Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2020. 03. 24. 10:23
Előzmény: #64918  Törölt felhasználó
#64920
Én is azért vontam fel a szemöldökömet, mert 2M-ért biztosan nem szórakoznék ennyit.
CyrusTheGreat 2020. 03. 24. 10:22
Előzmény: #64917  elemerorsos
#64919
Ha rövidtávúban utaznék, biztosan nem adnám ki 2-3 hónapra - egyszerűen túl nagy a kockázat, annyira nem kellhet az 350k-400k egy ideális világban. Egy dolgot persze kihagyunk a számításból: az idiotizmust. Ezért leszek kíváncsi a tényleges folyamatokra és eredményekre, nagyon-nagyon sokat elárulnának a gazdaság állapotáról.
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 10:20
Előzmény: #64913  CyrusTheGreat
#64918

Semmi gond, 2 mihály hitelért mondjuk én nem kepesztettem volna :) Elég tortúra volt maga a hitelfelvétel.
A moratóriummal viszont élek, felemelem a havi átutalást ami mindenképpen megy a MÁK-hoz és az applikációban szépen jegyzem az aktuális heti map+-t. Még időmbe se kerül, hogy a hitel havi törlesztőjének megfelelő összeget pluszban berakjam map+-ba, hiszen mindenképpen megy nekem pénz a MÁK-hoz.
Most is csak azt tudom mondani, ha valaki vitatja, amit  kiszámoltam, számoljon utána vagy csak mondja rá megérzésből, hogy nem jó, engem nem érdekel. Senkit nem kényszerítek rá, hogy csinálja utánam.
elemerorsos 2020. 03. 24. 10:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#64917
Én sem teszem fel 3 hónap kiadásra. Olcsón tudnám csak kiadni, de túl jó a lakás ahhoz, hogy valaki jöjjön és lelakja 2-3 hónap alatt. Legtöbb ismerősöm sem. Ezt azok csinálják, akik üzemeltetnek 10-20-30 lakást, és ebből feltesznek néhányat, ami a fix költségeket, az összes többi lakás rezsijét behozza. Eszük ágában sincs hosszú távra kiadni, pláne nem ennyiért. Ebből nem szabad következtetést levonni sem az árakra sem másra hosszú távon.
teglaherceg 2020. 03. 24. 10:06
Törölt hozzászólás
#64916
elemerorsos 2020. 03. 24. 10:05
Előzmény: #64914  gyula1971
#64915
Gyula, jó reggelt, megint csak írsz és nem olvasol
gyula1971
gyula1971 2020. 03. 24. 10:04
#64914
CyrusTheGreat 2020. 03. 24. 10:01
Előzmény: #64905  Törölt felhasználó
#64913
Bocsánat, félreértettem, azt  hittem, hogy 2M volt a teljes hitelösszeg.
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 10:00
Előzmény: #64909  buyandhold
#64912

Szerinted miért írtam, hogy nem gondolkodom előtörlesztésben egyáltalán, de ha mégis, akkor is csak 5 év után? Sőt még írtam is ha jól tévedek első éves veszteségről, amit beleszámoltam.
Miről akarsz meggyőzni, hogy rohanjak a bankba és kérjem őket arra, hogy a jelenlegi formában törlesztenék tovább?
Nem értem. Ha vitatod, amit kiszámoltam, rendben, akkor ne csináld. Kényszerítelek talán arra, hogy éljél a moratóriummal és tedd be map+-ba a pízt?
A kulcsszó az alkalmi vétel továbbra is. Azért nem fogom feltörni a megtakarítást, hogy a gyereknek megvegyem a ps5-t előrendelésben, azt nem tekintem alkalmi vételnek, bár ezzel tudom sokan vitatkoznának :)
Azt más pénzből kapja meg, ha úgy állok majd akkor anyagilag.
elemerorsos 2020. 03. 24. 10:00
Előzmény: #64910  egynapod
#64911
Nem vágnak alá. A bérlők 98%-a nem 2-3 hónapra akar lakást bérelni. Ez egy speciális piac, nem véletlenül adják ilyen olcsón, szinte senki sem keres ennyi időre lakást Budapesten és most az összes airbnb-s erre a néhány emberre vadászik.
egynapod 2020. 03. 24. 09:53
Előzmény: #64907  elemerorsos
#64910
Viszont alavagnak a hosszuzoknak, ahol egyébként is tűnnek el a bérlők. Még azt ugye senki nem garantálja, hogy nyárra helyreáll a turizmus. Jó az optimizmus, de azt se árt esszel muvelni
buyandhold 2020. 03. 24. 09:53
Előzmény: #64905  Törölt felhasználó
#64909
ha csak ev vegeig gondolkozol, elmondom, hogy a pmap+ csak 3,5-et fizet ez elso fel evben, igy a hasznod az kb. 5 ft lesz havonta...
de nem okoskodok tovabb, en csak leirtam a velemenyemet...mellesleg ti minden eloskodonek elmondjatok a lakas kiadokat, de ti minden kiskapura raugrotok, meg havi 5 ft haszonert is....
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 09:52
Előzmény: #64906  buyandhold
#64908
Na ezért írtam, hogy reménytelen elmagyarázni. Meg se próbálom. A kulcsszó az alkalmi vétel, gondolkodj ezen. Nekem nincsenek heteim arra, ahogy elmagyarázzam neki, kezdve a másodikas matekkal.
elemerorsos 2020. 03. 24. 09:48
Előzmény: #64902  ruiz
#64907
Ja, a sok lakást üzemeltetők 2-3 hónapra adják ki az airbnb lakásokat gombokért, csak hozzon valamit. Ez eltűnik ha visszatér a turizmus.
buyandhold 2020. 03. 24. 09:46
Előzmény: #64903  Törölt felhasználó
#64906
basszus ne hazudozzal mar, szo sem volt szabadon felhasznalasrol. 
egyertelmuen arrol ertekeztek, hogy ha PMAP-ba tartod, akkor mekkorat akasztotok:
idezet toletek:
-Én valószinűleg nem törlesztek idén, mivel a MÁP+ többet hoz, mint a 3,24%-os kamattal megnövelt -(részarányosan 9 hónapra 2,43%) - hiteltőke részletfizetése
-Egyértelműen igénybe kell venni, hiszen a map+ többet kamatozik az én esetemben már nyártól
-a kamatos kamat hatást is figyelembe véve BASSZUS MEG KAMATOS KAMATOT IS SZAMOLSZ A HAVI 100ft-ra
-a be nem fizetett havi törlesztőket berakod map+-ba minden hónapban, akkor még jobban jársz a végén
-A modellben csak akkor van borulás, ha közben találsz kéglit: ITT PONT AZT MAGYARAZOD, HOGY HA SZABADON KELL FELHASZNALNI, AKKOR BORUL A BILI. A MATEKOD CSAK A PMAM-RA JON KI
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 09:37
Előzmény: #64904  CyrusTheGreat
#64905

10m? 9 havi törlesztőm?
Most a moratóriumról okoskodott buy and hold és a 9 havi törlesztőről, mert szerinte az semmi, hogy kapok még durván 2 mihályt és még fizet is a zállam egy keveset havonta, amíg map+-ban tartom. Azért nem pmápban, mert hátha találok egy alkalmi vételt közben. Persze ha felhasználom a pénzt, akkor máshogy néz ki a matek, de itt a kulcsszó az alkalmi vétel. Ezt most nem fejtem ki, aki érti, úgyis érti, aki nem, annak meg úgyis reménytelen dolog ezt elmagyarázni.
Ha az arbitrázsra gondolsz, az egy másik kérdés, azt minek keverjem ide? A pénzecske már rég map+-ban ketyereg, többet hoz, mint a banki kamat, nem érinti a 9 hónap moratórium tulajdonképpen semmilyen formában. Az nem 10 mihály az én esetemben, hanem jóval több, mert a maximumra eladósítottam a kéglit. Szerencsére az volt a szűk keresztmetszet.
Egyébként én ismerősnek kiszámoltam excelben (mert nem vagyok matematikus, hogy képletet találjak ki rá) sima lakáshitelre is és azt jött ki, hogy élni kell a moratóriummal és map+-ba vagy pmápba betolni a pénzt és minél később betörleszteni, lehetőség szerint soha nem betörleszteni. 5 év alatt már kitermeli azt a veszteséget, amit az jelent, hogy a teljes tőke kamatozik 9 hónapot, sőt én úgy számoltam, hogy a bank tőkésíti az elmaradt kamatot havonta. Ennél lehet, hogy jobb lesz a helyzet és csak egyszer tőkésíthetik az elmaradt kamatot a futamidő végén (nincs kamatos kamat hatás).
Ez persze csak olyan hitelekre igaz, ahol a kamat alacsonyabb jóval a map+-nál.
A további plusz az, hogy ha valaki nem elkölti a pízt, amit törlesztőre fizetett volna, hanem tartalékot épít belőle, akkor lesz 1-2 mihály extra tartalék pénze, ami jól jöhet adott esetben. Ezt megint reménytelen elmagyarázni egyeseknek, hogy miért előnyös, ha van a zembernek tartaléka.
CyrusTheGreat 2020. 03. 24. 09:15
Előzmény: #64903  Törölt felhasználó
#64904
Várj, nem 10M-ról volt szó?
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 09:13
Előzmény: #64897  buyandhold
#64903

Ha te nem érted meg annak a lényegét, hogy mi az előnye annak, hogy  hozzáférsz, szabadon elkölthetsz pl közel 2 mihályt az én esetemben, akkor igazából nincs miről beszélni.
Ráadásul ezt a 2 mihályt úgy adják nekem most pluszban, hogy még fizetnek is érte egy keveset, hogy nálam legyen, addig legalábbis, amíg el nem költöm.
Mintha a szüleid adnának neked 1-2 milliót, hogy költsd el, de ha nem költöd el, addig adnak neked havi 1000  forintot.
Te meg azon problémáznál, hogy hogy jó-jó, hogy adják az 1-2 mihályt, de miért csak havi 1000 forintot fizetnek addig, amíg nem költöd el :)
Érted? Nem biztos, hogy érted, de nem baj. Nem kell csinálnod, nem neked való ez.
ruiz 2020. 03. 24. 09:10
#64902

A járvány miatt azonnal jóval több lett a kiadó albérlet Budapest belvárosában
https://444.hu/2020/03/24/a-jarvany-miatt-azonnal-joval-tobb-lett-a-kiado-alberlet-budapest-belvarosaban
egynapod 2020. 03. 24. 08:50
Előzmény: #64897  buyandhold
#64901
Ezek szerint durván tulbecsultem a havi ezer forint hasznot amit ezzel csinalnak. Nagyon kemény:)). Add hozzá mennyi meló van vele és rögtön sírva rohogsz

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek