Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
impudent 2020. 06. 05. 13:20
Előzmény: #74696  CyrusTheGreat
#74700
ez így igaz ! a paraszt hallutta hugy itt van mán a kánaán és a lottó főnyereményre spekázik az 50 millió értékű házával negyedmilliárdut akar kasszíruzni hála a helikopterpinzeknek
Murdoch 2020. 06. 05. 13:14
Előzmény: #74694  CyrusTheGreat
#74699
Ez viszont így lesz, néhány jobb házat nézek, meglátjuk, kettőnél mondjuk komolyabb alkura lenne szükség (>20%), azt azért nem vállalom be.
Murdoch 2020. 06. 05. 13:12
Előzmény: #74697  macisajt
#74698
 A panellakásoknál viszont jelentősebb esés volt, illetve az alku mértéke nőtt meg. Ingatlanost szerintem kár megkérdezni :)
macisajt 2020. 06. 05. 13:10
#74697

Én nem látok nagy áreséseket Bp-en, kicsit engednek a madzagon azt annyi.
Van aki hetenként változtat az árban, hol felemeli, hol csökkenti 1-2 millcsivel, gondolom ahogy az érdeklődők jelentkeznek. Ugyanazok a lakások vannak fent már hónapok óta.
Lagymatag a piac, mindenki kivár, csak akinek nagyon sürgős az viszi le az árat nagyobb összegben.
Ingatlanosok mit mondanak, persze csak a megbízhatóbbak?
CyrusTheGreat 2020. 06. 05. 12:58
Előzmény: #74695  Törölt felhasználó
#74696
A kedves multimilliomos tulajnak annyi ruppója sincs, hogy azt a 200k-t kifizesse a home stage-re. Sokan már azzal is küzdenek, hogy a képes .com-os csomagot megvegyék. Innentől kezdve válnak nevetségessé a megálmodott árak, a legtöbb helyen az egész utca nem látott összesen annyi pénzt, mint amennyit elkér valaki lakásért/házért. Budapestről beszélek, nem Ózdról.
Törölt felhasználó 2020. 06. 05. 12:53
Előzmény: #74689  Murdoch
#74695
Egyébként hihetetlen az igénytelen tahó gondolkodás sok eladónál és elméletileg azért lenne a zingatlanos, aki nagyon súlyos százezreket vagy milliókat kanyarít le magának az üzletből de arra nem hajlandó, hogy a tulajt meggyőzze arról, hogy b.szd meg, te egy iszonyú drága portékát akarsz eladni sok tíz millióért. Legalább tegyél rendet, kicsit fengsuizd meg a kéglit, nem kell sok pénzt belelölni, de azért na. Meg legalább a k.baszott megrágott csirelábat rakd el, amikor jön a vevő meg vesd már be az ágyat meg ne legyen sz.ros meg büdös a wc :)
Jó példának itt egy hirdetés a környékemről. Tudom, itt nem laknak, de azért na, ez már kinéz valahogy, még akkor is ha valakinek nem jön be a kék-fehér színkombináció. Az ár az egy más kérdés, de ha ezt megnézném, akkor nem lenne állandó hányingerem, mint sok lakásban.
https://ingatlan.com/xiii-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/budapest+13+kerulet+kis+gomb+utca+4/31467335
Usákoknál ha nem üresen mutatják be a kéglit, akkor az ingatlanos bérelni szokott bútorokat, hogy jobb benyomást tegyen a vevőre vagy típusházaknál van egy igényesen elkészített referencia lakás.
Azért van jó példa is, egyik vállalkozó csinálta azt, hogy megegyezett az egyik lakóval és az a lakás volt a referencia, ahova megbeszélt időpontokban mehettek a nézelődök és előtte patyolat rendbe vágták mindig.
Sajnos nálunk a tahó mentalitása van a többségnek, hiába árul sok tízmilliós portékát, ebbe beleértem az ingatlanosok jó részét is.
CyrusTheGreat 2020. 06. 05. 12:49
Előzmény: #74693  Murdoch
#74694
Minden(ki) (ki)derül. Ez most ilyen helyzet, látszólag unalmas, de folyamatosan szondázni kell a piaci szereplőket, be kell gyűjteni a rendelkezésre álló adatokat. Én továbbra is azt mondom, ha lát valaki jó lakást, tegyen rá ajánlatot.
Murdoch 2020. 06. 05. 12:46
Előzmény: #74692  CyrusTheGreat
#74693
Most már lassan nem hónapok, hanem évek óta nézem ugyanazokat az ingatlanokat. Én inkább azt mondanám, hogy elfogyott a fizetőképes kereslet, biztos van egy olyan réteg, aki 10-20%-os csökkenést még megfizetne (én is), de gyanítom, hogy a többségen az sem segítene.
CyrusTheGreat 2020. 06. 05. 12:39
Előzmény: #74689  Murdoch
#74692
Nem mondanám reménytelennek, inkább izgalmasnak. Egyelőre úgy tűnik, a vevők unták meg és egyszerűen elhalasztották a vételeket. Meglátjuk, mi lesz a folytatás, a vevők vagy az eladók adják be a derekukat.
Swixx 2020. 06. 05. 12:38
Előzmény: #74678  Swixx
#74691

Nem hagyott nyugodni a dolog, mert életemben először láttam ilyen táblázatot, szóval fogalmam sincs, milyen a "normális" évközi eloszlás. Tehát lehet, hogy mindenki az év elején vette meg, ezért fogyott el a lendület később. ("Előre hozott vásárlások.")
Ezért kerestem a KSH évekre visszamenő adatokat, ez csak Budapest:
2015 - 40.866
2016 - 37.449
2017 - 36.229
2018 - 31.875
2019 - 22.679 (a használt  + új összeadva az előző hozzászólásomból)
-
Hogy ez kinek normális tendencia, kinek beszakadás (az ezernyi állami támogatás mellett is), azt meg mindenki döntse el önmaga.
BesenyoVegigLakokValahol 2020. 06. 05. 12:24
Törölt hozzászólás
#74690
Murdoch 2020. 06. 05. 12:23
Előzmény: #74685  Törölt felhasználó
#74689
Teljesen egyetértek, nem is szeretnénk ilyen hirdetéseket linkelgetni, de az a helyzet, hogy egyre több az ilyen. Ugyanez megy a panellakásoknál, az újakat meg durván túlárazzák, tényleg reménytelen az egész.
BesenyoVegigLakokValahol 2020. 06. 05. 12:22
Törölt hozzászólás
#74688
BesenyoVegigLakokValahol 2020. 06. 05. 12:19
Törölt hozzászólás
#74687
Placi82 2020. 06. 05. 12:16
Előzmény: #74678  Swixx
#74686
Szóval akkor a 2019 IV. negyedév 1373 db használt lakás és 40 db új upepetesu lakás cserélt gazdát!!!!  Az ország közel 2 milliós fővárosában. :). Ez konkrétan semmi, és még ekkor sehol se volt a korona vírus, és duborgott a gazdaság. Na kérem, akkor a lakás ár emelkedesre fogadokat, vezzesek már le miből lesz ott a további irány felfelé? :) 
Törölt felhasználó 2020. 06. 05. 12:12
Előzmény: #74684  Murdoch
#74685

Nyugaton nagyon pontosan tudják, hogy egy kégli az milyen hatalmas összeg egy átlagos embernek. Évek, évtizedek munkája, mire megveszi, kifizeti. Tehát a helyén kezelik és tisztelik a vevőt is.
Nálunk meg ilyen felfuvalkodott szemlélet van, hogy örüljön a vevő, hogy megnézheti meg esetleg megveheti a belül, gyakran kívül lepusztult, ízléstelenül a legolcsóbb fellelhető anyagokból összegányolt valami. Azt kell mondjam, hogy a többség még arra se hajlandó, hogy a reggeli vagy ebéd maradékát elpakolja, amikor jön a vevő jelölt, aki súlyos összeget fog elkölteni a portékára.
Igénytelen felfuvalkodott  t.hó a többség valóban és a kégliket nem kezelik az áruknak megfelelő tisztelettel. Az érték az egy más kérdés, de ha egy terméket megvesznek, akkor az érték csak másodlagos, az ár az amilyen összegen van vevő.
Murdoch 2020. 06. 05. 12:05
Előzmény: #74682  OlafGrof
#74684
Elkeserítő megnézni a nyugati hirdetéseket, ilyen igénytelen hirdetések elég ritkák, általában újszerűek az ingatlanok (legalább belül), képek, alaprajzok, térkép a pontos hellyel (!) stb. Nálunk azért kell az ingatlanos, hogy megmutassa, hol van a ház, azt meg fizeted a vételárban. Ezt a részt én már kihagyom, a hirdetések kb. 99%-át eddig simán megtaláltam a google mapsen, bár az google earth még jobb.
Törölt felhasználó 2020. 06. 05. 12:02
Előzmény: #74679  Murdoch
#74683

Na igen, a hodályok árazása valóban teljesen elszállt. Felszorozza a kapzsi tulaj a területet egy általa (és csak általa) reálisnak gondolt számmal, azt esetleg lefele kerekíti millión belül, hogy valami kedvezményt mégis adjon a vevőnek és az lesz az elképzelt ár. Ehhez hasonlóan gondolkodva hozzáadja a telek árát is és akkor ki is jönnek ezek a teljesen elszállt árak.
Miközben a telekre valóban lenne kereslet, de az ilyen hodály házakra meg egészen minimálisan.
Talán ilyen 4 feleséggel ideköltöző arab megvenné vagy egy tényleg nagy családos sok gyerekkel, de közöttük kevés a gazdag.
Befektetésre se érné meg, mert ha féláron adná még akkor se jönne ki a matek.
Reménytelen eset.
OlafGrof 2020. 06. 05. 11:59
Előzmény: #74673  Murdoch
#74682
Azt nem ertem, ingatlanos hogyan engedhet meg ilyen kepeket feltenni, ezt a hazat jo fotozassal, ha jo kornyeken van, el lehet adni, de garantalom hogy ez nem megy el...  H lehet a boritokepnek a lepukkant bojlert betenni... Es ezert kernek el 3-4 millio forintot eszem megall, eskuszom jobb ingatlanos lennek mint a tobbseg pedig semmilyen eladoi venam nincs...
Murdoch 2020. 06. 05. 11:54
Előzmény: #74678  Swixx
#74681
Most néztem én is, azt hittem, hogy rosszul olvasom :) Hát ezt nehéz lesz kozmetikázni...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek