Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Murdoch 2020. 05. 12. 21:29
Előzmény: #71719  berlini
#71720
Én meg belinkeltem, hogy lefele mennek az árak. Lehet, hogy csak 1-2%-al, de ez a tendencia. Nincs semmi düh, csak józan várakozás.
berlini
berlini 2020. 05. 12. 21:26
Előzmény: #71716  Murdoch
#71719
Én állitottam valamit.
Az egyik az volt, hogy az árak az elmúlt 2 évben is folyamatosan emelkedtek, a másik pedig az volt, hogy kitartóan és dühösen vártátok az erős korrekciót.
Amit belinkeltél az egyik állitásomat sem cáfolta.
Miért is nem lep ez meg?
A fórum szinvonalát a legszorgalmasabb fórumozó jellemzi.
Először mindenkit leparasztoz aki lakást ad ki, utána már az is paraszt aki olyan pofátlan hogy tanácsaival ellentétben ezeket hajlandó kivenni.
berlini
berlini 2020. 05. 12. 21:20
Előzmény: #71717  tihamer
#71718
Mindig voltak és vannak megszorulók. Igy jó az elgondolás. Összejöhet egy túlárazott lakásnál egy kétszámjegyű árengedmény. Én azonban figyelnék a járvány alakulására és a gazdasági ujraindulásra Magyarországon és a világban. 
Szerintem elszámolják magukat azok akik hosszan elhúzódó folyamatos, komoly árcsökkenést várnak.
tihamer
tihamer 2020. 05. 12. 21:17
Előzmény: #71714  berlini
#71717
Most 5-18 az állás a csökkenés javára.
változhatnak még az arányok.
Én most poziból figyelek, mert vásárolni akarok egy másfél szobás lakást.
Most ezen az árszinten még nem jön ki a matek (netto 6-8 %)
Talán jövő év elején, a hideg, borús téli hónapokban lesz lehetőségem.
Addig is adok pár árajánlatot. (hirdetett ár -20%).
Murdoch 2020. 05. 12. 21:15
Előzmény: #71714  berlini
#71716
BesenyoVegigLakokValahol 2020. 05. 12. 21:13
Törölt hozzászólás
#71715
berlini
berlini 2020. 05. 12. 21:02
Előzmény: #71710  tihamer
#71714
Inkább azon csodálkozom, hogy Téged meglepett a szavazás eredménye.
Ezen a fórumon már 2 éve azok irnak, akik lefelé várják az árakat. Némelyiknek már meg is ártott a várakozás.
Törölt felhasználó 2020. 05. 12. 20:50
Előzmény: #71658  CyrusTheGreat
#71713
Egyre jobban izgat, hogy mi lesz a megoldás.
ruiz 2020. 05. 12. 20:36
Előzmény: #71659  sityaki
#71712
"Poziban ülő kisbefektető" - ahogy egy fórumtárs találóan megfogalmazta.
Zoom1
Zoom1 2020. 05. 12. 20:34
Előzmény: #71702  Zedisdead
#71711
Egy lakás a Rákóczi téri Vásárcsarnoknál, az még olcsóbb rész. Az lenne az ideális, ha külön nyíló szobák lennének, ami egyetemistáknak kiadható. (Később a felújítás keretében, 2 lakásnak átalakítható majd. Ha engedélyezik a házban az rbnb is, az már csak meggy a habon.) 
Egy normális szobát 50+ rezsivel ki lehet adni (tavaly ez volt 70-80 is). 30-40% önerő valószínűleg kelleni fog, a maradêkot ki tudja termelni. Lehet, hogy érdemes megbízni egy erre szakosodott céget, amíg van ez a moratórium (pl első lakás felügyelet). 
Euróban kapom a fizút többnyire, így abban is tartom, de mostanában gondolkodom befektetési arany v ezüstösön is. Részvényt állandóan figyelni kéne, ott könnyen el lehet mindent bukni. Azzal óvatos lennék, max nagyobb cég, mint a Microsoft, ami biztos túlél mindent.
tihamer
tihamer 2020. 05. 12. 20:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#71710
Nos, még fordulhat az arány.
De ne tartsd magadba.
Neked mi a tipped?
Columbo99 2020. 05. 12. 20:26
Törölt hozzászólás
#71709
tihamer
tihamer 2020. 05. 12. 20:11
Előzmény: #71677  berlini
#71708

👍5-15😢Eddig 3-szor többen várnak ingatlanár csökkenést, mint növekedést.
Ez is mutatja a jövőt.
CyrusTheGreat 2020. 05. 12. 20:07
Előzmény: #71702  Zedisdead
#71707
(Hihetetlen, hogy ez a hozzászólás is kapott egy mínuszt...)
Mitől gondolod, hogy egy kiadott ingatlan mellett majd lazíthatsz miközben a bérlő kifizeti a hitelt? Ha már most megvan a pénz, akkor meg a helyedben biztosan nem gondolkodnék ennyire előre, ha találsz jó lakást, akkor vedd meg, ha akarod - de ha tényleg csak 15 év múlva lesz szükséged a lakásra, akkor most ilyen célra biztosan nem vennék még, addig még legalább egy teljes üzleti ciklus van. 
A lazítás meg tényleg fejben dől el, én nem látom a két forgatókönyv között a különbséget:
- az egyiknél "most" elköltöd a cash tartalékot, cserébe megvan a lakás, nincs kötelezettséged, csak a rezsi. A kiadással fedezed a rezsit, meg lesz esetleg valami profit is. De lazítani, azt valószínűleg nem fogsz. Adtál már ki lakást? Ahogy írod, mindketten dolgoztok, jól kerestek, a cash tartalék gyorsan visszaépülne, de nincs lazítás ezzel.
- a másik verziónál megmarad a cash tartalék (mínusz az önerő), viszont magadra veszel egy folyamatos pénzügyi kötelezettséget. Ezt vagy a cash tartalékból fizeted vagy a havi jövedelmetekből (ekkor még mindig nincs lazítás, dolgozol, mint eddig), esetleg kiadod bérlőnek - és akkor ugyanúgy ott van a kiadásból fakadó nem kifejezetten lazítós rész és kockázat.
- - - - - - - 
Lazítás szempontjából nem látok lényeges különbséget, az egyiknél azért fogsz tovább dolgozni, hogy visszaépítsd a megtakarítást, a másiknál meg azért, mert készülni fogsz a kockázatokra és minimalizálni akarod.
Murdoch 2020. 05. 12. 19:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#71706
Zedisdead 2020. 05. 12. 19:40
Előzmény: #71651  Törölt felhasználó
#71705
Köszi, ezek hasznos tanácsok!
Swixx 2020. 05. 12. 19:39
Előzmény: #71696  Zoom1
#71704

Nem is kell hozzá kamatváltozás se. Nagyon sokan már eleve csak úgy tudták volna fizetni, ha ugyanannyi vevőjük lesz, ha minden évben 10%-kal nő a fizetés, stb. Több embert ismerek, aki személyi kölcsönből + hitelből vett házat korábban, de tavaly már megcsúszott a részletekkel, ezért új személyi kölcsön is kellett.
Mázlista, mert állami cégnél van, egyébként neki már az lenne a dilemma, hogy jut-e zsíroskennyérre vagy a törlesztőt fizesse. Vagy irány külföld.
Valamelyik nap volt, hogy csak 40% lépett be a moratóriumba.. még ha 30% trükközik is valamivel (külön számlára gyűjti hogy majd előtörleszt, "befektette", stb.), akkor is marad bőven adós, aki nem tudja fizetni már most sem, amit vállalt. Csak még reménykednek, hogy majd több bevételük lesz januárig vagy januártól.
Columbo99 2020. 05. 12. 19:38
Törölt hozzászólás
#71703
Zedisdead 2020. 05. 12. 19:38
Előzmény: #71650  CyrusTheGreat
#71702
Magyar viszonylatban jól keresek, szerintem ennél többet már csak külföldön tudnék keresni, vagy csúcsvezetői állásban. A feleségem szintén. Igazából már most tudnánk venni egy egy lakást a két gyereknek. Viszont én már lazitani szeretnék egy kicsit, nemcsak dolgozni 7x16ban, ahogy szoktam. Ezért gondolkodom, hogy hitelből lakást venni, úgy hogy az albérleti dij kitermelje a hitelt és mondjuk egy felújitást 10 év alatt. A cash többi részét inkább részvénybe raknám, meg kell likviditási tartalék is legalább egy évi fizu. Aztán inkább a keresetemet szabadidőre cserélném és nem forditva.
Zoom1
Zoom1 2020. 05. 12. 19:36
Előzmény: törölt hozzászólás
#71701
:D

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek