Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 05. 08. 00:46
Törölt hozzászólás
#70960
Kapzsidözsi 2020. 05. 08. 00:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#70959
Én ismerek zsákfalut vidéken, ami pont azért drága mert zsákfalu és nyugis .:))))
Törölt felhasználó 2020. 05. 08. 00:42
Törölt hozzászólás
#70958
Törölt felhasználó 2020. 05. 08. 00:37
Törölt hozzászólás
#70957
AudreyDeak 2020. 05. 08. 00:37
Előzmény: #70711  Swixx
#70956
ez tök érdekes amit írsz erről a témakörről, hogy mit hagyj az örökösökre. Testvéremmel pont ilyesmiben járunk. Idősebbként én még láttam mikor apánk összerakott valamit, ő nem.
AudreyDeak 2020. 05. 08. 00:31
Előzmény: #70746  buyandhold
#70955
menjünk sorjában akkor:
- első gyökerét nem keresem vissza, de semmit nem kértem számon rajtad, max. kérdeztem, ha erős volt a stílus elnézést.
- nem tudom mennyit kerestél 10 vagy 20 éve, de az senkinek se lehet viszonyítási alap, abban, hogy a 250 ma Mao. gyenge vagy sem. Azt így nem is tudjuk megmondani mi az, hogy gyenge vagy nem, mert mihez képest. Azt tudjuk megmondani, hogy a hivatalos KSH által kiadott 2019-es hivatalos átlagfizetés nettó 237 000 ft volt. Tehát sok embernek kell ez alatt vagy e környékén keresnie, hogy ez kijöjjön.
- nem az X. emberhez a sokaságból, aki 0-t keres ahhoz nem alkalmazkodnak az ingatlanárak, de mutass néhány olyan országot (nem miniállam) , ahol az adott ország átlagkeresetétől merőben eltávolodotak az ingatlanárak? Most kifejezetten lakhatási ingatlanokról és olyan régiókról beszélnék, amit nem külső tényezők hajtanak fel (airbnb-s túristák nagyvárosi őrületei,külföldiek határszéli vagy üdülőövezeti vásárlásai stb.)  Hosszú távon (mondom, hosszú távon) a befektetési spekuláció sem tarthatja fent a magas lakhatási ingatlanárat. Életszerű, hogy 5-10 évig eladatlanul, kiadatlanul , a kereslettől jóval feljebbi árakon álljanak üresen lakások? Tényleg nem tudom amúgy biztosra, győzz meg példákkal. Szóval hosszú távon szerintem igenis az átlag jövedelemhez igazodik  a kínálati ár.   
- Ide kötném egy másik megjegyzésem is: Olvasgatom BP 50 milliós 1000 négyzetméteres telkek, 70milliós házak.... mi vaaan? Most ez komoly? Ezt ki és miért veszi meg, most komolyan és miért?.... Nálunk (határmenti vidéki megyeszékhely) mindenki Ausztriában dolgozik, 1500 nettó EUR az átlag kereset (tudom Buyandholdnak gyenge :))) - 10 -12 millióért egész jó 1000 nm-es telkekeket, 20-25 millióért kicsit felújítandó házakat kerttel stb. lehet kapni... 
AudreyDeak 2020. 05. 07. 23:57
Előzmény: #70486  buyandhold
#70954
Végig akartam olvasni újra előre, de mivel már ennél a bejegyzésnél is totálisan kijöttek az árképzésről alkotott különböző vélemények, ezért ide tolom. Szóval ez most főleg buyandhold kollégának, aki védi a láthatatlan piaci kéz elméletet, meg hogy normálisak a mostani magas ingatlanárak. Azon egyszerű elv alapján, hogy ha egyszer minden eladó annyira tart egy ugyanolyan kategóriás ingatlant akkor az annyi is. --- Nos elmondom a tegnapi történetem. Vidéki megyszékhely, garázst akarok venni. Az árak 3,5-ről indulnak, de 4-4,5 is normál (eleddig normál árnak számított.) - Felhívok egy eladót, nem annyira jó helyen lévő garázsra (kiadási befektetésről beszélünk) árra 3,5 -t mond. Mondom neki 3-ig szeretnék venni. Válasza, hogy hát az elképzelhetetlen , nézzem meg ahol lakótelepen őneki van boltja ott 4-t se tud venni. Mondom neki , igen az ott egy extra hely, nagy a kereslet. Nem tudunk megegyezni. Másnap felhív, hogy ő gondolkodott és 200 ezret engedne ha elviszem holnap. :)))))))))))))))))))))))) Vagyis: Hónapok óta nem tudja annyiért eladni, amennyiért akarja. Tanulság: Sok elméleti közgazdasági iskola alapoz a kereslet - kínálat szentségére. Hosszú távon igazuk is van. Rövid távon (kérdés mi a rövid táv) azonban rengeteg kultúrális , nemzeti , demográfiai stb. jellegzetesség van, ami ezt felülírja. ----- Magyararországon pl. van egy "veszteségminimalizáló " kultúra (egy forintot se engedjek a tulajdonomból, esés csak rossz lehet) és egy brutálisan szétszakadó társadalom. Most csak saccolom de 10 eladandó lakásból/házból 8 olyan, hogy a tulajnak nem kenyérre kell, ha üresen áll a veszteségeit nem érzi közvtlenül az életszinvonalán, más ingatlanjai is vannak. Nem egy ilyen sztorit hallok. -- Nem véletlen, ezek a rétegek a 70-es évek kádári erjedése óta építgethetik generációsan a vagyonukat, a legtöbbük át is mentette, forgatta az áll rendszerváltásban. De ez már szociológia, politika, elnézést, ha valaki magára ismert a fórumban.... Végtelenségig azonban nem fogják tartani ezeket az árakat, ha a kereslet esik...szerintem...
lohran 2020. 05. 07. 22:52
Előzmény: #70951  lohran
#70953
Valaki kezdje mar el !
Murdoch 2020. 05. 07. 22:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#70952
Nem az utazással van a probléma, hanem az árakkal. Helyenként jóval drágább, mint Bp.
lohran 2020. 05. 07. 22:46
#70951
1000 szinte egyforma lakas van 20-25 millio kozott.
Olyan mintha a csodara varnanak de feljebb is ez van az utolso remeny a draga eladasra hatha betoppannak a vevok.
Törölt felhasználó 2020. 05. 07. 22:38
Törölt hozzászólás
#70950
Murdoch 2020. 05. 07. 21:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#70949
Szerintem a home office sok helyen csak eseti jellegű lesz...
Törölt felhasználó 2020. 05. 07. 21:51
Törölt hozzászólás
#70948
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 05. 07. 21:49
Előzmény: #70946  sakal83
#70947
Németországban törvénybe akarják foglalni, hogy a home office alapjog és meg kell adni, ahol lehetőség és igény van rá. Budapesti hatalmas irodákkal mi lesz? 
sakal83 2020. 05. 07. 21:38
Előzmény: #70945  sakal83
#70946
Plusz egyre tobb helyrol hallom hogy a home office nem opcio lesz; hanem kotelezo... nem hittem ezt sem hogy ilyen gyors lesz az atallas
sakal83 2020. 05. 07. 21:35
#70945
Tenykeg elindult vmi lefele. Tobb altalam ismert teruleten vannak mar bar ritkan erosen csokkentett aru portekak. Es biza 20-30%al olcsobban. Eleg gyorsan...
Murdoch 2020. 05. 07. 21:26
Előzmény: törölt hozzászólás
#70944
Szerintem most az a korszak jön, hogy már annak is lehet majd örülni, ha egyáltalán lesz vevő.
Törölt felhasználó 2020. 05. 07. 21:18
Törölt hozzászólás
#70943
OlafGrof 2020. 05. 07. 21:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#70942
Ez aztan az informativ video... na mind1 am az uj teoriam a kovetkezo a magyarorszagi ingatlan arakra orszagosan -> az eladasi arak 20 szazalekot esnek evvegere a hirdetett arak meg 40et. pl most vittek le ohelyen egy 3000res nem beepitheto telket 50rol 30ra :DD ennyiert se kene senkinek... :D De neki surgos
Törölt felhasználó 2020. 05. 07. 19:06
Törölt hozzászólás
#70941

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók