 13:49
Előzmény: #101795  mr_bob
#101805
Nagyjábol ugyanazt írjuk. Én nem mondtam hogy a mostani áraktól fog emelkedni és azt sem hogy 5-7%-ot évente. Szerintem a rakéta után még a 20% csökkenés sem tragédia ha megtörténik az én szempontomból (a gazdaságéból tragédia lenne!) mert még utána is a 2008-as csúcsárakhoz képest is szép emelkedés maradna. Magyarul a 20% árcsökkenés is kevés szerintem az évek óta halasztók szempontjából hogy boldogok legyenek! persze ha a 2019-es csúcshoz nézzük akkor jobb a helyzetük, de nem eléggé!
Viszont ha lesz 20% csökkenés akkor utána nem pár százalék lesz az emelkedés hanem több. Szerintem a kormányzat ki fogja simítani az árgörbét, most támasszal később meg a támasz elvételével (csökkentésével).
Törölt felhasználó 2020. 12. 12. 13:39
Előzmény: #101798  kszsah1
#101804
Kérlek világosítsd meg mi tudatlanok agyát, hogy mégis miért, hol, mennyiért, és mit is kellene szerinted pontosan vennünk?
elemerorsos 2020. 12. 12. 13:30
Előzmény: #101801  pickpepe
#101803
Ahol érdemes építkezni, ott a telek már most annyira drága, hogy nem jön ki a matek.
elemerorsos 2020. 12. 12. 13:26
Előzmény: #101779  Hathor
#101802
Pontosan. Nekem is vagy 10 ismerősöm keres csőre töltve, azonnali kp-val jó lakásokat ás házakat Bp. jó részein mindenféle árkategóriában (belső Pest és Buda hegyvidék) és NINCS. Ahogy feltűnik valami jó, rámennek, és már el van adva, vagy nézik 20-an. A múltkor felhívtam egy jó ingatlant, azt mondta az eladó, hogy 3 nap után feladta az érdeklődők feljegyzését 70-nél (!!). Kb 10%-kal a hirdetési ár fölött kelt el. De vagy 4-5-ről csúsztam le a nyáron én is, pedig gyorsan reagálok. Brutális mennyiségű KP keres ingatlant most...
pickpepe
pickpepe 2020. 12. 12. 13:21
Előzmény: #101798  kszsah1
#101801
Más is észrevette..relatíve alulértékeltek itthon a telkek. Nézd meg ház/telek arányt mondjuk Ausztriában és itthon. Messze a legnagyobb tér a telek emelkedés előtt áll.
Új területet építésbe bevonni nem egyszerű, meg kell venni, horror penzért közműveket tervezni, majd kiépíteni úttal együtt.
A meglévő telkek szama fogy, a régi épületek esetén meg bontani kell, plusz sokan nem szeretnek olyan környezetbe költözni, ahol bár jó a lokáció,de a többi épület már régi/bontásra érett.
Egy 1,5 mrds alapinfra építési projektben is benne vagyunk tudom mi pénzt lehet elkölteni és akkor még nem is beszéltünk arról ha régészet is kell és társai.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek