Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 05. 26. 13:26
Törölt hozzászólás
#73320
Murdoch 2020. 05. 26. 13:24
Előzmény: #73317  elemerorsos
#73319
Kapzsidözsi 2020. 05. 26. 13:21
Előzmény: #73305  Törölt felhasználó
#73318
Teljesen, teljesen felesleges áltlánosságban emelkedésről/stagnálásról/csökkenésről beszélni. Az egész piac nagyon szegmentált méret/földrajzi hely/adott településen belüli elhelyezkedés/típus/funkció/kor stb stb. mentén. Nem akarlak benneteket öreg ingatlanos rókákat megsérteni, de tök felesleges általános kinyilatkoztatásokat ez ügyben tenni. Főleg ilyen különleges történelmi időkben mint a mostani.
Kiadáshoz meg annyit. Régebben már leírtam itt - ott: Felejtsük már el kérlek ezt a kiadást, mint betéti formát kezelni. Sokkal több és másjellegűbb meló. Meg kinek? Neked? Neked lehet, mert ilyen típusú befektető vagy, aki kiesés nélkül cseréli a bérlőt, kezeli a helyzeteket, stb. stb... de ehhez személyiség és élethelyzet kell. Egy ilyen többszobás rotációs kiadás meg külön mutatvány. (Millió példát tudok mondani, épp a másik oldalon (is!) vagyok, hadd ne kezdjek bele....
Persze a lehetőséget fentartom, hogy te egy olyan személyiségű és élethelyzetű profi vagy akinél ez betéti megbízhatósággal működik. Elképzelhető. Nem ismerlek. Barátilag írtam.
elemerorsos 2020. 05. 26. 13:15
Előzmény: #73316  CyrusTheGreat
#73317
Tény hogy újra kellene tervezni de ez a 10 órás zárás is hülyeség. Minden európai nagyvárosban nyáron az emberek kint vannak az éttermek teraszain éjfélig, meg még tovább, ez a hangulat része. Nem be kellene zárni mindent, hanem zajszintet mérni, stb. Ja hogy ez melós lenne? Akkor jöhet a lusták megoldása, a teljes tiltás. Megint mi fog történni? Az éttermek átmennek a szomszédos kerületekbe, ahol nincs ilyen tiltás. A kerület meg elesik az iparűzési, turizmusfejlesztési és egyéb bevételektől. Remek ötlet. Gondolom, a lakók meg majd boldogan összedobják a kieső bevételt, vagy élvezik, hogy nincs pénz többek között a közterületek rendben tartására :-)
CyrusTheGreat 2020. 05. 26. 13:04
#73316
https://index.hu/kultur/2020/05/26/erzsebetvaros_vendeglatas_rendelet/
Remélhetőleg tényleg komolyan gondolják a dolgot és az eddigi proli-itató koncepciótól elmozdul végre a Belváros. Kiváló alkalom az újratervezésre.
Törölt felhasználó 2020. 05. 26. 12:27
Törölt hozzászólás
#73315
elemerorsos 2020. 05. 26. 12:26
Előzmény: #73310  Toniba
#73314
6-8 hónap gyengébb forgalom az haláltusa? Oké :-)
Törölt felhasználó 2020. 05. 26. 12:17
Előzmény: #73307  impudent
#73313

ezzel én egyébként egyetértek, mert az átlag fizetés 300e forint nettó pesten, de a lakás vásárlás céljára a szabad, megmaradó jövedelmet kell figyelembe venni, az meg még párok esetében, 2x300e magyarr forint esetén se több 150, esetleg 200e pénznél. Most abba nem is akarok belebonyolódni, hogy 300e forint nettót sokan kapnak ugyan pesten, de mivel ez átlag, ezért a sok túlfizetett majom miatt sokkal többen vannak azok, akik meg jóval kevesebbet kapnak. Mert egy 1 millió nettós fizetésű mellé kell 5 közalkalmazott nettó 150-el, hogy megkapjuk a 300e-es átlagot, vagy 7 ember nettó 200e-el.
Szóval a lakáspiac szempontjából akkor lesz 1 ember, aki viszonylag gyorsan és könnyen tud lakást venni, meg 5-7 olyan ember, akiknek szinte kilátástalan saját erőből lakáshoz jutni.
Nyilván itt lép be a képbe az asszonyhitel, csók, olcsó banki hitelek (már aki kap), személyi hitel, szülők támogatása, szülők kéglijét fedezetnek bevonás és a többi okosság. Ja meg a feltaláló zseni lakáslottója is ilyen célt szolgál. Ezek
Annyira megerőszakolták mostanra a lakáspiacot, hogy simán bérből egyszerűen nem lehet ezek nélkül a mankók nélkül lakást szerezni.
Mondjuk én most nem akarok semmit se mondani, mert én legalább egy fél garzsont kaptam indulásnak, de emlékeim szerint azért korábban se volt olyan hűde könnyű első lakáshoz jutni.
Igaz, mostanra a qrmány elérte, hogy a jó keresőnek viszonylag könnyű, a többinek meg lehetetlen lakást venni, hacsak nem idomulnak bele a qrmány által elképzelt ideális embertípus formájába és vállalják be a gyerekgyártást. Nálam ez már súrolja a zsarolás határát.
Vót már ilyen vezír a történelemben, aki megálmodta az ideális embertípust és a programjának szerves eleme volt az a követelés, hogy a nők szüljék tele a zországot.
A nép szaporítása a cél, az eszközök némileg finomodtak az eltelt közel 100 év alatt.
Törölt felhasználó 2020. 05. 26. 12:03
Törölt hozzászólás
#73312
Swixx 2020. 05. 26. 12:01
Előzmény: #73303  Toniba
#73311

Nem hallottad még? Mindenki be akarja majd pótolni az elmaradt utazást, ingatlant, autóvásárlást. Csak még félnek sorbanállni, de már mindenki ugrásra kész! Nem is V lesz a felpattanás, hanem egyből gyökjel. √ Picike le, aztán irány a csillagos ég!
Olyat is hallottam, hogy majd a turisták magángéppel jönnek meg egyből két lakást bérelnek ki, mert nem tudják hová tenni a megtakarításaikat a negatív kamatok miatt.
-
Végülis január óta szinte minden héten megvan a tuti gyógyszer meg a tuti oltóanyag.. kb ennyire reális az is, hogy véget ért a válság, ami valójában csak egy félreértés volt, mert a világgazdaság szárnyal.
Sőt, most fog csak beindulni, mert sokkal több tér maradt neki. A repülőgépek 50-80%-a ugyanis nem fog mostanában felszállni "önerőből"...
Toniba 2020. 05. 26. 11:59
Előzmény: #73309  Toniba
#73310
Viszont a belvaros kiemelt reszeinek meg nem tesz tul jot az Airbnb halaltusaja.
Toniba 2020. 05. 26. 11:58
Előzmény: #73306  elemerorsos
#73309
Ezt aztan jol kiokoskodtad. Hogyis van ez??
" Új építésűnél, újszerűnél nem várok csökkenést."
"innen lehet 2-3-5%-okat akciózni. Újszerűeknél is ennek megfelelő 3-5-7%-os csökkenést, alkut várok"
Most akkor megis lesz csokkenes vagy nevezzuk akcionak?
"panelok egyértelműen túlárazottak, ráadásul ott a legszegényebb réteg a célcsoport, akiket a legjobban megüthet ez a mini-válság"
Tehat a paneleknel is csokkenest varsz ha jol ertem.
"Budán és a Belváros kiemelt részein nem várok csökkenést, Belváros egyes részein és külsőbb részeken igen"
Tehat a "kiemelt" reszeken kivul a belvarosban is csokkenest varsz.
"Agglomerációban brutál esés is lehet"
Osszegezve mindenhol csokkenest varsz kiveve a belvaros kiemelt reszeit. Meg jo hogy igy porog a piac.
elemerorsos 2020. 05. 26. 11:51
Előzmény: #73305  Törölt felhasználó
#73308
Amit leírtál az az eladhatatlan ingatlan kb még Bp-n is, nemhogy egy leszakadtabb városban. Telekár minusz bontási költségért próbálja meg eladni, és utána lesz releváns a kereslet.
impudent 2020. 05. 26. 11:50
Előzmény: #73305  Törölt felhasználó
#73307
Továbbra is azt mondum hugy még ma is 30-40 millió brutál osszeg 50-60-70 m² es pesti átlaglakásukért.
Csillagászati ahho képest amit kapsz cserébe egyszurujen nonszensz kategoria
elemerorsos 2020. 05. 26. 11:38
Előzmény: #73302  fogpaszta
#73306
Én pár hónapja leírtam, hogy félreárazásokat látok. Új építésűnél, újszerűnél nem várok csökkenést. Akciózást az újaknál igen, amire van tér, hiszen tavaly ősz óta a legtöbb projekt 15-25%-ot emelt, innen lehet 2-3-5%-okat akciózni. Újszerűeknél is ennek megfelelő 3-5-7%-os csökkenést, alkut várok. Régieknél már kemény dió, panelok egyértelműen túlárazottak, ráadásul ott a legszegényebb réteg a célcsoport, akiket a legjobban megüthet ez a mini-válság. A téglánál a lokáció számít, Budán és a Belváros kiemelt részein nem várok csökkenést, Belváros egyes részein és külsőbb részeken igen. Agglomerációban brutál esés is lehet.
Törölt felhasználó 2020. 05. 26. 11:35
Előzmény: #73298  elemerorsos
#73305

Vidéki rokonom helyzetbeszámolója ellenpontnak, pont tegnap este beszéltem velük és akkor mondták:
megyeszékhely, az utcájukban, családi házas, csendes utca, egy mama jönne fel pestre, pontosabban már itt lakik egyelőre a gyerekeinél és árulja a házát már 1 éve legalább. Eleinte valami tudatmódosítószer hatása alatt lehetett, mert hogy nehogy elkótyavetyélje, ezért 45 millióról indította a hirdetést. A ház kb 40 éves, de viszonylag patent. Most ezt nem részletezem, de a fűtés az mondják 3 éves, korszerű. A csempék gondolom a szocreál hangulatúak, azokat cserélni kell majd a vevőnek. A házat elég komolyan felújították 5 éve, mondjuk úgy jó állapotú.
A lényeg, hogy a hirdetési ár is már megszelidült mostanra, mert nagyon menne a mamóka, 28 mihályra és jelentkezett 1 hónappal ezeleőtt a VEVŐ, de csak 25-t adna érte.
A mamóka állítólag megtört és eladta volna, de közbe lépett egy "jóakarója", hogy ő tud valakit, aki biztosan megveszi 30 millióért is. Most ezt a tutti biztos vevőt várják azóta is:)
Dübörög a piac. Ja, hát hogyne.
A sok szoba miatt (5 - mert a nappali is külön nyílós és nem nagy) egyébként még munkásszállónak is jó lenne és a beosztása jó. 2 fürdő is, 2 külön wc, felújított, pár évig nem lesz vele gond. Ha nem lenne ilyen nagyon messze 25 mihályért meggondoltam volna. Főiskolásoknak, melósoknak. 5 embert bele lehet rakni, akár többet is, és ha mindenki csak 40e+rezsit tejel, már kijön a matek és mindenkinek külön szobája van.
se befektetőnek, se csókosnak, se senkinek nem kell a ház ennyiért
dübörgünk (tovább)
elemerorsos 2020. 05. 26. 11:35
Előzmény: #73301  OlafGrof
#73304
Erre mondom, hogy a múltban élsz... KSH.. mire a KSH-nál kijön valami, már rég lemaradtál mindenről. A hangulatot, a piac visszajelzéseit kell figyelni. Két hónap döglődés után most feléledt, és nem is akárhogy. Bevallom nem vártam hogy ennyire felpörög.
Toniba 2020. 05. 26. 11:27
Előzmény: #73300  elemerorsos
#73303
Akkor az ismeroseid miert adtak el olcsobban ha itt a roham???
Talan mert feltek hogy osszel meg olcsobban kell adni 🤣
Nekem ingatlanos semmilyen rohamról sem beszelt. Az igaz hogy kezdenek megjelenni az erdeklodok de rohamrol tavolrol sincsen szo.
Neked meg az a bajod hogy alomvilagban elsz.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 05. 26. 11:24
Előzmény: #73300  elemerorsos
#73302
Én sem számítok komolyabb esésre. Amit én figyelek 2-3 szűk körzet ott eddig semmi csökkenés nincs ( persze ez a hírdetési ár ) , de van egy profi ingatlanos ismerős aki szintén megerősítette ezt ( mondjuk vele már pár hete nem beszéltem )
--
De azért ha reálisan nézzük a dolgokat valamekkora korrekció van/ lesz. És ez nemcsak a járványnak köszönhető hanem annak is, hogy brutálisat emelkedtek az árak az elmúlt években. 
 - 
Én olyan 5-10 % esést várok. Mondjuk ez pont az amit az ismerőseid mondtak akik mostanában adtak el.
 - 
Te már további esésre nem is számítasz?
OlafGrof 2020. 05. 26. 11:20
Előzmény: #73300  elemerorsos
#73301
Ne bizd el magad, most volt 2 honap kihagyas akinek surgos es fel h nem lesz nagyobb areses az most beszall 5-10 szazaleknal. A 0 hoz kepest az 1 is nagy elorelepes meg el lehet fellenduleskent adni. Mellesleg h mit hallasz, itt ott az annyira nem mervado. Varjuk meg a ksh adatait. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek