Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 12:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#59400

Reálisan nézve, persze aki 1m-ból mindegy is, hogy bruttó vagy nettó, nem tud kiköhögni egy 2 szobás kégli bérletét meg rezsit, az az illető tényleg jobb, ha elkezdi jobban rendszerezni az életét.
Ugye aki keres 1m annak vannak már lehetőségei, például egy spórolós életvitel mellett csak pár évet kéne beáldoznia az önerőhöz.
Azt elfogadom, hogy akit nem tudnak támogatni és keres akárcsak átlagbért BP-en, annak eléggé húzós és sok sok év lemondás csak az önerő összerakása.
Nem kilátástalan a helyzete, de nem is könnyű menet, hanem sok sok év tényleg nagyon spórolós életvitel.
Egyébként azt is sokan nagyon rosszul mérik fel, hogy rendben vegyenek egy kéglit. Ugye a költségek nem sokkal alacsonyabbak a bérléssel szemben, de egyből bejönnek ám olyan dolgok, hogy a kéglit be kell rendezni és több pénz nincs, mint amennyi eddig volt.
Függönyre, bútorra, étkészlet, kis biszb.szokra olyan simán el lehet csettegetni pár millió forintot, hogy ihaj. Ezzel persze nem számol senki, aztán megy a veszekedés, hogy miért nincs már megint 1 fillér sem a hónap vége előtt jóval. Gondolom sokan magukra ismernek, én is átmentem ilyesmin. Felfoghatatlan összeg egy lakást, házat berendezni fullosan. Tehát a komoly kiadások nem állnak meg egy kégli megvételével, szinte csak akkor kezdődnek és még sok évig nagy pénzszűkében lesznek a fiatalok, akik kéglit vettek. Utána meg jön a gyerek, ami megint felfoghatatlan összegű kiadás, persze nem forintosítottam én például soha, de attól még pénzzel kell mindent kifizetni, amit a gyereknek megvesz az ember.
Hogy mindezeket a hatalmas kiadásokat egy ember normálisan, válás nélkül végig tudja csinálni, kell a pénzügyi fegyelem már azonnal, ahogy dolgozni kezd. Így gondolom.
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 12:06
Előzmény: #59395  hunor555
#59399

Az önerőt össze kell szednie annak, akit nem tudnak támogatni a szülei vagy nem örököl vagy nem nyer a lottón.
Ha valaki úgy dönt, hogy ő a fiatal éveit nem a kőkemény spórolással akarja eltölteni, akkor kitolódik neki a lakásvásárlás.
Érted, de akkor utána ne ugasson az illető, hogy milyen rossz neki és miért nincs még mindig kéglije. Sok éves lemondás nélkül hogy akar bárki is értékes kéglit szerezni ha nem kap kezdő támogatást sehonnan?
Ezen lehet sírni, de kit fog meghatni? Egy kockás lapra le kell írni, hogy mennyi pénzecske kell a kégli mexerzéséhez, illetve legalább az önerőhöz és mennyit tud ezzel szembe állítani.
fiatal házasnak még könnyebb, mert beírja a rubrikába a babaváró 75%-t (vagy vár 6 hónapot és 100%-t), mint önerő.
Nincs azzal se gond, aki élni akar fiatalon és nem hajlandó megtakarítani keményen, de akkor kitolódik a kégli vásárlás.
Oldalazó piac se feltétlenül megváltás, mert az oldalazással együtt jár a kínálat szűkülés is és a választék általában brutálisan sz.r. Érthetően a tulajok nem fogják elkótyavetyélni a jó állapotú kégliket, kivárnak amíg csak lehet. A vevők szempontjából kéne valaminek történnie az ingatlan piaccal, ami elkezdi kirázni a tulajokat a kéglijeikből és hajladóak legyenek elfogadni az alacsonyabb árszintet.
Nem tudom, mi lehet ez a jelenlegi helyzetben. Maximum ha a qrmány megint kitalál valami nagy baromságot.
Én úgy érzem, hogy a vevőknek előbb fog elfogyni a türelmük, mint a lakás tulajoknak, de majd meglátjuk, hogy mi lesz.
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 12:02
Előzmény: #59395  hunor555
#59398
Mondjuk nem írtad mihez képest lennél beljebb, de azért 5 milliós önerő még, vagy inkább már újra látható pénz bp-en is.
bankárospityu 2020. 02. 06. 11:45
Törölt hozzászólás
#59397
bankárospityu 2020. 02. 06. 11:44
Törölt hozzászólás
#59396
hunor555
hunor555 2020. 02. 06. 11:43
Előzmény: #59389  Törölt felhasználó
#59395
Ez most pont nagy bullshit. Egy oldalazo gyengén trendelő piacon tök rendben van ez a mentalitás. De az elmúlt pár évet figyelembe véve ha ezt csináltad beszoptad. Senkinek se nőtt úgy a fizuja mint a lakásárak. Nekem se pedig több mint duplaztam 4 év alatt. Mostmár tudok spórolni úgy is komoly pénzt hogy évente kétszer megyünk külföldre, meg a szép kártyát is elbasszuk itthon. De ha az elmúlt 4 évbe sporolok mint a barom nem lennék beljebb max 1-3 millaval, és elbasztam a legszebb éveket az életemből.
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 11:40
Előzmény: #59391  Batiszkáf
#59394

Képzeld majdnem, hiszen ki kellett vásároljam bratyómat. Ja, hát tudom a dzsentriknek ez ilyen kézlegyintés, fél kégli árát kipengetni, ez semmiség, csakhogy nekem durván 1,5 év alatt megvolt, csak a lepapírozás csúszott kicsit utána. Kezdő fizetésből nagyon nem volt egyszerű menet.
Volt hogy parizeres szendót z.báltam hónap végén vagy sűrűn jártam haza mamakonyhára. Bátyám mondta, hogy nem kell ennyire sietnem a kifizetéssel, de mivel nem kért bérleti díjat meg kamatot se, így éreztem tisztességesnek.
Volt pár éve olyan albérlőm, hogy 4szer ment el pihenni, sielni, tavaszolni meg nyáron kétszer. 3szor külföldön, nem kétfilléres nyaralások voltak. Emellett persze végig sírt a szája, hogy milyen drágák a kéglik és hogy ő nem fogja magát megnyomorítani miatta. Nem is nagyon volt önereje. Talán ma sincs, bár a babavárót lehet, hogy felvette azóta, mert volt egy komoly barátnője és problem solved.
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 11:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#59393
Miért olyan marha, sok, ha az ember a fizetésének a 20%-át se fordítja lakhatásra.
Az írta az ember, hogy még egy millás fizetésnél is sok pénz szerinte lakhatásra a 150+rezsi.
bankárospityu 2020. 02. 06. 11:34
Törölt hozzászólás
#59392
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 02. 06. 11:29
Előzmény: #59389  Törölt felhasználó
#59391
"Az, hogy 5 évig tényleg nagyon szigorúan spórolniuk kéne az önerőre, nem opció, még jó fizetés mellett sem. Ők élni akarnak, nem parizeres szendót z.bálni, meg persze kégli is kéne, de arra nem akarnak gyűjteni"
Neked is így jött össze? 
szoli2 2020. 02. 06. 11:28
Előzmény: #59389  Törölt felhasználó
#59390
Én is így látom Tibor78. Persze tisztelet a kivételnek aki nem így gondolkodik
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 11:23
Előzmény: törölt hozzászólás
#59389

Az a megoldás, hogy a p.raszt adja oda 18m-ért a kéglit :)
Egyébként simán lehet sok a 150 plusz rezsi 1 milla fizetés mellett is, attól függően, hogy milyen életszínvonalon él az illető.
Főleg, ha verdát kell vennie, meg 2 méteres lapos tv-t, meg telefonkát, meg minden nap étterem, akkor el tud menni 1m is hamar.
Én azt tapasztalom a bérlőimnél, hogy nulla kompromisszummal akarják mexerezni az első lakásukat. Az, hogy 5 évig tényleg nagyon szigorúan spórolniuk kéne az önerőre, nem opció, még jó fizetés mellett sem. Ők élni akarnak, nem parizeres szendót z.bálni, meg persze kégli is kéne, de arra nem akarnak gyűjteni. Kapni szeretnének, de ez keveseknek fog összejönni.
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 11:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#59388
Ezt a kitételt én nem is tudtam értelmezni.
Miért sok, nincs 20%.
bankárospityu 2020. 02. 06. 11:04
Törölt hozzászólás
#59387
Törölt felhasználó 2020. 02. 06. 10:58
Előzmény: #59385  impudent
#59386
Felsőbb évesek sokkal kevésbé költöznek haza.
impudent 2020. 02. 06. 10:49
Előzmény: #59384  impudent
#59385
Azok is idenyre es gepesitett lakasra.
1 millios fizunal is sok a 150 plusz rezsi
impudent 2020. 02. 06. 10:28
Előzmény: #59381  TitusPullo
#59384
Van 2 szer 50 vagy 60 ezres egyemista.
Panelra.
CyrusTheGreat 2020. 02. 06. 10:24
Előzmény: #59380  TitusPullo
#59383
Tökéletes, a piac működik. :-)
Gaguse
Gaguse 2020. 02. 06. 10:11
Előzmény: #59381  TitusPullo
#59382
albérletre még csak csak, vásárlásra már nincs...
TitusPullo
TitusPullo 2020. 02. 06. 10:06
Előzmény: #59379  impudent
#59381
hangosan mondom: VAN kereslet

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek