Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
hokusz-pokusz 2020. 08. 24. 23:09
Törölt hozzászólás
#85820
Dezmond 2020. 08. 24. 23:06
Törölt hozzászólás
#85819
Dezmond 2020. 08. 24. 23:05
Törölt hozzászólás
#85818
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 24. 23:04
Előzmény: #85813  Törölt felhasználó
#85817
Egyrészt ha 5 év múlva is itt leszünk mindketten meglátjuk és meg tudjuk beszélni. De nem is kell hozza 5 év , ezt mar jovo év második felében is látni fogjuk. 
-
Másrészt ha ebben ennyire biztos vagy, hogy reálértéken ennyit fog esni miért nem adod el a lakásod  és rakod MOL részvénybe? Aztán tudsz venni dupla értékben vissza...
PBoborjan
PBoborjan 2020. 08. 24. 23:04
Előzmény: #85800  lohran
#85816
ÖLTE-Ötvös Lohran Tudományegyetem
Dezmond 2020. 08. 24. 23:02
Törölt hozzászólás
#85815
Törölt felhasználó 2020. 08. 24. 22:58
Előzmény: #85812  Törölt felhasználó
#85814
de a 76 ezer kozeleben se jartunk, 50 valahanyezer volt a max.
Törölt felhasználó 2020. 08. 24. 22:56
Előzmény: #85809  fogpaszta
#85813

13. ker, metrótól 2-300m, 1+2-es panyel 150e pénz. Korábban (tavaly) 180-200e az alja és csak ennél drágábbak voltak. 1 hét a suliig és 14e kégli kelleti magát kiadásra.
Ez már maga a kőkemény korrekció a bérlakás piacon. Van olyan jóérzékű befektető, aki 37m-ért vett ilyen panyelt, igaz ők továbbra is 180-200e-ért hirdetik, de idén hiába. Senki, ismétlem senki nem fogja kivenni annyiért. Ha maxi hitellel volt a kégli és mondjuk megroggyan a befektető állása is, mert a válság még éppen csak megmutatta magát, nem vagyunk túl rajta még. Na akkor mi lesz? Majd a qrmány megmenti. Persze, de hogyan? Nagyon úgy néz ki, olyan gazdasági visszaesést kapott a fityesz a nyakába, hogy örül, ha magát és a gazdaságot megmenti valahogy. A legkisebb gondja is nagyobb lesz annál, hogy mi a baja egy panyelos befektetőnek.
A most 40m-os kégli az olyan, amit 210e-ért ki lehetne adni. Ha saját célra veszed, akkor számolj mondjuk 10% érzelmi faktort bele, annyivel eltérhetsz a piaci ártól.
Nominálban én várok egy 10-20% korrekciót 5 éven belül, 32-36m ársávban lesz 5 év múlva, reálban az már 40% körül lesz, 5-10 év múlva az azért képlékeny, mert ha bejön amire gondolok és jönnek az örökölt lakások a ratkóktól, az elárasztja a piacot. Azt még megjósolni se könnyű, mi lesz. Mondjuk 10 év múlva is hasonló árszint lesz, 35m, az reál értéken 60-70% veszteség.
Vidéki lakásom sose volt, de a 10-20% nominál benne van simán, 16-18m, 40% reál vesztés 5 éven belül. Ha kiadod akkor kb nullán lehetsz. 10 év múlva meg tényleg ki tudja. Tbánya addigra elveszít 6-8e lakost. Fehérvár lehet 10e-t is. A lakások feltételezem nem dölnek össze, tehát annyi kégli lesz, mint most.
A legnépesebb generáció 55év körül lesz, kisebb gondja is nagyobb lesz, mint egy bizonytalan jövőjű és nehezen kiadható kéglibe fektetni.
Már most látni pesten, milyen durván csökkent a diákok száma és hogy megütötte ez is, a többi probléma mellett a lakáskiadást.
Én most már abban se vagyok biztos, hogy egy metró közeli 1+2-es panyel nekem biztos nyugdíj kiegészítést fog adni. Ha kínszenvedés lesz kiadni, akkor az nagyon nem lesz kellemes nekem, hogy 70 évesen bérlőt vadásszak állandóan.
Nagyon át kell ezt gondolnom még, mielőtt veszek. Eddig 22m körül gondoltam, de inkább 20 alatt lenne értelme, most ezt gondolom. 30m körül vannak most, a csúcs ár 37m volt tavaly. ennyire elszállt a piac.
Törölt felhasználó 2020. 08. 24. 22:54
Előzmény: #85811  berlini
#85812
Megneztem alaposan.
Egyik sem volt lakasonkent 76 ezer bevetelt hozo.
Nem akartalak meggyanusitani, elhiszem, hogy benezted.
berlini
berlini 2020. 08. 24. 22:39
Előzmény: #85746  Törölt felhasználó
#85811
Ha jobban megnézed, akkor a későbbi kigyüjtésben van olcsóbb és drágább is.
Az hogy a 38 ezres éppen hiányzik, nos annak az  oka egyszerű.
Először beirtam egy valamilyen tettszőleges dátumot és akkor azt is kidobta a kereső. Később már (nem emlékezve erre a dátumra) egy másikat irtam be és akkor érdekes módon nem jött fel a 38 ezres. feljött viszont számos más, köztük olcsóbb és drágább is. (Valószinűleg abban az időpontban foglalt volt a lakás)
Tehát nem költöttem bele semmiféle felárat.
Ha rossz kedved van, akkor ezt ne rajtam vezesd le.
És legfőképpen ne vádolj meg hazugsággal.
hokusz-pokusz 2020. 08. 24. 22:34
Törölt hozzászólás
#85810
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 24. 22:33
Előzmény: #85801  Törölt felhasználó
#85809
Akkor legyünk kicsit konkretabbak. Te mit gondolsz mennyit fog érni ( mennyiért lehet eladni ) Bp jó helyen levő lakas 1,5,10 év múlva aminek most a reális ára mondjuk 40 mft. És mennyit egy nyugat-dunántúli megyeszékhelyen levő lakas ára szinten 1,5,10 év múlva ami most ér 20 mft-t.
hokusz-pokusz 2020. 08. 24. 22:32
Törölt hozzászólás
#85808
hokusz-pokusz 2020. 08. 24. 22:29
Törölt hozzászólás
#85807
kisVillanyos 2020. 08. 24. 22:25
Törölt hozzászólás
#85806
Murdoch 2020. 08. 24. 22:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#85805
Legalább leírtad, komoly a baj és csak a politika tartja életben (még) a piacot. Ha viszont több éves recesszió jön, akkor mindent már nem lehet menteni, bankok + adósok együttesen nem fog menni.
Törölt felhasználó 2020. 08. 24. 22:21
Előzmény: törölt hozzászólás
#85804

70-100m kp-ban irdatlan nagy összeg. Nem tudsz meggyőzni az ellenkezőjéről.
Tapasztalom, hogy mai fiatalok, dobálóznak, felmarja a babavártó és már krőzus, dobálóznak 10milliókkal, hogy nekik majd mennyi lesz, meg általában olyan jönnek ilyen számokkal, akiknek van egy maxira behitelezett kis lakásuk valahol, de ők már értik a nagy számok és nagy vagyonok mikéntjét és törvényét. Csak meg kell valósítaniuk. Eccerű ez.
Ha te összeszedtél ennyi pénzt, hát jó neked, de én szkeptikus vagyok és maradok.
A BV előtt már az is nagy szó volt, ha egy család összekapart 10-15m önerőt. A BV tény, dobott rajta, ha van szülői hátszél, főleg ha mindkét ágról akkor lehet akár 15-20 mihály önerő is, ami tényleg nem kevés, de utána eladósodnak. Honnan szednek össze 70-100m-t kp-ban?
Vagyonban elhiszem, hogy sokan, tényleg sokan össze tudnak szedni 70-100m, hiszen elég egy nagyobb nagyvárosi lakást birtokolni és máris megvan 50m belőle. Kp-ban, azaz megtakarításban, na az már egy művészet kategória.
hokusz-pokusz 2020. 08. 24. 22:18
Törölt hozzászólás
#85803
hokusz-pokusz 2020. 08. 24. 22:13
Törölt hozzászólás
#85802
Törölt felhasználó 2020. 08. 24. 22:08
Előzmény: #85799  fogpaszta
#85801

csok, bv marad, csak már olyan ember alig marad, aki már nem marta fel és nem égette el valamire
Befektető normális esetben azért venne kéglit, mert vagy jól kiadható és/vagy áremelkedésre spekulál.
Szerintem akinek egy ici-pici agy van a fejében, az most egyik kategóriát se gondolhatja komolyan, hogy a kégli alkalmas lesz a közeljövőben, utána meg ami valószínüsíthető, hogy a ratkóktól rengeteg örökölt kégli árasztja el a piacot, folyamatosan akár egy évtizedig is. Aki ezzel nem számol, az majd megtanulja a saját kárán.
A gyors lakásár esést nem tudom ki várta, én biztosan nem. Ha eladó lennék, én is a csúcsárak bűvöletében élnék még most is. Nix kótyavetye. Csakhogy 920e kégli van pesten, minden évben lesz 20-30-50e olyan eladó, aki tényleg el akar adni. Még 50e számolva is, 20 évente váltana csak tulajt egy kégli, nem is magas forgási sebesség az.
A piac nem árazta be azt, hogy az ingatlanpiac már nem vonzó és nagyon sz.r hozamokat tud csak adni ezen az árszinten és hogy ezek az árak elriasztanak mindenkit. A kilátások pedig semmiféleképpen nem rózsásak.
Gondoljunk már bele, 2014, miért emelkednek az árak, mit ad mást egy 2008-as, 2014-es vagy 2019-es kégli? A 320e nettó bért 2020-ban, ne nevettessük ki már magunkat, Budapest bér arányában az egyik legdrágább hely Európában. Ha a megmaradó, szabad jövedelem arányában nézik, akkor meg főleg.
320e ft-os nettó bér ígérete nem indokol 30 milliós panyel árakat. Nonszensz ez így. Mindenki érzi ezt, csak van aki érdekből úgy tesz, mintha nem értené.
Azt nem értik meg sokan, hogy a korrekció nem rossz. A mostani állapot a rossz. Van egy normális állapota az ingatlan piacnak és ha a fityesz nem talál ki megint valamit, amivel megerőszakolja a piacot, akkor van esély arra, hogy beáll.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek