Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 06. 10:25
Előzmény: #93459  Törölt felhasználó
#93460
Bár gondoltam ha már arra a konkrét hsz-re irtam, amire amúgy se lett volna nehéz kitalálni.
Törölt felhasználó 2020. 10. 06. 10:25
Előzmény: #93458  CyrusTheGreat
#93459
Nőtt, hangyafasznyit.
CyrusTheGreat 2020. 10. 06. 10:20
Előzmény: #93456  Törölt felhasználó
#93458
Mi lett végül a törlesztővel? Feltetted a kérdést, jöttek a tippek, csak az eredményt nem ismerjük. :-)
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 06. 10:15
Előzmény: #93455  Murdoch
#93457
Nem. Csak egy példa volt hogy egy vevőnek kell megfizetni, nem mindenki szerint kell megérje! Ennyi, nem több. 
Törölt felhasználó 2020. 10. 06. 10:13
Előzmény: #93451  ncseed!
#93456
Ő ennyiért nem kezdené el árulgatni, mert nem arra az 1 számjegyű százalékra hajt, akinek kvázi mindegy mibe kerül.
Murdoch 2020. 10. 06. 10:11
Előzmény: #93440  ncseed!
#93455
Izé, most egy olyan piacnál lelkesedsz, ahol pont a legfontosabb terület befagyott, ezt a Vajna Timi éppenséggel nem fogja megmenteni (tudom, Bp. amúgy nem érdekel).
CyrusTheGreat 2020. 10. 06. 10:07
Előzmény: #93453  ncseed!
#93454
Ez igaz, valóban volt itt erre példa. De visszatérve a kolléga eredeti kérdésfelvetésére (és konvektort feltételezve, asszem kőbányai téglát nézett), én valami ilyesmivel számolnék:
- ablak 600k
- konvektor 3db 250k
- parketta a te költséged, 300k
- áram szintén a tiéddel értek egyet, 350k
- fürdő, WC: 1200k
Ez összesen 2.7M. 10%-os kontingenciával 3M alatti tervvel nem futnék neki.
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 06. 10:03
Előzmény: #93450  CyrusTheGreat
#93453
nyilván távhős radiátorra írtam...
"Fürdőszoba, WC pedig simán 1M feletti, betonig visszabontás esetén. De akkor már egészen szép fürdőszobát lehet kialakítani"
Szerintem is de ha beírtam volna ezt ÉN akkor megint menne a prüszkölés hogy "1M-ból a komplett lakást felújítum" mint fél éve a szakembör erősködöt.... hahaha
franc0 2020. 10. 06. 10:02
Előzmény: #93435  berlini
#93452
Érték az, amit az emberek annak gondolnak.
A Te levezetésedben az volt az érték, hogy minél közelebb kell lenni a belvároshoz.
Miért? Ki mondta?
Két dolgot állítok:
- az emberek fejében lévő dolgokat könnyedén meg lehet változtatni. Erről szól a marketing. A 20. században az emberek megéltek szélsőjobbos, szélsőbalos diktatúrákat és sok más rendszert. Ugyanazzal a génkészlettel, és mindenki azt hitte az a tuti. Marketing.
- a jelenlegi központosított gondolkodás (csak a metropolisz belvárosa a tutiság) az emberek 0,1%-ának jó, a többinek rossz.
A fenti kettő eredője számomra az, hogy érdemes dolgozni az értékek újradefiniálásán.
Én 40-50 milliót spóroltam ezzel a gondolatmenettel, másnak is ajánlom.
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 06. 10:02
Előzmény: #93446  Törölt felhasználó
#93451
Azt hogy sz*rt se számít az ingatlanpiaci szakértő véleménye ahogy az enyém sem és másé sem. Ha valaki valamiért megad valamennyit akkor AZ a piaci ára abban a pillanatban! Akkor is ha mindenki más szerint 'felit su éri'...
CyrusTheGreat 2020. 10. 06. 10:01
Előzmény: #93443  ncseed!
#93450
A 3db konvektor esetén szerintem alulbecsülted, aztán én konvektoronként 80k-val számolnám, a távhős radiátor olcsóbb lehet.
Fürdőszoba, WC pedig simán 1M feletti, betonig visszabontás esetén. De akkor már egészen szép fürdőszobát lehet kialakítani.
Törölt felhasználó 2020. 10. 06. 10:00
Előzmény: #93445  berlini
#93449
Alexander_Greybeard 2020. 10. 06. 09:59
Előzmény: #93423  Hathor
#93448
"A piacnak van igaza"
Van legalább egy Nobel díjas tudós, aki ezzel ilyen formában nem értene egyet mert túlságosan leegyszerűsíti a problémát. Ebben a témában ítélték meg neki a díjat, valamit csak ért hozzá. Ez önmagában annyira igaz állítás, mint amennyire hamis. Amire te gondolsz, az valami olyasmi, hogy a piaccal szembe menni általában nem érdemes. Hasonlóan hangzik a két állítás de másról szólnak.
Továbbá:
A tőzsde homogén, az ingatlanok sajnos nem. Csak azért mert a falszomszéd 35-ért adta el a lakását ugyanazzal az alaprajzzal és kilátással 1 hete, attól az adott lakás elérhető maximum eladási ára lehet 25 millió úgy is, hogy közben csak jó hírek érkeztek a gazdaságból.
Átlagárból messzemenő következtetést levonni heterogén piacon nem lehet szórás számítása nélkül, ami még mindig csak egy relatív sávot adna meg az értékbecsléshez.
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 06. 09:59
Előzmény: #93444  berlini
#93447
Mindig meg a rinya hogy senki nem adott-vett semmit az utóbbi években és honnét tudná akkor mi zajlik ténylegesen a piacon meg a DH riport az smafu, hazudnak mert az az érdekük, stb. 
***
Aztán amikor megírja te vagy más hogy mennyiért adta el ténylegesen a házát/lakását, vagy én mennyiért adtam ki több lakást is idén akkor meg folytatódik a hepciáskodás hogy mi is hazudunk, irreális, nem hiszik el! Olyan nincs, mikor a XIII-ban sír-rí minden kiadó hogy engedni kellett... meg a belvárosban lehet ennyiért bérelni sokkal jobbat, stb.
Törölt felhasználó 2020. 10. 06. 09:58
Előzmény: #93431  ncseed!
#93446
Oszt a kiemeléssel mit óhajtottál hangsúlyozni?
berlini
berlini 2020. 10. 06. 09:56
Előzmény: #93436  Placi82
#93445
Jogos a kérdésed!
És ezzel szembe kell nézni majd 2023 körül.
Addig tartani fogják a nullás alapkamatokat. (Ezt nem én, hanem a központi bankok állitják)
Viszont addig lesz 3 éven keresztül egy közepesen (nálunk magasan) inflációs világ.
Buta az aki egy ilyen környezetben inflálódó eszközökben (pénzben) tartja a pénzét.
Még a legjobban akkor jár ha az euróban van, de csak a forinthoz képest. Önmagában az is reálértékvesztő.
Ha pedig ugrunk egyet az időben és azon filózunk ma, hogy mi lesz a teendő 2023 után, akkor azt is megmerem jósolni, hogy a kamatemelések akkor sem fogják helyreállitani a régi szép reálkamatos időket. Igy az eszközök rallyje (ha kisebb mértékben is) de folytatódni fog.
berlini
berlini 2020. 10. 06. 09:52
Előzmény: #93425  hétszilvafás
#93444
Próbáltam én is kitalálni, hogy mennyit érne a telkem üresen.
Nem messze tőlünk hirdettek pár hete egy házat 53 milliőért kis telken, a hirdetés szöveg szerint telekáron.
Nos ezt én akkor megmosolyogtam.
De megnézve azt a nagyon kevészámú kis régi épitésű házat, amit felújitás nélkül hirdetnek, akkor nálam egy kb 40 milliós telekár jött ki a sajátomra. (Nehéz az összehasonlitás mert a konkurencia telekmérete általában nagyobb volt, de a lokáció rosszabb.)
Ennyit arról, hogy a pincével, garázzsal együtt több mint 220m2-es házam mennyire lehetett túlárazva a 81 milliós árral. (Mit lehet kapni ma pesten 81-40=39 milliúért? Egy harmadakkora panelt.)
Persze , tudom ezzel nem győztem meg azt, aki szerint a 40 milla borzasztóan túlárazott egy szar pesti külvárosi telekért, de a normális fórumozók tudják, hogy ez ma már igy van.
De istenigazából nekem tökmindegy ki mit mond.
Minél jobban köpködi az árat én annál ügyesebb voltam. Átvertem mindenkit és dupla áron eladtam a házamat. :)
Csinálja utánam!
 
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 06. 09:51
Előzmény: #93441  csdy
#93443

Nagyságrendileg nem az alap igényekkel:- ablakokat kell cserélni,   5-600e
- le kell cserélni a konvektor/ távhős fűtőtesteket 3db minimum, 100-120e
- belső áram hálózatot fel kell újítani, 300-350e
- parkettát kell cserélni 2 szobában, 300e
- fürdőszobát, WC-t  kell felújítani 6-800e 
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 06. 09:48
Előzmény: #93439  hétszilvafás
#93442
Akkor jól gondoltam. Én sem mondom hogy csak emiatt az 1,68M miatt feltétlen venned kellene valamit éven belül de azért fájó lesz ha nem.
***
Még egyet akartam kérdezni: írtad hogy a két eltelt év alatt fizetted az albi díjat de évi 3M profitot csináltál a pénzed forgatásával az albi díjon felül. Feltételezem nem csak a 42M eladási ár forgatásából jött ez ki hanem volt még mellette más pénz is mert még évi 10% profit mellet se adja ki.
Illetve az albi kb olyan szintű mint előtte a saját ingatlan vagy rosszabb és emiatt kevesebbet visz el?
csdy 2020. 10. 06. 09:47
#93441
Szerintetek, mostani áron mennyibe kerül kb. 50 m2-es tégla/csúsztatott zsalus lakást felújítani? 
Ha
- ablakokat kell cserélni, 
- le kell cserélni a konvektor/ távhős fűtőtesteket 3db minimum,
- belső áram hálózatot fel kell újítani,
- parkettát kell cserélni 2 szobában,
- fürdőszobát, WC-t  kell felújítani

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek