Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 02. 21. 21:32
Előzmény: #60848  Pohos
#60860

Mi 2 hétre szoktunk menni, 180-200e pénz 3 szobás 2 fürdőszobás kocsibeállós kégli bejáratott kiadónál. Ha éppen foglalt akkor szoktunk kísérletezni másnál.
Amiről én beszélek az az, amit itt a legtöbb háznál megcsinálnak, hogy belsőépítésszel vagy építésszel 2-3 külön bejáratú apartmant kialakítanak. Pl egyik ház az 100nm körüli volt, egy nagyobb apartmanban voltunk, kicsit szorosan, 2 szobás volt, ebből az egyik amerikai konyhás nappalis, de külön bejáratúra megcsinálták. A másik apartman az egy kicsi volt, 1 szobás. A gépészet közös volt, de egyedi szabályozású fűtés. Kocsibeállós, 4 kocsi is elfért ha éppen szükség volt rá.
2 apartman gyűjti a lóvét, nem egy, úgy azért más egy kicsit a matek. Voltunk egyszer egy olyan házban, ahol 4 apartman volt kialakítva, de az egy 2 szintes nagy ház volt.
Komplett 100nm házat kevesen vesznek ki, még családoknak is elég 2 szoba szerintem 1 hétre. Meg sok a német nyugger is állítólag, azoknak is elég az 1-2 szoba.
Na mindegy is, ez nagyon elméleti beszélgetés, mert nem tervezem most, hogy ilyenbe belevágok.
Amiatt is, pontosan, amit írtál, hogy kéne egy helytartó nekem ott, de megbízható rokon, aki normális áron megcsinálná nincs a közelben, üzleti alapon meg elvinné a teljes bevételt.
Viszont van azért olyan rokonunk, aki egyedülálló nyugdíjas vasutas és mindig mondja, mennyire unja magát, mert előtte mindig emberek vették körbe, most meg alig szólnak hozzá. Nem ivós, úgyhogy  kocsma neki nem hazai pálya. Nem régen ment nyugdíjba, még 10-15 évig tevékeny marad és ő szerintem bevállalna egy ilyesmit, csak akkor olyan ház kéne, ahol lenne neki 1 kis apartman és még 2 amit kiad és menedzsel. Kapna zsebpénzt, meg ingyen ott lakna meg mondjuk fürdő belépőt fizetném neki és lenne nyüzsgés megint az életében. Most ez csak ilyen elmélkedés, nem komoly dolog, de át kell gondolni a lehetőségeket, hátha lesz belőle valami egyszer.
CyrusTheGreat 2020. 02. 21. 21:25
Előzmény: #60857  Törölt felhasználó
#60859
Valóban, elnézést kérek, én is inkább a kapzsira gondoltam ebben a kontextusban. A hét főbűnre mindig lehet építeni.
berlini
berlini 2020. 02. 21. 21:22
Előzmény: #60855  Törölt felhasználó
#60858
Nem lehet mindenki olyan szenzációsan ravasz mint te.
Hiszen jól felismerted már tavaly tavasszal, hogy most kell eladnod a budai villáidat és a pénzt a legbiztosabb és legjobban fijaló helyen kell az államkincstárnál tartani.
A forint azóta is egyre többet ér és csak úgy dűl a kamat.
(És a lakásárak sem mentek azóta fel csak kb 5-8%-ot.)
Törölt felhasználó 2020. 02. 21. 21:20
Előzmény: #60854  CyrusTheGreat
#60857
Az emberek nem hülyék csak kapzsik...
Azért az elég jó pénz akárhogy is nézzük miért kockázat nélkül kapod semmiért cserébe!
berlini
berlini 2020. 02. 21. 21:18
Előzmény: #60849  macisajt
#60856
Miért nem inkább vagy ötöt veszel.
Vannak olyan falvak, ahol lazán vehetsz pár millióért egy egész utcát.
Jobb mint TESLA részvényt vásárolni.
Ha majd az emberek rájönnek, hogy mi az igazi érték, egy nemszeretem munka Budapesten, vagy inkább egy csendes jó levegőjű faluban élni, akkor piacra dobni és kaszálni.
Erre legkésőbb akkor bekövetkezik amikor alapjövedelmet kap mindenki és rájön arra, hogy mennyivel jobb annak a tejnek az ize, amit az ember maga fej frissen.
De mit is beszélek, hiszen minden menő informatikai cég már home office-ban dolgoztat, igy Kiskunlacháza melletti tanyáról is lehet már most karriert csinálni. Egyik fórumozó társunk ezt már évek óta igy teszi.
Törölt felhasználó 2020. 02. 21. 21:17
Előzmény: #60853  tihamer
#60855
Micsoda? Mi ez a hülyeség? 🤣🤣🤣
A befektető pénzt fektet be majd többet kivesz így vagy úgy de ha saját fogalmat akarsz megideologiazni akkor ne csusztas 🤣🤣🤣
Mondd hogy felhalmozó vagy és kész... Nem értesz a piachoz és vagy nem mersz kockáztatni a kevesebb jobb neked vagy valami... De ez amit írtál nettó butuskodás...
CyrusTheGreat 2020. 02. 21. 21:15
Előzmény: #60851  Törölt felhasználó
#60854
Falusi CSOK 5+5-ös, 5 misi megy a vételbe és 5 misi a felújítási támogatás. 5 misiből lehet fiktív számlázgatni, de ott is az okoskodás mértéke is max 4 millió az ÁFA-miatt. Aztán, ha megjön a családi házra a NAV-ellenőr az illetékfizetés alapját ellenőrizni (márpedig családi házra kijön, ha csak nincs központilag letiltva a játék), akkor azért még kiderülhet pár turpisság. Olyan hűdenagyot ebből nem nagyon lehet okosítani, szvsz. Egyelőre még nem láttam falusi CSOK-ra statisztikát (nem érdeklődés, meg PF-cikk, hanem konkrét folyósítási adatok), de nem lennék meglepve, ha (finoman fogalmazva) elmaradna a valós tranzakciók száma a várakozásoktól... De mivel az emberek nagy része hülye, ezért semmit sem tartok kizártnak.
tihamer
tihamer 2020. 02. 21. 21:10
Előzmény: #60852  Törölt felhasználó
#60853
Én nem adok el, ugyanis a felhalmozodó és emelkedő bérleti díjak miatt nem érdemes.
Én nem kereskedő vagyok, hanem befektető.
Törölt felhasználó 2020. 02. 21. 21:07
Előzmény: #60850  tihamer
#60852
Egyetértek de még jobb ha a magas ponton eladok és az újabb alkalommal többet tudok venni 😎
Törölt felhasználó 2020. 02. 21. 21:05
Előzmény: #60845  Törölt felhasználó
#60851
En azt látom itt vidéken hogy az okoskodás annak merül ki hogy van egy 2 milliót érő ház de ezt papíron eladják 10ért a csokkal és ebből visszacsugatnak így mindenki jól jár. Tehát nem a valódi ára nő az ingatlanoknak vidéken hanem pénz mosodának használják sokan. Nem egy ilyenről tudok és ez terjed is vidéken máshol is el tudom képzelni hogy ezt csinálják. Ebből a szempontból jó a babáró hogy legalább azzal nincs sok értelme ezt eljátszani... Másrészt meg mindegy mert úgyis a közös pénzből kampányolnak...
tihamer
tihamer 2020. 02. 21. 21:03
Előzmény: #60846  impudent
#60850
 Mániában tartani (tőkét gyűjteni)
       Válságban vásárolni.
Talán 4-6 év múlva lesz jó beszálló, addig is had kamatozzon.✔😎
macisajt 2020. 02. 21. 20:56
Előzmény: #60831  berlini
#60849

Igen elhiszem, sőt nem csak elhiszem, hanem most fogok venni 2 olyan VIDÉKI (!!) ingatlant nagyon kedvező áron, ami befektetésnek is jó lesz.
És nem a rokonok meg szomszédok súgtak...ennyi...
Pohos 2020. 02. 21. 20:53
Előzmény: #60845  Törölt felhasználó
#60848
Kíváncsiságból megnéztem a bookingon, azért a zalakarosi százegynéhány szállásból nem sok a 20-25 millás kategóriába tartozó, ha egyáltalán. Mindenesetre úgy látom, 15-20 ezer egy vendégéjszaka főszezonban, ebből következően kb. 100-120 vendégéjszaka kell a bruttó 2 millás évi bevételhez. Ez azért főszezonban egy főállás, rengeteget kell ott lenni, a bérlők minden hülyeséggel a tulajt hívják, takarítás meg ilyenek. És főként helyben kell lakni hozzá. Így ezt ennyiből nem tudom, hogyan lehet megoldani. (Nem én mínuszoltam.)
Törölt felhasználó 2020. 02. 21. 20:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#60847
Eljatszottal mar a gondolattal, hogy ha most eggyel kevesebb lakasod lenne, mint amennyi, es lenne 30 millio kp-d, te azonnal rohannal egy kelenfoldi szalaghazi lakast venni?
Vagy akar egy eve, meg a map+ elott, de mar az mnb szerint is alertelt arszinten.
impudent 2020. 02. 21. 20:34
Előzmény: #60828  tihamer
#60846
És mit vettél az alacson kamatú hitelbul ?
Csak nem manócska lélakott paneljét mint jó befektetést.
Törölt felhasználó 2020. 02. 21. 20:14
Előzmény: #60838  Pohos
#60845

Falun nem lesz folyamatos utánpótlása a keresletnek. Pár ügyeskedő megpróbálja magáévá tenni a babavárót meg a falusi csokot, főleg annak a felújítási részével megy az ügyeskedés, ahogy hallom, de ez falun néhány embert jelent csak, aztán vége is a sornak, akik egyáltalán vevőként szóba jönnek. Miközben pestre meg pest megyébe özönlik a nép.
Ezt a 20m én nem értem, mert 20m-ból már befektetni is lehet. Mondjuk itt van Zalakaros példának, 20-25m között már van kínálat házból. Erről azt kell tudni, hogy egy építésszel át kell vásárlás előtt nézetni, hogyan lehetne belőle 2 vagy lehetőség szerint még több apartmant kialakítani belül.
Rokonlátogatást össze szoktuk kötni egy-egy hetes nyaralással ott és mostanra elég sok airbnb-s meg bookingos tulajt megismertem. Bennem egy olyan kép alakult ki az információk alapján, hogy egy 2 apartmanra felosztható ház, kb 2 mihályt tud kitermelni egy évben. Persze ezt úgy, hogy kb a felét fő szezonban, a maradékot meg a többi 7-8 hónapban. Télen lehet nullás hónap is, volt aki panaszkodott erre.
Az adózást nem tudom, utána kéne néznem, meg ami a kockázat, hogy mennyibe kerül kialakítani meg berendezni. Az szórhat 2-3mihálytól akár 10-ig is.
Sajnos nekem qrva messze van, ott helyben meg rokon van ugyan a közelben, de nem bíznám rá a kiadást az is biztos, sőt semmilyen pénzt.
Ebben a gyógyfürdős befektetésben például lehet még fantázia, mondjuk szerintem falusi csokra ezek nem alkalmasak, mert nem csökkenő népességüek, de fene se tudja, utána kéne nézni. Állítólag a környező kisebb falvakban is életképes az airbnb, mert aki kocsival megy fürdeni, annak mindegy már +5-6 perc is és ott biztosan találni falusi csokra alkalmas falut.
A balaton már durván túlárazott sz.r és nagyon rövid a szezon, de a gyógyfürdős falvakban, városokban valamivel hosszabb szezonnal lehet számolni, sőt akár egy minimális forgalom télen is lehet.
Mondjuk ott Zalakaroson szerintem a faluban mindenki apartman meg szoba kiadásból él, basszus ott mindenki akivel beszéltem kiad valamit.
babaváró 10 mihály hozzá egy 15 mihály hitel, ha ez a kégli tényleg ki tud termelni 2 mihályt egy évben, akkor nem rossz. Sajnos annyira összevisszaság van a fejekben, hogy bruttó nettó mi mennyi, nem tudom megmondani, hogy ez nettóban megmarad vagy ennyi a bruttó bevétel és akkor legyen 1,5 mihály a nettó, ami már annyira nem jó talán.
Mindenestre a gyógyfürdős falvakat én tartalékban tartom, befektetési szempontból, ki tudja. Ha Zalakaroson nyaralunk körbe szoktam járni, hogy látok-e valamit, ami megmozgatja a fantáziámat. Sose lehessen tudni.
Törölt felhasználó 2020. 02. 21. 20:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#60844
Ha most kene kifizetnem a piaci arat nem biztos, hogy megtennem.
A mai anyagi helyzetemmel nyilvan meg tudnam most is, ha 5 eve lettek volna a mostani arak, akkor mar valoszinuleg tul szukosen.
Ettol meg nem fogok gyula-alsora koltozni, mert mikor vettem meg megerte.
Erre probalt analogia lenni az, hogy ha ugy nezzuk egy atlag bpi lakashoz kepest a menobb budai reszek mindig is tularazottak, de egy bizonyos szintig ezt hajlando/kepes vagyok elviselni.
Ebadta
Ebadta 2020. 02. 21. 19:59
Előzmény: #60842  CyrusTheGreat
#60843
Az alig használt 5-10 éves viszont jó is lehetne, ha nem új áron vagy afölött mérné a tulaj v a stróman.
CyrusTheGreat 2020. 02. 21. 19:34
Előzmény: #60840  sakal83
#60842
Általában 90% (de pár elvetemültnél 100%)-ig elviszik műszaki átadásnál. SZóval nem olyan egyszerű ez... Leginkább ez, és a rohadt nevetséges, élhetetlen elrendezések miatt nem kérek újépítésűből.
wawa1 2020. 02. 21. 19:29
Törölt hozzászólás
#60841

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek