Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2020. 02. 24. 16:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#61100
Egyébként ajánlom figyelmedbe:
https://en.wikipedia.org/wiki/Anchoring
CyrusTheGreat 2020. 02. 24. 16:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#61099
Ezzel személy szerint egyetértek, én nem vagyok szégyenlős bemondani az általam gondolt árat, azonban azt elég könnyen beláthatjuk, hogy egy növekedési hurrá-optimista sentiment esetén nem biztos, hogy hatékony lesz - azért a pszichológia nagy úr. Most vásárlásra kifejezetten jó a környezet, de ha több mint 35%-ot kellene alkudnom, azt lehet, hogy kihagyom, nagy valószínűség szerint nem lesz sikeres a történet.
Törölt felhasználó 2020. 02. 24. 16:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#61098

Nyilvánvalóan, ha Mariska néni az ékszerdobozát beárazza 1,5m / nm árra olyan helyen, ahol 7-800e az átlagár, akkor maximum azért megy ki a nézelődő, hogy kiváncsiságból megnézze az arany wc-t meg a gyémánt berakásos tükröt. Aztán látja, hogy szó sincs ilyesmiről és elmegy. Ilyen helyeken nincs értelme alkudozni, esetleg a kaland kedvelők megpróbálhatják.
Jó alkuval szerintem most 5-10% lenyomható egy-egy normálisan árazott kégli árából.
Ez azért fontos, mert megtudja a szomszéd vagy az utcában elterjed a hír és aki hirdet az átgondolja és ha van csöpp esze akkor igazodik a valós tranzakcióhoz. Persze ilyenkor még mindig lehet felül árazás kissé, mert hát neki új a linóleum, ebben az eladott kégliben meg régi volt és mennyivel értékesebb az ő ékszerdoboza, de alapvetően a tényleges eladási ár hatással van a közvetlen környezetre.
teglaherceg 2020. 02. 24. 16:00
Törölt hozzászólás
#61097
CyrusTheGreat 2020. 02. 24. 15:52
Előzmény: törölt hozzászólás
#61096
Nem az alkut veszem meg, hanem az ingatlant... De jelenleg az ingatlanok kínálati ára és az általam gondolt ár között differencia van, amelyet alkuval lehet kezelni. Senki sem mondta, hogy az alku abszolút mértéke lenne a siker mérőszáma.
CyrusTheGreat 2020. 02. 24. 15:49
Előzmény: #61092  Törölt felhasználó
#61095
Ebben egyetértek, viszont én pont, hogy azt tapasztalom, hogy az ingatlanközvetítők nyomják, hogy adjunk ajánlatot akár nagy alkuval is (előre szólnak, hogy nagy alku van ám az árban...). Sok esetben azt tapasztalom, hogy ilyen módon is megpróbálnák a közvetítők a valósághoz visszarángatni az eladókat - ne felejtsük el, őket érinti a legdurvábban a tranzakciók hiánya. Az értelmesebb közvetítőkkel egyébként lehet beszélni, nekem vannak jó tapasztalataim is, de még egyetlen egy olyan ingatlant sem sikerült mutatni, amelyre egyáltalán megfontoltam volna az ajánlatadást.
teglaherceg 2020. 02. 24. 15:49
Törölt hozzászólás
#61094
CyrusTheGreat 2020. 02. 24. 15:40
Előzmény: #61091  MethYou
#61093
Egyszerű az oka: szeretnék egy nagyobb (min 90, de inkább 100 nm) lakást, a nekünk megfelelő paraméterekkel. Ennyi, nincs semmiféle vásárlási kényszerem, nincs semmilyen élethelyzetben bekövetkező változás, egyszerűen akarok egy meghatározott típusú lakást.
Az árazás/értékbecslés elég könnyen elvégezhető, most a piaci körülmények is úgy gondolom, hogy lehetővé teszik a nagyobb alkut (közvetítők is ezt sulykolják folyamatosan), eleve KP-val akarok vásárolni, ami egy ilyen kiszáradt piacon eleve még jobban megdobja az esélyeket. Ha még a mostani aktuális helyzet nem is feltétlenül, de a három hónap múlva esedékes állapot mindenféleképpen az általam belőtt árazási szinthez közelíti majd az eladókat is. 
Írtam már többször is, én nem befektetésként gondolok az ingatlanra, nem várok cash-flowt tőle, az értéknövekedésre abszolút mértékben nem játszok, egyedül azt figyelem, hogy a lufitartományból a jelenlegi pénzügyi/gazdasági helyzetnek megfelelő árazással vegyek. Nem a megvásárlandó ingatlan lenne az egyetlen vagyonom, nem függök majd semmilyen módon sem a lakástól, vagy annak aktuális forgalmi értékétől.
Törölt felhasználó 2020. 02. 24. 15:28
Előzmény: #61090  CyrusTheGreat
#61092

A tulajokra legnagyobb hatással az van, hogy mennyiért ad el a szomszéd vagy a közelben valaki. Persze ez az információ hibás is lehet, de azért általában valaki mindig tudja az összeget.
Hirdetésnél a célár megadásánál is a környéket nézik meg először meg ha tudnak konkrét eladásról, akkor azt is figyelembe veszik.
Ha olcsóbb lakásárakat akarsz, azt tudod tenni érte, amit mondtam tegnap. Minden ismerősödet, aki lakást akar venni, győzd meg, hogy merjen alkudni pofátlanul. Mivel hogy lehet alkudni, és lehet nagyot is alkudni, csak sok embernek hatalmas nagy pofája van úgy általában, de amikor meg alkudozni kéne, akkor ő nem akar c.gánykodni.
Egész jó kégliket is több hónap eladni, érthetetlen, hogy miért fél még mindig sok ember az alkutól.
Mondjuk itt a hitelközvetítők meg az ingatlanosok is ludasak ebben ám, mert paráztatják a vevőt, hogy ne alkudjon, vegye vigye azonnal, mert nincs még egy ilyen kégli és jön a kp-s vevő és viszi hirdetési áron. Van aki meg is eszi ezt a maszlagot és vannak sokan, akik tényleg nem is szeretnek és nem is tudnak alkudozni.
Ezen azért legalább ismerősi körben lehet változtatni szerintem.
MethYou 2020. 02. 24. 15:19
Előzmény: #61090  CyrusTheGreat
#61091
De ha így gondolod, akkor miért akarsz közben mégis venni?
CyrusTheGreat 2020. 02. 24. 14:59
Előzmény: #61088  berlini
#61090
Az esést én nem egységugrás-függvényként várom, hanem folyamatos lecsorgásként. Ahogy az eladók megunják a hirdetgetést, egyre lejjebb mennek az árban, ezek megjelennek majd szépen a negyedéves statisztikákban és a forgalmi riportokban, amikor már második-harmadik negyedév kapcsán is ugyanerről a tendenciáról beszélnek, akkor visszanézve az egy évvel azelőtti árakhoz, látni fogjuk a 10-15%-os esést. És igen, ez a folyamat most is zajlik.
berlini
berlini 2020. 02. 24. 14:57
Előzmény: #61076  subzero444
#61089
A remény hal meg utoljára!
(Sokkal korábban az utolsó koronavirusban megfertőződött európai.)
berlini
berlini 2020. 02. 24. 14:55
Előzmény: #61081  CyrusTheGreat
#61088
Pont az ilyen csúsztatások miatt irtam amit irtam.
Tagadsz valamit, de utána állitasz olyat amit a statisztikák messze nem igazolnak:
"Az esést nem várom, tudom, hogy meg fog történni, nincs rajta mit várni, már most is zajlik. "
Tehát te nem vársz áresést az már most van.
Hol?
Salgótarjánban?
berlini
berlini 2020. 02. 24. 14:51
Előzmény: #61080  Törölt felhasználó
#61087
Ha családi körben nézem (én és a testvéreim, mindegyikben résztvettem tanácsadóként,) akkor
1016-ban: 1 lakás: belváros (magánszemélytől)
2017-ben: 4 lakás (IX. és XIV.ker. Ezekből 1db saját. Metrodomtól és Cordiától)
2019-ben: 1 lakás: (IX.ker.: Cordiától)
2020-ban: 1 lakás (IX.ker.: Metrodomtól és egyet még keresünk,  egy kis használt lakást a bulinegyed környékén, még nincsen leszerződve.
berlini
berlini 2020. 02. 24. 14:45
Előzmény: #61079  lúzerbéla
#61086
Lúzerbélákkal nem beszélgetek. Ehhez nincs elég szabadidőm.
CyrusTheGreat 2020. 02. 24. 14:23
#61085

(Kíváncsi vagyok, hogy a táblázat, hogy jelenik meg az editorban)Megnéztem pusztán kíváncsiságból a Kelenligetet is (a Fehérvári úton, a vasúti síntől konkrétan 100 méterre, kifejezetten depressziós környék) a Wayback Macine-on, a lakásválasztó oldalon feltüntetett adatokra voltam kíváncs. A három státuszból itt egy eloszlás az egyes snapshotok idején:

okt.18 febr.19 júl.19 febr.20
Eladva 0 27 36 64
Foglalt 43 36 40 24
Szabad 77 57 44 32

Mivel ez új építésű, ezért az eladva kifejezés elég nagyvonalú, majd ha már megtörtént a használatbavételi, az albetétesítés és a földhivatal bejegyezte a tulajdonjogot, akkor lesz eladva, de ezt most hagyjuk egy kicsit. Ami szépen látszik a számokból, hogy itt is bőven van még tartalék, a 120 lakásból még a 25% megvan, a foglalt pedig mindig érdekes (1M-ós regisztrációs biztosíték van, alapvetően 20-80-as fizetési ütemezéssel). A Wayback-en egyébként szépen látszik, hogy sokszor volt Foglalt -> Szabad átmenet az egyes lakásoknál, szóval azért az elérhető kínálat elég dinamikusan változik. 
Nyilvánvalóan a projekt már túljutott a nullszaldón, de a maradék 25% értékesítése mindig izgalmas, gyanítom, itt is majd szépen elkezdenek akciózni, ha még sokáig rajtuk marad. Az értékesítési számok időbeli változásából itt sem kifejezetten azt látom, hogy a vevők egymást tépnék azért, hogy itt birtokolhassanak lakást. Sokat sejtet, hogy céldátumról még csak említés sincs a honlapjukon.
ilias.shivang@oovy.org 2020. 02. 24. 11:58
Törölt hozzászólás
#61084
CyrusTheGreat 2020. 02. 24. 11:28
Előzmény: #61082  Törölt felhasználó
#61083
Voltam bizony, nekem okés volt, feleségemnek annyira nem jött be a zajterhelés szempontjából. Ami nem tetszett, az az épületek átlagmagassága, nem kifejezetten ezt a miliőt keresnénk, habár az Alma utcában láttunk valamit, aminek volt bája, nyáron egyébként könnyen elcsábulna az ember. Maga a Városmajor utca nem annyira nagy szám, a környék viszont tényleg szép, a környező utcák kapcsán én tényleg gondolkodóba estem, majd meglátjuk.
Törölt felhasználó 2020. 02. 24. 11:19
Előzmény: #61081  CyrusTheGreat
#61082
városmajor utcában voltál már körülnézni?
CyrusTheGreat 2020. 02. 24. 11:14
Előzmény: #61078  berlini
#61081
Mivel jelenleg is aktívan keresek ingatlant (ahogy ezt írtam is többször), ezért teljesen természetes, hogy a piacot kutatom. Ahogy korábban azt is írtam, hogy nekem az ingatlanpiac a szívügyem, egyfajta hobbi ez, az eddigi kutatások pedig abból fakadnak, hogy szeretek utánanézni a dolgoknak és nem csak ex-cathedra állításokat tenni. Az esést nem várom, tudom, hogy meg fog történni, nincs rajta mit várni, már most is zajlik. 
Egyáltalán nem veszem rossz néven, ha a vitapartnerem hevesen reagál, a denunciálást úgy gondolom, messze nem én kezdtem - és visszaolvasva a teljes vitafolyamot, most is így gondolom (kezdjük azzal, hogy a vitafolyamban ki használta kire először a frusztrált kifejezést vagy azt, hogy kapásból az első hozzászólásában érdemi érvek nélkül a burkolt lehülyézéssel zárta a kolléga a mondandóját...).

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek