Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 05. 08. 09:55
Előzmény: #70971  Swixx
#70979
Megerősítem, környéken Húsvétkor felkerült az első 20 M alatti fecske, egy nap alatt lekerült.
Pár napja felkerült 2 másik, azok is néhány nap után lekerültek.
A 27 millás 36 nm-es panel pedig várja a kedves vevőt, és várni is fogja, de ez már nem a piac, hanem a balekvadász kategória. Ebből nem azt kell levonni tanulságként, hogy a piaci ár nem változott, hanem azt, hogy a balek még mindig nem akadt horogra.
A piac nem egyenlő a balekra vadászókkal. Murdoch írta az újpesti házakat. A 118 milliós úgy 8 éve eladó, pontosan tudom, hogy hol van. Nincs eladási kényszer, 8 éve várja a balekot, mert a lehetséges piaci ár felett tartja minimum 30%-kal, hogy élete üzletét nyélbe üthesse. Közben a ház meg szépen amortizálódik, lecsúszik középszerű szintre, és ezt észre sem veszi. Újpesten az Egyesy villát az örökösök 127 M-ért kezdték hirdetni, majd 110-ért, és fél évvel később elkelt, szerintem 100 alatt. Ők pl. el akartak adni, nem önhitegetésben élni, hogy jaj de király vagyok, hogy nem kótyavetyélem el évek óta az ingatlanom. Eszem megáll, hogy miért gondolja valaki azt, hogy aki képes kb 100 millát kifizetni egy házért, az sültbolond balek, akit meg lehet vágni még 30 millára, mert én akkora király vagyok.
Toniba 2020. 05. 08. 09:54
Előzmény: #70973  buyandhold
#70978
"De ha szerinted csokkentek az arak, akkor miert sirankoztok itt? "
Te sirankozol ha valaki a valos arcsokkenesrol beszel.
Kiforgatod a neked nem tetszo hozzaszolasokat. Osszeomlasrol beszelsz.
Rajtad kivul senki nem beszel osszeomlasrol hanem arcsokkenesrol.
Ami valos. Most 10%. Jovore meglatjuk 😎
Törölt felhasználó 2020. 05. 08. 09:52
Előzmény: #70973  buyandhold
#70977
Az milyen szinten van, hogy ex-has kijelented, hogy az emberek fele vállalkozó?
Nézegesd meg a statisztikákat, amiket ebbe a hsz-be összeszedtem:
https://forum.portfolio.hu/topics/lakasingatlan-arak-topik/20340#7088875
Toniba 2020. 05. 08. 09:51
Előzmény: törölt hozzászólás
#70976
" Tudja mind a 30 m forgalmi áru panelt ha feltenné 23 ért másnapra  megvennék de nem kitartja , mert a többségnek nincs eladási kényszere . "
Tehat nem 30 milliot er az a lakas csak 23-at. 😉
"Az a néhány ahol sürgős , ott a legolcsóbbnak felteszik és alkunál engednek még 10-20% ot "
Nagyon sok lakas van ami a legolcsobb a kategoriajaban es tavaly osz ota piacon van.
Swixx 2020. 05. 08. 09:50
Előzmény: #70970  buyandhold
#70975

Nem mondom meg, hogy melyik városban, mert ne vegyétek meg előlem, de hogy értsd. Már tavaly ősszel is beszéltük párommal, hogy veszünk egyet, mert az önerő mellett kb. annyi lenne a hitel fix törlesztője, amennyiért kényelmesen ki lehet adni bármikor.
Lényegében a piaci ár 30%-áért meg tudtuk volna venni, 20 év múlva meg lett volna egy lakás. (Valójában hamarabb végtörlesztettük volna, de a lényeg, hogy gyakorlatilag nulla kockázat van benne, ha jól választunk bérlőket.)
Akkor volt mondjuk 120 egység egy ilyen lakás. Átlagosan, de alacsony szórással. Kisváros, néhány hasonló lakás. Mondjuk irányárak estek 115-125 egység közé.
Most ugyanezeket 105-115 egység között már hirdetgetik a most belépők vagy akik TÉNYLEG el akarják adni és csökkentették. Én viszont mondtam a páromnak, hogy 100 egység. Kész, nem adok érte többet.
-
Hogy mennyit lehet még alkudni az irányárból azzal egyik esetben sem számolok, mert az arányok szinte ugyanazok. A lényeg, hogy a 10% csökkenés itt is már a valóság. Nem a teljes városra, nem az összes hirdetőre. De ahogy telik az idő, egyre többen nyitnak a 105 -110 környékén és egyre többen viszik le a 125-öt 115re, mivel a franc se fogja felhívni őket... pár hónap szenvedés után meg belátják, hogy ha tényleg el akarják adni, akkor engedni kell. Mert ő már 1-2 éve hirdeti, aki meg 2 hete tette fel sokkal jobb áron, az már el is adta.
Lehet, hogy megszívom, de már elvből sem akarok kifizetni többet a tavalyi árak 80%-ánál. Egyszerűen nem akarok én lenni az, aki most 90%-ért veszi meg, de egy újabb év alatt bukok 10%-ot. Sok tulajnak volt még itt is +70% emelkedés, bukjon ő az extra profitjából többet, akkor is mindketten jól járunk még.
Murdoch 2020. 05. 08. 09:47
Előzmény: #70968  Swixx
#70974
Nálam ez teljesen elfogulatlan dolog, de azon mindig csodálkozok, hogy megpróbálnak a mostani folyamatokból valami nagyon pozítívat kihozni. Írtam korábban, hogy beszéltem ismerőssel, kisebb lakóparkok építésében volt érdekelt, fele eladásnál már nullszaldós volt. Ugyanez volt annál az új építésűnél, ahol lakom, még jókora árcsökkentés mellett is kb. 50%-os volt a haszonkulcs. Az külön megér egy misét, hogy lehet felépíteni egy lakóparkot szinte nulla tőkével (önkormányzati telkek megszerzése lakások beígérésével stb.).  Legalábbis ilyesmit is csiripeltek. Persze én nem befektetői fejjel gondolkodok, ha most valakinek a belváros a mániája megértem, de azt nem, hogy a jelenlegi árakat reálisnak találja úgy, hogy a bérleti piac meglehetősen kockázatossá vált.
buyandhold 2020. 05. 08. 09:46
Előzmény: #70971  Swixx
#70973
ne haragudj, de szellemileg nagyon alul vannak ezek a hozzaszolasok:
hogy lehet hazudozni a JOVO-rol???? Azt gondoltak, hogy mi jovobe lato titanok vagyunk, es tudjuk mit hoz a JOVO, de hazudunk nektek, hogy meg nagyobbat szivjatok?
A JOVO-rol nem lehet hazudozni. A JOVO-rol velemenyt lehet leirni, vagy josolni. de komolyan ezt hiszed, hogy barki BIZTOSAT tud a jovorol???
Miert pofatlan az, aki nem ert veled egyet? Szellemi szinvonalra vall....
10% csokkenes, az max egy egeszseges alku, nem csokkenes...ja, eddig 200%-ot mentek az ingatlanjaim, most esnek 10%-ot, es akkor legyek ideges, hogy osszeomlottak az arak????
De ha szerinted csokkentek az arak, akkor miert sirankoztok itt? Miert nem vesztek, amig ilyen olcso?
Sajnos azt a forumot az irigyseg mozgatja, es a penztelenseg, kilatastalansag, butasag, kommunista eszmek, haszons hozzaszolasok szama a nullat surolja, az egy ilyen duhongo, meg lelki segelyszolgalat...
Törölt felhasználó 2020. 05. 08. 09:43
Törölt hozzászólás
#70972
Swixx 2020. 05. 08. 09:36
Előzmény: #70965  buyandhold
#70971

"az arak ennyi es kesz, lehet rajta csodalkozni, de nem erdemes, mert nem lehet tenni ellene. van itt egy kollega, aki reggel 6kor mar leminuszolja, ha valaki szerint nem csokkennek az arak, azt hiszi szegenyke, hogy ezzel is par forintot csokken az ar, de nem nagyon jott be neki eddig ez a strategia..."
-
Vagy csak szimplán nem bírja ezt a pofátlan hazudozást, hogy "nem fognak csökkenni", amikor MÁR NAGYON-NAGYON SOK HELYEN 10%-KAL CSÖKKENT A KÖTÉSI ÁR. Vagy csak szimplán téged nem bírunak páran. :)
-
Fent van 100 lakás 25 millióért. Aztán felraknak egyet 23-ért. Mennyit csökkent a 101 lakás átlagára, hm? Ti páran erről beszéltek egyelőre. De menjünk tovább. Értelemszerűen a sok hasonló közül a legolcsóbbat fogják venni, akik most az árra mennek. Megveszi 21-ért, lekerül a hirdetés. Marad 100 db, átlag 25 millióért. Te pedig megállapítod, hogy "nem csökkennek az árak" :D
buyandhold 2020. 05. 08. 09:34
Előzmény: #70966  Murdoch
#70970
egy szo mint szaz:
Azt allitod, hogy NAGY eses lesz. Irtam, mar, hogy specifikald:
melyik lakas, mikorra, mennyit esik:
pl: 9ik keruleti Jozsef Attila Lakotelepi 2 szobas tegla most 27M,  szerintem oszre 20 milla alatt lesz.
es akkor vissza tudunk ra terni osszel....
amit itt irogatnak, hogy 10%al esett a legdragabban hirdetettnek a hirdetesi ara, de meg igy is 50%.al dragabb, mint a tokugyanolyan 100 masik, ...ez nem arcsokkenes...
Murdoch 2020. 05. 08. 09:32
Előzmény: #70967  Törölt felhasználó
#70969
Viszont feltételezem azoknál a szektoroknál, ahol most kiesik a jövedelem (szolgáltatás, vendéglátás, kereskedelem stb.) a likviditás megőrzése a cél, mivel a járvány időszaka úgy tűnik elhúzódik, szóval mint potenciális vevők, kiesnek az ingatlanpiacról. Sőt, ahol szükséges, felmondják a bérleti szerződéseket, erre most családi házaknál láttam példákat, amelyeket cégközpontként használtak.. 
Swixx 2020. 05. 08. 09:29
Előzmény: #70966  Murdoch
#70968

A legszebb az egészben, hogy mindenki számokban gondolkodik, de annak megfelelően, ami számára az ideálisabb eredmény egy év múlva. Közben senki nem tudja megsaccolni, hogy az ember, mint egyén milyen döntéseket fog hozni 1, 3 vagy éppen egy visszatérő járványhullám vagy durvább mutáció után 6 hónap múlva.
Lehet, hogy lesz pénze, lehetősége vásárolni, nyaralni, stb - de lesz motivációja, kedve, bátorsága is hozzá? Olvasom ezeket a szuper ötleteket, hogy majd lehet mennyi nyaralni szájmaszkban, 20 nm/fő a strandon, a pincér jön plexi arcvédővel. Ez oszt' igen. Minden álmom egy ilyen környezetben "kipihenni a fáradalmaimat". Á, dehogy stresszelnék amiatt, hogy tőlem 5 méterre egy X országból való ember lakik, ahol egyébként most most is napi 200 ember hal meg. És bármelyik fertőzött lehet a szomszédja.
Lehet persze, hogy az eddig mászkálók többsége jövőhéttől ugyanúgy él, mint korábban. De mi lesz, ha ősszel megint beindul, az oltás meg nem véd. Vagy véd, de csak 6 hónapig átlagban, mert utána kijön egy újabb vírustörzs.
Nem a gyártókapacitás meg a szálláshely ára a kérdés hosszútávon, hanem hogy az emberek gondolkodása mennyire fog változni. Először volt a tagadás (ez csak influenza), aztán jött a gyorsan lesz gyógyszer, most van a "hamarosan lesz oltás". De ahogy telnek a napok és nincs végleges megoldás + a pénz is fogy.... azért egyre több emberben elindulhat egy belső változás, ami után kevésé lesz fontos az, ami eddig.
-
Beszéltem tegnap BP-i építőiparos vállalkozó haverommal. Télen még távol-keleti utazáson volt a család, most meg mondja, hogy bár van érdeklődő, de eszük ágában sincs annyi pénzt kifizetni a munkáért, mint egy éve. Éhenhalni nem fog, de ha VALÓBAN munkákat akar szerezni, akkor nem a 2019es, hanem mondjuk a 2017-es árakat kell mondania. Mert már sokak fülébe eljutott, hogy válság van, lesz és várják a lakás- és építőipari árcsökkenést is.
Nyilván az is benne van a többségnél, hogy bepótolnak egy csomó lemondott szolgáltatást, meg nem vett terméket... de a napok múlásával erre egyre kisebb az esély.
Törölt felhasználó 2020. 05. 08. 09:17
Előzmény: #70966  Murdoch
#70967
Kicsit belezavarodtam ugyan a statisztikákba, de a lényeg, hogy félmillió(540 ezer) EV van:
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_qvd005c.html?down=339
Az hogy most Ők végülis hogyan számítanak bele az átlagbérbe, azt nem tudom, mert nyilván Ők is a gazdaságilag aktív(4M 656 ezer fő) kategóriába kerülnek, de alkalmazásban szvsz nem állnak( https://net.jogtar.hu/getpdf?docid=A10K0003.KSH&targetdate=&printTitle=3/2010.+(IV.+2.)+KSH+k%C3%B6zlem%C3%A9ny&getdoc=1: )
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_hosszu/h_qli001.html
Kapcsolódó, de kicsit más bontású táblázat:
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_qlf001.html
Murdoch 2020. 05. 08. 08:54
Előzmény: #70965  buyandhold
#70966
Azok a vállalkozók, akik nagyon jól keresnek, most csukják be a boltot. Folyamatosan. 
https://www.napi.hu/magyar_vallalatok/mikrovallalkozas-csod-tartalek-valsag.705759.html
Tehát nagyjából kiesnek a befektetők, hitelesek jó része, vállalkozók, katások-külföldiek (no hitel). Tehát az árak nem ennyi és kész, hanem hamarosan jókorát ugranak lefele. Az eladók még a csodálkozási szakaszban vannak, hogy fél éve nincs érdeklődő, majd jön a megvilágosodás és a beletörődés, hogy nem lesz eladásból örök élet ingyen sör.
buyandhold 2020. 05. 08. 07:35
Előzmény: #70955  AudreyDeak
#70965
egy hozzaszolast kellett volna visszaolvasni, amire valaszoltam...
az ksh atlagber semmit nem jelent az emberek tobb mint fele vallalkoto, katas, vagy feketen dolgozik. ok mind lehuzzak a statisztikat, jo, ha minimalberre be vannak jelentve... valojaban azonban nagyon sokat keresnek...
raadasul te a ksh atlagfizetest irod, amiben nincs benne a vallalkozas, ingatlankiadas, tozsde, stb... pedig a nagy jovedelmek ebbol jonnek...
nem is ertem a masodik pontodat, hogy most ezzel mit akarnal bizonyitani, mintha csak vitatkozni szeretnel valamin, de nem jottem ra hogy min.
az arak ennyi es kesz, lehet rajta csodalkozni, de nem erdemes, mert nem lehet tenni ellene. van itt egy kollega, aki reggel 6kor mar leminuszolja, ha valaki szerint nem csokkennek az arak, azt hiszi szegenyke, hogy ezzel is par forintot csokken az ar, de nem nagyon jott be neki eddig ez a strategia...
buyandhold 2020. 05. 08. 07:08
Előzmény: #70961  Pedro_amigo
#70964
Szerintem ha ennyire nem vagy magabiztos, akkor inkabb ne fektess ingatlanba. Joszandekkal irom.
tihamer
tihamer 2020. 05. 08. 04:12
#70963
https://www.napi.hu/ingatlan/alberlet-onkormanyzati-berlakas-valsaghely-jarvany.705744.html
"A veszélyhelyzet fennállása alatt lejáró, az állam vagy a helyi önkormányzat tulajdonában lévő lakásra kötött lakásbérleti szerződés, valamint az ilyen tulajdonú helyiségekre vonatkozó bérleti szerződés, a veszélyhelyzet végéig automatikusan meghosszabbodik.
Törölt felhasználó 2020. 05. 08. 01:39
Törölt hozzászólás
#70962
Pedro_amigo 2020. 05. 08. 00:49
#70961
Kedves Fórumtársak!
Két kérdést ha szabadna meglátásaitokat:
- Garázsba szeretnék fektetni kiadási céllal. Jó , nem vizes, jó méret de amúgy csuffatag kis szépség:)  Nem látjátok a garázsok iránti kereslet visszaesést veszélynek?
- Kislakásoknál ha szintén befektetés a cél inkább vennétek jó áron felújítandót, vagy normál áron kész lakást?
Bónuszkérdés: Nagyon jó áron de előnytelen bérlettel (értsd. k... olcsón bérel) rendelkező lakásba belenyúlnátok? Kiadási-eladási szándékkal.. Van erre jó technika?
Köszönöm...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek