Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Kicsigesztenye999 2020. 01. 29. 11:06
Előzmény: #58459  impudent
#58460
Hát hogyne..
impudent 2020. 01. 29. 11:06
Előzmény: #58456  TitusPullo
#58459
A regi szep idokben tán.
Most 150 ert tipp topp lakas koll gepesitve.
Itt mar nem oleg az osszeganyolas.
Piszok magosak az igenyek.
Egy zár 50 ezer.
mzper-x 2020. 01. 29. 11:05
Törölt hozzászólás
#58458
impudent 2020. 01. 29. 11:03
Előzmény: #58453  impudent
#58457
Szerintem nem lakott itt senki 46 m2 en a ferencvarosban egy zsufolt tarsashazban.
Ennyi penzert meg...
Na szóval ez szurreális.
Meg a 20 millio is csak azert hugy kesobb minel elobb dobbantson onnan
TitusPullo
TitusPullo 2020. 01. 29. 11:01
Előzmény: #58453  impudent
#58456
Lakófüggő, válogasd meg, add olcsóbban egy 10-sel neki, bőven megtérül, az egyikre, 20 év alatt 300e hufot költöttem össz-vissz, olyan bérlőm hogy festett, felújított a távozás után. 
CyrusTheGreat 2020. 01. 29. 11:00
Előzmény: #58452  TitusPullo
#58455
Ezzel egyetértek, a szívszélhűdéses rész inkább az én személyes véleményem a környékről. De azt látni kell, hogy nem nagyon lehet a "beleszeretős" balekra várni, megfelelő eszköznek tartom az adott lakás esetén a hozamszámításon alapuló értékbecslést. Továbbra is tartom az árakat, 38M-ért már lehet hirdetni, azért már talán felhívnak. 36M-ért meg már oda is lehet adni, de ha nincs különösebb kényszer, nem vagyok biztos abban, hogy jó ötlet. 20%-ot keresni ennyi idő alatt az kb évi 5%, lényegében nem keresnél rajta semmit.
Ha tényleg komoly a házbérlési szándék, akkor biztosan nem adnám el, hanem inkább kiadnám és abból finanszíroznám a házbérletet - de ez már tényleg egy más számítást igényel.
TitusPullo
TitusPullo 2020. 01. 29. 11:00
Előzmény: #58448  CyrusTheGreat
#58454
Köszönöm, összefoglaltad, ami a fejemben van! én ott voltam fiatal a durva időkben, semmi bajom és az adott csajaimnak sem volt soha attrocitása.
impudent 2020. 01. 29. 10:59
Előzmény: #58450  CyrusTheGreat
#58453
Kiadas ?
46 m2 max 120-150 es lelakjak johet a kipofozas.
Igy is csak max 25 millio jon ki pengeélen
TitusPullo
TitusPullo 2020. 01. 29. 10:57
Előzmény: #58450  CyrusTheGreat
#58452
Én csak az én "házaimból" tudom, megveszik, mind1 mikor, ha válság, ha nem, a gyereknek lakni köll, és van olyan papa mindig aki előhúz ennyit annyit innen-onnan.
port20 2020. 01. 29. 10:56
Előzmény: #58404  Homoktövis
#58451
Ez a leírás a kivitelező bandáról nagyon ismerős nekem! Szerintem mi is találkoztunk velük, ill. az ikerházaikkal. Találgatnék, leírhatnám a nevüket, de az hírnévrontás lenne, ezért nem teszem. Bár a leszakadt erkélyes sztorit még nem hallottam. Több aggodalomra adó ok is volt volt már az elejétől kezdve, pl hogy az ingatlanos kitért a válasz elől, mikor a garanciáról kérdeztünk (vagyis nincs...), illetve hogy a cégnevet évente változtatja a kivitelező, mindig más nevén van a cég a családjából. Építési terven rengeteg hibát találtunk. Arról nem is beszélve, hogy amikor kérdeztük az ingatlanost, hogy az ÁFA emelés benne van-e már az árban, akkor azt mondta, hogy már úgy lett kalkulálva. Mikor megkaptuk a leírást, hogy mit tartalmaz az ár, akkor láttuk, hogy a leggagyibb, legolcsóbb burkolatok, kád, zuhanytálca olyan ár van megadva,amennyiért kb nem is lehet kapni,stb. Pedig nem luxusra vágyunk, csak normális minőségre. Szóval az áfa növelés miatt az új házakra árat nem emelnek (mert már így se veszik meg), hanem lebutítják, kispórolják belőle a dolgokat. Régen a padlófűtés benne volt pl, most már az extra, ha kérsz.
CyrusTheGreat 2020. 01. 29. 10:55
Előzmény: #58447  impudent
#58450
Így van, pont ez a lényeg, a fiatal ezért saját pénzt nem fizet. Maximum a szülők, persze, megvan a veszély, ha sétálnak a környéken, akkor a kedves mama/papa szívszélhűdést kap. Pontosan ezért kell a hozamszámítás szerint értékelni az ingatlant, a legvalószínűbb hasznosítási célja a dolognak a kiadás lesz.
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 29. 10:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#58449
semmi nem fog történni. max újításra fognak tolni pénzt ;)
CyrusTheGreat 2020. 01. 29. 10:52
Előzmény: #58444  TitusPullo
#58448
Ez így van, az ilyen lakás birtoklása az alábbi esetekben jó véleményem szerint:
- kiadásra, folyamatos cash-flow termelésre lehetőség szerint alacsony beker áron, hogy minél gyorsabban nullán legyél;
- értéknövekedés realizálásra: ez megmondom őszintén, ilyen időtávon nem túl jó eredménnyel kecsegtet, láttuk a számításokból. Ennél a konkrét ingatlannál biztosan évi 5% körüli növekedést lehetne realizálni 2020 év végével. Esetleg elmehetünk nagyobb hozamig, de az már bőven lutri és hosszú értékesítési idő. Ez lényegében nem túl jó befektetést jelent, ha csak ez a cél, akkor még biztosan nem adnám el (ki tudja persze, lehet, hogy pár év múlva rosszabb lesz a hozam, de ugye orákulum nem vagyok).
- arra mondjuk jó, ha a gyerekek pár év múlva nagykorúak lesznek, akkor tényleg buli ott lakni, nekik jó lehet és hátha a következő öt évben jobb lesz a realizálható hozam. Életkezdésre egyébként tényleg nem rossz a lakás - bár, azért kétszer is meggondolnám a környék miatt (lányoknál meg talán még többször).
- esetleg arra jó, ha mondjuk egy nagyobb ház havi bérleti díjának kétharmadát vagy háromnegyedét kihozza a kiadásból származó bevétel, ilyen célra elég jól lehetne használni.
impudent 2020. 01. 29. 10:52
Előzmény: #58444  TitusPullo
#58447
Oke imadja ha imadja.
Nem tudom.
Szurrealis fiatal fuzet 46 m² ert 38 milliot.
Érdekes.
mzper-x 2020. 01. 29. 10:36
Törölt hozzászólás
#58446
Kicsigesztenye999 2020. 01. 29. 10:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#58445
Biztos megint olcsóbb lesz minden...
TitusPullo
TitusPullo 2020. 01. 29. 10:32
Előzmény: #58443  impudent
#58444
De a fiatal imádja, hogy közel a meló a suli, a fitnyessz, a buli, a girosz, a pizza, a kínai...szrnak bele milyen az utca. van sok jó csaje, csávó...ennyi érdekli őket.
impudent 2020. 01. 29. 10:29
Előzmény: #58440  impudent
#58443
Liliom viola bokreta stb 800-900 ezres m² árak szurreálisak mert ezek luxus árak.
Menjetek vegig barhol alig fogjatok varni hugy elhagyjatuk ezt a terepet.
Zsufoltsag buz kosz millio paraszt egymas hegyen hatan epitett szuk utcas hazakba maga a foldi pokol.
TitusPullo
TitusPullo 2020. 01. 29. 10:26
Előzmény: #58440  impudent
#58442
?
CyrusTheGreat 2020. 01. 29. 10:22
Előzmény: #58438  TitusPullo
#58441
Itt egy szándékosan leegyszerűsített megközelítés az első lépésekhez:
- megnézed a kiszemelt területen és méretben az eladó családi házakat, felírod az árakat
- átváltasz a kiadó típusra, megnézed a kiadási árakat (sok esetben megtalálod szerintem ugyanazt a házat mindkét kategóriában)
- összehasonlítod a két árat: kiadásit felszorzod 12-vel és megnézed, hogy az eladási árak hány százaléka az így kijött érték. Ha kisebb, mint 5%, akkor bérelsz, ha nagyobb, akkor vásárolsz.
- - - - - -
Persze, a fentiek csak nagyon-nagyon kezdő összehasonlításra jók, a családi házak esete a fentieknél valójában százszor bonyolultabb, egyszerűen összehasonlíthatatlan többletköltséggel jár a családi ház birtoklása nagyjából bármivel szemben...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek