Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2020. 09. 17. 19:09
Előzmény: #89847  franc0
#89860
"Matolcsy programja az árcsökkenés irányába hathat, mert a kínálati oldalra jobban hat egy kedvezményes 10 éves hitel."
Közvetlenül a vételi erőt erősiti. Ugyanakkora törlesztő részletre nagyobb felvett hitel tartozik. Tehát ez nem az árcsökkenés irányába hat.
"Mert a lakosság már most is 15-20 éves hiteleket vesz fel, a vállalkozóknak meg eddig sem adtak 10 évnél hosszabb hitelt a bankok.
Ha a matolcsi ötlet megvalósul és nő a lakossági hitelállomány akkor az ismét a vételi erőt növeli. Ismét nem az árcsökkenés irányába hat.
"Ráadásul a lakásállomány minőségére is tartalmaz előírásokat a program"
Igen, a passziv házak felé tolja el az újonnan épülő házak egy részét, ez többletköltségekkel jár. Ismét nem árcsökkentő a hatás.
"Szóval nekem tetszik."
Irreveláns az áralakulás szempontjából.
"Az építőiparban elég magas a profitráta, van miből leadni.
"Majd önként és dalolva megteszik, miközben a fenti hatások árnövelésűek."
Nem lennék kerbank tulaj: a jegybank hitelez, a fintech utal és vált... mire kellenek még? Költői kérdés volt."
A topic témájába nem vágó, de érdekes kérdés. Az ingatlan árak szempontjából irreleváns.
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 19:07
Előzmény: #89856  ncseed!
#89859
En mikor allitottam, hogy szerinted jo az irany?
CyrusTheGreat 2020. 09. 17. 19:06
Előzmény: #89851  Alexander_Greybeard
#89858
Nagy plusz. Itthon egyértelmű az irány, a betétet az államnál tartod, az olcsó hitelt az államtól kapják a cégek és a háztartások is. Ettől függetlenül azért nem mostanában fognak megszűnni a kerbankok.
Murdoch 2020. 09. 17. 19:01
Előzmény: #89850  tihamer
#89857
Szerintem most nem a törlesztőrészlet a szűk keresztmetszet.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 17. 19:01
Előzmény: #89846  Törölt felhasználó
#89856
Sokadszorra nem érted: én nem azt mondom hogy az eddigi/mostani irány jó és kívánatos, hanem azt hogy azok a dolgok amik ide vezettek egyértelműen várhatóak voltak és a folytatás iránya is egyértelmű. Ennyi. 
***
A múltra nézve most már tudjuk biztosan igazam volt kvázi mindenben, a jövőt meg meglátjuk!
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 17. 18:52
Előzmény: #89847  franc0
#89855
Na ezt a kommentet bookmarkolom! Egyszer jót fogunk nevetni majd rajta!
Remélem nem tiltatod ki magad addig mert akkor a komment is megy a lecsóba...
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 17. 18:49
Előzmény: #89848  tihamer
#89854
"A vevőkből előbb-utóbb eladók lesznek" akik utána nem puffogtatnak közhelyeket...
Ismeretlen ember. Ja nem, én!  🤣🤣🤣
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 18:48
#89853
Ma kívülről megnéztem egy potenciális házat. Siralmas állapotban van. A hely és a telek mérete az egyedüli jó benne. A kezdeti irányáron már 2x csökkentettek összesen kb 10%-ot. Ebből még 30%-ot alkudva is átgondolandó. Minden elhanyagolt rajta. Még várok néhány hónapot, aztán belülről is megnézzük ha még a piacon lesz.
mr_bob
mr_bob 2020. 09. 17. 18:20
Előzmény: #89846  Törölt felhasználó
#89852
az állami támogatások óceánjából lecsurgott néhány pohárnyi a (kis)befektetőhöz az elmúlt 5 évben (a kockázat szerencsére a másik oldalon maradt, akik pénz, gyereket, bármit beígértek). mámoros az íze, édesebb, mint a méz és nagyon addiktív, adjatok belőle még! megkóstoltak egy kupicányit abból, amit a ner hordó számra iszik évek óta és ízlik nekik, nagyon is! gyorsan elfelejtődnek a régi emlékek, talán már sosem jönnek vissza a keserű ízek és üres poharak?! irány a végtelenbe és tovább, emelem poharam hölgyeim és uraim mindenki egészségére!
Alexander_Greybeard 2020. 09. 17. 18:17
Előzmény: #89847  franc0
#89851
Dr Richard Werner.
Ajánlom a munkásságát, ha esetleg nem ismered. Bankszakmában nála nagyobb koponya talán nincs is. A QE-t ő találta ki Japánban és azt is megmondta előre, hogyan fogják elbaszni. Manapság azzal tölti a munkanapjai egy részét, hogy bankok alapításánál segítkezik mert szerinte a jegybankok vissza akarják erőltetni a világra az egyszintű bankrendszert. Van rá egy heti fizum, hogy megint igaza van.
tihamer
tihamer 2020. 09. 17. 18:13
Előzmény: #89824  Törölt felhasználó
#89850
A másik lehetőség, hogy adókedvezményt adnak az éves befizetett törlesztő után. PL 40 %-ot vissza lehet igényelni, ahogy történt az első Orbán kormány alatt.
Alexander_Greybeard 2020. 09. 17. 18:12
Előzmény: #89843  ncseed!
#89849
Vagy akkor, hogyha végre lesz megfelelő mennyiségű és minőségű kínálat úgy, hogy a kereslet is fizetőképes. Erre kisebb az esély, tudom, de bízva bízok.
tihamer
tihamer 2020. 09. 17. 18:07
Előzmény: #89819  Törölt felhasználó
#89848
"Az állami támogatásokat mindig az eladók kapják,
Nem pedig a vásárlók."             (Bokros Lajos)
.
Milyen igaz..............
franc0 2020. 09. 17. 18:02
Előzmény: #89844  Alexander_Greybeard
#89847
Matolcsy programja az árcsökkenés irányába hathat, mert a kínálati oldalra jobban hat egy kedvezményes 10 éves hitel.
Mert a lakosság már most is 15-20 éves hiteleket vesz fel, a vállalkozóknak meg eddig sem adtak 10 évnél hosszabb hitelt a bankok.
Ráadásul a lakásállomány minőségére is tartalmaz előírásokat a program.
Szóval nekem tetszik.
Az építőiparban elég magas a profitráta, van miből leadni.

Az elmélkedés igazán érdekes pontja az nem ez, hanem az, hogy ki fogja adni ezt a hitelt.
Ha a jegybank közvetlenül, na az földrengésszerű sokkot okozna a ma ismert pénzügyi rendszerben.
Nem lennék kerbank tulaj: a jegybank hitelez, a fintech utal és vált... mire kellenek még? Költői kérdés volt.
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 18:01
Előzmény: #89844  Alexander_Greybeard
#89846
Felesleges belemenni megint ebbe a vitába.
Leírtuk már páran ezt, amit te is firtatsz, emberünkről lepereg, kiforgatja, ráilleszti a saját kis teóriáit a múltbeli események alapján és itt ki is merül a tudomány.
Elismertem már, hogy demagógiában, populizmusban nagyon jól muzsikál, teljesen ráállt a NER gondolkodásmódjára az agya, amit jól lekövetett a piac, ebben a tudományban párját ritkítja, le a kalappal.
Hogy hosszú vagy középtávon ez mibe fog torkollni az elég necces, de én azt se zárom ki, hogy még sok sok évig lehet ebbe az irányba tolni, mint tolni, rakétázni a biciklivel is.
Érted, rakétázzunk a biciklivel is.
Lassan írom:
Rakétázzunk, biciklivel IS.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 17. 18:00
Előzmény: #89822  ncseed!
#89845
Olvasd már el ezt a kommentem is.. 
Egyben nézd a képet, ne kiragadott írást! 
Alexander_Greybeard 2020. 09. 17. 17:52
Előzmény: #89842  ncseed!
#89844
Ezt írtad: "És neked meg a többieknek ezután sem esett le hogy kormányzati szinten senki nem akar alacsony lakásárat? Mindegy mit mondanak...  Abból az életben nem lesz gazdasági növekedés ha leverik a lakásárakat mesterségesen."
Erre válaszolva levezettem, hogy igenis gazdasági növekedéssel járna az, ha megfizethetőbbek lennének az ingatlanok úgy, hogy nagyobb kínálatra támaszkodna a kereslet. Kínálatot növelni nem igazán lehet, ezért akarják hitellel elárasztani a piacot, szóval jegybanki szinten megvan az igény az olcsóbb lakásokra, de erről szólt a csok és bv is. Csak nem jöttek be... 
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 17. 17:46
Előzmény: #89841  Alexander_Greybeard
#89843
Ember, megint ugyanazt mondod!!! 😂 
Azért fog esni az ingatlanár Ózdon mert nem lesz sokaknak munkája, nem tudnak hitelt fizetni, stb.  Nem fordítva! Nem az ingatlanár csökkenés miatt nem lett munkájuk!! Ezt kellene már végre felfogni azoknak akik reál áresést várnak: csak akkor jön el ha sokaknak nagyon rossz lesz!!! Most akkor jó a népnek az ingatlanárcsökkenés? NEM! JÓ NAPOT!
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 17. 17:43
Előzmény: #89837  Alexander_Greybeard
#89842
Azt mondod "Fordítva ülsz a lovon" és utána gyakorlatilag ugyanazt leírod mint én ma meg korábbi kommentjeimben!  Most akkor' mi van????? Nincs igazam mert te is ugyanúgy látsz mindent mind én??? WTF? 🤔
***
"ha hiszed, ha sem, nem csak katasztrófa vezet az árak csökkenéséhez"
Sajnos általában de. Kisebb korrekciók néha lehetnek a piacon bármelyik irányban, de a negatív TRENDfordulóhoz "katasztrófa kell". Ez nem feltétlen jár együtt nominál árcsökkenésel, de reállal mindig.
Alexander_Greybeard 2020. 09. 17. 17:41
Előzmény: #89839  ncseed!
#89841
Megint összekevered magad. Ózdon az ingatlanárak esése és az új lakások teljes hiánya csak tünet. Nem ezek okozták a problémát.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók