Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zedisdead 2020. 07. 08. 18:12
Előzmény: #78619  JeGeMeLOV
#78620
De az egy magyarországon élő ember számára devizaspekuláció, nem kockázatmentes befektetés.
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 07. 08. 17:57
Előzmény: #78614  Törölt felhasználó
#78619
bocs Tibor, alapból sok jót írsz, de ez most elég szomorú volt. Te voltál az, akinek a balatoni teleköpködött, sületlen hal is jó volt, mert végül is elvitted a macskádnak. Neked jó a máp forintban? Szerintem ez nem túl pozitív példa. Előbb írta valaki, hogy 0% kamatú bankszámláján tartott euróval is verte a mápot. 
Törölt felhasználó 2020. 07. 08. 17:56
Előzmény: #78615  Portfoliooo
#78618

Utána mit csinálsz a termőfölddel?
Ha nem veszi meg helyi gazdálkodó, akkor feltehetően bérbe se fogja venni senki.Ha nem adod ki bérbe, akkor meg neked kell gondoznod, mondjuk parlagfű mentesíteni.
Abban se vagyok biztos, hogy csak úgy parlagon lehet hagyni mindenféle következmény nélkül.
A júniós területalapút se lehet csak úgy puszira felnyalni a semmire, amennyire én hallottam, de nem vagyok termőföld szagértő.
Azt tudom, rokonomnak van fődje és mondja, hogy a gazdálkodó még annyit se fizet neki, amennyit felnyal az úniós támogatásból. Remek üzlet.
Én régebben nézegettem földet, mert gondolkodtam energia erdőben, de aztán lebeszéltek róla, mert akinek volt a harmadát ellopták neki. Azóta hagyja a francba, nem ültetett újat, majd valami lesz a fődjével.
Például ha megnézed itt egy alföldi város, hódmezővásárhely, 6800 az irányítószám, akkor ezek szerint volt egy nagy ugrás 2017 és 2018 között, de 2019-re meg csökkenés volt. Én nem látom az egyenletes 10% emelkedést sehol sem. Van olyan rész, ahol csak csökkenés van 2017-től.
Össze-vissza szórnak a termőföld árak, szerintem elég komoly helyismeret kéne ahhoz, hogy ne essél pofára a vásárlással.
https://www.otpagrar.hu/Kalkulator/JZBTermofold
Portfoliooo 2020. 07. 08. 17:55
Előzmény: #78616  kishal321
#78617
Nezd, en igazan nem szeretnelek megserteni, viszont ha csendben maradtal volna, akkor mindnyajunknak jobb lenne. En nem szoktam olyat leirni, amiben nem vagyok biztos. Ezt neked is igy kellene.
kishal321 2020. 07. 08. 17:36
Előzmény: #78615  Portfoliooo
#78616
Eleve csak helyben lakó gazdálkodó vásárolhat termőföldet. 
Portfoliooo 2020. 07. 08. 17:24
Előzmény: #78612  alexmanex
#78615

Ez csupan olyan telepuleseken igaz, ahol olre mennek minden felszabadulo, barmekkora kis teruletert is.
Amugy, pedig boven vannak videkek ahol meg lehet vasarolgatni, nem lesz aki elne az elovasarlasi jogaval.
Törölt felhasználó 2020. 07. 08. 17:07
Előzmény: #78611  Benzedrine
#78614

Aki EUR-ra spekulált és még időben vett, annak bejött a móka, de miféle garanciát tudnál adni, hogy ez az évenként 5% forint romlási ütem meg fog maradni?
Arra emlékszem, hogy pár hónapja még többen magyarázták, hogy 350 sőt 360 szinten is érdemes EUR-t venni mert majd 400 forint felett lesz nemsokára.
Aztán ahogy visszaállt az EUR 335 körülire, eltüntek hirtelen :) Most megint előjönnek az EUR hívők, hogy 350 fölé gyengült a forint.
Legyen igazatok, nekem nem fáj. Annyi EUR-t tartok, hogy kb a következő 5 évben a külföldi nyaralás kifussa belőle, bár ez lehet hogy túl optimista terv volt, tekintve a vírust. Ezzel én nagyjából letakarom az EUR kockázatomat. Tudom, persze az import áruk drágulni fognak, de azzal nem tudok mit csinálni.
Mást nem nagyon veszek EUR-ból és nem akarok EUR-ra spekulálni, jó nekem a magyar forint is és a map+, nem vágyom ennél többre.
CyrusTheGreat 2020. 07. 08. 16:56
Előzmény: #78604  fogpaszta
#78613
alexmanex 2020. 07. 08. 16:15
Előzmény: #78599  kszsah1
#78612
A helyi gazdák kivételével senkinek sincs esélye földet venni az elővásárlási sorrend miatt.
Benzedrine
Benzedrine 2020. 07. 08. 16:04
Előzmény: #78605  Törölt felhasználó
#78611
A máp+ -t szerintem nem kellene annyira dícsérni, a látraszóló (Euro) bankszámlám egy év alatt kb 5%-ot vert a máp+ kötvényre.
signal2
signal2 2020. 07. 08. 15:51
Előzmény: #78609  Törölt felhasználó
#78610
Hosszú távon 2 problémát látok:
1. évi 30-40 ezer fővel fogy a lakosság. Egyszerűen túlkínálat lesz ingatlanból. Biztosan lesz 1-2 jó, keresett lokáció, de országosan ez a tendencia. Most is vannak települések, ahol effektíve nem ér semmit az ingatlan. Sem ki- sem eladni nem lehet őket. A belső vándorlás utánpótlása is el fog fogyni egyszer. A home office berobbanása eleve fordíthat a belső migrációs irányokon.
2. Egyre kevesebb lesz az aktív kereső. Hiába nő az ő fizetésük, az összesített bértömeg csökkenni fog. Azt meg nem hiszem, hogy a nyugdíjasok érdemi kereslettel lesznek jelen a piacon. 
Törölt felhasználó 2020. 07. 08. 15:44
Előzmény: #78605  Törölt felhasználó
#78609
Amit kifelejtettél, hogy a lakások likviditása a rendszerváltás óta nem volt ennyire pocsék. Alig van tranzakció. Egy lakást csak egyben lehet eladni. Az nem működik, hogy szükségem van bármilyen okból 10 M Ft-ra, akkor eladom a lakás harmadát vagy felét. A beszállásnak is van egy jelentősebb tranzakciós költsége, ami miatt nem is szabad a lakással ugrándozni. Részvényt eladhatsz pár perc alatt, folyamatos likviditás van. A lakás eladási ideje 2-4 hónap, átlagban, ha normális helyen van és az adott lokációban is keresett.
Másrészről pedig a leginkább megfogható, fizikailag is létező, értékkel bíró vagyontárgy, el kell ismerni. De hosszú távon az értéke kb a bérnövekedéssel megy majd fel, mert a lakás vétele és bérlése miatti kereslet is valahonnan a bérekből fog érkezni. De ez hosszú táv, Zsiday is megmondta, hogy hosszú távon minden rendbe jön, de meg is halunk.
vincit 2020. 07. 08. 15:35
Előzmény: #78562  macisajt
#78608

Ejnye azt akartam írni, hogy nem ilyen lakásokat fog venni, hanem megveszi az Andrássy út levö Szabó Ervin könyvtárat, meg felette a lakásokat. De most látom. hogy már megvette tavaly a garancsi:D . jó üzlet volt emeleti könyvtár részt az a Garancsi István vette meg, akié amúgy az épület többi része. Garancsi 100 ezer forinttal ígért többet, mint a másik pályázó, így a vételár 269,9 millió forint lett. https://budapest.hu/ingatlan/Documents/Bp.%20VI.%20Andr%C3%A1ssy%20%C3%BAt%2052.%20Ingatlanvagyon-%C3%A9rt%C3%A9kel%C3%A9s.pdf
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 08. 15:28
Előzmény: #78606  Batiszkáf
#78607
Igen, ez az okok közrejátszanak abban, hogy mi magyarok ( átlagban és persze vannak kivételek ) miért vagyunk a nyugat európai átlagpolgárnál pesszimistábbak, kishitűbek és irigyebbek is.
-
De ettől függetlenül ilyenek vagyunk azért sajnos..
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 07. 08. 15:24
Előzmény: #78600  fogpaszta
#78606
Nem hiszem, hogy irigységről van szó. Az említett országokban nem egymást letaposva (karhatalmi erőszak, államosítás, majd 40 évvel később privatizáció) jutottak előre az emberek, mint az egykori keleti blokkban. 
Törölt felhasználó 2020. 07. 08. 15:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#78605

Én nem azt mondom, hogy az alján kell venni meg a tetején eladni, mert általában ezt lehetetlen eltalálni.
2013/14-ben hasonló hangok voltak, kivándorlás, csökkenő népesség, sz.r hitelek nagyon magas kamatra és szemmel látható kamatot adó állampapírok. A lakáskiadás meg nagyobb lutri volt, mint most ebben a helyzetben. Sok volt a problémás bérlő, kellett a zemberismeret.
Ezekkel a kockázatokkal együtt is a lakás kevesebbet hozott, mint az állampapír.
Olyanok vettek leginkább ingatlant, akiknek kellett lakni valahol vagy akik szeretnek ingatlanokkal foglalkozni vagy aki a onokának vette.
Hogy ez volt az alja? Így utólag tudjuk, persze, de akkor simán hihető volt az is, hogy milliókat fogok veszíteni a lakáson. Csak ugye nekem sikerült nagyon komoly alkuval elhoznom egy az elképzeléseimnek 90%-ban megfelelő kéglit és a B terv az volt, hogy ha nagyon benne ragadok, akkor megtartom a gyerekeimnek, mert ez is szempont volt, hogy lakható legyen, nem csak a kiadást néztem.
A tavaly csúcs az szerintem elég jól érezhető volt. Én nagyon nagy biztonsággal megmondtam, hogy kb itt értünk el a csúcsra és átfordul túlvettből a piac, főleg mikor jöttek a map+ események.
Persze gondolok arra, mennyi mindent tudtam volna a pénzzel csinálni, de nem bánom, hogy nem adtam el, mert ha már megtartom, akkor megpróbálom hasznosítani arbitrázsra és ki tudja, mit hoz a jövő? Kp-m van bőven most, szépen hízik is map+ban, nem olyan rossz ez a helyzet sem. Persze lehetne jobb is.
Ha meg azt nézem, hogy a 8 teslám hozott annyit eddig, mint 1 éves bérleti díj és ha a mol részvényem duplázna, ahogy várom, akkor meg az kipörgetne nekem még egy lakás árát. 1 éves bérleti díj beleértve a kégli ügyes bajos dolgait az tudod mennyi idő? Még akkor is, ha nincs ellenemre a bérlőkkel találkozni és beszélgetni, mert sok mindenről tudunk beszélgetni, de akkor is 1 évről beszélünk, amit 8 tesla részvény is szállított nekem. Ezekre nem lehet simán rálegyinteni.
Ráadásul tesla (ésszel, alul véve), mol, otp, Ezek szerintem minimális kockázatú befektetések és meg kellett lépni ezekat, a hátszél segíteni akar nekem. Amikor a részvény a szexi befektetés, akkor hagynom kell, hogy a hátszél segítsen nekem.
Most az ingatlanokra szembe szél van, nem megyek a szél ellenében. majd ha megfordul a szél, szólni fogok, amikor én azt érzem. Most 2-3 évig pihi lesz, 2023 környékén várok egy mélypontot, amikor igazán jó vételek jöhetnek és megfordul a széljárás. Túl sok a turbulencia jelenleg és a makacs tulajoknak puhulniuk kell, végig kell menniük a felismerés lépcsőfokain, hogy mi mennyit ér. Ez hosszú idő.
Miközben ő ül a nem kenyérre kell kéglin aminek szépen csorog le az értéke és az ára is, addig nekem a pénzem meg szépen hízik map+-ban. Ő csak álmodozhat a fogyasztásról meg a cuccokról, amit a kégli árából venne én meg megynitom a kincstár appot és látom ahogy hízik a 3x mihály pénzecském, hónapról hónapra. Közben a részvényecskét is figyelem a kbc meg az RC applikációkban, de a teslát kivéve a zotp-t meg mollyt hosszú hosszú távra vettem, azt csak gondolatban simogatom, nőjél nagyra kis részvény :) Ha van megtakarításom, egy részéből még veszek hozzá részvényt, mert szerintem érdemes, másik része meg map-ba megy.
Ki fog előbb megtörni vajon? A lakástulaj akinek nem kenyérre kell, de nem látott még egyben 1 milliót mostanában és azért tudna mit kezdeni a pénzzel és látja hogy 2 havonta leviszi valaki a minimum árat 1 millióval mert szeretné tényleg eladni vagy én? Lehet fogadni. Belátom ez nagyon számító álláspont, amit képviselek, de hitelből vennék kéglit és kizárok mindenféle impulzust emiatt a döntésemből.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 08. 15:06
Előzmény: #78602  CyrusTheGreat
#78604
Bocsi, de nem vágom hova akarsz kijukadni. Azt sugallod, hogy én lennék irigy?
-
Ez volt az első mondatom --> Mert sztem mi magyarok tipikusan ilyenek vagyunk.
Ez volat az utolsó --> És itt a fórumon totál kijön ez..
-
Mi okom lenne irigykedni?
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 08. 15:00
Előzmény: #78599  kszsah1
#78603
Lehet így van, de az megint egy kicsit "más szakma" . Oda kell érteni ahhoz, hogy mit érdemes rajta művelni, vagy érdemes csak azt is bérbe adni stb..
-
Ehhez pl, én nem értek..
CyrusTheGreat 2020. 07. 08. 14:59
Előzmény: #78600  fogpaszta
#78602
Ha megnézed a bejegyzésed első és utolsó mondatát, akkor világossá válhat számodra is, hogy a saját  vélt vagy valós személyiségjegyeidet projektálod minden ismeretlenre - és erre minden alkalmat meg is ragadsz. Nekem teljesen mindegy, csak jelezném, hogy nem biztos, hogy egészséges. :-)
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 08. 14:58
Előzmény: #78596  CyrusTheGreat
#78601
Ez korrekt!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek