Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Kapitanyur
Kapitanyur 2020. 09. 11. 15:31
#88840
Hoppácska...ez még nincs lejátszva:
“ A nyáron a fővárosi önkormányzat részéről merült fel, 
hogy valamilyen formában korlátozni kéne a lakások turisztikai célú, rövid távú kiadását, vagyis az erbíenbízést. 
Ez az ötlet már korántsem olyan népszerű, 
mint az autóforgalom korlátozása, a többség nem is támogatja. 
Az összes megkérdezettnek 
csupán a 40 százaléka támogatta ezt, 
míg 46 százalék ellenezte...”
https://444.hu/2020/09/11/a-budapestiek-elsopro-tobbsege-tamogatna-az-autos-forgalom-csokkenteset
keljfeljancsi2000 2020. 09. 11. 15:27
Előzmény: #88827  PersonaNonGrata
#88839
Barátom, te vagy az aki a sz@r helyzete ellenére normális hangnemben tárgyilagosan írt egy korrekt kommentet! Gratulálok hogy nem ragadott el a harci hév mint itt szinte mindenkit aki sorstárs!
TE vagy az akit sajnálok, mert nem voltál igazán döntés közeli poziban sosem. Rakni kell a pénzt és várni a mostani ciklus aljára ami ki tudja mikor jön el.
***
A kérdésedre visszatérve nekÜNK szerencsénk volt hogy a szüleiNK tudtak támogatni és kipattintották a vidéki lakást. Semmi extra, 50+nm, régi tégla mai szemmel korszerűtlen fűtéssel, akkori átlag szinvonalon. Így utólag a szülőknek is szerencséje volt hogy a kétezres évek előtt érkezett el a pillanat/kor az életünkben hogy lakás kellett. Azért szerencse mert nem elemeztek évekig semmit a lakáspiacról, nem néztek reálértéket és társait (ki hitte volna) csak megvették mert kellett, KP. Na utólag tudjuk pont akkoriban voltak reálértéken padlón az árak! Mák.
http://wpix.lc.hu/_csll/files/real-lakaspiaci-arak-mnb-lakasarindex-1990-2016-bpartner-ingatlanmuhely8ed3.png
Mellesleg akkorra nekünk is volt már szépen pénzünk de nem használtuk fel.
***
A következőt már később vettük a 2000-es évek elején de még reál középérték előtt. Nem családit a meglévő eladásával +hitellel hanem kiadásra panelt ami hozza a pínzt. Majd a 2008 utáni válságban többet. Szóval az első befektetési lakás megvételéhez nem hipp-hopp esett be a lóvé hanem keményen meg kellett dolgozni az alapokért. Utána már kis szerencsével szorgalommal, racionális döntésekkel, kevés külföldi utazással és nem túl drága autóval vezetett az út. Hipp-hopp megjöttünk!
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 15:25
Előzmény: #88836  CyrusTheGreat
#88838
Azt írta ncsedd, hogy annó megragadott mindent amivel pénzt lehetett csinálni. Erre reagáltál, hogy most ilyen nincs.
-
Erre írtam, hogy de.
CyrusTheGreat 2020. 09. 11. 15:25
Előzmény: #88823  Murdoch
#88837
Lesz az másfél-két év is.
CyrusTheGreat 2020. 09. 11. 15:24
Előzmény: #88825  fogpaszta
#88836
Én ezt értem, csak azt nem hogy jön ez az ingatlanpiaci túlértékeltséghez.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 15:21
Előzmény: #88830  OlafGrof
#88835
A srácnak előbb vhogy össze kellett jöjjön a kinti céggel és utánna lett csak luxusfuvaros a srác.
-
Inflenszer pedig simán lehetsz. Akár főzni szeretsz vagy bármi. Pl vki azzal szedtem meg magát de kegyetlenül, hogy kindertojást nyitott ki minden nap élőben :)
-
Vgy ott van pl. az a fiatal magyat házaspár aki gyártja ha jól emlékszem a kerekerdő meséi meséket a youtube-ra. Ketten csinálnak mindent és nagyon nagyon megy nekik.
-
Ilyenek pl a mi korunkban nem voltak. Már többször írtam minden kornak megvannak az előnyei, hátrányai, nehézségei, könyebbségei.
-
Az sztem csak a fejek homokba tugásának esete ha vki mindent arra fog, hogy nem jó időben született...
Lipio89 2020. 09. 11. 15:18
Előzmény: #88827  PersonaNonGrata
#88834
Ugyanezt éreztem en is, 2014be kezdtem a palyat. Egy ilyen fiatalnak barati korbol is kiindulva 3 lehetosege van:
Szülők segitenek, orokol.
Hitel, csok, babavaro mindenseg es 20 ev izgalom, hogy ne legyen nagy gebasz.
Leszarja éli életét alberletben.
A harmat lehet mixelni is :)
berlini
berlini 2020. 09. 11. 15:16
Előzmény: #88826  DAXHU
#88833
Minden agglomerációs városból nehézkes a bejutás, kivéve azt az esetet, ha Budapest közeli kerületeibe igyekszel. és nem kell keresztül utaznod a belvároson.
PLd. Budaőrsről Ujbuda közel van. 
XVI. kerületből a nagykörút vonalán (vonaláig) még egyszerű, de különösen át Budára katasztrófális a bejárás. Mindez ráadásul Kistarcsa környékéről, vagy Dunakesziről pedig vállalhatattlan. Ültem én már reggel Budakesziről indulóban órás dugóban a Moszkvatérig. Nem szeretném ujra rendszeresen.....
DAXHU 2020. 09. 11. 15:16
Előzmény: #88829  keljfeljancsi2000
#88832
Én voltam, igen.
Lipio89 2020. 09. 11. 15:14
Előzmény: #88826  DAXHU
#88831
Gratula, Budaörs szerintem is jo hely, foleg ahol Te vettel, nem hiaba dragabb mint sok Bpi kerulet :)
OlafGrof 2020. 09. 11. 15:13
Előzmény: #88825  fogpaszta
#88830
Hat modell meg influencer mar belolem nem lesz de ha tusz ilyne luxusfuvaros pozit szolj legyszi.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 11. 15:11
Előzmény: #88826  DAXHU
#88829
Emlékszem valakire aki írt, mostanhoz viszonyítva 1-1,5 éve vett házat Budaörsön (mert megunta a várakozás és mert az idő pénz) itt meg lehurrogták szokás szerint mint bárkit aki bármit vett akkoriban. Talán te voltál?
***
Amúgy az igaz amit írtam rá. Kifogásokat keres miért nem jó az ami számára elérhetős és megfizethető:
"Kicsit úgy érzem azt keresed inkább miért NE vegyed meg ezt vagy ehhez hasonló házat mint azt hogy miért igen."
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 15:07
Előzmény: #88826  DAXHU
#88828
Mi sokat járunk fel Pestre és sokszor Budaörsön keresztül megyünk. Meg kell mondanom hogy parádé a hely! Ha vki meg ott is dolgozik és csak szórakozni jar be Pestre az a legjobb!
PersonaNonGrata 2020. 09. 11. 15:06
Előzmény: #88819  keljfeljancsi2000
#88827
Ahogy mondtad te is nem oly' rég: Nem mindenki volt ott az oldalvonalnál, és az beszívta. Van egy réteg aki vehetett, és vett (nyert, jár a keksz). Van egy aki vehetett, de nem vett (rájuk illik a shortos pozi definíciód, beszopta), és jönnek sorra azok, akik 2014 után értek oda a rajtvonalhoz (azok is beszopták). Aki 2014-ben kezdett dolgozni (mint pl jómagam), az végignézte hat év alatt, ahogy a megtakarításai lassabban nőnek, mint az ingatlanárak. Bevallom, lelkileg nem volt egyszerű ez a hat év emiatt. Tudom, senkit nem érdekel, nem is várom el. Hallottam azt is nem egyszer, hogy miért nem vettem minimál önerőre, sok hitelre, mint sok korombeli. Azért, mert még az anyagi biztonságot is meg kell teremtenünk magunknak, ha felelősen akarunk hitelt felvenni (tartalék megélni, tartalék törlesztőt fizetni, stb). Nem tudom te mikor kezdtél el dolgozni, de képzeld el mi lett volna, ha 2014 őszén kapod meg az első munkahelyedről az első fizetésed. Lenne annyi lakásod amennyi? Te nem lennél feszült a tehetetlenség érzésétől? Magadat tartanád hülyének miért nem születtél mondjuk 10 évvel hamarabb? Ez nem az az emelkedés volt, amire azt mondja az ember, hogy maximum "kicsit túlórázok". Én már elég lemondóan kezelem az egész sztorit, de előbb-utóbb a gazdáinknak valamit tennie kell, mert ezek a feszültségek a társadalomban nem úgy néz ki, hogy enyhülnének.
DAXHU 2020. 09. 11. 15:01
Előzmény: #88813  Murdoch
#88826
Mi nemrég vettünk házat Budaörs Farkasréti út feletti részén kicsivel, viszonylag közel a Templom térhez. Hát meg kell mondanom nagyon jó hely, jobb mint amire számítottam. Auchan, Ikea 5 perc autóval, iskola, óvoda 400 m-en belül. Buszmegálló 140, 240 4 perc gyalog. Csendes, nem halljuk a pályák zaját. Előbb bent vagyok autóval, mint a 16 kerületből. Tudom, mert ott is voltunk.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 15:00
Előzmény: #88811  CyrusTheGreat
#88825
Most ( ebben a korban ) is több olyan dolog van amivel csomo pénzt lehet keresni. Mondok egy példát , ne értsd félre nem szimpatikus a dolog de attól meg van.
-
Lányom modellkedik és nemrég voltak kint németben az ottani legnagyobb outlet centerben többnapos fotozason. Aki vitte ki őket magyar pár, abbol a fiú aki a kinti céggel leszerzodik és annyi dolga hogy összeszedi itthon a modelleket kiviszi őket majd hazahozza. Keres vele havi kb 2 milliót tisztán. Van vagy 27 éves. De ami meg durvább, hogy a csaja semmit nem csinál hanem úgymond “tartalom gyártó” az instan. Megcsak fürdőruhás képeket sem tesz ki és Full átlag a csaj. Tudatosan ezen dolgozva elért egy akkora megtekintése számot hogy a reklámokból befolyt pénze eléri a havi 1,5-1,7 mft-t tisztán. Mint egy kisebbfajta gyár igazgatójának fizetése.
-
Ez csak egy példa de van rengeteg..
Lipio89 2020. 09. 11. 14:59
Előzmény: #88818  keljfeljancsi2000
#88824

Azért 100 milliósnál háznál hagy ne kelljen már nagy kompromisszumokat (pl.: autópálya közelsége, közepes állapot stb.) kötni. Nyilván, ha fele annyi van, akkor az ember abból választ amire elég a pénz, de ez azért ma Mo-n az az összeg, aminél joggal vannak elvárások szerintem.
Ennyi pénzzel én is inkább megrohadnék egy lakásban, minthogy valakinek ezen linkelt lakások közül odaadjam.
Murdoch 2020. 09. 11. 14:59
Előzmény: #88805  CyrusTheGreat
#88823
Sajnos igazad volt, talán fél-egy év múlva eszmélnek az eladók, hogy azért a járvány miatt nem fog vki előrántani ekkora összegeket, addig meg erősen nézem a lakásokat is. 
CyrusTheGreat 2020. 09. 11. 14:57
Előzmény: #88814  Törölt felhasználó
#88822
Ne vicceljünk ezzel, de tényleg, elsírom magam, ha ilyen házakat látok. Ha osztalékjövedelemből éltek, akkor esetleg még a helyetekben elgondolkodnék azon, hogy Pesten kényelmes lakás (gyerek miatt) és a Balcsin/vagy bármilyen tónál pedig egy ház hétvégére/nyárra. Ha nektek bevételszerzés miatt mindegy hol vagytok, akkor ti oda vissza tudtok vonulni, suliidőben laktok a lakásban, gyerek onnan jár iskolába, érettségi után pedig ő maga ott marad. Nem ismerem a szituációtokat, csak egy javaslat.
Lipio89 2020. 09. 11. 14:54
Előzmény: #88815  OlafGrof
#88821

Ilyen helyeken közepes állapotút venni + felújítani összességében drága és sose lesz jó érzésed. A közepes állapotú házak piaca szerintem halott, mert 70-90 milliója akinek van nem egy ilyenbe akar belemenni. Én az új építésűre vagy a telek/bontandó + saját építésre szavazok pont emiatt. Vagy szerencsével kifogni azt a pár éves épültet amit eladnának.
Megjegyzem az egyik utcában lévő xxii.kerületi (Btétény) nagy felújítandó/közepes ház múlt hónapban ment el 80m körül sok év hirdetés után.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek