Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
johai 2020. 02. 17. 20:42
Előzmény: #60478  sakal83
#60480
Lathato volt mar honapokkal ezelott hogy nagyon elcsesztek.
Most probalnak kivergodni a szarkupacbol amibe az orszagot navigaltak....magaba veve azt kommunikalni honapokig hogy nem erdekli oket a forint arfolyam...borosek is errol beszeltek ilyenkor vesznek fel pozikat a benfentesek,persze ok az elozokre ertettek.
Jol megszedtek magukat a majd 10%-os inflan.
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 20:42
Előzmény: #60477  johai
#60479

A korrekció mértékét sajnos csak találgatni lehet. Lehet 20-30%, de hihetőnek tűnik a 10-15% is, illetve ezt bontani kéne ingatlan típusokra meg elhelyezkedésre is.
Én a kamat emelésekre vártam, mint az első csalhatatlan jele annak, hogy az inga megindult visszafele. Megjöttek a kamatemelések. Még kicsi %, szemmel alig észrevehető, de ez innen már csak egy irányba megy/mehet most már évekig. Elkezdődött. Nem is értem miért nem vettem eddig észre, sajnos nem látom a pontos dátumot mikor emeltek, de ez 1 héten belül volt, mert múlt hétvégén néztem, akkor még nem emeltek.
Van itt a xiii-ban több helyen is nagyon jó alaprajzú panel kégli, ami 3 külön bejáratú szobás, de ezeknek a jelenlegi minimum ára 620e / nm. Ez reménytelenül drága, befektetésre. Annyival nem lehet drágábban kiadni, hogy kompenzálja a felárat a külső kerületekkel szemben. Ennek az árnak 450-480e / nm -re kéne szelidülnie, hogy kiadásra megérje megvenni és ez még mindig kb a duplája a 2013-as áraknak, tehát nem is annyira fantazmagória. Sajnos nagyon messze van a jelenlegi ártól a befektetésre alkalmas ár, pont 30%-ra, amit te jósolsz.
Ha bejönne a te jóslatod, akkor örülnék és egy ilyent vennék.
sakal83 2020. 02. 17. 20:34
Előzmény: #60475  Törölt felhasználó
#60478
NEM  a bankok " emelgetik" az MNB emelt kozvetve kamatot!! Ne csusztass kerlek! Egesz egyszeruen tulfutotte a gazdasagot az eus es ingyenpenzzel ugy hogy mellette negativ realkamatot csinalt. Az infla elszallt a forintot lertekeltek SZANDEKOSAN. Itt a sztori vege. Tundermese a buborekon alapilt es az eus forrason valamint a gonosz eu-n:) 
johai 2020. 02. 17. 20:26
Előzmény: #60475  Törölt felhasználó
#60477
Mondom korrekcio lesz,20-30% esesnel megjon a vevok zome,addig is veszegetik a piac aljan levoket,de mar nem lehet eladni minden szart.
Pontosan a piac beinditasa a cel,ezt is mondta Zsidai biztos.
Aztan ha bekovetkezik a korrekcio az esetben lehet szo stagnalasrol,persze ha jol mennek a dolgok....szoval itt addig nem erdemes vetelben gondolkozni,vorosfeju tulajokkal vitatkozni plane nem,majd ha belilulnak talan akkor.:)
halleIujah 2020. 02. 17. 20:12
Törölt hozzászólás
#60476
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 20:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#60475

Akinek eladják az viszont hitellel fogja venni, meg is van az 50%-od :)
Ha nincs a hiteles vásárló, leáll az egész folyamat.
Mindegy, ez bonyolultabb ennél, a lényeg, hogy a bankok elkezdték emelgetni a kamatokat, ez meg is akaszt minden további áremelkedést, sőt meg is fordíthatja a dolgot.
Az események láncolata elég jól előre látható most már szerintem. Zsiday megint elmondta mi lesz, és az lesz.
Amit nem tud senki, hogy rendben, hogy visszaindult az inga, de meddig fog menni. Az irányt ki lehet találni, de mértékét nem, azt csak tippelgetni lehet.
teglaherceg 2020. 02. 17. 20:01
Törölt hozzászólás
#60474
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 19:50
Előzmény: #60470  Mason
#60473

10 éves kamatperiódusú szabad felh. hitelről beszélünk.
Téglaherceg: az MNB egészen pontosan úgy fogalmaz, hogy az ingatlan tranzakciók feléhez nem kapcsolódik hitel. Ahogyan például ha megveszek majd egy kéglit, akkor a korábban felvett alacsony kamatozású szabad felh. hitelből teszem ezt. Sokan az önerőt személyi hitelből, babaváróból szedik össze, papíron tisztának tűnik a kégli és hitel mentesnek.
Esetleg szülői, rokoni kölcsön, ami személyi kölcsön kategória és szintén nem jelenik meg a tul. lapon.
A külföldi befektetők azok tipikusan, akik lerakják a kp-t, csak hogy például az írek esetében is mi volt, ha emlékszünk ré? Felvettek hitelt odahaza és azt hozták ide, jó mondjuk ez már egy teljesen már történet mostanra.
Én megismertem itt a környéken legalább 30 kégli tranzakciót, ismerősökön keresztül. Az egyetlen egy, amiről én tudok és ténylegesen hitel nélkül ment, az az én vásárlásom volt 2013-ban. Legalább az önerő egy része személyi hitelből vagy babaváróból ment, ezek a legkisebb hitellel vett kéglik, amiket én ismerek. Tovább megyek, azért tudtam nyomott áron megvenni, mert több hiteles is felsült előtte és a tulaj már nagyon komoly eladás kényszerbe került.
Nem vitatom az MNB statisztikáját, de azért nem érdekel, mert ebben a mostani 20-40m sávban, amiben én tervezek venni, rengeteg a hitellel vásárló és kp-val előnyben leszek velük szemben.
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 19:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#60472
Nem unod még a butaságot ami omlik belőled? Hányszor írod le ezeket már? De komolyan mi kell egy ekkora kisebbségi érzés kifejlesztéséhez hogy itt pattogsz éveken keresztül ugyanazzal?
DH riport, lakás vagyon, bekerülési ár hozam számítás, hasitasik vizit, fidesz a király mantrakat mormolsz csak 🤣🤣🤣 hogy nem tiltanak ki az 1000. klonoddal azonnal? 🤣🤣🤣 Nagyon fogynak kell lenned hogy ennyire ne tudj tovább lépni 🤣🤣🤣
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 19:14
Előzmény: törölt hozzászólás
#60471
Mondjuk a 40-50% (zsiday szavaival elve is kenyszer)befekteto miatt, akik kp-ra vettek a lakasokat? :D
Mason 2020. 02. 17. 19:13
Előzmény: #60466  Törölt felhasználó
#60470
Maximum azoknál a rovid kamatperiodusu hiteleknél, amiknek a referencia hozama a BUBOR-hoz van kotve...
impudent 2020. 02. 17. 19:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#60469
Igen Meszaros Lorincnek ezer billio az atlagnak majd 0.
Igy gyun ki a 15.
teglaherceg 2020. 02. 17. 19:08
Törölt hozzászólás
#60468
teglaherceg 2020. 02. 17. 18:59
Törölt hozzászólás
#60467
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 18:31
Előzmény: #60464  Törölt felhasználó
#60466

Hoppá, hoppá, megnéztem a hitelt, amit én vettem fel és már +0,5%-al magasabb a kamata, ha most venném fel. A bankok elkezdték a kamatemelést, pedig az MNB még csak minimálisat emelt. Valamit tudnak, amit mi nem vagy nem akarunk észrevenni.
Az inga visszalendült és elindult az útjára a másik irányba. Ezek még csak a kezdeti lassú, alig látható lépések, de a folyamat és a várható események láncolata elég egyértelmű szerintem innentől.
A kormánytól is hiába várja a csodát most bárki is. Ahogy megmondtam előre, mert ha valamit gondolok én le merem írni előre is, hogy a fidesz kőkeményen szigorú költségvetést tervez és vezényel. Ez a nagy előnyük a szagértői ballibekkel szemben. A jelenlegi feszes költségvetésben kizárt a további nagy mértékű költekezés. Ahogy a bérlakás program meg a cordiás gyerek ami elképzelést megszellőztetett, hogy nem számolva a kezdeti támogatásokat, havi 2e ft / nm támogatást kérnek. Az 1 darab 50nm kéglinél havi 100e forint, 667e forintos kereset szja bevételét kéne hozzá elégetni és ez csak 1 darab lakás. 2 Bp-i átlagkereső azért fizetne szja-t, hogy 1 darab kéglit megtámogassanak.
Ez teljességgel irreális és fantaszta elképzelés. Maximum pár darab lesz, ha lesz egyáltalán és az is csak mutatóba.
buyandhold 2020. 02. 17. 18:23
Előzmény: #60464  Törölt felhasználó
#60465
adja az eg, hogy beessenek a lakasarak, az itteni huhogok legalabb olcson tudnak majd venni, es lenyugodnak, es lehet normalisan forumozni...es akkor gondolom eltunnek majd a vegye el az allam a masodik lakast hozzaszolasok is...
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 18:09
Előzmény: #60463  Vortex
#60464

Zsiday leírta nagyon jól az utolsó elemzésében, hogy az MNB egy olyan helyzetbe navigálta magát, ahol nem létezik tovább kompromisszum mentes megoldás és ő is kamat emelésre számít.
Idézek:
"Az MNB tehát szeretne tartósan alacsony kamatokat, de úgy tűnik a jelenlegi környezetben a fenntarthatóan alacsony kamatszint magasabban van, mint a 0% körüli szint. Ha tippelnem kéne, akkor 1-2% közé becsülném. Ez a kamatszint stabilizálhatja a forintot, és még nem okoz törést a "high-pressure economy"-ban."
További 1-2% emelés, az felvinné a hitel kamatokat 5-6, egyes bankoknál 7-9%-ra is. Ilyen kamatszint mellett a befektetői lakásvásárlás teljesen ostobaság lenne, hacsak nem zseni befektetők, mint itt a fórumban páran, akik tudják előre a záremelkedést :) Befektetők nélkül meg ugye sok értelme nincs építeni, hiszen a saját lakás vásárlók nem generálnak elég igényt ezeken az árszinteken meg úgy általában sem. Mindenki kajabál, hogy lakást akar, de kevés ember áll neki összerakni az önerőt több év nagyon szigorú takarékoskodás mellett.
Én azt sem értem egyébként, hogy több ismerősöm is ül a 3 havi buboros változó kamatozású hitelben és nem hajlandó 3% körüli kamatszinten hosszú időre rögzíteni, mert lustaságból meg mert 1-2e forinttal nagyobb lenne a törlesztő. Ezek lehetnek aztán 5 év múlva a kamatkárosultak és telesírják majd az összes médiát.
Vortex 2020. 02. 17. 17:51
#60463
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20200217/szep-csendben-kamatemelesbe-kezdett-az-mnb-416153
Ebből is látszik, hogy nem fogja elengedni szabadjára az MNB a forint árfolyamot.
Ha szükséges lesz kamatemelés.
Nem mondom, hogy nem fog gyengülni, de aki apokalipszist vár, az várhat még.
CyrusTheGreat 2020. 02. 17. 17:44
Előzmény: #60460  Criscito
#60462
Terelésre használja, miután beégette saját magát, linkelhetné nyugodtan a 3M és 12M-es BUBOR chartot akár. Nagyjából már csak egy szint választja el tihamértól (az ő hiánya mondjuk árulkodó, nem tudom, milyen zavar támadt a troll-erőben az évértékelő és a dunaújvárosi vereség után).
Törölt felhasználó 2020. 02. 17. 17:43
Előzmény: #60458  MethYou
#60461
Kéglit továbbra is hitelbűl veszi a zember (általában és nekünk az általábant kell néznünk, nem azt, ha valaki előrántja a kégli árát egy tescós nylon zacskóból, mert nem az a tipikus) és csak kis részét tudja a többség összespórolni. Sokan még az önerőre is személyi hitelt vesznek fel vagy rokonoktól kérnek kölcsön. Egyértelmű, hogy amikor a qrmány is elkezdte kevésbé b.sztatni a bankokat és elindultak a kamatok lefele és a hitelek kezdtek szexivé válni újra, hogy akkor meglódulnak a kégli árak.
Gyönyörűen látszik az ábrán a linken, ahogy megindulnak a 10 éves magyar állampapír kamatok lefele. Két link is van, lehet csemegézni és lehet, sokan meglepődnek, hogy akkor estek nagyot a kamatok, amikor begyulladtak a rakéta hajtóművek az ingatlan piacon, pedig ezen nincs mit meglepődni. A zemberek hitelből veszik a kégliket.
https://privatbankar.hu/kotveny/az-allamkotveny-piacokon-bekovetkezett-a-lehetetlen-278067
http://m.privatbankar.hu/cikk/7-dolog-amiben-jol-teljesitett-az-allampapirpiacunk-tavaly-278133
A lakás áremelkedés mértékét természetesen senki nem sejtette, bár így utólag van itt pár fórumzseni, aki elő akarja adni, hogy ő minden látott előre :) Mondjuk az ilyen zseni befektetőktől szívesen hallgatnék újabb tippeket, hogy melyik részvényt lenne érdemes megvenni. Én tisztán befektetői gondolkodással szálltam be és nem spekuláns gondolkodással. Spekulálni a tőzsdén szoktam, néha tippelgetek. Lakásnál nyomott árú kéglit kerestem, jó lokációval 2 külön bejáratú szobával a kiadás miatt és meglehetősen hosszas keresgélés után, de találtam olyant, amit kapásból 90e forintért ki is vettek 2013-ban, két diák. Ezzel kb hoztam az akkori kamatszintet és a nyomott árú vásárlás miatt számítottam némi áremelkedésre, meg hát nyilván láttam, hogy elkezdenek az állampapír hozamok csökkenni, aminek a következménye ugye, hogy a lakás egyre szexibb befektetés lesz és a hitelek is vonzóbbak lesznek idővel, de ezzel nem foglalkoztam. Illetve csak annyiban volt fontos, hogy biztos voltam abban, a kégli ára nem fog jobban beesni, ha a kamatszintek elindulnak lefele.
Nem tudom, hogy az MNB meddig bírja tartani a kamatszintet, de Zsiday leírta, hogy egészen egyszerűen valamelyik ujját meg kell harapnia. Ha elindulnak a hitel kamatok felfele, akkor lehet tudni, hogy jön a lakásár csökkenés, menetrendszerűen. Máskor is jöhet, de ez az összefüggés nagyon erős, mert a zemberek hitelbűl veszik a kéglit.
Azok meg simán belehazudnak az éterbe, akik azt akarják előadni most, hogy az emelkedés mértékét sejtették, bocsánat, ők nem sejtik a dolgokat, hanem TUDJÁK, tudták, hogy ilyen emelkedés lesz :)
Mese habbal. Az ilyen géniuszok miért nem vettek mondjuk kégli helyett MOL részvényt a 2003 körül és kb 4,5-5x haszonnal ki tudtak volna szállni 2007-ben, amik 8 részre vágták a részvényt.
Nekem volt egy sejtésem, de én is csak egy kis pakk MOL-t vettem, pedig hajajj, ha hiszek a megérzésemnek, akkor 2007-ben 4 vagy 5 lakásom lett volna 1 helyett, de tőzsdére én hosszúra én továbbra se mernék egy fullos lakás vagy ház árát betolni, soha nem is mertem.
A befektető zsenik nyilván a MOL-on is halálra keresték magukat, a bitcoinon is, az OTP-n is, a kégliken is. Talán még a teslát is megvették tavaly 200 körül és eladták most 900-n :) Hát hogyne, ez olyan életszerű dolog is, csak miért mindig utólag lehet tőlük hallani okos elemzéseket és két féltéglás melldöngetést???

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek