Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 08. 19:38
Előzmény: #94899  CyrusTheGreat
#94900
Ártani nem fog, a teljes nyugati agglónak No1 célpontja lesz pláza téren... miért mennének máshová?? 
CyrusTheGreat 2020. 10. 08. 19:35
Előzmény: #94894  ncseed!
#94899
Hááát, ízlések és pofonok, de az Allee nem egy sikertörténet, a Westendben határozottan nem a környékbelieket láttam, leginkább az aluljárószinten a nyugati aluljáró közönségét, feljebb meg orosz és izraeli turistákat. Mammut már egy fokkal jobb. Nem tudom, hogy az Etele Pláza mit hoz a környéken, de valahogy szkeptikus vagyok, hogy ezért többen akarnának ott lakni.
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 19:33
Előzmény: #94897  JeGeMeLOV
#94898

Vagy dugódíj + részleges HO elterjedése. A teljes HO nem reális a mi életünkben szerintem, annyira nem változnak gyorsan a dolgok.
Főleg az olyan családokban, ahol a gyerek már elég nagy és hátrahagyható a pösti lakásban. A család meg elhúzhat vidékre egy jó infrastruktúrájú városba vagy annak a közelébe.
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 10. 08. 19:22
Előzmény: #94896  ncseed!
#94897
Ehhez elég lenne a 700 Ft-os benzin is. 
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 08. 19:20
Előzmény: #94892  macisajt
#94896
Már alig várom hogy VIDÉKre húzzanak azok akik hmmmm anyagilag korlátozottak és végre lehessen közlekedni Csudapestünkön! Sajnos nem fog bekövetkezni!
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 19:19
Előzmény: #94892  macisajt
#94895

"Majd Katalin löki meg az új otthonteremtési programmal, de csak a VIDÉKI településű ÚJ építésű lakásokra vonatkozóan."
Hogyan tudna vidék specifikus szabályt alkotni? Lehet, de a falusi csókkal is csak a szenvedés van.
Szerintem ez nem valószínű, inkább általános szabályokat hoznak.
Én továbbra is nyitott kérdésnek látom, hogy kivel akarják megvásároltatni a lakásokat?
Ki az a szóba jöhető, hitelképes fiatal, aki még nem vette fel a BV,csók,falusi csók valamelyikét?
Kis túlzással olyanok is felvették a BV-t, akik előtte héten jöttek össze a diszkóban és következő héten házasság és már rohantak a BV-t felmarni.
Rokonságomban már el is költötték, csont nélkül, egy fillér nem maradt senkinél, de még mondhatni erőn felüli hitelt is bevállaltak. Szép jövő áll a fiatalok előtt. Az egyik párnál a srác még a szüleinek valami hitelét törleszti pár évig, a lány, a rokonom takarító és minimálbért keres. Falun vettek, de nem falusi csókosban, marad 100e forintjuk havont a megélhetésre és kocsival járnak dolgozni. Csak benyára költenek ebből 20-30e-t. Rokon szereli a kocsijukat teljesen ingyen, mert nem tudnák kifizetni. A szülők veszik a szanitereket, mert a házacska amit megvettek erőssen felújításra szorul.
Jönnie kéne a gyereknek, de akkor kiesik a lány fizetése. Én kérdezem a szüleiket, hogy ezt most komolyan gondolják, hogy ebbe a helyzetbe jöjjön a gyerek? A lány anyja kis híján elsírta magát a telefonba, hogy bár ne vették volna fel a BV-t, bár vártak volna a fiatalok.
Én tényleg nem tudom, hogy ebből az élethelyzetből mi lesz a kitörés nekik. Marad az, hogy a 4 szülő fogja őket pénzelni és komolyan támogatni nagyon sokáig, 10-15 évig legalább mostantól. Különben reccs a nagy tervnek.
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 08. 19:14
Előzmény: #94891  CyrusTheGreat
#94894
hát nem taszítaná... a Westend sem hiszem hogy rosszat tett a környékének, vagy nem? Alle?
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 08. 19:13
Előzmény: #94890  Törölt felhasználó
#94893
Tibikém... fújj egyet! A panyelem nem eladó! Most még kiadó sem...
Szánalmasan vicces ahogy bizonygatod regényhosszúságú posztokban hogy kipusztulunk és senki nem vesz/bérel semmit mert demográfia meg babaváró meg összedőlapanyeltegnapelőtt meg ittudoménmiketszoktálmantrázni!  De azé van az az ár amiért venné panyelt ami nem dől össze, mindig lesz bérlőja és a zára is emelkedni fog a jövőben....  de csak a tiedé, az enyim nem! 🤣🤣🤣
macisajt 2020. 10. 08. 19:07
Előzmény: #94887  ncseed!
#94892

"Amíg a keresletet nem lökik meg addig SENKI!"
.
Majd Katalin löki meg az új otthonteremtési programmal, de csak a VIDÉKI településű ÚJ építésű lakásokra vonatkozóan.
.
Vajon a rozsda övezeteket mért hibernálják  most???
.
"A rozsdaövezeti nyílt végű 5%-os áfa program egy részlegesen jó megoldási terv volt,  kiszámítható, tervezhető módon lehetett volna beruházásokat indítani. Ennek a bejelentése időben megtörtént, de a megvalósítása elhúzódott, így a piac élénkítő hatása helyett hibernációt okozott"
CyrusTheGreat 2020. 10. 08. 19:03
Előzmény: #94888  ncseed!
#94891
Ez vonzaná a méhecskéket?
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 19:01
Előzmény: #94887  ncseed!
#94890

Ha több százezer kégli zúdul a piacra, akkor a panyeljeid elértéktelenednek :) Mert vevő nem lesz és kénytelenek lennének olcsón adni.
A több, ha csak 2-t jelent, az 200e kégli egy olyan piacra, ami tavaly 9,5e új lakást tudott felszívni. 2020 első negyedévben meg 500-t :) Eltartana egy ideig, amíg a piac ezt a mennyiséget felszívná.
Én egyébként kipattogtatom a kukoricát és hátradőlök és mozizok és jól szórakozom.
Az 5% áfát benyelik a vállalkozók, nem kérdés, hiszen így történt korábban is, de a fityesz ennyire kőostoba.
Menjünk vissza az alapokhoz, az eladáshoz vásárló kell. A magyar vásárlónak 230e a medián bére és neki kéne megvenni a millió nm árú új lakásokat. Ez lehetetlen küldetés, egyértelműen.
Akkor ki fog venni? gazdagok? külföldiek? talán, de nekik mit és mennyit lehet eladni?
A qrmány meg jöhet újabb ákciótervvel, de ki maradt olyan ember, aki már nem marta fel a BV-t, csókot vagy a falusi csókot?
Igen, a 18 év alattiak meg az egyetemisták meg a jelenleg szinglik. Meg kell várni amíg ők megházasodnak és bevállalják a gyerekgyártást, de mennyi pénzt kéne nekik adni a fityesznek? 10+10m már semmire nem elég, ha megduplázzák, akkor meg parasztlázadás lenne, hiszen sokan mondanák, hogy velük kibhasztak, amikor csak a felét kapták. Rohadt fityesz, másra szavaznak.
Meg píz se nagyon van, sokba kerül a holdudvar és baj van a gazdaságban is. 
Én nézni fogok, mint a moziban, hogy a 230e medián bérből hogyan fogják a lakáspiaci árrakétát támasztani a zemberek (sehogy).
vidám évek jönnek, amikor mindenki megtanulja, hogy a dolgok nem ismétlődnek. Én azt gondolom erről az egész ingatlanpiacról, hogy hűen lekövette a rendszerváltáskor nagykorúvá lett legnépesebb generáció életét. Ők támasztották a keresletet, ők vették fel a CHF hitel nagy részét, aztán mostanra ők érnek el a 45-50 éves korba, amikor drasztikusan csökken az aktivitásuk és hitelfelvételi kedvük.
mint a moziban, csak méz izgalmasabb film lesz ez, hogyan próbálják meg támasztani az ingatlanpiac roskatag szekerét, ami már elindult a lejtőn és semmi nincs ami megállítsa,
szép volt, jó volt, volt 20 prosperáló év, de a vevők kiöregedtek és nincs utánpótlás
OlafGrof 2020. 10. 08. 18:19
Előzmény: #94887  ncseed!
#94889
Eddig se altak le azt ertsd meg h kb annyi a kockazatok h 50 vagy 30 szazalekot keresnek egy ev alatt. Persze szerintem is tulzas ez a tobb szazezer bar orszagosan ki tudja, meg ugye kiderult 22 vegeig kell elkezdeni a projektet, ez nem surgos de motivalo idokeret szerintem. nekem pont jo mert nem kell kapkodni.
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 08. 17:21
Előzmény: #94885  fogpaszta
#94887
Ez így önmagában semmi! Most is több lakás van a piacon mint amire igény lenne ergo önmagában ez nagyon minimális plusz kínálatot hozhat ahol valamiért eddig nem volt. (nem nagyon van ilyen)
Ki az a bolond aki nekiáll ezerszám építeni BÁRMIT a jelen helyzetben? Amíg a keresletet nem lökik meg addig SENKI! Belvárosban tízezerszám az üres rbnb lakások, hotelek, kell a kutíának oda még egy bármilyen lakás pár kivételtől eltekintve... Persze, vállalkozói bérlakás építés ilyenkor... OMFG!
fogpaszta
fogpaszta 2020. 10. 08. 17:14
#94885
22 végéig elkezdett építkezésekre van az 5%-os ÁFA.
mr_bob
mr_bob 2020. 10. 08. 16:39
Előzmény: #94880  Hathor
#94884
"Van egy két év stagnálás, mini csökkenés 1-3évre, majd egy éles fel megint, de magasabbra, mint előző max."
-
ja pont ez volt a trend, 1-3 év stagnálás és utána rakéta, kivéve amikor 10-12 évig oldalazunk: https://www.ingatlannet.hu/statisztika/Budapest
fogpaszta
fogpaszta 2020. 10. 08. 16:07
Előzmény: #94880  Hathor
#94883
Tökéletes és tömör összefoglaló ! :)
tihamer
tihamer 2020. 10. 08. 16:05
Előzmény: #94880  Hathor
#94882
Dettó így látom én is. 1998 óta vásárlók ingatlanokat lakás, garázs vegyesen és nagyon meg vagyok elégedve ezzel a ciklikus helyzettel. Válságban vásárolni, maniaban tartani.
berlini
berlini 2020. 10. 08. 16:03
Előzmény: #94829  Hathor
#94881
Amelyik kivitelező az általad leirt hibákat elköveti, azzal nem szabad szerződést kötni.
Ma már az interneten minden ilyen hiba dokumentálva van.
Emlitett hibákról:
1.
A betonozással kapcsolatban pedig én utoljára elemi hibákat 20 évvel ezelőtt láttam. Már régóta nincs olyan hogy betonoznának tömörités nélkül,
2.
a technológiai idők betartása pedig az elmúlt években, amikor a kivitelezési idő megduplázódott, autómatikusan felül van teljesitve. (Alig lézeng pár ember egy nagyobb épitkezésen.)
3.
Háromféle repedés van. 
- Az egyik statikai hiba, nagy gáz, szerencsére ritka. (Javitási folyamat.: tervezés, megerősités, Következmény: akár hasznos alapterületvesztés is lehet.)
- A másik a térkitöltő falakon jelenik meg, ha azok valahol belefeszülnek tartófalakba , födémekbe és repednek. (Borzasztóan néz ki, néha cm-es résekkel, de könnyen javitható a befeszülés megszüntetésével.)
- A harmadik a normális házmozgás következménye, ezért nem szabad új házban tapétázni, várni kell 1 évet. (Az első festésnél könnyen eltüntethető.)
4.
Penészedés:
általában hőhid és általában kivitelezési (és nem tervezési ) hiba. Műszaki átadásnál hőkamerás felvételekkel lehet ilyen meglepetésekkel szemben védekezni. Sokszor terasz betonlapkat kötnek be hibásan, egyenesen födémekbe és azt egy utólagos körbeszigeteléssel már nem lehet tökéletesen hőhid mentesiteni. Falnedvesség mérés is hozzá tartozhat ilyen gyanús esetekben a műszaki átvétel folyamatához. (Én a zuglói lakás vétele előtt a korábbi ütemet kértem hogy megnézhessem. Cordia megengedte és az épitésvezetőtől kérdeztem pár dolgot. Miután megnyugtató volt amit láttam és a válaszok is kielégitőek voltak , kötöttem meg az előszerződést a lakásra.
Általános megjegyzésként le kell irjam:
sokan jobban megnézik, hogy milyen állagú kenyreret vesznek a pékségben mint azt hogy milyen műszaki tartalommal és milyen kivitelezőtől vásárolnak lakást. Elképesztőnek tartom azt, hogy semmitmondó műszaki leirásokkal adnak el ingatlanfejlesztők lakásokat és ezt a vevők hagyják. Kifizetnek 60-100 millió forintokat egy zsákbamacskáért.
Ismét saját példa:
az előszerződésemben benne volt, hogy ismerem az épitési engedélyt. Le is másoltak és átküldtek egy szép pecsétes levelet az engedélyező hatóságtól.
Ekkor felvilágositottam őket, hogy az épitési engedély nem az a papir. Annak része még rengeteg tervlap és többszéz oldal műszaki leirás. Én már addig elég sokmindent megtudtam a műszaki tartalomról ezért azt mondtam. (Irtam.) Vagy kiveszik az előszerződésből ezt a passzust, vagy lehetőségetadnak nekem, hogy azt ténylegesen megismerhessem.Ezek után másfél órát ülhettem az épitéssel egy számitógép előtt és mindent ami érdekelt megnézhettem. (A 202 lakásból én voltam a 60. Előttem ez senki másnak nem volt probléma.)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek