Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mage 2020. 04. 11. 17:03
Előzmény: #67382  CyrusTheGreat
#67400
Hogy áll össze ez az évi 6M (havi 500e) költés? Mert elég soknak tűnik, ahhoz képest, hogy nincs káros szenvedélyetek, se étterem, se kocsi, se gyerek. Drága kajákat, italokat fogyasztotok, költséges hobbi? Mennyi ebből a nyaralás? 
CyrusTheGreat 2020. 04. 11. 16:50
Előzmény: #67393  szikbal
#67399
Nem foglalkozok kiadással, de, ha én lennék a tulajdonos és ismerném, milyen szektorban dolgozol és épp most lenne esedékes a megújítás - nos, egy ilyen megkeresést követően nyugodt szívvel engednélek el.
teglaherceg 2020. 04. 11. 16:47
Törölt hozzászólás
#67398
szikbal 2020. 04. 11. 16:36
Előzmény: #67395  yooio
#67397
Értem, akkor 80e-rel próbálkozom. Attól nem tartok, hogy pár hónapon belül visszarendeződne a világ. Elég, ha csak magamból indulok ki, hogy mennyi előre tervezett utazást, programot kihagyok. Más is ezt teszi. Amíg nincs mindenki által elérhető vakcina, addig nem lesznek sem a munkapiac, sem az albi/lakás árak a régiek.
sakal83 2020. 04. 11. 16:30
Előzmény: #67393  szikbal
#67396
Amennyiert talalnal masikat:) ne lepodj meg ha kirohog es netan keres helyetted masikat majd:) en ezt tennem... 
yooio 2020. 04. 11. 16:12
Előzmény: #67393  szikbal
#67395
90nek lejjeb nem fogsz tudni menni, annyiert kiadja a piacon is. 
Egyebkent 2-3 ho es mi is visszaemeljuk, csak mivel 7. honapban vagyunk nem priortas hogy most kiadassal szorakozzunk, es ertelemszeruen terhes feleseggel azert tartunk a virustol, igy ezt lattuk jobb megoldasnak. Piacon most, ha gyorsan akarnank kiadni, 120/130 korul menne el. 
johann 2020. 04. 11. 15:58
Előzmény: #67387  yooio
#67394
Pár országban már megvolt a fertőzés teteje. És vírussal, vagy anélkül, de el fog indulni a termelés. Legfeljebb majd meghamisítják a statisztikákat is.
A Wuhan-i 2,5 hónapos lezárással érdemes számolni, persze Európa ezt nem tudja olyan szigorúan betartatni. A legtöbb ország március közepe/vége körül zárta le magát, ez június körüli újraindulást feltételez, óvatos májusi nyitásokkal.
A részvényárakat én is lefelé várnám, minimum egy második aljra, de nem tudom, hogy áll a FED felhatalmazása ETF-ek, illetve részvények vételére. Biztos vagyok benne, hogy elkezdik, vagy el fogják kezdeni a piacok mesterséges támasztását, ha úgy ítélik, hogy túl nagy a pánik
És azt se feledjük, hogy a jövő kárára a legtöbb ország fülig eladósítja magát, majd ezeket az eszközöket japán mintára az idők végezetéig fogják a jegybankok a mérlegükben tartani.
Ez egyúttal meg is ágyaz egy következő hitelválságnak.
szikbal 2020. 04. 11. 15:53
#67393
110e-ért bérelek a 13-dikban téglalakást, garzon, vagy 20nm. Épp 1 éve lakom itt. Mekkora mértékű alkuval kezdjem szerintetek? Hamár a tulaj nem csörög rám. Van állásom, normális IT fizu, munka ezerrel, de azért hát mégis csak.
Törölt felhasználó 2020. 04. 11. 15:43
Előzmény: #67391  CyrusTheGreat
#67392
Gyereknek lesz egy induló bpi lakás. Gyakorlatilag amit örököltünk az egy az egyben az övé lesz. A babakötvényt megkapja majd full összeggel ez fele tandij. Ha több kell majd kiad egy szobát. Ha még több majd dolgozik egy kicsit.
Amit te írsz az havi költekezés és megtakarítás együtt. De pont az nem mindegy hogy mennyi a költekezés és megtakarítás külön-külön. Erre írtam hogy havi 400 költekezés 3 fős családnak már egész jó színvonal. Ha a negtakarítás ingatlanokban akkor később egy-egy eladható ahogy Tégla írta a nyugdíj fedezésére.
CyrusTheGreat 2020. 04. 11. 15:20
Előzmény: #67385  Törölt felhasználó
#67391
4.5M-ben benne van az is, amivel majd a gyereket elindítod az életbe (egyetemi költségek, tandíj) magatoknak nyugdíj-előtakarékosság, nagyszülőknek nyugdíjkiegészítés/ápoláshoz segítség, vésztartalék, stb? Mert ezek elég könnyen belátható fix költségek, ha már 70 éves korig számolsz, akkor ezekkel is érdemes lehet. Ezért írtam, hogy a pillanatnyi éves költés az a jelen konzerválása, előrehaladás nincs benne.
CyrusTheGreat 2020. 04. 11. 15:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#67390
A másik dolog, amin már többször is megálltam: miért tartjuk elképzelhetetlennek azt, hogy egy négyfős család életéhez havi nettó 1M-et gondolok kényelmesnek, miközben mindenki teljesen természetesnek tartja a közel milliós négyzetméter árakat és további növekedést vár? A kettő között némi ellentmondás van.
CyrusTheGreat 2020. 04. 11. 15:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#67389
Nem az volt a kérdés, hogy mi a magyar átlag, hanem, hogy emnnyit tartanék elegendőnek egy “normális” élethez. Én ennyit, és ezen számok alapján mondanám azt, hogy mikor lehetne visszavonulni a munkából és csak a passzív jövedelemből élni. Lehet persze kevesebből, szó se róla, de ha azt akarom biztosítani, amit én gondolok, akkor az ennyibe kerül.
Van erről egy anyag, ott kicsit másképp számoltak, nálam más a hangsúly:
https://kiszamolo.hu/kozeposztaly-mennyi-jovedelem-kell-hozza/
yooio 2020. 04. 11. 14:58
#67388
Financial forecastba ment volna, innen kerem toroljek. Koszi! 
yooio 2020. 04. 11. 14:56
#67387
Hat igen, bar a fertozes egyaltalan nem lassul, sot. Realgazdasag nem mukodik, es jon a jelentesi szezon. Nagy osszeomlas lesz szerintem. Nem tudom hogy meddig engedi a fed,tekintve hogy mar 1600/1800as savban lennenk sztem nelkuluk, de egy duplaaljat belelatok siman ebbe. 
impudent 2020. 04. 11. 14:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#67386
Hát akármillen nehéz de teljesen egyetértek.
Talan még Te is rátettél.
Törölt felhasználó 2020. 04. 11. 14:22
Előzmény: #67382  CyrusTheGreat
#67385
Mindenki a saját szintjén nyomorog. Három fős család vagyunk. Feleségem már "nyugdíjas" én még dolgozom. 4.5 milió alatt megvan egy év ebben egy hét sielés és 2 hét belföldi nyaralás. 
Ezt most munka nélkül 70 éves korunkig tudnánk finanszirozni, csak mert nem 1 millából éltünk amikor mondketten dolgoztunk és 10+ éve ezer túlórával afelett kerestünk. Ezer túlórával most is sokat keresnénk de minek. Nem lenne időnk együtt lenni a szuper jólétben.
teglaherceg 2020. 04. 11. 14:19
Törölt hozzászólás
#67384
impudent 2020. 04. 11. 13:51
Előzmény: #67382  CyrusTheGreat
#67383
Az a baj hugy itt senki nem tud mogmondani semmit azert probalum Én észheztéríteni az emboroket akik mán az ükapáik realitásérzékét is élvesztették
CyrusTheGreat 2020. 04. 11. 13:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#67382
Én nem fogom tudni megmondani, hogy mennyiből lehet normálisan megélni, azt tudom mondani, hogy én mennyivel számolnék ahhoz, hogy az aktuális életszínvonalunkat tudjam fenntartani. Más kérdés, hogy esetemben tehermentes lakásról beszélünk, nincs autó és nincs gyerek, így jön ki a 6M-es költés (évente 5-ször van csak étterem, egyébként minden nap saját kosztot eszünk, nincs kocsmázás, dohányzás, szerencsejáték).
A lényeg az, hogy ez a költség a mostani életünk "konzerválása", akár azt is mondhatnám, hogy a másnapot lehet vele megugrani, a távolabbi jövőt semmiféleképpen sem. Nyilván, nem ennyi pénz jön be egy hónapban, ez a költésünk. Ha csak ennyi pénz jönne be egy hónapban, hiába van tehermentes lakás, ez a pénzösszeg nem tenné lehetővé az előrelépést: se autó nem fér bele, se gyerek, se nagyobb lakás. Ezeket az teszi lehetővé, hogy magasabb a jövedelmünk, mint a költésünk, azaz megtakarításunk keletkezik.
- - - - - - 
A konkrét számokra reflektálva pedig ezt gondolnám a megélhetésre (napi szükségletek kielégítése):
- 2 főre szerintem teljesen vállalható az évi 6M, ha valaki azért többet éttermezik (ide értve a céges menzát), eljár szórakozni, akkor azért jó lenne évi 7M. Autó még emelheti a költséget, de arról lövésem nincs, mennyivel.
- 4 főre úgy számolok, hogy a gyerekek havi kb. 150k-ba kerülnek koponyánként, így azt mondanám, hogy évi 10M a megélhetésre egy 4 tagú családnak elég. Ebbe már beleszámoltam az autót is, azért az 4 főre szerintem már tényleg kell.
És akkor innen jön a többi plusz:
- lehetőség szerint legyen 6 havi tartalék, azt is össze kell rakni.
- előbb/utóbb felmerül a nagyobb lakásba költözés (relatíve kevesen szeretnek ugyanott lakni, mint amikor ketten voltak, amikor a gyerekek kicsik voltak és megint más iskolás gyerekekkel lakni valahol)
- az autó amortizációja/cseréje, családi nyaralások.
- egyszeri kiadások (minél nagyobbak a gyerekek, annál több ilyen lesz).
- alapvetően a jövőre tervezés, biztonság, stb.
Ezt én alapvetően csak százalékosan közelíteném meg, mondjuk az éves jövedelemre 20%-os pluszt hagynék, így a 2 fős háztartás mondjuk autó nélkül elvan évi 7.2M-ből (így valami jövője és tartaléka is van), a 4 fős család meg 12M-ből.
- - - - - - -
Egy pillanatig sem Ózdról beszéltem (én már csak ilyen Budapest-centrikus vagyok), úgy számoltam, hogy átlag 150k-ért kiadható a panel, a a fenti példából már elég könnyen kiszámítható, hogy ehhez mennyi panel kell, már csak azt kell meghatározni, hogyan számoljuk a kiadást, de ugye ezzel kapcsolatban tervezni nem tudok, mivel nem ismerem a kiadás csínját-bínját. Valami ilyesmivel számolnék, ha nagyon mondanom kellene valamit:
- évi 11.5 hónappal
- 15%-os adóval
- évi 1%-os felújítással
- az éves bevétel 5%-ának megfelelő vésztartalékot képeznék, amelyet az üzlet fenntartásába, továbbfejlesztésébe lehetne forgatni (pl. nem várt társasházi kiadások, biztosítási díjak emelkedése, vagy egyszerűen csak arra legyen puffer)
150k-s kiadási átlaggal számolva 5 panelből ilyen feltételek mellett már megfinanszírozható egy 2 fős háztartás élete, de még így is kockázatosnak gondolom az állások otthagyását. 7-8 panel esetén már van akkora tartalék, hogy tényleg elhagyhatja a pár a munkaerőpiacot. Persze, ezek csak az én számaim és az én kockázatvállalási hajlandóságom.
teglaherceg 2020. 04. 11. 12:45
Törölt hozzászólás
#67381

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek