Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
István500 2020. 09. 17. 17:34
#89840
Leggusztustalanabb ingatlan biznisz ma a kormany hivataloknal a termofold arveres, valamiert kormanyunk nem tette online!!!?? Az atlag arverezot korbe fogjak a kapat sosem latott, ál maffia aranykalaszosgazdak. Az arveres elott meg mielott bemenek a terembe, egymasra licitalnak, ki mennyiert mondana le az elovasarlasi jogarol. Ha olcsobb zsirosabb falat jon mas eszkozoktol se riadnak vissza.Ha odamesz es nem vagy hiena kosd fel a gatya szarat.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 17. 17:31
#89839
"Milyen jó lesz a népnek a lakásár esés"
Ózdon most nagyon örülhetnek! 
https://www.napi.hu/magyar_vallalatok/ozd-abb-gyar-bezaras-elbocsatas-leepites-riport.713748.html
copa 2020. 09. 17. 17:27
Előzmény: #89812  ncseed!
#89838

Laktam pár napot egy IV. kerületi 9. emeleti 1 szobás panelban, aminek az ablakai ÉNY-ra néztek. Télen nullára volt letekerve a radiátorok szabályzója, és még így is megvolt kb 20 fok a lakásban.
Szigetelve sem volt a panel. (az ablakok azért rendben voltak, meg a fürdőben a törülközőszárító meleg, mert az nem szabályozható)
Mért volt ilyen meleg a lakás, nem tudom, de így volt.
Ezért ennek nem volt drága a fűtése, csak a távhő alapdíj.
Alexander_Greybeard 2020. 09. 17. 17:18
Előzmény: #89818  ncseed!
#89837
Fordítva ülsz a lovon. A politikusok megfizethető ingatlanokat akarnak. Az nem érdekli őket, hogy abszolút értékben mekkora összeget kell kifizetni egy átlagos négyzetméterért. Ha csökkennek az árak, akkor csökkennek. Az a lényeg, hogy mindig legyen erős fizetőképes kereslet és pörögjön az építőipar. Csak van egy kis gondjuk. A pörgéshez a kínálati oldal elengedhetetlen. Viszont a vállalkozók sem hülyék. Csak akkor építenek, ha garanciát látnak arra, hogy el is tudják adni az összeset haszonnal. Márpedig a haszon az utóbbi 2 évben nem annyira rózsás és gyors, mint azt remélni lehetett 5 éve, amikor a most kifutó projekteket tervezni kezdték. Persze még most sem kell őket sajnálni, megoldják. A fizetőképes kereslet hamar megcsappant. Pedig reálértéken kamatmentes hitel van/volt babaváróval, csokkal, növekvő bérekkel. A politikusoknak ez különösen rossz mert pont a családi méretű lakásokat nem bírják eladni. A legkelendőbbek a garzonok és a nappali + 1 szobás lakások. A kedvezményes áfa sem vált be mert nem épült annyi ingatlan, hogy valódi árverseny lehessen. Soha nem értük el a CHF utolsó éveit építési engedélyek számában. Ha nincs árverseny, akkor a vállalkozó benyeli a 22%-t és még csak meg sem köszöni. Olcsóbban építeni nem nagyon lehet mert majdnem nyugati béreket kell adni a szakiknak, különben elmennek a hanyatló nyugatra. Az építőanyagokban nagy az importhányad, az épületgépészeti technikát pedig egy az egyben importálni kell. A teherautók és egyéb gépek lízingje is EUR alapon fut. Ha nem lehet olcsóbban építeni, akkor mi marad? Fel kell pumpálni a keresletet, hogy legyen mihez kínálatnak fejlődnie. Azt remélik, hogyha megfullad a pénzben a keresleti oldal, akkor egymáson taposva fog épülni a kínálat és vele együtt az ország. Ezért gondolkoznak életindító hitelen, zéró kamatos zöld hitelen meg még ki tudja, min. Matolcsy és Varga félretenné a kölcsönös utálatot 1 perce és megölelnék egymást, ha 20-30%-kal csökkennének az ingatlanárak úgy, hogy a vállalkozók lankadatlanul építenek és az emberek egymás kezébe adják a kilincset a hitelügyintézőknél. Tudom, hogy te a CHF-nek hála lettél sikeres befektető de ha hiszed, ha sem, nem csak katasztrófa vezet az árak csökkenéséhez.
HerrLudwig 2020. 09. 17. 16:09
Előzmény: #89835  LJG
#89836
Te kezdted (újra) a témát. Szerintem se erőlködjél.
LJG 2020. 09. 17. 16:06
Előzmény: #89833  Murdoch
#89835
Ezt mondtam, az EU-s fővárosok között van olcsóbb is, és drágább is arányaiban. Brüsszel és Amszterdam példák az olcsóbbra. Lehet jönni a medián bérrel, de azt se felejtsük el, hogy vajon hol magasabb az eltitkolt jövedelem aránya, itthon vagy nyugaton? Mindegy, szélmalomharc ez részemről, úgyis megmagyarázzátok magatoknak, hogy Budapest mennyire drága, akkor meg minek erőlködjek. 
HerrLudwig 2020. 09. 17. 16:02
Előzmény: #89832  LJG
#89834
Így van, nincs értelme semmilyen összehasonlításnak kivéve, ha a te prekoncepciódat erősíti.
Mondom én, hogy én futom leggyorsabban a 100 métert. Sőt, te is a leggyorsabban futod, hiszen nincs értelme olyanokkal összehasonlítani, akik gyorsabban futnak.
Murdoch 2020. 09. 17. 15:56
Előzmény: #89832  LJG
#89833
Most linkeltem be Brüsszelt, az ottani m2 árakat is megértekezhetnéd, a négyszeres átlagfizetés tükrében. Lehetőleg a no-go zónákkal ne gyere... 
"Persze nyugodtan lehet mantrázni, hogy itt a babaváró és CSOK miatt "irreálisan" magas az ingatlan ár, de ettől még nem lesz igaz. "
Már a bevezetéskor figyelmeztették a kormányt (talán az MNB), hogy árfelhajtó hatása lesz a támogatásoknak... Nyilván hozzá lehet tenni az airbnb-t is. 
LJG 2020. 09. 17. 15:36
#89832
Persze, hasonlíthatjuk Budapest Mátészalkához is, csak nincs értelme. Münchent a berlini viszonyok ismeretében dobtam be, hogy legyen egy normális német példa, illetve mert tudom, hogy ez a város mérhető Budapesthez, habár nem főváros. Az a helyzet, ha EU-s fővárosokhoz hasonlítjuk Budapestet, az jön ki, hogy arányaiban vannak drágábbak és olcsóbbak is bőven. Főleg ha a méretben hasonló fővárosokat nézzük (lásd Prága), úgy még kisebbek a különbségek. Ezt a többször felhozott Ingolstadt hasonlatott legfeljebb megmosolyogni érdemes. 
Persze nyugodtan lehet mantrázni, hogy itt a babaváró és CSOK miatt "irreálisan" magas az ingatlan ár, de ettől még nem lesz igaz. 
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 15:31
Előzmény: #89830  Murdoch
#89831

A jó összehasonlítás. Fejlettség szempontjából meg már Béccsel se biztos, hogy fair összehasonlítani, ami a legélhetőbb városok listáján jó helyezéseket szokott elérni.
Pozsony, Prága, Bukarest, Varsó, Nándorfehérvár :) , Zágráb, inkább ezek lennének Budapest természetes versenytársai.
A másik meg tényleg a medián bér, amit bőszen titkolnak.
Egy kezdő tanár pesten keres 140e nettót, a minimálbérnél nem sokkal többet, a szakmunkás minimálbérrel megegyezően. 
Az átlag bérleti díj meg állítólag 150e forint.
Kíváncsi lennék van-e még ország európában ahol például a kezdő tanári fizetés alacsonyabb, mint az átlag lakásbérleti díj.
Talán Párizs belvárosa, London belvárosa, city, hong kong is durván drága, ha jól tudom. Pár példát lehetne találni, de azért nagyon kéne keresni azokat a helyeket.
Szánalom ami ebben az országban fizetés címén adnak a közalkalmazottaknak meg a köztisztviselőknek és vannak ám 1 millióan majdnem.
Murdoch 2020. 09. 17. 15:21
Előzmény: #89826  HerrLudwig
#89830
Ez a trükk, de volt itt már monacoi példa is, hogy az bezzeg Budapesthez képest milyen drága...
HerrLudwig 2020. 09. 17. 15:20
Előzmény: #89826  HerrLudwig
#89829
Egyébként én futom a leggyorsabban a 100 métert a világon. Persze Boltot meg a többi nálam gyorsabban futót nem számítva.
Na, Budapest is valahogy így olcsó 
Murdoch 2020. 09. 17. 15:17
Előzmény: #89825  Törölt felhasználó
#89828
Úgy van, Brüsszel az egyik legjobb példa, ez kb. 900e/m2:
https://www.immoweb.be/en/classified/apartment/for-sale/bruxelles/1000/8904556
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 15:17
Előzmény: #89821  Törölt felhasználó
#89827
Ezt megerősítem, a közelben parkol egy zsírúj BMW, felmatricázva, hogy mindenféle építési munkát vállal. Na ezt nem fogjuk felhívni.
HerrLudwig 2020. 09. 17. 15:15
Előzmény: #89823  LJG
#89826
Végülis ha lesöpröd az asztalról valamilyen bullshit indokkal (mint tetted most Berlin, Zürich, Ingolstadttal) az összes várost, ami olcsóbb, akkor tényleg kijön, hogy Budapest a legolcsóbb a fenmaradó féltucatnyi városhoz képest 😂
És akkor mondhatod, hogy Budapest nem lóg ki, mert a másik 50000 városból csak azt a 6ot vetted figyelembe, ami drágább. Azért szerintem érzed te is, hogy ez így sántít.
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 15:01
Előzmény: #89823  LJG
#89825
"Melyik komoly nyugati városban olcsóbb a lakhatás?" Arányaiban szinte bármelyikben és akkor jön az a része, hogy mennyi a megmaradt jövedelem a lakhatáson felül.
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 14:50
Előzmény: #89822  ncseed!
#89824

Látni kéne a fától az erdőt. A Matolcsy hitel a kőgazdagoknak szól, hogy kapjanak ingyen hitelt és ki az aki 10 éves törlesztővel 50-60milliót vagy még többet fel tud venni?
Nem egy átlag józsi, az biztos. Tihanyban a ner nyaralók biztosan nullás hitelből épülnek meg falusi csókból. Ez nem is lehet kérdés.
Meg aki passzív lakást, házat akart venni, annak segítség lehetne, de azért nem lesz, mert árat fognak emelni miatta, hiszen a baleknak ingyen hitele van, tud az többet is fizetni, ne sipákoljon.
Ez egy szűk elit körnek szól és ez semmit nem röccent a lakásárakon, kivéve az érintett passzív házakat. Ha ebben bíznál. Érted, a kerti tavas házak ára megemelkedhet, de attól még a panel ár miért változna?
Nyilván kitalálhat mást is a Matolcsy, amit írtam is, hogy akkor legyenek 50 éves hitelek és máris vehetik a 80-100m-os kégliket akár az átlagfizetésűek is, hiszen belefér egy 50-60m-os hitel is, a havi törlesztő nem lesz nagyon magas. Persze ez nem lesz nullás hitel, hanem majd valamit kitalálnak, esetleg az első 3 évben lesz nullás és utána piaci.
Na ez viszont már tolna a lakásárakon, nem is keveset.
Én azt gondolom, hogy ebbe az irányba megy el, de egyben abban is bízom, hogy nem lesznek már ennyire hülyék a zemberek, hogy ilyen irgalmatlan hosszú időre eladósodnak.
Meglátjuk, én értem, hogy te próbálod megőrizni a jelenlegi helyzetet, amikor van 4 most még értékes paneled és állítólag könnyű kiadni is. neked ez a mostan helyzet a jó. Másnak meg nem és azt gondolom, hogy idővel helyreáll az egyensúly. Egy 320e forintos, havi nettó jövedelemmel teljesen aránytalan a 35-40m-os panyel ár, de mondhatnám a túlárazott téglákat is. Ez helyre fog idővel állni.
LJG 2020. 09. 17. 14:46
Előzmény: #89821  Törölt felhasználó
#89823
Melyik komoly nyugati városban olcsóbb a lakhatás? Kíváncsiságból megnéztem párat: London, Párizs, München, Berlin. Ebből Berlin az egyetlen, ahol a fizetésekhez képest valóban olcsóbb a lakhatás, de tudjuk, hogy ott erősen belenyúltak a piaci viszonyokba felülről, ami okoz is elég problémát. 
Persze vannak kisebb városok, ahol valóban arányaiban lényegesen olcsóbb, mint Zürich, de azért Svájc külön kategória, vagy bedobálhatunk olyan apró városokat, mint Ingolstadt, amit méretét tekintve inkább Győrrel lenne érdemes összehasonlítani.
És akkor még mindig nem a saját régiónkat néztük, ahol akárhogy nézzük, nem lóg ki felfelé Budapest, sőt...
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 17. 14:33
Előzmény: #89819  Törölt felhasználó
#89822
Pont ezért tesznek majd most a lakások megfizethetőségének javítása érdekében lépéseket (ami nem a lakásár letörését jelenti gy. k.), ezen dógozik az MNB is. De nem ám a használtakéra mert azt lesz@rják (semmi gazdasági haszona, vagy minimális) hanem az szép újakéra amik pörgetik a gazdaságot! Ezért megint meg fogják turbózni a keresletet és aki sokáig hitetlenkedik az megint lemarad és puffoghat évekig mint múltkor!! Szóval óvatosan azzal a "lesz még az sokkal olcsóbbal"!
***
PS. azt hiszed olyan hülyék az MNB-ben nem tudják mennyi jelzáloghitel ül MÁP-ban??? Ugye te se hiszed...
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 14:26
Előzmény: #89818  ncseed!
#89821

Egyébként miért ne lenne az olcsóbb lakásárakból több pénz a gazdaságban?
A magas árak egy nagyon szűk körnél jelentkeznek csak, az építők és a közvetlenül alkalmazott májszterek, azért baszki, amikor porsche cayennel megy a májszter bedolgozni a lakóparkba??? Láttam ilyent, de gondolom van másik munkás autója is, csak lehet éppen szerelőnél, de azért durva ez így.
Ha a lakhatásra nyugati szinten keveset lehetne költeni, beleértve a bérlést, a vásárlással kapcsolatos költségeket, kamatot, hiteltörlesztőt, akkor az a sok-sok pénz mind megmaradhatna a zemberek zsebében és költhetnék bármire, kajára, szolgáltatásra, termékekre, nyaralásra, bármire és nem egy szűk körnél csapódna le a haszon.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek