Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 02. 26. 14:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#61240
Akkor segítek:
autót fenntartani "nem éri meg", mert az egy luxuscikk!
teglaherceg 2020. 02. 26. 13:59
Törölt hozzászólás
#61239
ilias.shivang@oovy.org 2020. 02. 26. 13:51
Törölt hozzászólás
#61238
sakal83 2020. 02. 26. 13:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#61237
Sajnos jelenleg az ingatlanpiac nem ilyen. Csak élőben küldheted el a fenébe, telefonon nem megérős. 2015-ben is pár idióta hivott, hogy biztos, hogy felújítandó-e a kégli (panel), mondtam is neki, hogy igen. Szinte felesleges is megnéznie. Erősködtek, hogy megnéznék a jövő hét végén stb... Na őket elküldtem a f***ba, mert 1 nap alatt 3-an rohantak megvenni látatlanban!!!! Most már kimondottan csak a saját célra vásárlók vannak, akik teljesen jogosan vagy 100X megnézik és körüljárják a lakást, és ők is kevesen. A többség nézelődő álmodozó hippi
TitusPullo
TitusPullo 2020. 02. 26. 13:45
Előzmény: #61229  Törölt felhasználó
#61236
Az igen, szép sztori.
ilias.shivang@oovy.org 2020. 02. 26. 13:43
Törölt hozzászólás
#61235
kockasfulu 2020. 02. 26. 13:39
Előzmény: #61230  buyandhold
#61234

Szép gondolatok.
Ilyenkor szokott szembejönni a valóság egy válság/járvány/technikai boom/stb képében, ami kicsorbítja a csészét.
CyrusTheGreat 2020. 02. 26. 13:38
Előzmény: #61231  sakal83
#61233
Ok, köszi!
kockasfulu 2020. 02. 26. 13:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#61232

"hosszú távon..."
Ez is csak addig igaz, amíg elegánsan figyelmen kívül hagyod az életciklust/tartamot.
Ugye nem is volt olyan régen, amikor nádfedeles vályogházakban éltek közösen generációk, kényelemben. És a mai napig állnak ezek (én spec imádom őket...), de már a darazsak sem akarnak beleköltözni. :)
(A te betonkaptárjaid hol járnak? Utolsó harmad? Harmadik negyed?)
sakal83 2020. 02. 26. 13:35
Előzmény: #61228  CyrusTheGreat
#61231
Nincs eladó lakás, amit árulnék.
buyandhold 2020. 02. 26. 13:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#61230
jelenleg 2 dolog van hatassal a lakasarakra:
1. A globalis dragulas( tozsde, ingatlan). Ez szerintem egy tudatos, globalis politika, hogy ne tudjak masok felvasarolni a vilagot elolunk. Gondold el, ha mondjuk New Yorkban olcso lenne a lakas, es a kinaiak felvasarolnak bagoert....
2. van egy arbitrazs kelet europa es nyugat kozott: Élőmunka ára és ingatlan árak. Addig mennek ki az emberek nyugatra, es addig toljak ide a nyugatiak a penzt, amig ez az eltérés ki fog egyenlitodni.
mind a 2 hatas jelentos aramelkedest vetit elore. Akik meg itt arrol beszelgetnek, hogy milyen szinu a fal, meg ilyenek, azok megint kimaradnak a nyerobol...
Törölt felhasználó 2020. 02. 26. 13:23
Előzmény: #61220  TitusPullo
#61229

az "apukám veszi" hölgyek, de fiúk is vannak olyan kéglit akarnak, ami egészen pontosan az ő ízlésüknek megfelel, beleértve a hálószoba színét is. Nem érdekli őket, hogy át lehet festeni. Ha ilyeneknek akarsz eladni, akkor előtte rá kell költeni a kéglire, hogy pontosan olyan legyen, amibe egy igényes(ségtelen) fiatal azonnal beleszeret. Nehéz nekik eladni én dobnám őket, mint célcsoport.
Egyik bérlőm volt ilyen, szülők meg nagyszülők összerántottak neki 18 mihályt 2016-ban, de a csemetének nem tetszettek a feltételek, amit a szülők kitaláltak, ezért direkt minden lakást leszólt, ahova kiküldték megnézni. Akkor éppen a 3. kerben volt barátnője és ő ott akart mindenáron venni, aztán persze pár hónap múlva már másik barátnője volt. Na így nem lett az idiótának lakása, mert közben az árak elmentek szépen mellettük és 18 mihály már amúgyis nagyon nyújtózkodva rakták össze. Beszéltem az apjával, amikor kiköltözött és hát nem volt jó véleménnyel a srácról. Ment vissza mamahotelezni vidékre, mert a szülei nem tudták tovább fizetni neki a bérlést és a másoddiplomát se, mert ő még tanult volna szívesen.
Ezek az emberek nem célcsoport, hanem fogalmatlan valakik, akiknek csak a legnagyobb szerencsével lehet bármit is eladni, ha éppen beleszeret a kéglibe vagy mondjuk a barátja/barátnője a közelben lakik, az fontos érv.
CyrusTheGreat 2020. 02. 26. 13:21
Előzmény: #61226  sakal83
#61228
Van min. 90 nm-esed? 
sakal83 2020. 02. 26. 13:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#61227
sajnos nem teheted meg ezen a piacon. Az igazsággal nem jön a pénz, és ugye a lényeg a pénz az eladánál:)
sakal83 2020. 02. 26. 13:16
Előzmény: #61219  TitusPullo
#61226
Kitartást. Egy idő után már telefonon levágod, hogy lakásturista álmodozó baromarcú... én már a hajamat téptem az utolsó eladásnál... Mostanában hozzá sem fogok még fejben sem bármi eladásához mert gyilkolnék:) ez maradt a vásárlókból. Tavaly a MÁP-ig kánaán volt, most az élet kiegyenlíti magát a sok hülyével:) Tavaly az egyik vevőm be akrta bizonyítani magának, hogy csaló vagyok, és üvöltözött velem, hogy én biztos át akarom vágni:) Nagy türelem kellett hozzá. Végtelenül nagy, de mivel láttam, hogy a piac beoffolt nem vertem össze ott helyben...
lolbazmeg 2020. 02. 26. 12:50
Törölt hozzászólás
#61225
teglaherceg 2020. 02. 26. 12:45
Törölt hozzászólás
#61224
ilias.shivang@oovy.org 2020. 02. 26. 12:26
Törölt hozzászólás
#61223
ilias.shivang@oovy.org 2020. 02. 26. 12:22
Törölt hozzászólás
#61222
Törölt felhasználó 2020. 02. 26. 12:19
Előzmény: #61193  sakal83
#61221

Ha elolvasod a dokumentumot, akkor ott írnak egy 5milliárd forintos keretösszegű pályázatról, amiből végül megkaptak 1,5 milliárdot. Annyi volt benne a csavar, hogy a feltételeket kicsit meg kellett csavarni, hogy igazodjanak a valósághoz, mert a xii kerület elképzelése nem illeszkedett a pályázathoz eredetileg :)
140 embert akarnak elhelyezni és így csak 374mihályt kaphattak volna a pályázat kiírási feltételei alapján, de az nagyon kevéske volt nekik, úgyhogy kilobbiztak némileg többet, 1,5 milliárdot.
Ugye a pályázat maximum 2,67mihályt adott volna eredetileg férőhelyenként és 20% önerőt is kért (volna).
Így is gondban lesznek, mert ki kell izzadniuk cirka fél milliárdot és akkor ez még csak a becsült költség, a tényleges biztos nem kevesebb lesz, inkább több. "Az építés becsült költsége 2 milliárd forint" - 61 lakásra és 3 nem lakás célú valamire. Mekkorák lehetnek ezek a kéglik? Az épület alapterülete 1250nm, van pince, földszint és 3 szint. Mondjuk kívülről az egészet fel kell újítani, de például a pincével gondolom sok mindent nem csinálnak majd, meg a nem lakás célú valamiket azért felújítják a munka hevében vagy kimaradnak?
Nem egy zsenge elképzelés ez. Ha vesszük a becsült fejlesztési összeget a 2 milliárdot (aminél tutira több lesz a végén, akár duplája is magyarisztánban) és a 140 férőhelyet, akkor 1 férőhely kialakítása 14 mihályba kerül nekik.
20-25év múlva meg már lehet újra felújítani a kéglit, bár talán akkor nem rohad még le ennyire. Meg szemérmesen hallgatnak az üzemeltetés várható költségeiről. Ha a helyi IKV 5 dolgozó szaki és 15 adminisztrátor meg menedzser szervezeti felépítésben dolgozik, akkor azért el tud égetni szép pízt. Reméljük nem ez a szervezeti felépítési modelljük és akkor hatékonyabbak :)
Fejenként 14 mihályból, ha megtámogatnák a bérleti díjat 50e / fővel és számolunk némi kamatot is erre pízre, mert nem kell azonnal elkölteni, mondjuk a bróker marcsa megforgatja nekik 2-3%-os kamatra :), akkor 25 évig lehetne támogatni a bérlést fejenként :) 2 ember esetében 100e forint havonta. Tudom, persze a gonosz kápsi :) főbérlő ha ezt megneszeli, akkor azonnal beemel, de tételezzük fel, hogy mégsem, hiszen van konkurrenciája és akkor másnál bérelnének.
Nade akkor nem teremtének értéke, így meg értéket teremtenek, örülnünk kéne.  Mondjuk de kíváncsi lennék a végső számlára, hogy mennyi lesz végül a felújítás, de gondolom 1000 évre titkosított adat lesz majd. Tippre én azt mondanám, ha 2 milliárd a kiinduló összeg, akkor a munka közben feltárt rejtett hiányosságok és a munkaerő előre nem várt drágulása miatt közelebb lesznek a 3milliárdhoz, mint a 2höz a végén, de ezt úgysem fogjuk soha megtudni és amúgy is csak kíváncsiságból érdekelne.
Tényleg érthetetlen azoknak az eufóriája, akik a kormánytól várják az olcsó bérlakásokat. Ilyen brutális pénzt kell megmozgatni egy már létező épület esetében is, sima felújítással 140 férőhelyért. Akkor nulláról építkezve, telket megvéve mennyi lenne? Utána az üzemeltetés költsége, amiről szemérmesen nem esik szó?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek