Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2020. 01. 31. 15:29
Előzmény: #58676  terelemel
#58680
Igen, volt egy ilyen kezdeményezés és elég sok vállalás volt, hogy na, most már lesz medián bér, aztán nem lett. Nem szeretem az összeesküvés-elméleteket, miszerint a politika leszólt volna, de az beszédes, hogy azóta sem láttunk egyetlen egy hivatalos forrásból sem medián bért...
Az, hogy nagyobbak lennének a szélsőségek, egyelőre csak a GINI-koefficiensből lehetne levezetni tudomásom szerint (legalábbis más jellegű adatot nem ismerek), az pedig elég konstansnak tűnik:
http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?lang=en&dataset=ilc_di12
Törölt felhasználó 2020. 01. 31. 14:57
Előzmény: #58678  yooio
#58679
Az a resze nem is rad vonatkozott.
yooio 2020. 01. 31. 14:14
Előzmény: #58663  Törölt felhasználó
#58678
En eddig se irtam ra sertot, ha visszaolvasod :)
terelemel 2020. 01. 31. 13:58
Előzmény: #58671  CyrusTheGreat
#58676

Ha jol remlik tavaly evtol kezdtek volna publikalni a mediant is, aztan gondolom meglattak a szamokat, es hat hulyen nezett volna ki sikernek eladni... igy azota sem jottek ki vele. Lehet leszoltak hogy NEM!  
Plane hogy abban talan mindenki benne lett volna, nemcsak az "5 fonel tobbet foglalkoztato vallalkozasok".
Igazad van hogy 7 eve nem valtozott a metodika, de szerintem most joval nagyobbak a szelsosegek, tehat egyre felrevezetobb az atlag.
Törölt felhasználó 2020. 01. 31. 13:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#58675
Némi ellentmondás mondjuk volt benne, amit sokadik átolvasásra szúrtam ki.
a 2)es pontban azt írod MINDIG hiányhoz vezet a beavatkozás, a következőben viszont azt, hogy mégse hiszel a 2)es pontban.
Amúgy a bp-i taxi tv jutott eszembe, ami hiányt épp nem okozott, persze sikerült azért nem túl alacsonyan meghúzni az árakat.
Kivácsi is leszek mikor emelnek majd újra.
Amúgy én is kiváncsi voltam ki vagyis inkább miért minuszolt úgy általában. :)
CyrusTheGreat 2020. 01. 31. 13:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#58674
Érdekes egyébként, nem teljesen értem én sem a lepontozást, teljesen egyértelmű volt, amit mondtál, az ilyen jellegű beavatkozások mindig ezt okozzák. Ezért lenne jó, ha minden állami beavatkozást megszüntetnék (CSOK, babaváró, kamattámogatott hitel, stb) - minden irányból érkező piactorzítást el kellene felejteni.
bankárospityu 2020. 01. 31. 13:24
Törölt hozzászólás
#58672
CyrusTheGreat 2020. 01. 31. 12:50
Előzmény: #58670  johai
#58671
Tökéletes megértem, viszont az átlagkereset számítása pontosan ugyanígy történt 2013-ban/15-ben/stb. Amikor tegnap kijöttek az aktuális átlagkeresethez viszonyított törlesztőrészlet és önerő-arányok, akkor az átlagkeresetek ugyanabból a forrásból származtak és így is elég elég brutális számok jöttek ki, kristálytisztán mutatják a helyzet rosszabbra fordulását. Nem találtam olyan adatot, amely mondjuk a nettó átlagkeresetet Budapestre megmutatta volna valamilyen ágazati bontás szerint, ha ez meglenne, akkor lehetne azzal játszani, hogy az egyes ágazatokban dolgozókat hogyan érintett az ingatlanár-lufi.
Az már más kérdés, hogy kifejezetten nem sok értelme lenne, a feldolgozóiparban is van CEO, meg osztályvezető, meg szalagmunkás is, nyilvánvalóan teljesen eltérő fogyasztási preferenciákkal...
johai 2020. 01. 31. 12:34
Előzmény: #58668  CyrusTheGreat
#58670
Egyertelmuen azert santit,es sert sokakat ez a szamitas mert egy szuk csopotnak a brutal jovedelme nyomja fel az atlagot.
Otp posta mav,kozmuvek vezerei,mindennemu igazgatok,allamtitkarok,es osztalyvezetok viszik el a konc egy reszet.
A masikat a haver vallalkozok,tendereken,korhazak kifestese,es kisertet hodalyok pusztakozepen,ezek torzitjak az atlagot.
Es ez a reteg jellemzoen nem panelte hajt.
Törölt felhasználó 2020. 01. 31. 12:31
Előzmény: #58668  CyrusTheGreat
#58669
Engem mindenesetre meglepett, főleg ha arra gondolok, hogy gondolom az aldiban ritkábban osztanak bónuszt, mint egy bankban, vagy akár egy ápolónak, vagy egy ált. isk. tanárnak.
CyrusTheGreat 2020. 01. 31. 11:51
Előzmény: #58667  Törölt felhasználó
#58668
Én azt gondolnám, hogy mindig is így számolt, a módszertani változásokról mindig jeleznek. 2012 környékén volt nagyobb módszertani változás, azóta szerintem biztosan így számolták az átlagkeresetet.
Törölt felhasználó 2020. 01. 31. 11:47
Előzmény: #58665  CyrusTheGreat
#58667
A kérdésem arra vonatkozott, hogy már az őskorban is így számolt a KSH, vagy ez mikor lett ilyen, mert számomra ez új, de lehet csak én voltam kellően nem körültekintő.
CyrusTheGreat 2020. 01. 31. 11:27
Előzmény: #58665  CyrusTheGreat
#58666
lövésem sincs, miért lett végig bold, sorry.
CyrusTheGreat 2020. 01. 31. 11:27
Előzmény: #58664  Törölt felhasználó
#58665
Nettó kereset (kedvezmények figyelembevétele nélkül): a bruttó átlagkeresetből a munkavállalót terhelő közterhek, azaz a munkaerőpiaci járulék, az egészségbiztosítási és a nyugdíjjárulék továbbá a személyi jövedelemadó levonásával számított adat. Az adókedvezmények hatása – ha erre külön utalás nincs – a számításnál nincs figyelembe véve.
Munkajövedelem (munkavégzéshez kötődő jövedelem): a kereseti elemeken felül az egyéb munkajövedelmeket is tartalmazza. Utóbbiak pénzbeli és természetbeni juttatások, amelyek a nemzetközi ajánlások szerint munkajövedelemnek minősülnek. Ilyen például a lakhatási költségtérítés, az étkezési térítés, a munkába járás költségének térítése, a kizárólag saját használatra biztosított cégautóval kapcsolatos költségtérítések, a jubileumi jutalom, a tárgyjutalmak, stb. Az európai statisztikai fogalmak szerinti "wages and salaries" mutató tartalmát adja.
Átlagkereset (átlagos munkajövedelem): alapállomány-csoportonkénti keresettömeg (munkajövedelem-tömeg) és az ahhoz tartozó átlagos állományi létszám hányadosa. Az átlagkereset (átlagos munkajövedelem), ha ettől eltérő megjegyzés nincs, havi szintű adat (éves és negyedéves vonatkozású adatközlések esetén is), és a teljes munkaidőben alkalmazásban állókra vonatkozik. (2003-ig a főállásban, teljes munkaidőben foglalkoztatottakra vonatkoztak az adatok.)
----------
KSH-módszertan a munkaerőpiaci statisztikák meghatározásához.
Törölt felhasználó 2020. 01. 31. 11:20
Előzmény: #58660  Gaguse
#58664
"... ami annak is köszönhető, hogy megugrottak a nem rendszeres kifizetések (jutalom, prémium)"
Ezt mióta ér beleszámítani?
Törölt felhasználó 2020. 01. 31. 10:50
Előzmény: #58656  yooio
#58663
Na ez már inkább helyes válasz, mint bukottprogramozózni, de szokott még laller kisf*szúzni, és dagattozni is.
Lehet egy ovodába járnak impudenttel.
Törölt felhasználó 2020. 01. 31. 10:38
Törölt hozzászólás
#58662
Törölt felhasználó 2020. 01. 31. 10:32
Törölt hozzászólás
#58661

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek