Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 11:56
Törölt hozzászólás
#94840
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 11:56
Előzmény: #94837  BrokerJozsi
#94839
Józsi, úgy tudom ez az üzleti modell bevált azon a környéken.
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 11:55
Törölt hozzászólás
#94838
BrokerJozsi
BrokerJozsi 2020. 10. 08. 11:52
#94837
A Marina parton szeretnék egy lakást venni, és masszázsszalonként működtetném. Szerintetek van benne ráció, vevő az emberek az egészséges életmódra?
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 11:47
#94836
Aki nem akar újat venni, az mindenképp használtat vesz. Ilyen ember pont annyi van 5% mint 27%-nál.
Aki saját használatra akar venni, az a hitelképességéig és az önereje mértékéig takarékoskodhat. Ez ugyanakkora 5% és 27% ÁFA-nál.
Aki befektetésre vesz kiadási célból, az a bérleti díjakkal kalkulál. Az elkérhető bérleti díj is ugyanakkora lesz 5% és 27% ÁFA-nál.
Aki csak nem tud más helyet a pénzének, az az egyedüli, akinek mindegy az ár, megveszi, aztán úgy érzi, jó helyen van ott a pénze. De az ő vásárlóereje is ugyanakkora 5% és 27% ÁFA-nál.
Keresleti oldalon az ÁFA mértékének hatása gyakorlatilag nulla, hiszen bruttó új eladási árak és ÁFA-mentes használt eladási árak vannak. Szerintem önmagában semmi hatása nincs a piacra egy ilyen intézkedésnek. Illetve van, az építtetők fedezeti pontját feljebb tolja egyebek változatlansága mellett, és az új építésűek kínálati árát pedig lejjebb tolja, hogy többet lehessen eladni.
A 2015. utáni boom szerintem elsősorban nem az 5% ÁFA miatt volt, hanem a többi intézkedés (CSOK, BV), az egyre alacsonyabb hitelkamatok, az egyre magasabb lakossági jövedelmek, az egyre magasabb foglalkoztatottság miatt.
Az elmúlt 5 évben egyre több medve téved hazánk területére, és 3x nőtt a lakásár, de ettől még nem hiszem, hogy a medvepopuláció növekedése okozta volna.
ahihetetlengyula 2020. 10. 08. 11:46
Előzmény: #94824  Hathor
#94835
Jon az areses, az a mullt. 
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 11:38
Előzmény: #94833  fogpaszta
#94834
Jó hát felőlem vegyetek amit csak értek, én még kivárok, nem licitálok rátok, hajrá :D
fogpaszta
fogpaszta 2020. 10. 08. 11:37
Előzmény: #94826  Törölt felhasználó
#94833
Tegnap azt írták itt páran, hogy sem ennek sem annak nincs / nem volt szerepe az árak duplázodásban / triplázódásában...
copa 2020. 10. 08. 11:35
Előzmény: #94823  Törölt felhasználó
#94832

Több új lakás fog épülni, ezzel az összkínálat kis mértékben nő.
A keresleti oldal alakulása még nagyon kérdéses. Pedig ezen fognak múlni az árak. Szerintem.
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 11:35
Előzmény: #94829  Hathor
#94831
Én se voltam eddig újépítésű rajongó, félre ne érts, most is eléggé tartok tőle.
Viszont egyre inkább arra kezdtem hajolni én is, hogy abban lesz érdemes tartani a pénzem, mert ahogy irták, meg kvázi fog szünni a kinálat.
Na most persze ez már nem feltétlenül áll, viszont ha még tényleg valahol le lehet csippenteni néhány millát egy árból, az már nagyon közel van a használtak szintjéhez.
Viszont ha meg igy lesz, akkor nem látom, mi fogja igazán szinten tartani a használt árakat.
Ja erre jöhet még a Novák csomag többi eleme, tudom.
Erősen fogom figyelni az újépítésű projekteket, meglátjuk mit lépnek, az akciózást ugye már megkezdték nyáron, és ősszel még jobban rákapcsoltak.
Hathor
Hathor 2020. 10. 08. 11:31
Előzmény: #94826  Törölt felhasználó
#94830
Globalis trendek uralkodnak.
Ha megy az ingatlanpiac, gazdasag is. Vagy forditva. Ha gazdasag indul, ingatlanpiac is. Ugyanazon hatas volt, lesz
Hathor
Hathor 2020. 10. 08. 11:29
Előzmény: #94827  Törölt felhasználó
#94829
Sokan nem szeretik az osszecsapott uj hazakat. Kivitelezok a gyors megterulesre mennek, ezert naluk az ido penz. Kotesi folyamatokat nem varnak ki, nem dongolnek le megfeleloen alapokat, a festek ala nem lat az ember gondoljak. Aztan itt reped, ott reped, teli koltozessel kiszaradas helyett peneszedik a fal. 
Alexander_Greybeard 2020. 10. 08. 11:27
Előzmény: #94823  Törölt felhasználó
#94828
Használt lakást magánszemélytől veszel jellemzően, szóval az áfa legfeljebb több áttétellel változtat az áron. Az árak attól függően fognak változni az új lakásoknál, hogy a fejlesztő mennyit tud benyelni a áfa csökkenésből mert ők a bruttó árat kommunikálják a vevők felé. Legfeljebb azokra a lakásokra fognak adni nagyobb kedvezményt, amikre nem jön komoly vevő adott árnál. A kelendő lakásokat nincs miért leakciózni, nincs valódi kínálat. Számold ki egy nettó 50 milliós lakás áfa terhét mindkét mértéknél. A kettő különbsége az az összeg, amit csak a legvégső esetben kaphat meg a vevő a bruttó ár csökkentésével.
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 11:25
Előzmény: #94823  Törölt felhasználó
#94827
Én alkudoztam eddig haverom lakására, ami nem volt hirdetve.
Ma szóltam neki, hogy akkor azt az árat felejtse el részemről, az áfa bejelentés hatására, mert lassan már újat tudok azon az áron venni, mint az övé. :D
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 11:23
Előzmény: #94824  Hathor
#94826
Semmi más hatás nem érte közben az ingatlanpiacot, csak ez, ugye? :D
Hathor
Hathor 2020. 10. 08. 11:20
Előzmény: #94823  Törölt felhasználó
#94825
Ahogy bejott a 27%os AFA, ugy megallt a hasznalt ingatlan piac is. Gyakorlatilag penzpumpa, elenkito hatasu volt az 5%ra levitel
Hathor
Hathor 2020. 10. 08. 11:19
Előzmény: #94823  Törölt felhasználó
#94824
Az 5%os AFA alatt triplaztak a hasznalt ingatlan arak, ha jol emlexem
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 11:16
#94823
Nem vagyok elegge tajekozott a temaban, az 5%-kal akkor az ingatlan arak csokkennek, ugye ? Ez a hasznaltra is vonatkozik ? Milyen arakat gondoltok Budapesten es nagyobb varosokban, inkabb nem uj lakasokra ?
LJG 2020. 10. 08. 09:33
Előzmény: #94818  CyrusTheGreat
#94822
Na, ez teljesen meglepett. Ilyen, amikor az ember rossz következtetést von le a környezetében látottak alapján. Mivel az egyéb szempontokban is igazad van, a "papíron" házasodók nagy része valószínűleg abban gondolkodott, hogy gyorsan felmarják a babavárót. Így viszont akkor nem lesz ebben semmi megugrás jövőre. 
Törölt felhasználó 2020. 10. 08. 09:00
Előzmény: #94815  CyrusTheGreat
#94821
Hehe, ilyen tipp nem is volt..., látom mindenki beleköltött még ilyen olyan kritériumot, mert hogy majd a családokra szabják.
Olyan ez, mint a 13 havi nyugdij visszavezetése, mint koronavirus elleni intézkedés.
Amúgy én az 5%-ot nem bánom, úgy látom érdemes volt még nem belenyúlni a hulló késekbe. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek