Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 18. 12:22
Előzmény: #89914  berlini
#89920
Ebbe nem megyek bele hogy ki kezdte és ki csak "visszaütött".
Ők nálam sokkal durvább stílust engetek meg mindig is maguknak csak azokat a usereket/kommenteket törölték már és ezért azt hiszik itt sokan hogy el sem hangzottak, pedig de! Az engem nem kedvelők részéről SOHA nem olvastam olyat egy engem gyalázó kommentre sem hogy nem kellene ezt itt. Akkor ki milyen ember? Százszor többet elviseltem nyavajgás nélkül tőlük mint amit ők olvastak tőlem megis ők rínak? MI VAN???
***
Mellesleg úgy nőtt a hiszti ahogy szép sorban egymás után bejöttek amiket írtam, csak hát abba nehéz belekötni a modiknál... szóval marad a stílus. Peace!
***
BTW hogy áll nálad a kiadási biznisz ha megkérdezhetem? Kihasználtság? Díjak? Valami említésre méltó változás? Köszi ha megosztod velünk!
Hathor
Hathor 2020. 09. 18. 12:20
Előzmény: #89918  berlini
#89919
:)
Korrekt
berlini
berlini 2020. 09. 18. 12:14
Előzmény: #89914  berlini
#89918
...és mielőtt úgy tünne, hogy osztom itt az észt mint a feddhetettlen fórumozó, én is kaptam pihenót moderátortól, mert belehevültem egy vitába és odavissza sértegettük egymást.
MrLajostól utólag is elnézést kérek ezért. (Vele folytattam a leghevesebb szópárbajokat.)
macisajt 2020. 09. 18. 12:13
Előzmény: #89911  ncseed!
#89917
Kedves ncseed!
Nem a kommentjeid tartalmával van bajom, hanem a stílusával, ami gondolom másoknak sem tetszik.
Tudod a stílus maga az ember!
Magam részéről a cinizmusod mögött én mást is érzek, de ezt most nem részletezem.
Érdekes hogy tihamér, fogpaszta, mamóka és a többi sikeresek írásait szívesen olvasom, tanulok belőle.
További szép napot!
copa 2020. 09. 18. 12:07
Előzmény: #89912  berlini
#89916

És még a jövőben is fogsz tanulni dolgokat.
-
Mint ahogy én is. :)
berlini
berlini 2020. 09. 18. 12:07
Előzmény: #89913  Törölt felhasználó
#89915
Nem. Én voltam az oka.
Én nem hiszem hogy volt olyan egykorú gyerek akkoriban, aki nálam több történelmi regényt olvasott volna.
nagyon vad kuruc voltam.
berlini
berlini 2020. 09. 18. 12:05
Előzmény: #89911  ncseed!
#89914
kedves ncseed!
Soha sem azzal van probléma, amit irsz. Azzal lehet egyetnemérteni, de ezt bizony el kell hogy viseljék az urak.
Talán nem is az veri ki a biztositékot, ahogy ma irsz. De ismerd be, sokakat megsértettél a multban és az bizony most visszaüt. Legtöbben nem azt nézik mit irsz, hanem hogy ki irja.
Egyszer már irtam, csak ismételni tudom. Próbálj úgy irni, érvelni, hogy ne az legyen az "ellenoldal" érzése, hogy nem meggyőzni, hanem legyőzni akarod.
Törölt felhasználó 2020. 09. 18. 11:57
Előzmény: #89912  berlini
#89913
Erről nem inkább a történelemtanárod tehetett? :)
berlini
berlini 2020. 09. 18. 11:48
Előzmény: #89908  Béla2021
#89912
A valóság az, hogy a jelenlegi lakossági eladósodottság jóval kisebb mint 2010-ben volt. (Akkoriban szinte mindenkinek volt hitele, most alig több mint a felének.)
A valóság az, hogy még a járvány okozta gazdasági visszaesés sem csökkentette jelentősen a foglalkoztatotak számát (1-2% között csupán.)
A valóság az, hogy az emberiség egyetlen esélye arra, hogy ne legyen még egy (utolsó) világháború az nagyrészt a turizmusnak köszönhető. Az embereket kevésbé lehet azzal a többezer éves dumával elhülyiteni, hogy a másik ember, a külföldi az nem ember, csak azért mert más vallású, vagy számunkra nemérthető nyelven beszél. Én nem tartom magamat nagyon előitéletesnek, de kamasz koromban teljes szivvel utáltam a labancokat (mai osztrákokat.) Meg voltam győződve arról hogy minden mai problémánknak az oka az az osztrák többszáz éves uralomban gyökeredzik. Miután megtanultam németül és megismertem az országot és sok osztrák embert, megtanultam, hogy a multat nem szabad összekeverni a mai valósággal. 
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 18. 11:42
Előzmény: #89910  macisajt
#89911
Kedves macisajt. Talán feltűnt neked, hogy egyetlen kommentem sem került soha törlésre mivel bőven azokon a határokon belül voltak amik a fórum szabályzatában le vannak írva! ** *** Az, hogy ennek ellenére sokakat a sikítófrász kerülget miattuk és jelentgetnek egy dolog. Akkor is jelentgetni fognak ha bármit csinálok....  de ezt majd Hathor később meg fogja erősíteni.
***
Gondolom elkerülte figyelmedet hogy a te oldaladon állók közül vastagon kellett törölni kommenteket is meg usereket is de ez természetesen téged nem zavar és nem emeled fel a hangod miatta, hiszen ahogy más is rávilágított már: nekem ezt el kell viselnem, panyelcsászárként megérdemlem! Nem láttam soha a tiltakozásod amikor változatos káromkodásokkal ismerték el korábbi gondolatmeneteim sikerességét!
Igazi derék magyar embör vagy! ** *** Elnézésedet kérem hogy változatos témákban - némi cinizmussal, kacérkodással, cinkeléssel - részletesen kifejtem az álláspontomat hogy rávilágítsak kicsiny világunkban mi miért van, mi mit mozgat és mi miért várható. Azokra a dolgokra amit iskolában nem tanítanak... Ha valaki hasznosnak találja örülök, ha nem akkor is. Biztos egyedül vagyok vele, de én a nálam sikeresebektől tanulni szeretek, nem lehurrogni őket, jelentgetni és elnémíttatni! További sikeres életet!
macisajt 2020. 09. 18. 11:15
Előzmény: #89901  Hathor
#89910

Végre korrekten helyre tetted  ncseedet!
Te intelligensen viseled azt hogy jól csináltad, ő meg állandóan veri a mellét, hogy ő milyen jól járt, és a többi aki nem vett lakást abban az időben, mennyire béna.
A lekezelő stílusán meg úgy látszik nem tud változtatni, ő alapból ilyen.
Én csak sajnálni tudom az ilyen embert!
További sok sikert kívánok neked!
HerrLudwig 2020. 09. 18. 11:08
Előzmény: #89897  ncseed!
#89909
Meglátjuk, kinek lesz igaza.
Én ráérek, 2040ben még 50 sem leszek. De ha lesz addig kamatemelés, veszel nekem egy üveg bort. Az egyik addigra már összedőlt paneled telekhányadából talán kijön majd az ára.
Béla2021 2020. 09. 18. 10:58
Előzmény: #89905  berlini
#89908
Jó hosszan leírtál mindent, ami a vágyaidat alátámaszthatja. :D
A valóság meg az, hogy egyre kevesebb dolgozó van és várható a jövőben. Ezek jelentős része már eladósodott a bankok és az állam felé (pénz és gyerekszülés ígérete), miközben kb. semmivel sem jártak jobban, mintha támogatás nélkl vettek volna (3-5 évvel ezelőtti) reális árakon ingatlant.
-
Az ajánlat: lesz egy 0-10-20-40 éves ingatlanod, amiért pontosan a jövőbeli fizetésed 10-20-30%-ával fizetsz. Csak hogy odaöntöttük az hitelből finanszírozott támogatásokat, így ennek az ingatlannak a pénzben mért értéke *2 lett. Az ingatlan ugyanaz és te is pont annyit fogsz rohadni érte a munkahelyen, de a számok megnőttek, a GDP hasít. Ők maguk is beismerek, hogy az eladósodás jó, mert 1-2-X %nyi GDP-t is jelent éves összesítésben.
-
Nem kedvelem impudentet különösebben, de nagyon igaz, hogy párszázezer embernek kicsit jobb lett, a többség meg szív miattuk. A legjobb meg annak lett, aki az ezeréves szarját eladta csilliárdokért, mert jött egy balek. Tehát nem váltotta még drágább másik ingatlanra. Ezek száma rejtély, talán pártízezer.
-
Azzal meg nem kell számolni, akik a rövidtávúzás iatt hirtelen sokat kerestek, mert az orbántól független volt, meg lassan be is lehet zárni a bóttot. Volt pár jó év és csá. Az egész bolygónek és minden magyarnak az lenne a legjobb, ha vissza sem jönne azafajta turizmus. Persze a későn beszállóknak ez szívás...
copa 2020. 09. 18. 10:58
Előzmény: #89906  copa
#89907
Látod Hathor, sok minuszt adnak rá, tehát nem tisztelik a korrekt hozzászólásokat sem. :)
copa 2020. 09. 18. 10:42
Előzmény: #89901  Hathor
#89906
Ha "ncseed!"-nek szólsz, hogy több tiszteletet, az rendben van, de akkor a többieknek is szólj, akik nem kellő tisztelettel beszélnek. (Például a jegybank elnökéről, de más példa is van.)
berlini
berlini 2020. 09. 18. 10:31
Előzmény: #89894  mr_bob
#89905
Igen, a tranzakciószám még tovább csökkenhet.
Eddigis ez történt.
Most az a kérdés viszont eldőlni látszik, hogy kinél szakad el a cérna.
Az eladóknál, vagy a vevőknél.
Az eladóknál mi a motiváció?
- örökölt és el akarja adni mert neki nem kell és kiadással sem akar bajlódni. (Ha olvassa a fórumot, akkor megtanulhatta, hogy ezzel besorolódna a here kapitalista kizsákmányolók közé.) Ő ki tud várni, nem sürgős
- nagyobb, új lakást akar venni és ahhoz el kell adnia. Ez már sürgősebb kényszer. Hiszen megrendelhette és leelőlegezhette az újépitésű lakását már tavaly és most ki kell fizetni. Ahogy múlnak a hónapok ezek a kényszerértékesitők szerintem már eladhattak, hacsak nem olyan lükék és az utolsó pillanatig kivárnak.
- nagyobb használt lakást akar venni és ahhoz el kell adnia a kisebb jelenlegit. Itt nagy bukás nincsen, ha most bonyolitja a tranzakciót, mert nemcsak a saját lakásának az ára esik hanem a kiválasztott nagyobbé is. Ennek ellenére én a helyükben kivárnék. (Talán azok kivételével akik családiházat néztek ki maguknak, mert ott az okosok szerint inkább árnövekedés várható.)
- lakást akar eladni mert rövidtávúzott és nem várja meg a szigoritást. Aki itt pesszimista az már szerintem eladta (volt is áresés ezeknél a belvárosban) a többiek már beletörődtek, hogy nem lesz több extraprofit, de reménykednek abban, hogy egy vegyes bérleti szabályozással még igy is jól fognak keresni. (Márcsak azért is mert a airnbnb-s lakások egy része már most átállt hosszútávúra vagy el lett adva, igy kisebb lesz a konkurencia.)
- elméletileg lehetne eladási kényszer azon befektetési célú lakásoknál, ahol a tulaj nagyrészt hitelből vásárolta meg, de éppen most hallhattuk hogy a kormány kitolja a moratóriumot (akár még egy évvel is) igy azok még kivárhatnak, sőt pillanatnyilag még jobban is jártak, mert ha eddig a bevételek éppen elegek voltak a hiteltörlesztésre, akkor a havi szaldó most először pozitiv még akkor is, ha a bérleti dijat csökkenteniük kellett 20%-kal, vagy vannak akár üres lakásaik is jelenleg.
Vevőknél mi a helyzet:
- az élet nem állt meg, gyermekek születtek, fiatalok házasodnak és kirepülnek a fészekből. Lehet persze itt is húzni az időt, de egy idő után ha a fedezet meg van akkor keresni kezdik a megfelelő lakást. Persze most még kivárnak, mert a csapból is az folyik hogy kemény árcsökkenés lesz még, de egy idő után a saját használatra lakást keresőknél már nem az lesz a fő szempont, hogy pont a mélypontot találják el.
- lesznek továbbra is befektetési célú vevők. (Itt a fórumon is Tibor, Tihamer) és ezek biztosan kivárnak. MÁP+-ban tartják a pénzt és ameddig az fial és közben a lakásárak (ha nem is a várt hatalmas mértékben) de csökkennek, akkor ők most nem szállnak be. Márcsak azért sem mert a rendkivüli helyzet miatt nem biztos hogy most ki tudnák adni a lakást. Őket az fogja kimozditani ebből a pozicióból, ha a sajáthasználatra venni szándékozó csoport visszafogott kereslete meglódul és a piac néhány szegmensében ujra megboritja az egyensúlyt, árak meglódulnak. Tihamer ekkor venni fog, Tibor még nem, mert várja az 50%-os áresést.
Szerintem minél tovább tart ez a cirkusz a járvánnyal annál valószinűbb hogy az addig elért árcsökkenés után egy az árcsökkenést meghaladó mgyorsaságú emelkedés lesz.
mr_bob
mr_bob 2020. 09. 18. 10:24
Előzmény: #89903  ncseed!
#89904
tudjuk mi történt: csok és babaváró. kérdés, hogy ezt ti honnan tudtátok előre 2013-ban? abban megegyezhetünk, hogy csak az alapkamat csökkentés nem csinált volna ekkora rakétát (önerő hiány miatt).
-
https://rogermontgomery.com/wp-content/uploads/2018/08/31082018_MatrixChart.png
-
nálam fél úton vagytok a bal alsó és bal felső rész között
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 18. 10:10
Előzmény: #89901  Hathor
#89903
Rendben. Emlészem anno visszaolvastam a fórum indulásakor írt kommenteket (akkor még aktívabb voltál itt), amikor írtad hogy látod az éledezés jeleit téged is lehurrogtak nem kicsit! Azóta tudjuk mi történt...
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 18. 10:08
Előzmény: #89899  Murdoch
#89902
A pénzmennyiség csökkenése (vagy akár a növekedés ütemének lassulása) mindig negatív hatású a gazdaságra .... inkább így mondanám, nem úgy hogy 'jó vagy rossz' mert az már másról is szól.
Hathor
Hathor 2020. 09. 18. 10:05
Előzmény: #89897  ncseed!
#89901
Az jo lesz, mert sokan panaszkodnak rad.
Kernem a kulturalt, nem raolvasasos kommunikaciot.
Lehet beszelgetni ingatlanpiacrol ugy is, hogy kihagyod az en megmondtam, Te vagy a hulye. Meg a ja nem, ja de sorozatokkal.
En amikor megnyitottam a topikot, akkor en is megmondtam, mindenki szapult, hogy csak beultetem az embereket 2014ben itt, 2013ban stockland forumon. Meg kitalaltak csak az ingatlanjaimat akarom elsozni, azert mondom az aremelkedest.
Azota sem hozom fel.
O gondjuk, nem az enyem.
Tehat higgadt forumozast!
Koszi

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek