Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 31. 10:12
Előzmény: #58657  szoli2
#58660
ezeket remélem nem hiszi el senki :D
yooio 2020. 01. 31. 09:51
Előzmény: #58658  Batiszkáf
#58659
Azt sem mondtam, hogy rossz, csak jott a kotekedes 80%t buko REIT alaprol, ami egy fantazmagoria...Na, abban az esetben kb vilagvege van, ha egy 148 ceget tomorito alap ennyit zuhan.Az annyit jelent, ahogy lentebb is irtam, hogy vagy a kamatszint szallt el, vagy nem termelik ki, csak a casflowjuk 20/30%t(minden egyeb korulmeny valtozatlansaga mellett), illetve ezek variacioi. 
 Ilyen esetben, a lakasok nem biztos, hogy megfeleloek. Ennyi lett leirva, se tobb, se kevesebb. 
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 01. 31. 09:43
Előzmény: #58656  yooio
#58658
Egy centralizált ország fővárosával szerintem nem lehet igazán mellényúlni. 
yooio 2020. 01. 31. 09:37
Előzmény: #58650  Törölt felhasználó
#58656
Nem az a trollkodas hogy mutatott egy REIT-et, hanem hogy ez egy REIT alap. Egyedi ceg siman esik 80 %t, de azert egy 150 ceget tartalmazo alap meg mindig kisebb kockazat, mint egy foldrajzi es orszag diverzifikalas nelkuli ingatlanportfolio.
En a mondanivalojara koncentraltam, szerintem korrekt valaszt adtam. Az meg hogy mi van 80%s esesnel es milyen okok miatt lehet ilyesmi, elozoben leirtam.
yooio 2020. 01. 31. 09:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#58655
1, O igen, mikor en vettem 70 korul, akkor 4,5-5 % kozt volt. Jelenleg valoban csak ennyi, de teljes portfolio reszekent emlitettem en is. A tobbi reszveny  etf es kotvenyalappal egyutt viszont tartom, hogy a 3,5-4%os osztakekhozam realis evente
2, Ezt az ETFt, ahogy a tobbit is masfel eve meg lehetett venn, a Mifid 1, illetve Mifid2 szabalyozas miatt most pont ezt nem lehet megvenni , ahogy egyebkent a Vanguard alapokat sem, de ez azert kozeptavon valtozhat. Addig is, minden alapnak megvan az EU megfeleloje, urambocsa lehet Blackrock stb alapokat is venni. Felmesz etfdb-re megnezed az ISINt es kikeresel egy hasonlot. 
3, Igy van, valsagban lesz ceg aki csokkent. Ebben az alapban egyebkent 148 REIT ceg van, szoval ha csokkentenek es esik is az arfolyam, meg mindig nem olyan mervu a gond a teljes portfolioban, mintha vki koncentraltan vett 5-6 lakast egy varosba... Illetve ez altalaban elhuzodo 2-3-4 eves valsagokra lesz igaz, altalaban a cegek 1-2 evet ki tudnak huzni. Csak megkerdem, ha 80 %t esne vnq az mit jelentene? Mert akkor kb az lenne arazva, hogy a kereskedelmi ingatlanok(plaza,iroda,raktar..etc) vagy 80 %al kevesebb cashflowt termelnek, vagy olyan szintre lett feltolva a kamat, hogy az a cashflow mar nem szignifikans, hiszen az allampapir is tud 6-7-8 %t. Azert ez nem agysebeszet...
Egyebkent nem kell biztosnak lenned benne, a lenyegi reszevel nem sikerult kotekedni... :) 
bankárospityu 2020. 01. 31. 09:13
Törölt hozzászólás
#58654
CyrusTheGreat 2020. 01. 31. 09:09
Előzmény: #58651  Törölt felhasználó
#58653
Ott inkább mást vélek felfedezni - inkább csak szimpla személyeskedés. A "mindenki takarodjon, aki megkérdőjelezi a döntéseimet, és eleve minek jöttél ide"-típusú hiszti sokkal többet mutat a személyiségről/gondolatvilágról/befektetési magabiztosságról.
bankárospityu 2020. 01. 31. 09:09
Törölt hozzászólás
#58652
Törölt felhasználó 2020. 01. 31. 09:05
Előzmény: #58649  CyrusTheGreat
#58651
Bukott programozozni nem szamit toporzekolasnak? :D
Törölt felhasználó 2020. 01. 31. 08:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#58650
Mi abban a trollkodas, hogy mutatott egy REIT-et amiben volt egy -80%?
Apro csusztatas persze lehet, mert nem arrol volt szo hogy h mind az 500 penzt abba kene beletolni.
De maga a felvetes szerintem jogos.
Szemelyeskedes helyett koncentralhatnal a mondanivalora is.
CyrusTheGreat 2020. 01. 31. 08:46
Előzmény: törölt hozzászólás
#58649
Az igazán izgalmas ezekben az "érvekben" mindig a mögöttes indok: egyszerűen hihetetlen mértékben tudják egyesek felhúzni magukat, ha az ő kedvenc kis befektetési eszközük kapcsán (mindegy, hogy ingatlan, ETF, ukrán kurvák, balatoni panzió) - amelyekbe jellemzően bármiféle diverzifikáció nélkül tolták be tőkeáttéttel a családi ezüstöt - bárki is esetleg egy kicsit is felhívná a figyelmet arra, hogy nem biztos, hogy a legmegfelelőbb. Magabiztos, megfelelő hátországgal (esetleg gyerekkorban gyerekszobával) bíró ember erre maximum megköszöni az észrevételt, esetleg, ha tényleg hajlandó gondolkodni, akkor megpróbálja megismerni a másik érveit. De itt nem ez történik, hanem toporzékolás, hiszti, hogy aki nem azt mondja, hogy az ingatlan/ETF/egyéb nünüke a legjobb az takarodjon innen. Ugyanezt már többen is előadták a fórumon. Egy biztos, ha nyugodtan alszanak a befektetési döntéseik miatt - akkor meglehetősen ritkák az ilyen reakciók... 
elemerorsos 2020. 01. 31. 08:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#58648
Az Apple és a Tesla két olyan cég, aminek a cég image-e miatt nemcsak a termékeit hanem a részvényeit is trendi birtokolni. Ez látszik az árfolyamon. A 2020-as forecast adatokhoz képest 200-as P/E-n forog a papír, azt hiszem fundamentális oldalról ehhez különösebb kommentár nem kell. Hype alapján elmehet a csillagos égig, a bitcoin is volt 20000 USD is :-)
MrLajos 2020. 01. 31. 07:07
Törölt hozzászólás
#58647
MrLajos 2020. 01. 31. 06:53
Törölt hozzászólás
#58646
Törölt felhasználó 2020. 01. 31. 00:00
Előzmény: #58644  hunor555
#58645

Ez igaz, hogy bármi megtörténhet, de van egy áramlat a tesla körül, ami most az eufória. Már nagyon sokszor mellényúltam én is, de mivel minden fő részvény állandóan megy fel a napos, hetes csártokon, mindig ki tudtam seggelni. Most mondjuk olyan ember tippjére szálltam be, akit ismerek, de mivel nem az én tippem, meg külföldi részvény, amikről kevés az infóm, ezért nem mertem többel beszállni. A TKOM tippemet jobban megtoltam.
Én meg apple részvényt nem vennék, elvből sem, rühellem a szemellenzős fanjaikat. Az meg b.ssza az agyam, hogy ismerőseim meg hülyére keresik magukat rajta, minden fontosabb bejelentéskor. Gyakorlatilag ha egy széklábat mutatnának be apple logóval, akkor is örömködne a tőzsde. Ehhez képest nekem a Tesla maga az eredeti innováció definíciója. Teslába szívesen fektetnék többet is, de most nem lehet, mert tőzsdéről nehéz lehet a kiszállás és én kégliket akarok még venni.
hunor555
hunor555 2020. 01. 30. 23:45
Előzmény: #58643  Törölt felhasználó
#58644
Azt tudom hogy a tőzsdén BÁRMI megtörténhet. Gratula a nyerődhöz, én nem mertem volna, le is írtam miért. A tesla jelenleg a világ második legnagyobb autóggyártója piaci kapitalizáció alapján (ilyen rántás után talán már az első). Értem én hogy a tőzsde a jövőt árazza, de tök boldog voltam amikor pár hete Vácon megláttam az első model3-at azon a környéken, valami öregasszonyé. Szóval ez az egy tesla van ott, meg a maradék párezer kocsi ilyen proli, kevésbé értékes gyártóktól. Félek tőle na.
Törölt felhasználó 2020. 01. 30. 23:28
Előzmény: #58640  hunor555
#58643

Azt ugye te se gondolod komolyan, hogy volt arra esély, hogy bejelentsék a Tesla végét és réses zuhanás?
Amikor betörték a cybertruck ablakát a hú meg ha meg hi meg világbotrány és esett 20 dolcsit. Ezért lőtte be bratyóm a stoppot 25-re. Réses bukót vízonálsz? Amilyen eufória veszi körbe a Teslát ahhoz kb az kellett volna, hogy Elon Muskot egy dízel merciben lefényképezik :) ennyit még én is tudok a Tesláról, mert nyilván minden technika szeretőt érdekel. Én simán elhiszem, hogy lesz 800 dolcsi, de nekem ennyi nyereség amit most kapok elég lesz, meg ez külföldi részvény, plusz ugye nem az én számlámon van és csak szóbeli megállapodásom van róla. Ebből én most kiszállok.
Ha átugrották volna a stoppot, akkor 2 befektetői döntést lehet hozni, kiveszed a stoppodat és kiseggeled amíg visszajön vagy likvidálsz. Ha átugrotta volna a stoppot, akkor először is leb.szom a bátyámat, de nem komolyból, csak hogy érezze, másodsorban megcsinálnék egy csárt elemzést, aztán eldönteném hogyan tovább. Nem mentem volna tönkre a veszteségben.
yooio 2020. 01. 30. 23:17
Előzmény: #58625  buyandhold
#58642
Latod, ez itt a problema, mert meg te vagy megsertodve.... degradalod a modszerem, es azzal jossz, hogy ez lakasos topic.Gondolom, ebben a topicban a lakasok mellett egyebrol is lehet beszelni. Bar,  mint mondtam vannak lakasaim, es tervezunk venni hosszutavu sajatot jovore(a befektetesek melle) ezert vagyok itt. Te dobtad fel a labdat, es mikor megkaptad a neked nem tetszo valaszt, probalsz rakontrazni hogy 80 %t esik vmi... majd mikor kozoltem, hogy abban az esetben a te lakasaid se fognak szart se erni, megsertodsz... biszbaszozol... maradjunk annyiban, hogy en is sok sikert kivanok neked! 
Annyit meg hagy tegyek hozza, es ezt tenyleg joszandekbol: ha a gazdasag esik es a tozsde bezug, esetleg tenyleg komoly inflacio lesz, a lakasok nem fognak megvedeni. Portfolioban erdemes gondolkozni. Pl ha zuhan a tozsde, arany felmegy, (negativ a korrekacio) ha inflacio van reszvenybe kell ulni, annal az egyszeru oknal fogva, hogy egy ceg barmikor arat tud emelni. 
Ettol fuggetlen, elfogadom a velemenyed, csak ne degradald mas megkozeliteset, es ne gondold, hogy a bolcsek kove csak a lakasok. Az arakat is hiaba dumalod fel, mert nem ezen mulik. Tavasszal kiderul, merre indul. 
Tovabbi sok sikert meg egyszer!
Törölt felhasználó 2020. 01. 30. 23:13
Előzmény: #58637  impudent
#58641

Lehet, hogy nem fogod elhinni, de első pár évemben addig jutottam, hogy kitermeltem a bróker díját :) Azt mondják a tőzsdések, hogy ez sem olyan sz.r teljesítmény, ha valaki sokat ugrál ki-be. A válság után meg gyakorlatilag csak a hülye nem kereste degeszre magát. Annyi kellett csak, hogy ne idegbeteg módon kereskedjek és ráüljek pár hónapot a részvényre és ha volt is turbulencia, átfordult addigra nyereségre.
A lakásom árának a felét kipörgette 2013-ig a tőzsde. A napizást abbahagytam már 2010-ben, mert ahhoz nekem nem volt idegzetem tovább, meg a ki-be ugrálás után nem maradt semmi nyereség szinte.
Jobb volt megvenni és ráülni. Időm se ment el vele és hozta a profitot, mert minden ment felll, mint állat.
A régi padtársam és barátom a középsuliból még ennyit se sz.rozott, mint én. 2009-ben amikor beesett az otp 2000 alá, elkezdte venni és venni és ráült. USA-ban voltam pont kiküldetésen és onnan sasoltam a PETI-t kora hajnalban :) hogy mi a f.sz van ezzel a részvénnyel.
Igazából ő nyert, egyszer összehasonlítottuk, bár ugye nem volt tudományos pontosságú számolás, mert nem sz.roztunk a sok éves bérleti díjak jelen értékre hozásával, csak úgy kb kalkuláció, de nagyjából pontos.
A részvényeivel rámvert nagyon csúnyán, inkább le se írom, hogy mennyivel, mert csak újabb múníciót adnék a sok bégetőnek, úgy hogy nekem azért elment egy csomó időm a kéglivel, neki meg semmi  a részvényeivel. Meg a lakás feltételezett eladási ára is jó kérdés, hogy valóban elmenne-e annyiért.
Ennyi, a részvényen többet lehetett nyerni egy korai beszállóval. Aki azt szereti, az sem járt rosszul, de itt azért kellett hozzá erős kezű befektető gondolkodás, hogy abban az őrületben elkezdje venni.
Én egy roller árát nem mertem volna akkor az otp-be rakni.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek