Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemerorsos 2020. 05. 26. 11:11
Előzmény: #73299  Murdoch
#73300
Az a bajotok, hogy mindig a múltban éltek. Igen, ez VOLT pár hete. Az elmúlt két hétben meg ezerrel pótol a piac. Ha van ismerősöd nagy beruházónál, vagy profi ingatlanos, érdeklődj, hogy állnak. Minden vevő rászabadult a piacra most.
Murdoch 2020. 05. 26. 11:08
Előzmény: #73298  elemerorsos
#73299
elemerorsos 2020. 05. 26. 10:59
#73298

Helyzetjelentés:
--
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20200525/koronavalsag-oromteli-hir-erkezett-nemetorszagbol-de-tenyleg-megkezdodott-a-v-alaku-kilabalas-433788--
Közben OTP ralizik, amerikai tőzsdék mindjárt új csúcsra mennek... hangulat optimista ezerrel...
--
Ingatlanpiac éledezik, több ismerősöm is eladta a lakását az elmúlt 2 hétben, amire 2 hónapig hívás sem volt. Igaz kicsivel (5-7%) a tervezett ár alatt, kb. a tavaly őszi szinteken. Újaknál is elindultak az eladások, Cordia, Metrodom, stb., tavalyi szinten értékesítenek, az idei árakkal, ami a tavalyihoz képest +15-20%...
--
Ide meg benéz az ember, és eret vág magán a hangulatot látva, ahogy az elmúlt 5 évben is, mindenki azt nézi, mekkora a lufi és meddig fogunk esni.. miközben a kevés jó vételről valószínűleg már mindenki lemaradt, elindult a következő felfelé kör.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 05. 26. 10:43
Előzmény: #73294  Swixx
#73297
Ez mind igaz, de ezen belül az is igaz, hogy van pl. két főiskolát végzett vki jó fizetéssel akik vállalnak 1-2-3 kölket akkor ők azért hozzájutnak jó sok pénzhez. Ezzel akárhogy is de nem a nem napon barnult rétegeket segítik hanem az értelmesebb fajtát.
Ahogy írtam lent semmi sem fekete vagy fehér. Az élet a szürke ezer árnyalata :)
Gaguse
Gaguse 2020. 05. 26. 10:37
Előzmény: #73294  Swixx
#73296
Ezt szebben le sem írhattad volna +++
impudent 2020. 05. 26. 10:31
Előzmény: #73294  Swixx
#73295
De igen Révész Máriuszét mög Varga Misi családját
Swixx 2020. 05. 26. 10:25
Előzmény: #73287  fogpaszta
#73294

Dehogy akarnak ők családokat helyzetbe hozni. Egy olyan országban, ahol az oktatást szándékosan tönkreteszik, ott szó sem lehet középosztályról. Orbán ugyanazt a 3 tagozódást akarja, ami régen volt.
Ők az új nemesség, extrém vagyonok pillanatok alatt. Rájuk a törvények sem vonatkoznak.
A középosztály folyamatosan csökken, mondhatni valódi értelmiség nem kell, de azért a vállalkozókat meg egyéb nélkülözhetetlen embereket jól kell lakatni, hogy ne omoljon össze minden.
Meg kell a zsellérség, akik egyre nagyobb számban vannak. Az ő szavazatuk megvehető 4évenként pártízezer forintért vagy egyszerűen megzsarolhatóak közmunkával + némi helyi fejlesztéssel + hazug ígéretekkel.
-
Az oktatás szándékos(!) tönkretételével a 3. réteg fog durván megnőni, az etnikai trendektől függetlenül is. Kell egy egyszerű, önmagát szabadnak gondoló rabszolgaréteg, mert a demokrácia az, ahol 10 analfabéta leszavaz 9 tudóst. (Plusz ez a olcsó munkaerő, amit meg tud venni a külföldi, közben csúsznak a zsebbe a milliárdok. Csak mi a biorobotokkal 15-25 év múlva?)
Ezért nem kell valói értelmiségi középosztály. Még a végén túl sokan kezdenek el gondolkodni és a "rezsicsökkentés" meg "soros" üzeneteknél komolyabbakra lesz szükség.
Törölt felhasználó 2020. 05. 26. 10:22
Előzmény: #73282  Törölt felhasználó
#73293

Nagyon egyszerű a képlet, el akarja adni a kéglit és ez a legjobb vevő aki ezen az áron hajlandó megvenni. Magyarul Ő a nagybetűs Vevő. Eladja nekik ilyen feltételekkel ezen a magas áron vagy árat csökkent, amit nyilván nem akar.
A foglalót simán zsebre rakni jól hangzik, de ha így is lesz, akkor is ott fognak anyázni meg szentségelni és szidják őt, ha ismerős, akkor meg végérvényesen megromlik a kapcsolat.
Ezen az sem seggít ha előre elmondja érthetően a szabályrendszert az érintetteknek.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 05. 26. 10:10
Előzmény: #73290  impudent
#73292
ok, én szted teljesen elvesztettem a realitásérzékemet.
Segíts megvilágosodni, hogy mi a realitás?!
impudent 2020. 05. 26. 10:07
Előzmény: #73289  impudent
#73291
amúgy meg nem Űk hozzák helyzetbe még azt a 100 ezret se hanem a mi pénzünket osztogatják és van akinek ez teccik,
impudent 2020. 05. 26. 10:05
Előzmény: #73289  impudent
#73290
egyesek mán teljesen élveszejtették a realitásérzéküket
impudent 2020. 05. 26. 10:04
Előzmény: #73287  fogpaszta
#73289

családukat helyzetbe hozni ?
max 100 ezer embör akinek átpumpálnak egzisztenciákat a többi morzsákat kap vagy azt se 9 millió 900 ezer az nem család ?
Swixx 2020. 05. 26. 10:01
Előzmény: #73282  Törölt felhasználó
#73288

Több hasonló esetet ismerek, mert csóró környéken nőttem fel. A legszomorúbb az egészben, hogy az ilyen túlvállalások jelentős részében nem is arról van szó, hogy nem tudná kifizetni, ha nagyon akarná, hanem óriási zavar van a fejekben. Inkább kockáztatja a bedőlést, az árverést, mond le a már bent lévő pénzről, stb. DE képtelen az egyébként teljesen felesleges (vagy elhalasztható) fogyasztását visszafogni. Hiába van bevétel, az inkább cigire, sörre, pizzára, benzinre, ruhára megy el -- nem pedig egy "észméletlenül nagy tartozás picike szeletére".
-
Én egyébként nem értem ezt a beteges felújítási mániát, ami az országban van. Mindenki rögtön ablakokat akar cserélni, meg szigetelni, meg térkövezni stb. Közben a gyártók is 10-15 éves megtérülést hirdetnek. Sok (házas)pár már rég nem lesz együtt, már a ház se lesz meg, mire elkezd megtérülni.. mi a francnak kell arra rögtön milliókat költeni? Ha mások tudtak élni benne 10-30-50 évig, akkor neki miért nem jó 1-2 évig, mire összeszedi magát anyagilag?
fogpaszta
fogpaszta 2020. 05. 26. 09:59
Előzmény: #73285  buyandhold
#73287
Figyu, én aztán nem vagyok Fideszes, sőt!!! Minden családi bulin vagy baráti beszélgetéseken én vagyok az aki oltja őket rendesen.
Viszont az életben semmi sem fekete vagy fehér. Minden szürke ( vagy világos szürke, vagy sötétszürke, vagy kettő közt bármi, a szürke ezer árnyalata :))
Nekem személy szerint az tetszik, hogy van az viziójuk, hogy a családokat próbálják helyzetbe hozni. Persze ezt is lehetne jobban csinálni biztosan. De amit mindig el szoktam mondani mellettük az az , hogy a gazdaság, adósság nagyjából ok. Döntésképesek, határozottak, stb.
Én pl. a momentumra szavaztam legútóbb, de ebben a mostani helyzetben kiváncsi lettem volna mit, mi alapján, milyen gyorsan tudtak volna meglépni...
Végül vannak közgazdaságtanbeli folyamatok amiket egy állam mint mi aki kiláptünk a barakkból be fogunk járni. Azaz hosszú távon közelítünk a nyugathoz, mind ingatlanárban, mind abban, hogy mennyien tulajdonolnak, mennyien bérelnek, stb,,,
És ez nem magyarország specifikus dolog, ez van Lengyelben, Ceshországban, Szlovákiában, ez lesz/ van még Romániában is idővel stb...
Ebben az egész nagy gépezetben a Fidesz csak egy a rendszerváltást meghatározó szereplő, de amúgy az egész filmet nézve mellékszereplő..
CyrusTheGreat 2020. 05. 26. 09:50
Előzmény: #73284  buyandhold
#73286
Elegendő azt megnézni, hogy a CIB-nél például 7 éve indult a premium banking, azóta összesen vagy 50k-val nőtt a belépési kritérium, miközben az átlagbér másfélszeresére emelkedett. A BB-nél is hasonlóan "stabil" a belépési küszöb.
buyandhold 2020. 05. 26. 09:39
Előzmény: #73281  fogpaszta
#73285
azt nem ertitek meg, hogy ha mindenkinek adnak (masnak babavaro, neked is amire celoztal), az olyan mintha senkinek sem adnanak, mindenki orul mint majom a farkanak, kozben nem valtozott semmi, csak az ingatalnarak mentek fel...meg minden mase is...
csaladban is van aki stabil fideszes szavazo, mert csokkent az szja, de arra nem gondol, hogy van 2 gyereke, akinel a majdani lakaskerdese  mar most felment 40 millaval, mire felnonek a gyerekek lesz az 100milla is...
azt fizetheti a csokkentett szja-bol...
buyandhold 2020. 05. 26. 09:24
Előzmény: #73256  PBoborjan
#73284
Nagyon jo gondolatok.
a media is raerosit erre, csomo (fizetett) cikk van, hogy mar ekkora fizetesbol premium ugyfel lehetsz, bekerulhetsz a milliomosok klubjaba, es beirnak egy tok atlagos, alacsony fizetest...ja hogy ezzel mar premium ugyfel lehetsz, azaz fizethetsz tobbet a semmiert, de milliomos nem leszel...de a sok proli otthon veri az asszony elott, hogy dragam, milliomosok vagyunk, az asszony meg lekezeli oromeben, de egy lakasra meg nincs meg az onero...
CyrusTheGreat 2020. 05. 26. 09:23
Előzmény: #73282  Törölt felhasználó
#73283
Egyetértek, az egész történet borzasztóan sántít.
Törölt felhasználó 2020. 05. 26. 09:19
Előzmény: #73280  CyrusTheGreat
#73282
Konkrét esetet tudok, ahol amolyan igen jó fej volt mindenki a családban, aztán egy jó nagy tönkremenetel lett a vége. 2008-at írtunk, és egy fiatal pár házat vett magának. A család segített nekik, a szülők bevállalták, hogy a házukra is terheljenek jelzálogot. Ki ne segítene a gyerekén?
A vége az lett, hogy a fiatal pár nem fizette a hitelt, és mindkét ház követeléskezelőhöz került. A szülők évek óta rettegnek, hogy mikor veszi meg valaki a követeléskezelőtől a házat, aztán mehetnek 75-80 évesen a híd alá. A gyerekükkel is megromlott a viszony, mert már évek óta nem segít nekik, és hárítja magáról a felelősséget, hogy ő is csak egy áldozat ebben a helyzetben. Tehát a szülők elveszítették egy élet munkáját, és öreg korukra a gyereküket is, és esetleg mehetnek a híd alá. Ilyen az, amikor nincs happy end, és jobb lett volna a takaróig nyújtózkodni a fiataloknak.
2020-at írunk, és van egy fiatal pár kemény 1 millióval a zsebben (bocs, van nekik több is,  fogalmunk sincs, mennyi, de az meg kellene a felújításra, és ez is érdekes, hogy fontosabb most felújítani és elmenni a falon is túlra a hitelfelvételnél, mint türelmesen várni, amíg összeszedik a felújításra valót). Vagy lakhatatlan az az ingatlan?
Ez a történet nagyon sántít, és Kapzsidőzsi fórumtárs is egyértelműen arra hajt, hogy valahogy sikerüljön már eladni azt az ingatlant, mert egyelőre nincs rá vevő. Aztán lesz, ami lesz, vagy bejön és nem lesz baj, vagy nem jön be, és tönkremegy néhány ember.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 05. 26. 09:11
Előzmény: #73260  PBoborjan
#73281
Egyetértek a babaváró sztem is egy "kétségbeesett kísérlet a demográfia javítására"
Viszont lenne pár olyan dolog ami nem is kerülne annyi pénzbe, pl:
 - oktatásba nem olyan szintű beavatkozás mint ami most is van
 - társadalom nem full hülyének nézése és nem további hülyítése 
 - brutális lopás / NER 
 - stb, stb...
szóval csomó értelmes fiatalnak a fentiekkel van bajuk és egy jórészük ezek miatt is húz ki külföldre
De ezzel nem azt mondom, hogy a OV-éknak minden döntésük rossz. Csomó jó dolguk van, ami pl. engem csak segít ( anyagilag ), csakhát úgye az élet nem csak pénzkérdés
De ez itt úgye nem is egy politikai fórum, úgyhogy itt ezt be is fejezem..

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek