Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
teglaherceg 2020. 04. 14. 19:58
Törölt hozzászólás
#67660
Törölt felhasználó 2020. 04. 14. 19:33
Előzmény: #67648  Zsolt90
#67659

"Jól megfigyelhető minta, hogy soha nem az fog történni, amire az átlagember (többség) gondol. Mindenki, mint a messiast varja a mínusz 30-40-50%-ot (lépj fel gyakori kerdesekre minden második kerdes "már csökkennek az árak, mikor fognak? mikor vegyek?")--->tuti nem ez fog történni."
Aki most vesz lakást az nagyjából annyira érti az ingatlanpiac működését, mint azok értik a tőzsdét, akik 15e forint felett szálltak be az otp-be. Ennyi.
Vevő jöhet mindig, hiszen ha volt tranzakció, akkor volt vevő is, de ez nem azt jelenti, hogy könnyű is lesz eladni a lakást majd utána pláne nem, hogy majd sokat fog rajta keresni az illető, ha most vesz.
Olyan emberrről én is hallottam, de tényleg csak hallottam, aki állítólag azért vesz lakást nemsokára, mert úgy gondolja, hogy abban jobban megmarad a pénze. Igazából ezeket úgy mondják ismerőseim, mint a röhögnivaló hülyék kb.
Vagy nézzük a többi varázslót, akik 370-es HUF/EUR árfolyamon győzködték a jónépet, hogy váltsanak azonnal, hiszen 400 fölött lesz a zárfolyam.
Idővel lehet, hogy mindenkinek igaza lesz, mondjuk 10-15 éven belül mindenkinek teljesülhet az elvárása, de rövid időtávban gondolkodva általában akik szembe mennek a trenddel, azokat megb.ssza a piac.
Valószínűleg így jár az is, aki most a lakásárak csúcsán akar beszállni a jó üzlet reményében és még alkudni se akar, nehogy valaki lecsapja a kezéről a kéglit.
sakal83 2020. 04. 14. 19:31
Előzmény: #67656  elemerorsos
#67658
A munkanelkulisegen nem segit a kamatszint. Akinek nincs fizetese az nem tud hitelt fizetni. A chf hitelek jo reszeben sem a megemelkedett torleszto volt a gond hanem az hogy munkahelyvesztes volt. Ez az intezkedes 5*os volt. Ugyanugy doles lett volna. A reszvenypiac is azert nem zuhant ossze ugyanugy mert likviditast nyomtak a piacra. Amikor 2008an is megtortent a likviditasbiztositas ugyanugy szarnyalt. Ez ugyanolyan ha nem nagyobb mint a 2008as csak itt egybol nyontattak a zsetont es 10x annyit mint 08ban.
Törölt felhasználó 2020. 04. 14. 19:21
Előzmény: #67651  elemerorsos
#67657

Ja, ja, alig várom, hogy a duplázó molly részvényeimből majd lakást vegyek :)
Rengetegen beragadtak a tőzsdén, de kb ugyanannyian meg most találták meg a beszálló pontokat, ez így pontos.
A lakások esetében is megtörtént a reccs, a rövidtávúzás a földbe állt egy hétvége alatt. A hosszútávúra rázúdult a rengeteg üres rövidtávú lakás és bizonyos ár és lakás szegmensekben brutális milyen konkurrencia van. Ezért is fontos némi előrelátás és nem airbnb-hez hasonló garzonokkal pozícionálni magunkat a hosszútávú piacra, gondolom ezt most már mindenki látja. Az egyszobás garzonok olyan brutális mennyiségű konkurrenciát kaptak most, hogy még elhinni is nehéz.
Komoly engedményt kellett adjak a bérlőimnek, mert azt mondják, hogy találtak 70e + rezsiért garzont, többet is és mondták, ha nem vittem volna le az árat ez alá, akkor valószínűleg különköltöztek volna és kibérelték volna azokat 1 évre. Jó, ebben éreztem egy kis hamisságot is, mert a rezsi 2 lakásra, külön internetre/tv-re, közös költség kétszer, többre jönne ki nekik. Mindegy is, mert mindenképpen engedtem volna nekik szeptemberig.
Azért ez ütött és ezt hallom mindenkitől, hogy csak a probléma van a bérlőivel. Alig van olyan lakáskiadó ismerősöm, aki ne csökkentett volna árat vagy éppen bérlőt keres, mert leléptek olcsóbb lakásba vagy vissza mamahotelezni.
Ez azért a befektetői lakásvásárlást vissza fogja vetni elég jelentősen. Tegyük hozzá, hogy az irreális árak miatt amúgy se éri meg befektetni ezeken a szinteken, ennek tetejébe meg a kockázatok nagyon magasak, ahogy láthatta most mindenki.
Ingatlanba akkor látnak újra fantáziát a zemberek, ha 30-50% zuhannak a zárak.
Addig meg maradnak a saját célra vásárlók, meg az ilyen olyan okkal lakást cserélők, akik egyszerre eladók és vevők. Az ingatlan com kínálati megzuhanása mögött is nem kis részben az lehet, hogy bizonytalan időre elhalasztották a lakáscserét a zemberek és nem újítják meg a hirdetést.
elemerorsos 2020. 04. 14. 19:10
Előzmény: #67655  sakal83
#67656
Akkor az alapkamat 10% volt, most 0.9%. Ez után kb már mást nem is kellene sorolni, de legyen. Most van olcsó lakáshitel, akkor a bankok leálltak teljesen a lakáshitelezéssel. Akkor bedőlt több százezer svájci frankos hitel, eladási kényszert generálva. Most nincs ilyen. Akkor a tőzsde beesett 70%-ot, most 20-25%-ot. Akkor óriási új és használt ingatlan kínálat volt 2008 végén, most történelmi mélységekben a kínálat. Ja, hasonló, csak minden fontos paraméterben tér el :-))
sakal83 2020. 04. 14. 19:05
Előzmény: #67651  elemerorsos
#67655
Ajnyiban mas hogy van hiteltorlesztesi moratorium. Ha nem lenne mar fertozodne a lakaspiac annak rendje modja szerint. Ahogy a vallalati hitelek is rantanak magukkal...
elemerorsos 2020. 04. 14. 19:05
Előzmény: #67652  Zsolt90
#67654
Hol szelídültek? Komolyan kérdezem. Az új építésűeknél azt látom, hogy még a tavaly dec végi árakhoz képest is +10-20%-on van minden fejlesztő, nemhogy a 2019 eleji árakhoz képest. Használtaknál szintén. Néhány luxuslakást látok rég óta beragadva, de árat ott sem csökkentetettek érdemben. Az nekem nem csökkenés, ha a 100 m2-es lakás, aminek a reális ára 100-110 millió, 180 millió helyett most 170 :-)
Zsolt90 2020. 04. 14. 19:01
Előzmény: #67652  Zsolt90
#67653
Ha ennyi embernek tele a zsebe és csak a vételi alkalomra vár mind, akkor 50 százalékot azért itt nem fog taknyolni a piac.
Zsolt90 2020. 04. 14. 18:57
Előzmény: #67651  elemerorsos
#67652
Igazából tényleg csökkentek az árak. úgy 2019 q2 ig szelídültek (babaváró után még). Benne van, hogy babaváró előttire még lekúszik 2018 q4 környéki. De azért ez nem az a hatalmas összeomlást amiről vízionálnak emberek, hogy majd 300 ezer forint négyzetméteréért budai lakást fognak venni. Nekem nem érdekem az árnövekedés (nem veszek, nem adok el), de attól még így látom.
elemerorsos 2020. 04. 14. 18:44
Előzmény: #67648  Zsolt90
#67651
Jóhogy nem. Most mindenki 2008-al állítja párhuzamba ezt a válságot pedig nem sok a hasonlóság. Most sokkal hasonlóbb a helyzet az 1998-ashoz, beomlott egy pár részpiac, rengetegen kiábrándultak a tőzsdéből és egy csomó alternatív befektetésből, utána meg tudjuk mi történt ingatlan fronton...
elemerorsos 2020. 04. 14. 18:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#67650
Paff, az álmodozóknak megint szembejött a valóság :-))
CyrusTheGreat 2020. 04. 14. 18:38
Előzmény: #67645  berlini
#67649
Ha egy kicsit átfordítjuk a kérdéseidet, akkor látszik a fonákságuk:
"...és szerinted ki nem szarja le, hogy mit mond a(z) _NAME_?
Hol lehet majd számonkérni rajta?"

Bármilyen nevet behelyettesíthetsz, az ÁKK vezérigazgatóét, a tiédet, az enyémet. Pontosan ugyanannyira nem érdekelt senkit, mit mond a másik és pontosan ugyanannyira számonkérhetők az egyes résztvevők.
Meglátjuk, mi lesz, egyikünk sem tudja. Leírtam az érveimet a "drága finanszírozás"-érveléssel kapcsolatban, nem ismételném magamat. A fogyasztás felpörgetésére majd akkor térjünk vissza, ha lesz értelmezhető méretű pénzjuttatás a plebs-nek, addig nyugodtan mondhatjuk, hogy ideológiájában idegen a munkaalapú társadalomtól.
Zsolt90 2020. 04. 14. 18:28
#67648
Jól megfigyelhető minta, hogy soha nem az fog történni, amire az átlagember (többség) gondol. Mindenki, mint a messiast varja a mínusz 30-40-50%-ot (lépj fel gyakori kerdesekre minden második kerdes "már csökkennek az árak, mikor fognak? mikor vegyek?")--->tuti nem ez fog történni.
teglaherceg 2020. 04. 14. 17:57
Törölt hozzászólás
#67647
impudent 2020. 04. 14. 17:54
Előzmény: #67645  berlini
#67646
Ha beindítanak es erultetik a novekedest akkor gyun az erusebb vírus.
berlini
berlini 2020. 04. 14. 17:39
Előzmény: #67636  CyrusTheGreat
#67645
Mindig van mibe kapaszkodni.
és szerinted ki nem szarja le, hogy mit mond az ÁKK vezérigazgatója?
Hol lehet majd számonkérni rajta?
Mi a fenéért adna a kormány magasabb kamatot egy újabb sorozatra, ha az úniós korona alapból megkapja a finanszirozást olcsóbban?
A gazdaság beinditásának az egyik fő motorja a fogyasztás lesz. Azt kell ujra beinditani. Nem a megtakaritást fogják támogatni.
Törölt felhasználó 2020. 04. 14. 17:28
Előzmény: #67630  elemerorsos
#67644

"A tőzsdék meg emelkednek ezerrel, még áprilisban el fogják érni a korábbi csúcsokat, májusban új csúcsra fognak menni. Ilyen nagy a baj :"
Ezt mondtam én is ismerősöknek meg itt a fórumban is, hogy nem kell nagydoktori a tőzsdéhez, hanem amikor jók a zárak, zsákolni kell. Ugye sokan fix árfolyamra várják, hogy én nem veszek, csak ekkor meg akkor, már nem emlékszem, hogy itt a fórumon vagy ismerősöm mondta, hogy ő 1400-on akar mollyt venni.
Én meg azt néztem meg, hogy akkor volt szabad pénzem az új bróker számlámon és jó áron volt a molly, hát nem sz.rakodtam, hanem vettem. Most meg figyelem ahogy híznak és ha kell likvidálok és zsebre vágom a nyereséget. mtel meg a molly pakkom meg marad sok évre.
Nekem a molly pakkom 1570-ről nagyon szépen termel, az oti pakkot másodszor is visszavettem, olcsóbban, mint először :), így a nettó átlagáram 7900 alatt van kicsivel. Az mtel átlagárat is sikerült megszelidítenem, úgyhogy ha nem csalják el az osztalékot, azzal is elégedett leszek.
Ja és a 8 darab teslácskám onnan mélyről már hozott 1600 dodót nettóban (ha jól számoltam az adót), persze ez nem realizált nyereség még, de ebből meg az otiból szívbaj nélkül kiveszem a pénzemet. A nagy méretű molly pakkomat bent hagyom 3 évre, szerintem duplázni fog és akkor abból veszem meg a panel lakást :) Megnézte a molly az 1500-t, aki nem volt hülye vagy nem volt túl kapzsi, az abban a beesésben bevásárolt magának. Lehet, hogy újra megnézi, de könnyen lehet, hogy ennyi volt a látványosság meg az akciós bevásárlás erre évre.
Nem kell sz.rakodni emberek. Akkor kell venni részvényt, amikor olcsó, nem várni alami idióta elképzelt árfolyamot, ami vagy jön vagy nem.
teglaherceg 2020. 04. 14. 17:11
Törölt hozzászólás
#67643
bpmcwap
bpmcwap 2020. 04. 14. 17:11
Előzmény: #67525  buyandhold
#67642
OFF/ 
Azon filózok itt pár hete, hogy mi a frászt látok közel 20 évnyi tőzsdézés után... PF-re 2-3 évente felnézek ha valami rendkívüli van - ma ugy meghalt a teljes xetra, unalmamban beleolvastam 1-2 topikba... Hát én köszönöm a sok okos hozzászólást és az őszinte magabiztos véleménynyilvánítást is! Szerintem lesz itt még sírás rendesen... 
Szép napot, további jó csevejt
Sweex 2020. 04. 14. 17:01
Törölt hozzászólás
#67641

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek