Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
fogpaszta
fogpaszta 2020. 10. 07. 13:18
Előzmény: #94269  HerrLudwig
#94280
" Ha valakinek növekszik a bére, a növekményből ingatlant kötelező venni. Sem más eszközt, sem fogyasztást nem szabad."
-
Nem azt fújta itt majd mindenki, hogy a BV hogy megnyomta az ingatlanok árát?
-
Most akkor a plusz pénzek ( legyen az CSOK, BV, vagy duplázodó bérek ) megnyoják az ingatlanárakat vagy nem?
berlini
berlini 2020. 10. 07. 13:16
Előzmény: #94269  HerrLudwig
#94279
Te nem velem vitatkozol, hanem a magyar tényekkel.
Nálunk előbb vagy utóbb, kisebb kitérőkkel, de a megtakaritások ingatlanba vándorolnak.
Ezen lehet gúnyolódni, de ez akkor is tény marad.
ha van már elegendő méretű és lokációjú saját lakás, akkor befektetési célú második harmadik, vagy egy nyaraló a balaton vagy a Tiszató mellett.
Amúgy meg pont Németországból hallgatnék erről a mentalitásról, mert a Németeknél is hasonló a helyzet.
Összehasonlitva az USA-val Németországban a gazdaálkodói szféra töredéke van tőzsdén. Az emberek nem tartják részvényben megtakaritásaikat. (Kivéve a vagyonosabbakat.) Európában elkpzelhetettlen az ami az USA-ban van. Ott nemcsak a kispénzű emberek tartják a kis megtakaritásaikat a tőzsdén, hanem az összes nyugdijalap , biztositók, stb. (Ezért is fontos ott a döntéshozónak, hogy egy egy döntésnek milyen hatása van a tőzsdére, mert kis emberek kevés pénze is elveszhet ill. zsugorodhat, ami a választásoknál keményen visszaüthet.)
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 07. 13:14
Előzmény: #94276  CyrusTheGreat
#94278
Cyrus... lusta vagyok levezetni neked miért nem lesz igazad, úgysem fogadnád el de majd az élet megmutatja enélkül is! 😆 A belváros romokban, gyakorlatilag minden hatás sújtja őket: turisták nuku, éttermek bezárva, erbéenbé nuku plusz bónuszban belengették a betiltás lehetőségét, hotelek kiadják a szobáikat hosszúra ideiglenesen (?), stb. Mindenhol lehozták már hogy magas bázisról nagyobb százalékkal esett a belváros mind lakásár mind albérleti díj oldalról. Ez lassan kigyűrűzhet a külső részekre is valamennyire, de koránt sem ekkora pofánverést kapnak az ottani árak mint bent.  Írtam: nálam nulla árváltozás év elejéhez képest, nulkla üresenállás pedig két helyen is cseréltem bérlőt már a vírushiszti alatt. ehhez képest taknyuk-nyáluk egybefolyik a tucatszámra befektető nagymenőknek mert nihil van és bónuszban egymást c*miztatják a hotelesek meg az erbéenbések mindenféle jöttment beengedésével az éxerdobozukba.... a csóri panyeleseknél meg csapágyas lett a talicska a pénzhordásban.
***
Te aki akarsz venni ott valamit, nme? Akkor igazából örülnöd kellene... 
1kor13
1kor13 2020. 10. 07. 13:02
Előzmény: #94264  Alexander_Greybeard
#94277
Ilyen felmondási hullambol azonnal kormányváltás lenne, hosszú távon pedig kevesebb ember halna meg. A zavarosban halászni könnyebb és jobban fizet. Vétkesek közt cinkos aki néma. 
CyrusTheGreat 2020. 10. 07. 12:58
Előzmény: #94274  elemerorsos
#94276
Ezt én is osztom, már hónapok óta, ncseed mestertől azóta is megkapom, hogy még nem jött össze. De türelem. :-D
Placi82 2020. 10. 07. 12:43
Előzmény: #94272  elemerorsos
#94275
Az emberi butaság végtelen. Én is. Meglepodok néha jártamban keltemben, hogy némely embereknek akik számolni és összetett gondolkodásra képtelenek, hogyan van, volt ennyi pénze. De ugyan ez volt 2009 környékén is, akkorát buktak mint Rottenbiller. Nem is álltak fel. A történelem ismétli önmagát, de legalabbis rímel. Az előbb említett barátom 2012-2015ig nem lehetett elkerni egy sörre, mert rohangált le kenyszerertekesizett apartmanokat nézni a balcsira. 🤣
elemerorsos 2020. 10. 07. 12:43
Előzmény: #94271  Murdoch
#94274
Az átlag projektekből teljesen eltűntek a vevők. Kezd visszatérni a 2010-2014 közötti hangulat. A belváros fog először talpra állni, mert ott ha kisebb mértékben is de a turizmus és a diákok is pár hónap múlva visszatérnek, és ez stabil közönség. Ráadásul látszik, hogy ha a belvárosban kedvezőek az árak, akkor az emberek inkább oda mennek bérelni, a IX-XIII kerületekben iszonyú kínálat lett emiatt. Ahol a magyar bérlőkre számítanak, semmi jóra nem számítok. Külső kerületek és az agglomeráció össze fog omlani, főleg a mostani covidos álom szintekről.
Placi82 2020. 10. 07. 12:37
Előzmény: #94269  HerrLudwig
#94273
Igen. Ha ilyen egyszerű lenne a gazdaság, és az emberi pszichológia. Akkor mindenki milliomos lenne. Amúgy én már kutya sok elemzést végeztem. Amúgy igaza lenne, ha változatlan környezetben változatlan változókat feltételezik. Na de itt van a kutya elasva. Hogy semmi se valtozatlan🤣🤣. De már ezt nem fejtem ki
elemerorsos 2020. 10. 07. 12:37
Előzmény: #94267  Placi82
#94272
A Balaton nekem nagy rejtély most. Tavaly néztünk egy beruházást, egy ismerősöm akart venni apartmanokat benne, hogy szálláshelyet üzemeltessen. Kiszámoltuk, akkori vételárral berendezve 5.5-6%-os nettó hozamot tudott volna, optimista becsléssel számolva, legálisan, de amortizáció-felújítás nélkül (!!!). Ezt nem tartotta vonzónak (nem is volt az), elengedte. Most ugyanabban a projektben kb. 30%-al magasabban árulják a lakásokat, és folyamatosan viszik őket szálláshelynek. Most ezek vagy iszonyú optimisták a bevételeket tekintve vagy elég nekik 4% körüli nettó hozam... egyik se biztató. És ez még a jobban közül van, a hirdetett ingatlanok 90%-ánál egyszerűen értelmezhetetlen a hozam. Nyilván az évi 20-25%-os áremelkedés betakarja az amortizációt és sok mindent, de ha vége lesz az emelkedésnek, akkor ott csúnya reccsenés lesz szerintem.
Murdoch 2020. 10. 07. 12:37
Előzmény: #94269  HerrLudwig
#94271
Pedig tűnnek el a befektetők is...
https://figyelo.hu/hirek/eltuntek-a-befektetok-az-ingatlanpiacrol-97516/
A Cordia-nál is 9%-os akciózás van, limitált, de gondolom a végtelenségig kitolható :) 
Placi82 2020. 10. 07. 12:34
Előzmény: #94269  HerrLudwig
#94270
🤣
HerrLudwig 2020. 10. 07. 12:33
#94269
Jajj már, de értetlenek vagytok, pedig berlini is megírta már ezerszer ezeket a szabályokat:
1) Ha valakinek növekszik a bére, a növekményből ingatlant kötelező venni. Sem más eszközt, sem fogyasztást nem szabad.
2) Ez alól kivétel a MÁP, de az meg nem éri meg, szóval vissza az 1) pontra.
Placi82 2020. 10. 07. 12:27
Előzmény: #94266  Placi82
#94268
2019 elejen akartam írni. Bocsanat
Placi82 2020. 10. 07. 12:20
Előzmény: #94265  berlini
#94267
Ja és tapasztalatból tudom, hogy ugyanannyi a Kelenföldi panel már több mint másfél éve. Szóval per pillanat az utóbbi másfél évben  még a szerencsétlen MAP is jobb volt. Mi lesz akkor ha netán eljezdenek csökkeni a kínálati árak az ingatlan.comon..hajaj🤣. Joslatom, hogy az elit budai hegyvidéken nem csökkennek az árak, a többinek kampó. Meg a balatonnak is,mert tultoltak az ingatlan beruhazast
Placi82 2020. 10. 07. 12:16
Előzmény: #94265  berlini
#94266
Ne erolkodj, nem lesz igazad. A befektetési lakás vásárlás a múlté, és ezt én olyan kapcsolataimtol hallottam, akikhez képest mindannyian nagyon kis fiúk vagyunk! 30 ön felüli lakás, rövid és hosszútávru berleteztetesre. És az egyik most azért basztassa a másikat hogy miért nem szólt neki, mert ő stikaban kiszaallt már 2009 elején, nemhiába zsidó a srác, ért a kiszallashoz is:). A Tibornak meg abba is igaza van, hogy már az orvosi béremelés e a lakások vásárlását belelatni már beteges. Amúgy mint mondtam van 2 orvosbaratom is, és állítólag nem kapnak többet így, mint az alacsony alapberukkel, plusz ügyelet, plusz potlekok, kiegészítések. Úgyhogy, már mindenbe bele látni a lakaspiac megtamasztasat nehéz lesz. Egyre nehezebb, ha így lenne novekednenek a BP tranzakcioszamok, de csökkennek!!! 
berlini
berlini 2020. 10. 07. 11:58
Előzmény: #94247  Törölt felhasználó
#94265
Tibor!
Eddig csak egy naiv emberen lehetett jól szórakozni.
Azon, aki belengette márciusban, hogy először 20%-ot , de évekkel később már 50%-ot is eshetnek az érak az ingatlanpiacon.
Most ugyanez az ember bejelenti, hogy marhaság, hogy az orvosi bérrendezés növeli majd a keresletet az ingatlanok iránt és tömegével veszik majd a Kelenföldi paneleket.
Innen szólok, remélem még idejében, mielőtt elmegy a kedved a nevetéstől, hogy az orvosok is emberek, ők sem csak kp-ra vettek eddig lakást és bizony a hitelfelvételnél az alacsony hivatalos bérük lehetettlenné tette egy drágább budai lakás megvételét részben hitelből. Nos ez mot lehetséges lesz. És senki nem állitotta, hogy a panelek iránt nő a kereslet. Ne félj, azt meghagyják Neked.
A lakáspiac egy rövid pihenő után ebben az inflációs világban egy újabb fellendülés előtt áll.
Ennek az oka nem egyedül az infláció, hiszen attól magában nincsen több pénz az emberek zsebébe, hogy egyre többet kell fizetni a boltba egy bevásárlásnál.
Az okok:
-  bérrendezések (ilyen régen esedékesek is mint a Kórházakban)
- a vállalkozói szektor alkalmazottainál idén is inflációt meghaladó bérszinvonal emelkedés volt, ez megy már több éve, nem látszik hogy ez változna, különösen nem a járvány utáni fellendülésben
- csökkenő lakáséitések árfelhajtó hatása
- infláció (plusz ft gyengülés) által továbbra is évi 10% körüli épitőanyagár emelkedés
- lassan mindenkinek leesik, (Te kivétel vagy,) hogy a MÁP nem reálértéktartó. Tehát erősödni fog ujra az ingatlanba menekülés (nagyobb lakásbaváltás, befektetési vásárlás.) Ennek jeleit már idén látni. Fél év alatt 1900 milliárdos nettó lakossági megtakaritásból csak 300 milliárdot sem elérő MÁP növekmény.
Alexander_Greybeard 2020. 10. 07. 11:54
Előzmény: #94263  1kor13
#94264
Viszont azt is látják, hány ember halna meg a felmondási hullám miatt. Úgy nehezebb. Bár én is valszeg felmondanék a helyükben, csak nem hirtelen.
1kor13
1kor13 2020. 10. 07. 11:49
Előzmény: #94262  Alexander_Greybeard
#94263
Ez így van. Mondjon fel mindenki, és akkor legfeljebb triplaz az állam. Aztán meg duplaz. Menjenek oda, ahol jobban keresnek. De ne üljenek egy seggel két lovat.
Alexander_Greybeard 2020. 10. 07. 11:44
Előzmény: #94261  1kor13
#94262
Az orvos abban érdekelt, hogy napi 8-10 óra munkával megkeressen annyit, amennyiért megérte az adott szakmát választania. Mint minden más szakmát tanult és szakmájában dolgozó ember. A gond az, hogy az orvosénál felelősségteljesebb szakma nincs és 12 évet kell tanulniuk ahhoz, hogy valódi tudást szerezzenek. Ennek megfelelően a bérigényük is nagyobb. Ha egy helyen nem kapja meg, akkor elmegy egy másikra vagy a kettőt együtt csinálja. Ez az orvosnak is kényelmetlen de a pénz az pénz. Lásd kivándorló orvosok tömegei, akik nyugaton állami szférában kötöttek ki. Elmentek olyan közszférba, ahol már megéri lenniük. 
1kor13
1kor13 2020. 10. 07. 11:34
Előzmény: #94258  Alexander_Greybeard
#94261
Annyiban igen, hogy verseny van az ügyfelekert. Ha szar az az állami egészségügy, akkor az ügyfelek maganba mennek. Konkurencia van tehát.  Tehát az orvos abban lesz érdekelt, hogy szar maradjon, amennyiben neki magan praxisa van. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek