Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Beryl 2020. 07. 29. 17:06
Előzmény: #81859  Törölt felhasználó
#81860
Tudod, mas, ha a sajatod...ez egy mas tarsadalmi regeg, es az o eletmodjuk..nem mindig a gazdasagi racionalitas dont...
Törölt felhasználó 2020. 07. 29. 17:04
Előzmény: #81858  Beryl
#81859
Vízparti villa bérelhető 210 ezer / nap. Nem muszáj venni egyet.
Beryl 2020. 07. 29. 16:32
Előzmény: #81850  elemerorsos
#81858
A balatonbolari luxus lakast  a tarsasagi elet, sajat uzleti kapcsolatainak apolasa, a  vendegfogadas, presztizs miatt valasztja inkabb. A jo uzletek tobbnyire a kapcsolati korben kottetnek. Miert jarogatna, utazna  a kisse messze fekvo Miamiba? Van erre ideje?? 
Beryl 2020. 07. 29. 16:24
Előzmény: #81845  berlini
#81857
Egyetertek "berlini" velemenyevel. Nezzuk peldaul a belvarosi kis lakasokat...Mai cikk  https://hvg.hu/ingatlan/20200729_garzon_lakas_arcsokkenes_nagyvaros " Folyamatosan csökken a garzonlakások ára"  Az ingatlan.com elemzese szerint  "Az egyszobás lakások árának középértéke 27 millió forintot tett ki Budapesten az Ingatlan.com legfrissebb adatai szerint, a kínálatban szereplő eladó lakások fele ennél olcsóbb, a másik fele pedig drágább"A cég adatai szerint " a legdrágább városrész Budapesten az V. kerület, ahol több mint 44 millió forint a garzonok árának középértéke a kínálati piacon. " 
E zek szerint ez a varva vart csokkenes nem erinti valojaban az V. keruletet. Nem latni azt a bizonyos prognosztizalt csokkenest, melyet az "airbnb" - vagyis a rovidtavu kiadas - okozta hatas arcsokkenesben jelentkezik. Lehetseges, hogy egyes lakasok (foldszinti, udvari, stb) lakasoknal lehet arcsokkenes. Ugyanakkor nem latni azt a kinalatban, hogy az emeleti, erkelyes, esetleg valamennyi panoramaval rendelkezo kislakasok eseteben lennenek alacsonyabb arak, mivel a jo adottsagu lakasok ebben a szegmensben ritkabbak.
Törölt felhasználó 2020. 07. 29. 16:13
Előzmény: #81854  elemerorsos
#81856
Úgy jön ide, hogy ez a réteg évente néhány tucat ingatlant vesz legfeljebb, nem ők támasztják az árakat. Főleg nem a tömeg lakásokét.
Törölt felhasználó 2020. 07. 29. 15:58
#81855

Inkább ezt hallgassátok meg, Puzsér beugat a belső kerületeknek a csendrendelet miatt.
Sok mindent kimond, amit én is így gondoltam, hogy aki ott bulizik, az nem ott szavaz. A nyugdíjas szavaz ott, aki meg csendet akar. Puzsér stílusában sokkal jobban átjön ez. Szórakoztató videó.
https://www.youtube.com/watch?v=M9qupo6MJ1c
elemerorsos 2020. 07. 29. 15:56
Előzmény: #81853  Törölt felhasználó
#81854
Hogy jön ide a panel? Én még nem láttam 1 millió USD-s panelt.
Törölt felhasználó 2020. 07. 29. 15:48
Előzmény: #81850  elemerorsos
#81853
Aki évente 100-150 milliónak keresi a helyet, az rá se néz a panel kínálatra. Portfólió részeként vehet értékálló ingatlanokat, de nem fog venni tucatlakást, az tuti.
A tucatlakások befektetői kereslete évente legfeljebb 10-15 milliónak keresi a helyét. Az ő keresletük szólhat bele a piaci árba, mint ahogy bele is szólt rendesen 2014-2018 között.
2019-ben jelentek meg a babavárósok, de ők mostmár kisebb számban lesznek majd. Ha így folytatódna az emelkedés, a babaváró is elinflálódna, mint ahogy a CSOK is tette. Mást jelentett 10 millió ingyenpénz 2016-ban és mást jelent most.
Törölt felhasználó 2020. 07. 29. 15:42
Előzmény: #81849  elemerorsos
#81852

pár lakásos tömb az, nem tízemeletes ház :) mint egy nagyobb több generációs családi ház, kb így képzeld el, lebontott régi ház helyére került valahol a 14-ben
külső aglóban egy családi ház 50-60m, azok már nem kicsik és nem sz.rok. ikerházak kb 2x40-45m - mínusz az építési hitel, mert van az is mindegyiken. Amit kifelejtettem, hogy vannak építési telkei is.
Szerintem a 400m vagyon jó megközelítés, mert figyelembe vettem, hogy építési hitelei is vannak. Ő egy jól pörgő építőipari vállalkozást vitt/visz. Nem tudná egyik 1m EURor kéglit sem megvenni.
Aki 1m EUR-os házat vesz, annak nagyjából kézben kell lenni az összegnek. babaváró + csók gondolom felvehető, de sokat nem segít és egyébként meg ennyi hitelt ki adna és ki kaphatna? Azt kp-ból kell venni és 1m EUR tisztán kézben, az qrva nagy összeg ebben az országban.
Murdoch 2020. 07. 29. 15:36
Előzmény: #81845  berlini
#81851
Esetleg a linkelt cikkhez is hozzá tudnál szólni? 
Mellesleg az egyik kinézett ingatlant éppen most csökkentették 10M forinttal (fél év után), valahogy nem érzek keserűséget.
elemerorsos 2020. 07. 29. 15:35
Előzmény: #81846  Törölt felhasználó
#81850
Én sem értem, kinek készül. Nem a pénz miatt, mert nagyon sok embernek van ennyi pénze, nézd meg, hány olyan cég van Magyarországon, ami évi 100-150 millió fölötti eredményt produkál. Tízezres nagyságrend. Ennek a tulajdonosa milliárdos, és évi alsó hangon 100-150 millió forintnak keresi a helyét. Viszont ezek általában nézik az alternatívákat, és amikor az merül fel, hogy ez a projekt Balatonbogláron vagy ugyanennyiért valódi luxus projekt Miamiban, akkor nem tudom, hogy ki veszi inkább a Balatonboglárit :-))
elemerorsos 2020. 07. 29. 15:32
Előzmény: #81846  Törölt felhasználó
#81849
"Több családi ház aglóban, minden gyerekének, egy bérház tömb pesten, ő az, aki felhúzott egy csomó ikerházat is és árulgatja, addig is ott lakik a brigádja az egyikben." - ez amit leírtál nem 400 milliós vagyon hanem többszöröse, egy bérház tömb pesten önmagában x milliárdos nagyságrend
Törölt felhasználó 2020. 07. 29. 15:31
Előzmény: #81837  sityaki
#81848
Azért akármit nem tehetnek, le van szabályozva, hogy miről faggathatnak és miről nem. Ha ettől eltérnek, már mehet is a polgár panaszt tenni.
https://www.unitedspinal.org/pdf/fair_housing_amendment.pdf
A housing provider may ask: • If an applicant can meet the financial requirements of ownership or tenancy; • If an applicant is eligible for housing that is available only to persons with a disability or a specific disability; • If a person is eligible for a priority available only to persons with a disability or a specific disability; • If a person is a current substance abuser; • If an applicant has ever been convicted of the illegal manufacture or distribution of a controlled substance. 
elemerorsos 2020. 07. 29. 15:29
Előzmény: #81845  berlini
#81847
Ha az ingatlanpiac kap(na) egy pofont, az első lépések egyike lesz a MÁP plusz megszüntetése. Az építőipar pörgetése Matolcsy egyik alapelve.
Törölt felhasználó 2020. 07. 29. 15:28
Előzmény: #81841  elemerorsos
#81846

Ezek tényleg hihetetlen áron vannak. A vicces fillérb.szó része, hogy 364,5m a lakás, de még külön 3m a kocsibeálló :) Jó, nyilván ezt egész simán bele lehet alkudni, de maga ez a pitiáner fillérb.szó megközelítés, fogalmuk nincs a luxus szó igazi jelentéséről.
360m forint, ha a tanár rokonomnak szerencséje lesz és 40 évet le tud dolgozni, akkor kb 100-150m sávban valahol fog keresni mai áron, egész életében.
Tudom, hogy vannak gazdag emberek, bár én speciel talán egyet ismerek, őt se közeli ismerősként, de fel nem fogom én se, hogy ezeket kinek lehetne eladni.
Van egy vállalkozó ismerősöm, aki egy komplett brigádot szokott mozgatni és horribilis pénzeket szedett össze az én fogalmaim szerint. Annyira, hogy tavaly és idén már nem vállalt semmit, csak a saját kéglijein dolgoztatott. Több családi ház aglóban, minden gyerekének, egy bérház tömb pesten, ő az, aki felhúzott egy csomó ikerházat is és árulgatja, addig is ott lakik a brigádja az egyikben. Meg még egy nyaralót is akart, de azt még csak tervezgette amikor beszéltem vele.
cca 400m vagyon, de ezt nem ő mondta, hanem az egyik embere, aki jól ismeri.
Ő például nem tudna megvenni egy pesti 1m EUR lakást, de ezt a balatonit sem, pedig  tényleg jól nyomja a bizniccet.
Mást én személyesen nem is ismerek, aki egyáltalán 1m EUR-t látott egyben valaha is.
Na mindegy, nem nekünk csóróknak készülnek ezek, de néha tényleg ledöbbenek.
Azt viszont akkor se értem, hogy mennyi pénze kell legyen valakinek, hogy 360m-ért vegyen egy balatoni kéglit, amit használt pár napot egy évben.
Kiadni ezeket nem érdemes, mert iszonyat összegért kéne és itt a lelakás valós veszély, több millió, tízmilló veszteség is lehet belőle.
berlini
berlini 2020. 07. 29. 15:26
Előzmény: #81836  Murdoch
#81845
Imamalom szerűen ismétlődő érvek.
- aMÁP: már van több mint egy éve. Idén már csökkenő érdeklődéssel. Hatása nem lesz döntő az ingatlanárak alakilására
- tömegturizmus visszaesése: nem tudom, hogy ennek milyen hatása lenne egy XIV.kerületi ingatlan árára. (Amúgy meg a tömegturizmus most esett egy hatalmasat, én itt inkább a tavalyi szint elérésére számitok 2 éven belül.)
Egy dologban egyetértünk:
CSAK számodra fognak csökkenni az árak. A lényeg hogy Te érezd úgy. A tények csak megzavarnak ebben a jó érzésben. A felébredés viszont keserű lesz. Amikor a MÁP-ban tartott önerőd százalékosan kevesebbet ér majd a hosszú ideje megcélzott lakás megvásárlásához.
CyrusTheGreat 2020. 07. 29. 15:26
Előzmény: #81842  elemerorsos
#81844
Ezért írtam már korábban is, hogy itthon nyakra-főre dobálózik mindenki a luxus jelzővel, anélkül, hogy belegondolna, hogy mit is jelent. Luxus jelzővel adnak el olyat, aminek konkrétan semmilyen élvezeti-kényelmi értéke nincs és ahogy írod, az életminőségedet sem növeli. Az nem luxus, hogy kevésbé kattog a fürdőszobában a kazán, az a luxus, ha nem is tudod, hogy van ilyened, mégis jön a melegvíz, ha pedig valami gebasz van, akkor azonnal jön valaki és kijavítja, amiről te maximum utólag értesülsz.
Mint az Eötvös 12-ben, klubhelyiség, az kell, mint egy falat kenyér.
De ha arról lenne szó, hogy mondjuk onnan a hegyről a lakópark minden egyes reggel 7:05-kor elindít egy iskolabuszt és a lakók gyerekeit elfuvarozza az iskolába és ugyanez visszafelé délutáni időszakban óránként, az fel sem merül... Pedig ez valóban már egy olyan szolgáltatás, amire lenne igény.
elemerorsos 2020. 07. 29. 15:19
Előzmény: #81840  CyrusTheGreat
#81843
Egyébként a 2500 dolláros közös költség az ott is kiemelkedő, az ilyen luxus házakban olyan 1000-1500 körül van. Ez a kinti fizetésekhez képest egyáltalán nem vészes.
elemerorsos 2020. 07. 29. 15:17
Előzmény: #81840  CyrusTheGreat
#81842
Persze, ez az igazi luxus, hiszen ez tényleg az életminőséget növeli. Nem véletlen hogy a jobb országokban ez a luxuslakás. A panoráma és a lokáció egy dolog, de attól az életminőséged nem lesz jobb, ergo nem luxus. A közös költség magas az ilyenekben persze, de most őszintén, akinek van 1-1,5-2 millió USD-je egy ilyen lakásra, annak ez nem lesz tétel. Itthon sem lenne az. De nyilván a magyar fejlesztők sem hülyék, amíg itthon elmegy ez a paraszt-luxus Miami ár fölött, addig minek törjék magukat. Kedvenc projektem itthon egy olyan "luxus" társasház amiben lift és mélygarázs sincs, és 1.5 milliós m2 áron nyomják. Nem vicc.
elemerorsos 2020. 07. 29. 15:13
Előzmény: #81839  elemerorsos
#81841
Arra egyébként én sem számítottam, hogy egyáltalán lesz olyan projekt Bp-n, amit egy miami full oceáni panorámás luxuslakás fölé áraznak, nem is kevéssel. De lett. És a Balaton is zárkózik fel, ami különösen vicces az 50-60 napos használhatóságot figyelembe véve. Na, ott szerintem inkább kezd lufi lenni, mint Bp-n. Folyamatosan jönnek facebookon az 1 millió USD körüli LAKÁSOK (és nem, a névvel ellentétben ezekben sincs igazán semmi luxus).
https://ingatlan.com/31487756 - ez 1.25 millió USD, csupaszon, egy olyan projektben, ahol semmi különösebb szolgáltatás nincs, és mélygarázs sem (!!!), azt hiszem ezt nem kell kommentálni

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek