Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
teglaherceg 2020. 02. 14. 11:27
Törölt hozzászólás
#60220
teglaherceg 2020. 02. 14. 11:25
Törölt hozzászólás
#60219
johai 2020. 02. 14. 11:24
Előzmény: törölt hozzászólás
#60218
Fogyasztasbovules a hitelfelfutas miatt.
Most viszont csokkenes van,az embereknek nincs penze,elkoltottek az unnepekre.
Aztan gyutt a koronavirus is.
Meg a lottoszelveny 20%-os dragulas,amit ugye a fuggok megvesznek,inkabb masrol mondanak le....szoval egy nagy lopikulat van tartalek,visszaeses jon,minden teren.
teglaherceg 2020. 02. 14. 11:17
Törölt hozzászólás
#60217
Törölt felhasználó 2020. 02. 14. 11:16
Előzmény: #60214  TitusPullo
#60216

A magyar kocsipark 14 éves és öregszik. Az autó penetráció :) nincs összhangban azzal, hogy mennyien akarnak ténylegesen parkoló helyet bérelni.
Nekem több bérlőmnek is volt autója, felajánlottam mindegyiknek, hogy ad 10e pénzt és használhatja. Egyiknek se kellett, olyan volt csak, aki néhány hónapra kivette, aztán inkább az utcán állt meg.
Felajánlottak egy mélygarázst nekem 3 misiért, 15-20e-ért lehet itt kiadni, aki többet kér, annál átjáróház van.  Ami negatívum még, hogy az adózása rettenet bonyolult. Tudom, van rá okos megoldás, de én már csak úgy vagyok ezzel, hogy nem.
Ismerősöm bérel az 5. kerben 35e-ért mélygarázst, de az a garázs alsó hangon 5-6millió volt.
Valahogy engem messzire elkerülnek ezek a fantasztikus garázskiadási lehetőségek :)
Az egyik társasházban meg azzal próbálkoznak, ahol garázsos befektető van, hogy aránytalanul magas közös költséget hárítsanak a garázsokra, mindenféle indokra hivatkozva. Ha jól tudom, még nem sikerült keresztül vinniük, de nagyon ezt akarják.
buyandhold 2020. 02. 14. 11:01
Előzmény: #60214  TitusPullo
#60215
garazs parkolo kispenzueknek jo, akiknek nincs egy lakasra valo... vettel volna 10 parkolot, most rohanhatnal 10 fele, 10-20 ezer ft-okert, es folyamatosan hirdethetned, mert mindig lenne ureseges...
mindezt egy kicsit nagyobb hozamert...
TitusPullo
TitusPullo 2020. 02. 14. 10:43
Előzmény: #60211  tihamer
#60214
a parkolónál jobb befektetés nincs, nem kér enni, nem romlik, kis közös ktsg ennyi. ha okosabb lettem volna, az utsó lakás helyett veszek 10 parkolót, mint más tette abban a házban.
Törölt felhasználó 2020. 02. 14. 10:26
Előzmény: #60206  berlini
#60213
Ezt álmodtad vagy van link is?
Mert ilyet ènis tudok... A Orbán bejelentette hogy elkobozza az összes lakást Budapesten akinek több mint egy van és kiosztja akinek nincs!
CyrusTheGreat 2020. 02. 14. 07:39
Előzmény: #60210  tihamer
#60212
Légyszi, még egy pár álhír-oldalt linkelj be, esetleg valami olyat is, amin a drága csodálatos dr. Orbán Viktor minielnökről is írnak valami szépet...
tihamer
tihamer 2020. 02. 14. 01:13
Előzmény: #60204  berlini
#60211
Talán még a garázsok lehetnek jó befektetési lehetőségek.
1960-ban Magyarországon 39.000 személygépkocsi volt forgalomban, majd 1970-re ez a szám 240.000-re növekedett. Napjainkban -mondhatnám brutálisan- közel 4, azaz négy millióra emelkedett a személygépkocsik száma.
DE! Ezer főre vetítve ugye ez "csak" 380-400 szgk, ugyanez Ausztriában 580, Olaszországban 620. Van még tere bőven a növekedésnek! Szóval a szgk-nak, legalábbis egy részének garázs kell, ami nagyon-nagyon kevés számban van Mo-on. Ezen garázsok nagy része a 60-as, 70-es években épült az adott kor igényeinek, keresletének.
Én ha találok olyan garázst, amin -ha vékonyan is- megvan a közel 10 % hozam, akkor gondolkodás nélkül megvásárolom, persze kp-ra.
Kereslet-Kínálat.
tihamer
tihamer 2020. 02. 14. 00:42
#60210
sakal83 2020. 02. 14. 00:22
Előzmény: #60206  berlini
#60209
Kisebbek.A brutto arak nottek de a nettot lecsokkentettek most paran februar elejen= nincs kereslet. 
tihamer
tihamer 2020. 02. 13. 23:32
#60208
Kiszámoló Miklós véleménye:
"Újabb csúcson az infláció
2020-02-13 Kiszamolo  EgyébShareTweet
Januárban 4,7%-kal volt magasabbak az árak, mint egy éve és a maginfláció is 4% lett. S ebben az értékben még csak nagyon korlátozottan van benne az idén szintén rekordgyenge forint áremelő hatása.Az MNB célja papírforma szerint az infláció 2-4% között tartása, érdeklődve várjuk ilyen inflációs adatok mellett lesz-e végre valami kamatemelés, utolsóként a régióban. 6 hozzászólás6 hozzászólás
  • Ezvan.2020-02-13 at 16:46Gulyás Gergely azt nyilatkozta h nem tudja elképzelni, hogy 4,7% lesz az éves infláció. Én sem tudom elképzelni h csak annyi lesz 🙂
  • Leninist2020-02-13 at 17:24Nem lesz itt semmiféle kamatemelés, mert forintban van az államadósság túlnyomó része, na meg a csok-os és babaváró őrülethez is kell a bankóprés. Csak nehogy egyszer a rezsicsökkentés is kimúljon ez miatt, mert akkor hárommillió nyugdíjasnál rúgják el messzire a bőrfocit…
  • örök körök2020-02-13 at 17:27Amíg nem száll el brutálisan a (hivatalos) infla, addig szerintem sokkal inkább árfolyamcélokban gondolkozik az MNB. Sok a bizonytalanság az autóiparban pl., kell a gyenge forint, hogy a gyáraknak megérje itt maradni.350-ig szinte biztos vagyok el lesz engedve a forint, utána lehet elkezd gondolkozni az MNB a szigorításon. 4-5%-os (hivatalos) inflára tojnak magasról.
  • ritkan_szolok_hozza2020-02-13 at 17:30Ha 4% a maginfláció, akkor a MÁP+ reálhozama 0.95%.
  • Dorian Gray2020-02-13 at 17:39Olvastam 1-1 helyen a sipákolást a MÁP+ miatt. Hát igen. Én maradtam eddig is a prémiumnál. Kiváncsi vagyok azzal mit csinálnak,remélem nem akarják a jelenleg 1,4%os felárat visszavágni.
  • István2020-02-13 at 18:28Miklós, mire számítasz?
    Hagyják vagy vegyünk prémium 5 évest? 🙂
tihamer
tihamer 2020. 02. 13. 23:27
#60207
Zsiday mester a HUF-val kapcsolatos legújabb írása:
"Bármeddig gyengülhet a forint?
2020. február 13. - 08:22
Nem.
Egy jegybank esetén két kérdést kell feltenni devizájának árfolyama kapcsán:
1. van-e eszköze, hogy a deviza árfolyamát jelentősen befolyásolja?
2. van-e szándéka, hogy a deviza árfolyamát jelentősen befolyásolja? 
Mivel Magyarországon jelentősebb egyensúlytalanságok és kényszerpályák nincsenek,ezért teljesen egyértelmű, hogy a forint árfolyamának alakulása szempontjából a kamatszint dönt el mindent. Kellően alacsony kamatszinttel lehet a forintot gyengíteni, és kellően magassal szinte bármeddig erősíteni. Magyarul: az MNB oda vezényli a forint árfolyamát ahová csak szeretné, az első kérdésre tehát igen a válasz.Az elmúlt 1-2 évben a nemzetközi lassulásra válaszul Magyarország központi bankja a forint gyengítése mellett döntött.
 Az MNB fő célja a magas magyar növekedés, a "high-pressure economy"  fenntartása, aminek alapvető eleme az alacsony kamatszint. Az elmúlt időszakban ez összhangban volt a többi céllal, most azonban már problémákat kezd okozni a tartósan gyenge és gyengülő árfolyam. 
Milyen problémákat?
1. Nyilvánvaló, hogy előbb-vagy utóbb a devizalértékelődés, pláne ha beépül a várakozásokba, komoly inflációs nyomást generál. Ez nem kívánatos.
2. Konszenzussá vált a befektetők körében, hogy az MNB puha, és a forint csak gyengülni tud. Emiatt boldog-boldogtalan a  forint gyengülésére játszik, ami tovább gyengíti a forintot, amitől még többen kedvet kapnak e játékhoz, tehát ez egy önerősítő folyamat. Ez nem kívánatos. 
3. A fix kamatozású lakossági állampapírok állománya nagyon nagyra nőtt, és ha tartós és jelentős a forint értékvesztése, akkor a lakosság becsapva érzi magát, és elmegy a kedve attól, hogy a jövőben ilyen papírokba fektessen. Ez nem kívánatos.
4. Politikailag is kezd elfogadhatatlan lenni a gyengülés üteme és mértéke, károkat okozhat a kormánypárt népszerűségében. Ez nem kívánatos.Az MNB-nek tehát meg kell törnie a forintgyengülés pszichológiáját, mert az mindenféle károkat okoz. Az MNB-nek ehhez minden eszköze meg is van, és bármennyire is nem szeretné, kénytelen lesz a kamatszintet megemelni (bár a Szent Alapkamat marad 0,9%-on, de ennek már úgysincs jelentősége jó ideje). Hogy ez pontosan mikor és hogyan történik, az nem egyértelmű, de nem látszik más út. A korábbi egyszerű helyzethez képest most az MNB több célja egymással szembekerült, és dönteniük kell mi a fontosabb.
 Figyelembe véve a piaci hangulatot, valószínűleg ideje megtörni a teljes konszenzust, miszerint a forint csak gyengülhet, mert ez nagyon be tud gyorsulni, és minél tovább tart, annál nehezebben reparálhatóak a károk. Nyilván nem kívánatos, hogy olyan emaileket kapjanak az emberek mint én pár napja, miszerint íme az új tervezésű magyar 1 eurós:
Az MNB tehát szeretne tartósan alacsony kamatokat, de úgy tűnik a jelenlegi környezetben a fenntarthatóan alacsony kamatszint magasabban van, mint a 0% körüli szint. Ha tippelnem kéne, akkor 1-2% közé becsülném. Ez a kamatszint stabilizálhatja a forintot, és még nem okoz törést a "high-pressure economy"-ban.Az egyetlen kivétel az lehet, ha a koronavírus terjedése globális recessziót okoz, ebben az esetben ez pár hónapra felülírhatja a fenti számítást, de hogy ez bekövetkezik-e azt senki sem tudja."
berlini
berlini 2020. 02. 13. 23:02
Előzmény: #60205  sakal83
#60206
Milyen beruházókról van szó?
Az én tapasztalatom más. 
Például a Cordia kivett új (éppen elkezdett) lakásépitési projekteket az oldaláról. (Abbahagyja az értékesitést.)
Szűkiti a kinálatot. És esze ágában sincsen árat csökkenteni olyan projektnél sem, ahol már az értékesités végefelé tart.
Amúgy meg az ingatlan.com szerint Budapesten januárban átlagban nőttek a lakásárak.
sakal83 2020. 02. 13. 22:11
#60205
Valami elkezdodott a jelek szerint. Tobb beruhazo becsokkentette a tavalyi netto arhoz kepest az ideit... azokra ertem akik 27es afan vannak kar iden. Es 10%ot vagtak. Izgalmas idok jonnek.:)
berlini
berlini 2020. 02. 13. 22:10
Előzmény: #60202  Törölt felhasználó
#60204
Semmit, ha az nem adták el a lakást.
Te viszont most ujjonghatsz (ahogy szoktál), hogy a MÁP+ -ba betett pénzed az ingatlaneladásból mennyit fialt az elmúlt félévben.
ilias.shivang@oovy.org 2020. 02. 13. 20:41
Törölt hozzászólás
#60203
Törölt felhasználó 2020. 02. 13. 20:25
Előzmény: #60194  berlini
#60202
Egy 80%os tranzakció szám esésnel a pesti panel bárók mennyit veszítettek szerinted?
teglaherceg 2020. 02. 13. 20:06
Törölt hozzászólás
#60201

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek