Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Acqua 2020. 05. 24. 21:54
#73100
Köszönöm a válaszokat! A lakás kategóriáján belül az egyik legszebb, válaszaitok alapján valószínüleg így az ár lehet kissé magas, ha nem fagyott be teljesen a piac jelenleg. A környék és hasonló lakások hirdetési áraihoz mérten felső középmezőny, illetve igazodik (nem azonos) 2 korábbi (tavaly év vége, idei év eleje) eladás négyzetméteráraihoz, de azt látom ez most egy kicsit más piac. 5 százalék még gond nélkül van benne, alkunak is marad hely és a következőre váltás sem sodródik veszélybe. Ha így sem megy el nyár végéig, amivel az egyik legjobb ár/érték arány lesz a környéken, akkor viszont át kell gondoljuk a helyzetet. Ez esetben lehet kiszállunk amíg nem alakulnak ki az új árszintek. Konkrétan meg nem nevezném az ingatlant, nem burkoltan hirdetni akarom. Impudent eddigi becslései alapján egyébként azt mondanám körülbelül másfél-kétszeresen túlárazott :)
BesenyoVegigLakokValahol 2020. 05. 24. 21:51
Törölt hozzászólás
#73099
impudent 2020. 05. 24. 21:22
Előzmény: #73092  Acqua
#73098
Ha konkretumut írsz akko lehet errul bmit mindani.
sakal83 2020. 05. 24. 21:12
Előzmény: #73092  Acqua
#73097
Ha van erdeklodo akkor vagy a lakas jo vagy az ar aranylag jo. De sajnos csak ennyit jelent. Mivel mar boven nem feliveli szakban vagyunk nem jelenti azt hogy gyorsan eladod bar nem zarja ki. Nekem az utolso eladott lakas 6 honap volt -16% alkuval ugy hogy voltak nezelodok. Az elotte levo 3 honap -10%al elotte fel evvel 1 het jelentektelen alkuval...  ha nem biznisz hanem sajat keglibol sajat lenne akkor kivarast javaslok. Csekely az esely hogy novekedjen...
OlafGrof 2020. 05. 24. 21:06
Előzmény: #73092  Acqua
#73096
Szerintem az a jo arazas ha heti 2 megtekintes van (en legalabb is amikor eladtam akkor heti 2-3 ember nezte) akkor nem kell arat csokkents, egyeb esetben en havonta csokkentenek arat mondjuk 5%-ot, es alapbol a kornyek legolcsobb hirdetese legyen minoseben, meretben, es lokacioban osszehasonlitva, legalabb kerulet, de foleg utca, lakotelep szinten.
Gyors armozgas nem lesz, most olvasgattam mas eladoktol is forumokban vitat, es mindenki kivar mert felnek, h ha eladjak es visszamennek az arak, kiarazodnak, ezert mozog csiga lassan minden mert az eladok felnek nehogy fedel nelkul maradjanak.
lctlct 2020. 05. 24. 20:59
Előzmény: #73092  Acqua
#73095
Már nem vagytok túl messze az eladási ártól, ha megjelentek a megtekintők. 2-3 ajánlattevőnél lesz meg  a vevő, onnan pár hét, én ezt tapasztaltam.
Murdoch 2020. 05. 24. 20:57
Előzmény: #73092  Acqua
#73094
Röviden: ha jó a lakás, jó az árazás most is elviszik egy héten belül.
Törölt felhasználó 2020. 05. 24. 20:54
Törölt hozzászólás
#73093
Acqua 2020. 05. 24. 20:37
#73092
Sziasztok, régóta olvaslak titeket, mindig is érdekelt a téma, kicsit olyan ez mint a foci, a 10 millió szövetségi kapitány mellett lassan a 10 millió ingatlanszakértő országává is váltunk. Én abszolút laikusként fordulok hozzátok, történt már néhány ingatlan adás-vétel a családunkban, de koránt sincs olyan rálátásunk az eseményekre mint itt a legtöbbeteknek, pláne nem a jelen helyzetben. Nagyon furcsa most több okból is a piac, így sokat agyaltunk mire meghatároztuk aktuálisan eladó lakásunknál a vélhetően megfelelő árszintet és folyamatosan monitorozzuk az eseményeket. Nyilván nincsenek egyszerű képletek e hetekben, ezért a hirdetés fogadtatásából tudunk csak tapasztalatokat levonni e krízisben. Abban szeretném kikérni a véleményeteket, hogy meglátásotok szerint milyen relációt lehet illetve lehet-e felállítani egy átlagos környéken a konkrét érdeklődő magánszemélyek száma és a megfelelő árszint, illetve várható eladási idő között? Azaz a lakásnézők számából (amennyiben a hirdetés korrekten informatív és nem marketingeszközökkel felpumpáltan vevőcsalogató) következtethetünk-e arra, mennyire jól lőttük be az eladási árat, illetve jósolhatjuk-e vélhetően mennyi ideig húzódik el majd az adás-vétel? Valamint mennyi idő után szükséges az ár újragondolása, ha bár érdeklődő van, de konkrét ajánlat vagy megegyezés nincs? Hogy kicsit konkrétabb legyen egy budapesti külvárosi lakásról van szó, 3 hete került fel a hirdetés és a több tucat ingatlonos ostromlót nem számítva heti egy konkrét érdeklődő nézte meg idáig a lakást, azaz 3 megtekintőnél járunk. Nem cél a szupergyors eladás, nincs pánik árképzés, a lehető legjobb üzlet a cél, de reális átfutási idő mellett. Jelen pillanatban, a vírus utórezgései, a bankok szigora, a gazdasági sokk és a vevői kivárások mellett ez nem tudom milyen szintű érdeklődést jelenthet. Ha lefelé csökkenő spirálba kerül a piac szeretnénk időben reagálni, de türelemmel sem állunk hadilábon. Olcsón eladni és drágán venni pedig nyilván nem szeretnénk, még ha esetleg meg is tehetnénk, akkor inkább toljuk hónapokkal, akár egy évvel is a manővert, amíg lenyugszanak a kedélyek. Ha valaki segít az aktuális tapasztalataival, gondolataival, azt nagyon megköszönöm. Nyilván senki nem vár meredek áremelkedést a következő 1 évben..
OlafGrof 2020. 05. 24. 20:32
#73091
A home office rol nekem is az a velemenyem, h nem hoz nagy valtozast az ingatlan piacon, lenyegeben Zuckerberg is azert beszelt rola mert a szilicium volgyben nem eri meg dolgozni mar 500ezer dollaros fizuert sem, annyiba kerul a lakhatas, mellesleg a szoftver fejlesztok munkaja a legkonyebben portolhato homeofficeba, de a legtobb munka helyen bizony nehezites lenne rendesen. 
Am erdekes h nehanyan itt amikor a jovorol beszeltek mindig egy idealis vilagot vizionaltok, mikozben en ugy latom h a tortenelem soran soha nem sikerult meg csak az idealis kozelebe se jutnia az emberisegnek. 
mr_bob
mr_bob 2020. 05. 24. 20:26
Előzmény: #73088  buyandhold
#73090
nem tudom, kérdezd meg tőlük. arra próbáltam reagálni, hogy Tibor78 csökkenő trendet lát, de közben meg az ellenkezőjére is van példa
koba_k 2020. 05. 24. 20:19
Előzmény: #73087  mr_bob
#73089
2030 ez jó.. akkor lehet, hogy Facebook sem lesz.. :) 
buyandhold 2020. 05. 24. 20:18
Előzmény: #73087  mr_bob
#73088
miert varnak vele 2030-ig? miert nem 2021-ben?
Törölt felhasználó 2020. 05. 24. 19:57
Előzmény: #73084  Alexander_Greybeard
#73086

Nyugaton már cseng le a hómofisz évek óta, mert aztat gondolják, hogy az agilitás és a napi állandó kapcsolat a csapattal hatékonyabb. Nálunk meg most akarnának belemenni sokan :) Fáziskésés. 20 évvel ezelőtt kezdődött felfutni a hómofisz usákoknál és a 2010-es évek elejétől meg már azok a sikertörténetek, hogy a zemberek megismerik egymást, akik eddig csak telefonon beszéltek és milyen jó és szupi és milyen hatékony. Még a részleges hómofisz is kérdéses több esetben és egyfajta jutalmazási rendszer inkább, hogy kinek engedik és kinek nem. Ezt a hatékonyság dolgot lehet vitatni is vagy elfogadni, mindegy is, most ez a trend. Otthonról csak az ilyen freelancer típusú munkák vannak. Ahogy bátyám szokta mondani sarkos véleményként, hogy ami munkát otthonról is lehet csinálni, arra előbb utóbb nem lesz szükség az AI miatt. Inkább előbb. Aztán mondom neki, hogy nekem is részlegesen engedik, de arra az a válasza, hogy akkor nézzek másik munkát :) Általában egyébként bejönnek a jóslatai, sajnos, azt kell mondjam.
Ráadásul a cégeknek nem megy ám annyira de annyira fényesen, hogy most a hómofiszt valami nagy sikertörténettel kössék össze pavlovi reflexek módjára. Íppen a zellenkezője, sok cégvezetőt kiveri a veríték ha csak rágondol, hogy mit kellett kiállnia, amikor a víruspara volt és muszájból engedte csak a hómofiszt.
Én nagyon naív gondolkodásnak tartom, hogy bármiféle áttörés is lenne, pont amikor a nemzetközi meg ezzel ellentétes irányú és pont csökkenteni akarják a hómofiszt nem növelni.
Az kevíske érv lesz, hogy dolgozhattam otthonról és lám, nem ment csődbe a cég :)
mr_bob
mr_bob 2020. 05. 24. 19:44
Előzmény: #73077  impudent
#73085
kösz, hogy té jobbán tudod, hogy én kire szávázok, mint jómagam :))
Alexander_Greybeard 2020. 05. 24. 19:43
Előzmény: #73079  signal2
#73084
A home office nem azt fogja jelenteni, hogy soha többet nem kell bemenni az irodába. Heti 1-2-3 nap bent kell lenni nagy átlagban. Kivételek persze mindig is lesznek de egyedi és ritka esetekről írni felesleges. Azok a városok/kerületek, ahonnan a bejárást meg lehet oldani egy központi helyre, most is az adott régió legdrágábbjai. Nézz körül BP agglóban.
A munkavállaló saját magától, kényszer nélkül nem fog kiköltözni a semmi kellős közepére az olcsó ingatlanba, hogy aztán 2 órát utazzon csak az egyik irányba a hajnali busszal, aztán vissza ugyanennyit este. Ráadásul sietnie kell mert reggel 2 busz és este 2 busz. Nem szabad lekésnie. Vagy vesz és fenntart egy autót jó drágán, vidéken amúgy is létkérdés sokszor. Iskola és óvoda nincs a közelben, háziorvos heti 2 napot rendel, azt is délelőtt. Gyógyszertár nincs, bolt jó esetben 1 darab, azt is Mari néni üzemelteti 0 választékkal, de legalább drágán. Persze majd rendel netről és 2 nap múlva hozzák. Ez még azért tervezhető. Amit nyert a HO-val, azt el is veszítette azzal, hogy kiköltözött a pusztába. 
Lehet azzal érvelni, hogy ha egy kritikus nagyságú tömeg kimegy a pusztába, akkor lesz majd infrastruktúra de vegyük észre, hogy vasútvonalak, utak, óvodák, iskolák ott sem épülnek, ahol/ahova ma is rengeteg ember lakik/költözik. Ráadásul a puszta egy nagy hely, nem lehet méretgazdaságosan beépíteni, szóval meg sem próbálják.
Arról nem is beszélve, hogy eladja a pesti lakást jó áron, kimegy a semmibe mert jó a levegő, aztán nézheti, ahogy a háza egyre kevesebbet ér és amúgy is eladhatatlan, miközben szépen lassan fogyogat a lakás eladásból megtartott pénz mert itt-ott-amott foltozni kell a kádárkockát. Nem életszerű.
Mondom én ezt úgy, hogy vidéki vagyok de központibb helyen és minden reggel (kivéve karantén) együtt buszozok Pestre azokkal az emberekkel lassan 20 éve, akik kint laknak a pusztában. Náluk van a végállomás, nálunk csak átmenő forgalom a buszuk. Ők vannak a legrosszabb véleménnyel a saját községeikről. Menekülnének, de csapdában vannak mert a házukat eladni nem lehet még olcsón sem. Nem valószínű, hogy 5 év múlva a home office felfutásával lemegy oda a nagyvárosi ember és beleszeret a lepusztult házakba, életunt emberekbe és az állandó elzártságba. Pestnek megvan az a romantikája, hogy ha szar utcában is lakik az ember, megy két megállót busszal és hirtelen minden szebb. Na ilyen vidéken nincs.
impudent 2020. 05. 24. 19:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#73083
Nem is éltél akko minden más vót a szempontok is
Törölt felhasználó 2020. 05. 24. 19:16
Törölt hozzászólás
#73082
impudent 2020. 05. 24. 19:09
Előzmény: #73078  koba_k
#73081
A gyereknemzés szülés nem pinz kérdés a kurmán a legalantasabb cuccost csalja ki az embörökbűl

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek