Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
XisCixis 2020. 09. 17. 11:35
Törölt hozzászólás
#89800
Murdoch 2020. 09. 17. 11:23
Előzmény: törölt hozzászólás
#89799
Pedig vótmá'
https://www.portfolio.hu/bank/20200911/allami-ingyenmilliok-a-magyar-csaladoknak-negy-eve-nem-lattunk-ilyet-448374
"Ha csak a „hagyományos” CSOK-ot nézzük, akkor nem éppen:NÉGY ÉVE NEM LÁTOTT MÉLYPONTRA ESETT A CSOK IGÉNYBEVÉTELE AZ IDEI MÁSODIK NEGYEDÉVBEN, ENNÉL CSAK A CSOK LEGELSŐ NEGYEDÉVE VOLT GYENGÉBB."
XisCixis 2020. 09. 17. 11:13
Törölt hozzászólás
#89798
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 10:38
Előzmény: #89796  mr_bob
#89797

A fizetéseket nem tudják növelni, elég csak megnézni mennyit fizet a qrmány a közszférában, kivéve saját magukat meg a parlamenti politikusokat meg a talpnyalókat, de egy átlag tanár, kezdő 140 nettó vagy ügyintéző hasonlóan keveset kap. Vicc kategória.
A versenyszféra meg nem akar nagy béreket kifizetni, meg nem is fog, a minimálbér emelést muszájból lekövetik, minden más esetben meg mintha a fogukat húznák.
Lehet, hogy csak nekem ilyen lúzerek az ismerőseim, de idén például alig valaki kap emelést és a bónuszokat is nullázzák vagy csökkentik.
Van ismerősöm, aki 2010 óta nem kapott infláció követést egyik évben sem. Igaz, hogy akkor jó pénzzel vették fel, de azóta már szépen elolvadt az előny. 57 éves, mehetne éppenséggel máshova, de már nagyon nem akar.
Milyen eszköz maradt? Igen, a hitel. Megalomán tervek, megalomán hitelek. A matolcsy nullás hitel az egyételműen a piszok gazdagoknak szól csak, egyrészt a passzív házak, lakások nagyon magas árnál kezdődnek, másrészt csak 10 éves futamidejű, tehát már egy minimálisan szükséges 30 milliós hitel is havi 250e forintos törlesztő és akkor van mellette BV meg csók is meg egyéb hitel. Ez azoknak szól, akik jóval az átlag felett keresnek. Nem kell ezen meglepődni, a családi adózás is nekik szólt, nem idegen a fidesztől a nagyon jól keresők helyzetbe hozása.
Nyilván egy irány marad, ha több hitelt akarnak a zemberekkel felvetetni,  a fiatalokat megpróbálják megtalálni a 30-40-50 éves hitelekkel és akkor már felvehetnek 40-50-60 millió forintot is akár és pörgethetik a gazdaságot belőle.
Ha ezt meglépik, akkor valóban a lakásárak is elszállhatnának, de azért használok feltételes módot, mert én bízom abban, hogy a zemberek nem ennyire hülyék. Mondjuk pesten 60 milliós hitelt felvenni 50 évre csak azért, hogy passzív lakásba költözzön? Lesz pár ilyen barom, de talán a többség nem ennyire hülye.
Ha a lakhatás meg minden egyéb ilyen mértékben megdrágulna a zabolátlan hitelfelvétel miatt, akkor egész egyszerűen csak a hülye nem megy ki nyugatra, ahol jóval többet tud keresni és a lakhatás meg minden egyéb hasonló árú, talán még olcsóbb is. Meg ahol emberi mértékű nyugdíjra is számíthat, ez sem utolsó szempont sokaknál.
Egy únióban, ahol szabad a mozgás, nem tudja azt megtenni egy ország, hogy gátlástalanul kizsákmányolja a lakosságot és belekényszerítse őket a bérekhez képest egészen brutálisan és eszetlenül elszállt reál eszközös megvásárlásába olyan trükkel, hogy nagyon hosszú lejárú hitel az egyetlen megoldás, mert akkor aki mozdulni tud, az mozdulni is fog és csak a leghülyébb és legnagyobb balekok maradnak.
Képzeljük el, hogy van egy falu, ahol a polgármester úgy dönt, hogy felemeli a szabad építési telkek árát 20m forintra, de kijárja a banknál, hogy adjon rá 40 éves hitelt. Mi lenne a lakosság reakciója? A fiataloké? Vegyük vigyük, rohannának a hitelért, hogy vehessék a telket, vagy az, hogy bemutatják a középső ujjukat és elköltöznek a városba, ahol még talán olcsóbb is a telek és ahol több és jobb munkahelyek vannak?
Na kb ezt az utat akarja a Matolcsy bejárni.
mr_bob
mr_bob 2020. 09. 17. 09:41
Előzmény: #89787  berlini
#89796
javítsatok ki, ha rosszul gondolkodom. gyakorlatilag az a cél, hogy hitel nélkül esélyed se legyen ingatlant vásárolni, mindenkinek legyen hitele -> hitel felvételnél ugye új pénz "teremtődik" a bank által -> több forgalomban levő pénz, nagyobb infláció -> gyorsítja a globális adósság elinflálását
CyrusTheGreat 2020. 09. 17. 09:35
Előzmény: #89785  HerrLudwig
#89795
Nem laktam földszintiben, ellenben földszinti, kertkapcsolatos lakással rendelkező társasház magas emeletén igen (panel, nem tégla) igen. Ott se teremgarázs nem volt a földszinti lakás alatt, se a tetején még 2 emelet, hanem 3. Budapesten ebből bőven több van, mint az általad leírtból.
CyrusTheGreat 2020. 09. 17. 09:33
Előzmény: #89787  berlini
#89794
A jelenlegi hitelállomány dupláját csak úgy tudja felvenni a lakosság, ha nagyobb mértékű, önerőnek elszámolható ingyenpénzt kap a JTM-szabályok változatlansága mellett, vagy a JTM-szabályokat eltörlik, esetleg teljesen kiüresítik. Önmagában az, hogy a felső szegmens árát megnöveled még kevés lesz, a használtak árát is fel kell húznod, vagy ingyenpénzt kell adnod (a használtak árának felhúzása is csak akkor működik, ha van a megemelt árra fizetőképes kereslet).
LordCS 2020. 09. 17. 09:32
Előzmény: #89790  ncseed!
#89793
Ez a trükk addig müxik, amíg van az alperesnek bejelentett melója és/vagy vagyona. Próbáld meg ezt egy nincstelennel, mondjuk ilyet pedig nem szabad a kéglibe beengedni.
berlini
berlini 2020. 09. 17. 09:30
Előzmény: #89791  fogpaszta
#89792
leirtad miért lett olcsóbb:
- telek megvolt
- könnyűszerkezetes
- saját munka
és nem volt pssziv ház.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 17. 09:21
Előzmény: #89787  berlini
#89791
Én azért hiszek abban, hogy azért 60 mft-nel olcsóbban ki lehet hozni egy építkezést. 
-
Én pár éve építettem egy kishazat ( vízzel, szennyvizzel,  árammal, szigetelve, vakolva)  melle egy kocsibeállót és a házhoz hozzaépítve plusz szobát fürdővel WC-vel. A telek persze adott volt és könnyűszerkezetes mindkét épület.
-
Tulajdonképpen a ketto egyutt felér egy új ház építés mondjuk felével. És közel nem volt 30 mft. De itt is jópár dolgot mi magunk csináltunk ( összes betonos munkák, festés stb.. ) és mindenre van jó és olcso brigadom.
-
Viszont azt is tudom, hogy azóta az elektronikus építési napló és csomo engedély , biztosítás a vállalkozóknak mind mind drágítja a dolgot. Ill. azt is tudom, hogy egyre szigorúbbak a szabályok a haz muszaki tartalmat tekintve..
-
De én mindent egybevéve szinten amit lehet megoldva magunk plusz a bevallt brigadokkal ki tudnám hozni jóval olcsóbban a 60-nal.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 17. 09:13
#89790
Azoknak akik esetleg azt hiszik jó buli fizetés nélkül lakni más ingatlanában mert mit tud csinálni... 
https://www.blikk.hu/sztarvilag/sztarsztorik/biro-ica-kiborult-targyalas/c4jmv82.amp
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 09:08
Előzmény: #89786  HerrLudwig
#89789
Ezt a képet nem csak úgy találtam, hanem ezen a környéken is volt szerencsém lakni réges-régen.
Nem azt mondtam, hogy egyáltalán nincs, de az az üdítő kivételek közé tartozik, szökőévente három és félszer fogsz vele ennek megfelelően találkozni, nemhogy majd kiadásra ilyet keress.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 17. 09:05
Előzmény: #89784  mr_bob
#89788
Akkor még nagyobb támasz lesz... 
berlini
berlini 2020. 09. 17. 09:03
Előzmény: #89779  mr_bob
#89787
A cikk gondolatébresztőnek jó, de rosszabb a helyzet:
1.
Nem számol a telekárával, (egyszerűség kedvéért) miközben az épittetők többsége azt veszi és nem ingyen kapja. Ahol ma Magyarországon érdemes épiteni, (azaz nem pénztemető) ott a telek nem olcsó. Még a kicsik is belekerülhetnek vidéken 10, Budapesten 40 millióba. tehát hiányzik a kalkulációból 10-40 millió ft
2.
A cikkiró szerint fel lehet ma épiteni 300 ezer ft/m2 áron egy lakást, de ez nem stimmel. Inkább 400 ezer ft-ról van szó. (300 ezer legfeljebb akkor jöhet ki fajlagosan ha a ház nem 100 hanem 300 m2-es) tehát hiányzik még 10 millió ft a kalkulációból
3.
A passziv ház többletköltsége kis háznál is 10 milliós nagyságrendű. Ez a többletköltség is hiányzik a kalkulációból
Tehát összeségében a bekerülési költség nem 30 millió ft, hanem:
Vidéken: 10+40+10=60 millió ft
Pesten: 40+40+10=90 millió ft
De Matolcsinak éppen ez a célja.
vegye fel a lakosság a jelenlegi hitelállomány dupláját.
csak azért hogy a GDP fel legyen turbózva.
HerrLudwig 2020. 09. 17. 09:03
Előzmény: #89775  Törölt felhasználó
#89786
Öööö, azért mert találtál egy képet, amin épp nincs kertkapcsolatos lakás, az nem azt jelenti, hogy nem is létezik ilyen - akár Budapesten.
HerrLudwig 2020. 09. 17. 09:01
Előzmény: #89778  CyrusTheGreat
#89785
Laktál is ilyenben vagy csak a sztereotípiákat nyomod? Csak mert én laktam ilyenben és semmi ilyet nem tapasztaltam, amit írsz. Nem szemetelt senki a kertembe, felettem 2 emelet volt, de nem voltak egyáltalán zavaróak, csend volt. Fényhiány sem volt, sem hideg, sem vizesedés. Ezek mitől lettek volna? Szemben nyilván nem egy 10 emeletes háztömb volt, hanem egy ugyanilyen 3 szintes társasház, nem takarta semennyire a napot. Fűtés is rendben volt, ráadásul alattam volt még egy szint, a teremgarázs.
A ház bejárati ajtajának a nyitogatása volt ezek közül egyedül, de az azért nem akkora kényelmetlenség.
mr_bob
mr_bob 2020. 09. 17. 09:01
Előzmény: #89783  ncseed!
#89784
nem tudom, nem vagyok benne biztos, hogy ez fog támaszt adni. szerintem fognak ezen még finomítani, hogy nagyobb közönsége legyen.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 17. 08:58
Előzmény: #89779  mr_bob
#89783
Maga a konstrukció keveseknek lesz jó ez nem kérdés, viszont a hatásai mindenkit elérnek majd aki ingatlant akar eladni vagy venni... Nem fog ütni, de támasz lesz valamennyire. 
berlini
berlini 2020. 09. 17. 08:50
Előzmény: #89780  Törölt felhasználó
#89782
borzalom
berlini
berlini 2020. 09. 17. 08:48
Előzmény: #89778  CyrusTheGreat
#89781
Én is osztom a véleményed, de a családban voltak hárman, akik földszinti kis lakásokat vettek.
Ők ezt azért tették, mert családi házban nőttek fel és soha nem laktak társasházban. Úgy érezték kell az a kis külön kert.
A hátrányok egy részét úgy küszöbölték ki, hogy árnyékolót szereltettek fel igy a fentről belátás csökkent, sövényt telepitenek és igy oldalról kevésbé nyomonkövethető, hogy mi történik a minikertben.
Egy év után kérdeztem, hogy nem bánták-e meg, de a válasz nem volt.
Izlések és pofonok.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek