Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2020. 09. 15. 15:18
Előzmény: #89554  CyrusTheGreat
#89560
Aztán meg az is lehet, hogy az egészből nem lesz semmi.
matolcsi szivesen eljátsza a nagy gazdasági miniszter szerepét azóta is, hogy nem ez a reszortja.
De a végső döntés nem az ő kezében van.
TitusPullo
TitusPullo 2020. 09. 15. 15:16
Előzmény: #89557  berlini
#89559
igen, szinte csak passzív ház lesz az és ez így van rendben. és ha lesz pénz, akkor bizony lesz csomag is. és még lehet, én is benevezek sajátra, vagy felpimpelem a mostanit - ha lenne pályázat - addig gereblyézés. nem lesz az a csökkenés 50%, én jómagam 10-20%-os korrekcióra számítok, de csakis akkor ha gazdasági okból fordul a ciklus. ha ez elmarad, a használtak ára is az idei stagnálás után megy tovább az passzívokkal. de jómagam azért megnézem a világot 1-2 év múlva, ha a helikopterek leszálltak a központi bankokban.
berlini
berlini 2020. 09. 15. 15:15
Előzmény: #89556  Törölt felhasználó
#89558
Nincsés nem is lesz elszigetelt újlakáspiac.
ha a fizetőképes kereslet nem lesz nagy rájuk, akkor kevesebbet fognak épiteni.
Senki nem fog egy új lakásra kétszerannyit kifizetni mint egy kitűnő állapotú szinte luxus szinvonalu használt lakásra.
berlini
berlini 2020. 09. 15. 15:12
Előzmény: #89553  TitusPullo
#89557
Kevesen tudják, de 2022-től csak olyan épitési engedélyt kapsz, ami gyakorlatilag passziv házat jelent.
Nem ismerjük matolcsi tervét részletesen, lehet hogy ő még szigoritana, nem tudjuk.
De nélküle sem lehetne mostantól a korábbi szinvonalon épitkezni.
Hogy miből lesz pénzük?
nyár végén a nagy alkuval (2021-27-es uniós költségvetési periódus a járványcsomaggal megspékelve,) Magyarország kapni fogy összesen 34% magyar GDP-nek megfelelő pénzt.
Ez hatalmas összeg.
Ebből sokminden értelmesett lehetne csinálni.
De bármilyen marhaságra is futja majd.
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 15:06
Előzmény: #89550  ncseed!
#89556

"Persze hiszen a mostani új lakások ára sem hatott a panelére!"
Akkor hatott amikor vagy vagy helyzet volt, tehát a vevő szabad mérlegelésén múlt, hogy melyiket veszi.
Nullás hitel már csak a passzív házra lesz, ráadásnak nagyon magas belépő költséggel, ergó más állatfajta, más célközönséggel, kisebb átjárással.
Épült itt nem régen egy "luxi" ház, ahol volt udvari medence, jakuzzi, fűtött kocsi kijáró, ilyen színes üvegtéglás nappali, egyébként szépen nézett ki és persze qrva áron akarta eladni az építő.
Nem sikerült neki, még a tavalyi őrületben sem, aztán most ő maga lakik benne.
Felverte a többi a kégli árát? A kutyát nem érdekelte, mennyiért adja, a pár potenciális vevőt esetleg.
Ők lehet, hogy a hasonló kéglikből válogattak, volt itt a szomszéd településen egy eladó kégli saját mesterséges tóval, de elég kicsi ház egyébként szintén ilyen 70-80m ársávban. Elkelt? Nem. Hatott a környék áraira? Egy röccenésnyit sem. Már letett arról, hogy eladja régen.
Ez lesz jövőre, főleg ha lesz matolcsy hitel, de anélkül is annyira elszállnak az új lakás árak, hogy elszigetelik magukat a többi lakástípustól.
berlini
berlini 2020. 09. 15. 15:02
Előzmény: #89551  PersonaNonGrata
#89555
Én nem tudom, hogy milyen utcába akarnak bemenni.
Én csak azt tudom, hogy az eddigi lépéseik milyen hatással voltak az ingatlanpiacra és azt is tudom, hogy a tervezett lépéseknek hasonló hatása lesz.
Lehet persze reménykedni a jóságos fideszben, ahol gyámolitják a legszegényebbeket, legelesettebbeket, de nem érdemes.
A volt főnököm a 2014-es rezsiharc eredményeként a villanyszámlájából évi 54 ezer ft-ot spórolt meg.
Biztos vagyok benne, hogy volt akkoriban olyan kis szabolcsi település, ahol a házak lakói összesen nem spóroltak meg ennyit. (Márcsak azért sem, mert a cigánysoron ritka lehetett a bekötött ház.)
De reménykedj.
(A remény hal meg utoljára.)
CyrusTheGreat 2020. 09. 15. 14:59
Előzmény: #89552  berlini
#89554
Amennyiben nem lesz kötelező demográfiai eleme a történetnek én is veszek 0%-os hitelre egyet, az EUR-ból meg veszek egy lakást Bécsben, aztán kész, saját pénzt nem teszek ebbe a piacba.
TitusPullo
TitusPullo 2020. 09. 15. 14:59
#89553
igen minden bizonnyal a új kínálati ár - passzív ház - kényszerű elszállása vinné magával a használtat, ez természetszerű. nekem két dolog játszik ez ellen amellett, hogy berlini érve nem kérdőjelezhető meg másban: 1. a keret mennyisége elég-e és miből lesz? ha lesz. sztem kizárt hogy annyi pénz legyen még1x ezeknél. 2. lesz-e kereslet tömeges? akar-e a tömeg passzívot építeni csilliárdért, amikor kérdéses a munka, a megélhetés. itt azért sztem gyülekeznek a fekete felhők, még ha tagadjuk is. a szűk kereslet - akit Tibor említ - az lesz. ők 30 életre elegendő vagyont tettek el.
berlini
berlini 2020. 09. 15. 14:56
Előzmény: #89538  CyrusTheGreat
#89552
Bizony hogy elsz itt kereslet.
Ha matolcsi tervét bevezetik, akkor még az sem kizárt, hogy az ujlakásfronon megdőlnek az eddigi rekordok.
Azt pedig csak Tibor hiszi, hogy az egy izolált piac, aminek a használtlakáspiacra nincsen hatása.
A bankok az MNB konkurencia hatására le kell hogy menjenek a hitel kamatokkal és igy nemcsak az ujlakások piaca lesz erősen megsegitva olcsó hitellel.
PersonaNonGrata 2020. 09. 15. 14:51
Előzmény: #89537  berlini
#89551
Matolcsy narratívájából azt a részt felejted ki, hogy most pontosan látják, hogy félrement a korábbi támogatási rendszerben az, hogy csak a keresleti oldalt erősítették. Lett is eredménye: társadalmi feszültség, rekord rakéta. Kétlem, hogy megint szeretnének bemenni ebbe az utcába (bár ahogy már sokan írták, ezektől bármi kitelik, és annak az ellenkezője is). 
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 14:50
Előzmény: #89546  Törölt felhasználó
#89550
"Ironikus, de ha passzívra lesz nullás hitel, akkor az felviszi a passzív árát, de a használt, nem passzív kégli ára meg marad ahol volt, sőt kisebb lesz rá a kereslet, hiszen nem alternatíva, hogy ezt veszem vagy az veszem, a passzívot kell vennem, ha nullás hitelt akarok."
Persze hiszen a mostani új lakások ára sem hatott a panelére! Várjunk csak... JA DE!
No, hát akkor semmi baj nem lehet belőle... vagy mégis?? Jöjjön aminek jönnie kell!
berlini
berlini 2020. 09. 15. 14:49
Előzmény: #89548  berlini
#89549
...300 ezerre.
berlini
berlini 2020. 09. 15. 14:49
Előzmény: #89546  Törölt felhasználó
#89548
Hát ezzel az elképzeléssel nem számoltam.
Komolyan feltételezed, hogy az ujlakásokat majd millió feletti négyzetméteráron adják-veszik és a használtak ára lemegy 600 ezerről 3000 ezerre?
Na Ne!!!!
berlini
berlini 2020. 09. 15. 14:46
Előzmény: #89539  TitusPullo
#89547
Előfordulhat.
Ha meginog a NER támogatottsága most 2022-ben vagy 4 évvel később, akkor ez bizony esélyes.
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 14:46
Előzmény: #89537  berlini
#89546

"Kiváncsi vagyok, hogy ezek után (tehát a keresleti oldal megerősitése után) hogyan csökkennek a lakásárak a következő 5 évben 50%-kal."
Úgy, hogy például a panyel árakra semmilyen hatással nem lesz a matolcsy hitel, de én ezt simán kiterjesztem a teljes használt piac 99%-ra, az összes olyan kéglire, ami nem alternatíva, közel sincs olyan minőségű, mint egy passzív ház.
Ironikus, de ha passzívra lesz nullás hitel, akkor az felviszi a passzív árát, de a használt, nem passzív kégli ára meg marad ahol volt, sőt kisebb lesz rá a kereslet, hiszen nem alternatíva, hogy ezt veszem vagy az veszem, a passzívot kell vennem, ha nullás hitelt akarok. Az átjárhatóságot csökkenti a matolcsy hitel és izolálja az új építésű kégliket.
Továbbra is a nagy képet kell nézni, van az átlag pöstinek havi 2x320e forintja, pontosabban a mediánt nem ismerjük, ami pontosabb lenne ebben az esetben.
Ennyi, ezt kell szembe állítani mindennel, a 30 milliós panyellel, a 100 milliós passzív házzal, a 800e ft / nm árú kéglikkel.
Az emberkének ebből meg az esetleges állami helikopterpénzből kell megoldania a lakhatását és kijelenthető, hogy a zárak elszálltak és óriásira nőtt a szakadék a fizetőképes kereslet és az eladói vágyak között.
Ha qrmány bedob egy BV2.0-t, amikor már 20 milliót ad a szerencsés fiataloknak vagy 30milliót, akkor menni fog a lakásár megint, mert a potenciális vevők több pénzt kaptak, ami égeti a zsebüket és az eladók is szerenték kicsavarni a kezükből, mert ingyen pénz, ide vele.
A matolcsy hitel semmilyen hatással nem lesz a potenciális használt lakás vásárlókra, inkább még jobban elszakítja az új lakásokat. A gazdagoknak szól célzottan, építsenek még egy szintet a balatoni nyaralójukra, ingyen hitelből. Ennyi a cél.
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 14:44
Törölt hozzászólás
#89545
berlini
berlini 2020. 09. 15. 14:44
Előzmény: #89531  Törölt felhasználó
#89544
Én most a napokban szembesülök azzal, hogy nem vagyonos embereknek is sikerülhet egy drágábbnak számitó ingatlan megvásárlása.
A kb 35 év körüli  fiatal pár megcélzott egy 80 milliós házat.
kb 2 éve vannak együtt. van egy közös kis gyermekük már (Nem házasok.)
A férfinak van egy kb 60 milliót érő IX.ker.i pesti lakása.
A nőnek pedig egy kb 30 milliót érő nagy panellakása a XV.kerben
 (Jelenleg ott laknak, amásik kiadva) 
Kettejüknek van kb 20 millió államkötvényben.
Jelenleg hitelük nincsen.
Nem akarak bevállani még 3 gyereket.
Mégis lehetőségük van úgy családiházba költözni, hogy hitelfelvétellel és a XV.ker-i lakás megtartásával költözzenek és a szükséges felújitást is megtudják még a beköltözés előtt finanszirozni.
Biztos hogy nincsenek egyedül.
A többség szerintem nem úgy vesz egy akár 100 milliós ingatlant, hogy előtte a szükséges összeget valaha is látta volna egyben.
Viszont az ingatlanáremelkedés Budapesten, miközben neheziti a nagy megálmodott családiház megvételét, de a legtöbbjüknél segit, mert van miből elköltözni, azt eladva a szükséges pénzügyi fedzetet előteremteni
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 14:43
Törölt hozzászólás
#89543
TitusPullo
TitusPullo 2020. 09. 15. 14:43
Előzmény: #89540  ncseed!
#89542
az igen szép lesz, következmények nélküli ország a köbön. lesz harag szépen az emberekben és tolvajozás a lila akác közökben.
CyrusTheGreat 2020. 09. 15. 14:42
Előzmény: #89539  TitusPullo
#89541
Részemről igen. A hitelt még behajtják, mert az a bankokon van, de a CSOK támogatást biztosan nem, eleve a kormányhivatal járhat el, másrészt meg ott lehet könnyítést (akár teljes méltányossági elengedést is kérni) - legalábbis a törvény jelenlegi szövege alapján.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók