Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemerorsos 2020. 04. 01. 10:11
Előzmény: #65896  dexter007
#65900
Nálam fele-fele. Azok estek, amik viccesen drágák voltak, és most csökkentettek pár %-nyit, de még mindig 30-40%-kal túl vannak árazva. Az Euróban hirdetetteknek meg szárnyal az ára. És igen, nincs kínálat... Ezért nem lesz esés. Az albérlet más tészta, a diákokat hazaküldték az egyetemek (magyar és külföldit is), egy csomó külföldi munkavállaló (tízezres nagyságrendben) meg nem tud belépni az országba. Ha az egésznek vége, nyilván lesz diák is meg külföldi is újra, ez ideiglenes dolog.
elemerorsos 2020. 04. 01. 10:08
Előzmény: #65897  Homoktövis
#65899
Ugyan már. Ez a 45% mese kategória. Az ingatlanosoknak semmi bevétele nincs, és most mindenáron próbálják rávenni eladásra az embereket, hogy bevételhez jussanak. Ugyanezt csinálták 2013-2014-ben is, sok szerencsétlennel eladatták az ingatlant gombokért, akár nagy alkuval. Ők megkapták a jutalékot, nekik ennyi a fontos, a tulaj meg utána pár hónappal nézett nagyokat, ha nem éppen eret vágott magán. Én sehol sem látok árcsökkenést...
Törölt felhasználó 2020. 04. 01. 09:59
Előzmény: #65888  CyrusTheGreat
#65898
Reggel belekezdtem egy hsz-be ezzel kapcsolatban, aztán kitöröltem.
Most újra belefogok.
Már írtam párszor, de általában pusztába kiáltott szó maradt, hogy szerintem 2008-ban azért eléggé benne voltak a bankok/felügyelet is.
És most nem konteót akarok gyártani, hanem egyszerűen vagy balfaszok, vagy kapzsik voltak(bár ez a felügyelet szempontjából nem védhető).
Tudom azóta lett pl. sok Basel csomag, meg minden, de ettől függetlenül pl. szerintem azért se áll teglaherceg felvetése, hogy az eladott lakás árát ne vetítsük ki a piacra, mert a bankok is ugyanezt teszik.
Jó tudom nem csak ezt, de ezt is.
Homoktövis 2020. 04. 01. 09:57
Előzmény: #65889  Zsolt90
#65897
Kalmár kantinban ma olvastam, hogy van olyan tulaj, aki 45%-os alkura odaadta az ingatlant, mert félt, hogy beragad. Egyre több ingatlanos kezdi belátni, hogy kénytelenek lesznek árcsökkenésről kommunikálni, mert fel fog kopni az álluk. Facebook csoportokban is egyre több tulajdonos hirdet, szerintem most lesznek jó vételek, bár az kérdés, hogy mi lesz ha újraindul a gazdaság. 
dexter007
dexter007 2020. 04. 01. 09:57
Előzmény: #65889  Zsolt90
#65896
az általam megfigyelt ingatlanoknál az elmúlt két hétben megjelent 5-15% árcsökkentés a hirdetési árakban (kb. felénél). És az biztos, hogy alku pozíció is nőtt, mert már többen felhívtak korábban nézett lakások esetén, hogy nem jött össze nekik az eladás, és hogy engednének az árból. 
A másik oldalon viszont elég kevés új ingatlan került fel az általam figyelt kategóriákba, szóval a kínálat is szűkül rendesen.
Az albi árak viszont jelentősebbet esetek.
Zedisdead 2020. 04. 01. 09:51
Előzmény: törölt hozzászólás
#65895
Egyből nem, de ha mondjuk 21 tavaszra lesz védőoltás, akkor 22 nyara kb ugyanolyan overbookolt lesz mint 19é.
nyenyere111 2020. 04. 01. 09:49
Törölt hozzászólás
#65894
Zedisdead 2020. 04. 01. 09:44
Előzmény: #65882  terelemel
#65893
Egy védőoltásra vagyunk a régi világtól. Kis szerencsével 1 év.
nyenyere111 2020. 04. 01. 09:42
Törölt hozzászólás
#65892
nyenyere111 2020. 04. 01. 09:40
Törölt hozzászólás
#65891
nyenyere111 2020. 04. 01. 09:37
Törölt hozzászólás
#65890
Zsolt90 2020. 04. 01. 09:30
#65889
Van valakinek mostanában tapasztalata vásárlással? Engednek az eladók, befeküdnek az alkunak? Mi történik, valaki tud vmi infot?
CyrusTheGreat 2020. 04. 01. 09:15
Előzmény: #65880  Portfoliooo
#65888
Bámulatos, hogy ez a hozzászólás is begyűjtött 1 downvote-ot, pedig fájóan igaz. Nézzünk 2M nettót, az egészen konkrétan 3M bruttó, évi 36M. 90M-es otthonra nézve 90/36 = 2.5, 3.0 alatt Affordable kategória (Median Multiple kicsit eltorzítva).
https://en.wikipedia.org/wiki/Median_multiple
Korábban is már ajánlottam, hogy az egyéni lehetőségeinket/terveinket is nézzük meg ezzel a módszertannal...
CyrusTheGreat 2020. 04. 01. 08:42
Előzmény: #65858  Placi82
#65887
Ez nem tipp-mix, a devizapiac nem úgy működik, mint amikor valaki kiválasztja a legújabb sztárrészvényt és enyhén rupturált birkavégbélből vagy a madarak reptéből meghatározza az általa helyesnek vélt irányt - itt jóval erősebb a kapocs reálgazdasági folyamatok és az árfolyam között (legalábbis EURHUF esetében).
Hogy a kérdésedre válaszoljak, véleményem szerint minden a következő két-három héten múlik plusz a jövő hétre belengetett mentőcsomagon:
- ha célzottan csak a vállalati likviditási problémák enyhítése és a munkahelyek megőrzése lesz benne, akkor 6 hónap múlva 335-345-ös sáv környékére várom.
- ha a lakosság is kap valamennyi pénzt, esetleg az autógyárak még májusban sem indulnak, akkor állandósulhat a jelenlegi 360-as szint, ennek a környékén fogunk oszcillálni, viszont ebben az esetben elég nagy problémák lesznek a reálgazdaságban
- természetesen nem zárnám ki a 360 feletti árfolyamot, viszont akkor már tényleg ultragáz a helyzet, itt már praktikusan helikopterpénzről beszélünk és/vagy zavargásokról
- - - - - - -
Személy szerint, a 360-as pánik-árfolyamon biztosan nem veszek (nem feltételes mód, ténylegesen nem fogok), de ez persze mindenkinek a saját döntése.
Portfoliooo 2020. 04. 01. 07:30
Előzmény: #65883  terelemel
#65886
Azt a panelt most mar meg kellene tartani es kiadassal hasznositani. Amennyiben pedig az uj munkahely nem esne nagyon messze csepel-kiralyerdotol, akkor ott nezni egy csaladi hazat, ami ugye mindig jobb mint egy ikerhaz-fel.
terelemel 2020. 04. 01. 07:23
Előzmény: #65884  Giovanni_Gatto
#65885
Igen, arra a pár darabra lehet majd építeni az ingatlanpiacot :)
Giovanni_Gatto
Giovanni_Gatto 2020. 04. 01. 06:30
Előzmény: #65881  terelemel
#65884
Hát majd jönnek kínaiak meg oroszok. Tegnap valaki linkelt egy hévízi lakásokat, sztem azokat is oroszok vásárolják. Budai részekre nagyon kacsingatnak kínaiak. Nekem volt olyan hirdetésem, hogy felhívott kínai, mondtam neki nem adom el. Erre visszahívott 3 alkalommal, mondjam meg miért nem adom el kínaiaknak. Egyébként meg orosz legjobb vevő, kpben fizet és mindent átalakít. Pl fel kell szedni a kijavított frissen csiszolt lakozott  cseresznye parkettát, hogy padlófűtest tegyen be, mert az energia takarékos.  De ha kifizette, az ö dolga mit csinál vele.
terelemel 2020. 04. 01. 06:16
Előzmény: #65838  Portfoliooo
#65883

Ezt most látom :
"A kérdés, hogy mennyire lesz reális nyár végén egy 650-670 e/nm panel eladási ár."
--
Itt a kérdés, hogy melyik FT-ban, a mai vagy a "nyári"? A maiban egészen pontosan NULLA a realitása, a "nyári forintban" már van rs esély.
terelemel 2020. 04. 01. 06:11
Előzmény: #65876  elemerorsos
#65882

Az airbnb-nek minimum évekre vége.
A világ gazdasága összeomlik épp. Belathatlan messze vagyunk attól hogy önfeledt utazgatassunk, meg hétvégi külföldi vakáció.
Es a társadalmak nulla félelemerzete is legalább egy generációra eltunik, megváltozik minden.
terelemel 2020. 04. 01. 06:07
Előzmény: #65876  elemerorsos
#65881
Nyilvan egy kvázi teljesen diktatúraba forduló, hiperinflacioval szemezgeto, gazdaságilag épp összeomlo maffiaallamba fognak jönni a szintén becsődölő nyugati airbnb "befektetők". Te is nezelodsz pl Kazahsztánban, Fehéroroszországban?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek