Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 05. 25. 17:38
Előzmény: #73195  Kapzsidözsi
#73200
Jól gondolod. Nem kell megegyeznie a banki értékbecslésnek és az adásvételben szereplő összegnek, de a banki értékbecslés után tudnak hitelt felvenni és nem az adásvételben szereplő összeg után. Nem akarom bántani őket, de a neten a pontos adatok birtokában meg lehet nézni, hogy 2 gyermek (azt sem tudom, hogy már meglévő vagy ezután születnek, kérdés még, hogy mikorra tervezik őket) Babaváró hitelt + 1.430.000,- Ft CSOK (használt lakásnál)+ hitel belefér-e? Tudni kell, hogy mennyi a nettó jövedelmük, hány évesek stb... Ez után bárki utána tud nézni.
CyrusTheGreat 2020. 05. 25. 17:36
Előzmény: #73196  Törölt felhasználó
#73199
Ez itt a lényeg.
Törölt felhasználó 2020. 05. 25. 17:36
Előzmény: #73195  Kapzsidözsi
#73198
Mennyiért adod el? 15 M-ért vagy 20 M-ért? Ki fogja kifizetni? Miből? Mi lesz a szerződésben? Nem úgy tűnik, hogy ők lesznek a lakásod vevői.
CyrusTheGreat 2020. 05. 25. 17:35
Előzmény: #73195  Kapzsidözsi
#73197
A bank a becsérték maximum 80%-át adhatja oda hitelként, amennyiben az adós megfelel a hitelminősítésen. A bankot nem érdekli, hogy mennyiért megy végbe az adás-vétel, ő azzal csökkenti a saját kockázatát, hogy egy független értékbecslő által mondott piaci érték alapján (is) határozza meg a kiadható hitel mennyiségét. Törvényileg az maximum 80% lehet, ettől persze lefelé eltérhet - és el is térnek, településtől/adóstól és saját kockázatvállalási hajlandósága alapján.
Az adásvétel az kizárólag az eladónak, a vevőnek és magyar államnak fontos, ugyanis az adás-vételben szereplő érték alapján szabja ki az illetéket. 
Törölt felhasználó 2020. 05. 25. 17:33
Előzmény: #73193  Kapzsidözsi
#73196
Van egy fizetőnemképes vevőjelölted. A fizetőképes vevő abszolút minimum feltételét, miszerint 10% foglalót le tud tenni saját erőből, nos ezt nem tudja teljesíteni. Mondjuk megszánod, szerződsz velük, aztán nagy valószínűséggel kútba dől az ügylet, és lenulláznád őket azzal, hogy az 5% foglalót nem kapják vissza? Az Ő érdekükben én nem tenném, bár Te tudod.
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 17:31
Előzmény: #73192  CyrusTheGreat
#73195
Na igen, de szerintem az előzetes értékbecslésben nem 20 M szerepel, hanem a bank csak 15 -16 M-ra becsülte. Gondolom erre apellálnak. Ettől még a mi adásvételi árunk a szerződésben bármennyi lehet, nem? Vagy rosszul gondolom és a banki becsérték és az adésvétel ára nem válhat el egymástól? (A kifeszített költségvetéssel egyetértek..)
Murdoch 2020. 05. 25. 17:29
Előzmény: #73193  Kapzsidözsi
#73194
Új lakásról van szó? Szerintem a 2,6M CSOK arra jár, tudtommal...
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 17:25
Előzmény: #73191  dexter007
#73193
Na igen, ez az ami nekem se jön át.
CyrusTheGreat 2020. 05. 25. 17:17
Előzmény: #73187  Kapzsidözsi
#73192
Azért ez elég durva költségvetést, azt azért megjegyezném. Ha a becsérték is 20M, akkor minimum 4M önerőt kellene felmutatni, ebből 2.6M + 1M áll rendelkezésre. Én nem különösebben fogadnék erre az ügyletre. Továbbá, a hiteles adásvételnél a szerződésre nem azt írsz, amit jónak látsz, hanem, amit a bank előír.
dexter007
dexter007 2020. 05. 25. 17:15
Előzmény: #73189  Kapzsidözsi
#73191
a csok hitelt hitelnek számolja a bank
a csok támogatás lehet önerőnek tekinteni
én úgy tudom hogy jelenleg kb 70%-ig hiteleznek a bankok, szóval 30% önerő kell.
CyrusTheGreat 2020. 05. 25. 16:56
Előzmény: #73189  Kapzsidözsi
#73190
A hitel nem önerő, a CSOK támogatás része lehet önerő. De bemész egy bankba, és megkérdezed.
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 16:44
Előzmény: #73188  Törölt felhasználó
#73189
 Itt ugye az a fő kérdés, hogy a 10 milliós CSOK használtlakás vásárló hitelt minek számolja a bank.. de amúgy válaszod köszönöm!
Törölt felhasználó 2020. 05. 25. 16:39
Előzmény: #73187  Kapzsidözsi
#73188
Szerintem a 12% önerő kevés, de nem vagyok bankos...
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 16:27
#73187
 Sziasztok!
 Eladáshoz kapcsolódó kérdésem lenne. Hitelezés terén gyérek a tapasztalataim. 20 milliós ingatlant adnánk el. Vevőm, fiatal házaspár  a vissza nem térítendő CSOK -t 2 gyerek után (2,6 millió) és 1 millió készpénzt tud felmutatni. A maradékra CSOK használt lakásra fordítandó hitelt és normál banki hitelt venne fel, illetve kettős ingatlan jelzálog ingatlan fedezetet vonna be. Ez működhet így? Saját erő így 12% körül. Bank ezek szerint vígan elfogadja saját erőnek a CSOK hitelt? Másik, hogy ha ez működhet, a bank a CSOK hitelt általában egy időben utalja a normál hitelekkel vagy érdemes a szerződésben rövidebb határidőt kérni arra?
Toniba 2020. 05. 25. 15:45
Előzmény: #73180  MegmondóKapitány
#73186
A rozsdaovezeti lakasepitesek lesznek erdekesek.
Ezek mar megkapjak a kedvezmenyes AFAt. Ezen kivul kivancsi leszek milyen egyeb osztonzoket kapnak majd.
MegmondóKapitány
MegmondóKapitány 2020. 05. 25. 15:43
Előzmény: #73183  Törölt felhasználó
#73185
Igen, szerintem jol latod. En mar lattam tobb olyan hirdetest, hogy szabadulnanak az utolso lakasoktol es a kivitelezo 10%-ot enged, ha kp-ba kifizeti neki az emberunk, vagy ad egy garazst (en is erre gyurok). alkudozas nelkul, listaaron nem ugranek bele. De ugy erzem, hogy most lehet alkudozni, mert beallt a dolog es kozeptavon meg fogja erni meg ha nem is kapom el az aljat. En is meg vakarozok, nezelodok, de beker ar ala nem fogjak levinni ezeket a lakasokat (-20,30%) , akkora baj azert nem lesz szerintem. Valamint aki ujakat nezeget annak (meg) nem faj annyira ez a gazdasagi sokk sem. 
Alexander_Greybeard 2020. 05. 25. 15:37
Előzmény: #73183  Törölt felhasználó
#73184
A mélyépítés nem olcsó. Emiatt a teremgarázshelyet vagy kötelező megvenni vagy úgy van számolva a lakás nm ára, hogy akkor is nyereséges legyen az épület, ha alig vesznek parkolóhelyet.
Törölt felhasználó 2020. 05. 25. 15:27
Előzmény: #73180  MegmondóKapitány
#73183

Egy dolgot tegyél hozzá. Ezeket az árszinteket új belépők közül az első lakás vásárló vagy vidéki felköltöző, akinek nem sokat ér ott a lakása nem tudja már megfizetni az állami ösztönzőkkel együtt sem.
Tehát a vásárlók köre leszűkült a panelt vagy olcsóbbat eladok és beköltözöm majd ebbe nagy hitellel meg az állami ösztönzőkkel. Meg maradtak az örök optimista Pista befeketők. Akiknek a pénzük sok, de ehhez mérten az eszük kevés. Biztos vannak ilyenek is, kérdés, hogy mennyien.
Ennyi. Százalékosan egyre több embernek kell először eladni, hogy ilyen új építésű csodába beköltözhessen. Mindezt egy olyan piacon, ahol egyre nehezebb eladni még korrekt áron is, nemhogy azon az áron amit ilyenkor a kedves új lakás vásárlók kigondolnak.
Jós nem vagyok, de ez nem néz ki túl jól összeségében.
Persze az a része is igaz, hogy van bekerülési költség, ami a májszterek bérigényének exponenciálisnál magasabb növekedése miatt tényleg elszállt, úgyhogy a beker költség meg az elvárt 20-30% haszon alá csak a normálisabb ingatlan fejlesztők fognak bemenni. Megpróbálják legalább a lakások felét a balekoknak kiszórni teljes áron, esetleg adnak kocsibeállót hozzá, ami nekik a töredékébe kerül csak (gyakorlatilag betonozás árából megvan), de hátha a palimadár ráharap a csalira. Ha ez megvan, akkor már a pénzüknél vannak és a maradékot szépen apránként eladják.
Swixx 2020. 05. 25. 15:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#73182

" Kalmár Kantinon azt írják beindult a piac újra.     megvolt a 10-15% korrekció  megyünk tovább halidéj "
-
Hát mi másban reménykedjenek? :D Volt egy cikk 2 hete, hogy Kínában megint szárnyalnak az autóeladások.. és a vége ez volt, hogy nem sokkal marad el a tavaly ilyenkori állapottól. Jah, csak éppen 2-3 havi elmaradt vásárlás is jutott az adott hónapra. Tehát anélkül mondjuk lett volna -40%, meg jött hozzá előző 3 hónapból 20-20-20.
-
Ha gyakrabban beleolvasol a beszélgetésbe, akkor láthatod, hogy eléggé egymásnak tudnak esni, ha az egyik csak 2,5% jutalékot kér, miközben a normális 5% lenne. El sem tudom képzelni, hogy melyik tulajdonosnak éri meg ekkora jutalék, hogy tök átlagos képekkel és leírással valaki más kirakja helyette a lakást az internetre. De gondolom azok ilyen nagyvonalúak, akik eltapsolják a felújításra is a 4-5-15 milliókat. :)
-
Szóval röviden... a "kijárási tilalom miatt elmaradt adásvételek" most megjelentek közvetítőnként pár eladott lakás formájában. Ott is gondolom jóval a januári árak alatt. Ez oszt igen. Innen tényleg csak a V felpattanás lehet a jövő!
Murdoch 2020. 05. 25. 15:19
Előzmény: #73172  Törölt felhasználó
#73181
Jól is teszik, a Megyeri hid undorítóan durva sztori volt...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek