Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2020. 01. 28. 20:18
Előzmény: #58375  impudent
#58380
A tömeg mindig a dolog rossz végén van, pontosan ugyanez volt a devizahiteles bobomnál, majd az egészet keresztülhúzta a válság meg a 400 HUF-os benzinár. Sokan akár tíz évig is beragadtak az agglóba, közben a kiköltözéskor még kisiskolás gyerekek leérettségiztek és a halál f*szába se kívánják már az egészet, mert mindössze a kamaszkoruktól fosztották meg őket (mert, ugye gimiben továbbra is Pestre jártak). Ez a szépirodalom (az élet) a statisztika mögött - és ugyanez lesz most is.
Törölt felhasználó 2020. 01. 28. 20:12
Előzmény: #58377  hunor555
#58379
Azért drágább, mert Gödöllő egy menő aglós település, a 15 kerület meg egy külvárosi lesajnált.
Vannak sokan, akik aglóban akarnak lakni, mert jobb a levegő (vagy nem) meg mittudomén miért és nem érdekli őket a sz.vás minden reggel az ingázással.
Pont a 15, ázsia utáni családi házas része simán lehetne aglós település is. Mondjuk a közlekedést nem tudom, milyen és van-e kötöttpályás, de a 7-es buszokkal elég jól lehet közlekedni, ha odáig eljutott valaki. Párszor mentem velük.
Mondjuk ha már közlekedés, akkor inkább újpest, vasútállomás környéke. Sok a lepra rész ott, de vonattal 15 perc a nyugati.
Törölt felhasználó 2020. 01. 28. 20:11
Törölt hozzászólás
#58378
hunor555
hunor555 2020. 01. 28. 20:01
Előzmény: #58374  Törölt felhasználó
#58377
Persze hogy akkor közel van, itt élek, tudom :) Én itt dolgozom, nekem nem baj, de asszonypajtársnak szar. Mondhatod hogy ne csúcsidőbe menjen de aki ügyfelekkel foglalkozik az nem tud mást csinálni, mogyoródon szépen beáll a sorba. Vonat most bajos, újítják, hév örsre visz, onnan a  váci út talán még több mint kocsival. De most érted, hasonlítsuk mondjuk a xv-vel. Ha moziba megyünk általában a pólusba megyünk, mert itt tényleg az a falusi mozi van. Mivel az M3 full átmegy rajta sok helyen zajos, pár helyre nem költöznék ha ingyen adnának se. Nem mondom hogy szar hely, sőt, csak nem értem miért drágább mint a 15.
johai 2020. 01. 28. 19:54
Előzmény: törölt hozzászólás
#58376
En nem ugy hallottam,akkor vesznek ha ertek kozelebe esnek a lakasok.
Ez a konszenzus a legtobb venni akaronal,egyenlore sporolnak,kivarnak.
Azaz 30% eses a jelenlegi veteli szint,illetve ez nem is eses,csak a csucs tetejenek a lecsipese,kicsit a 2018 decemberi szint felett,na ott szolal meg a harsona,addig is csokkenteni aprankent,felszivni a vevoket,ez a strategia.
Szep lassan piacra tenni,hiszen a babavaro mar tenyleg csak egy nagy bonusz volt a kormanytol a spekaknak.
impudent 2020. 01. 28. 19:52
Előzmény: #58372  hunor555
#58375
Nem azt tartja magosan hanem a hevulet ami folvitte.
Eloszor a pesti mag emelkedett.
Aztan amikor megfuzethetetlen lett akkor az agloba mentek.
Igy ment fol az ar.
Lefele is igy lesz.
Eloszor a pesti mag megy lé utána a paraszt fog kapkodni az agloban de onnan mar nincs menekves.
Törölt felhasználó 2020. 01. 28. 19:51
Előzmény: #58372  hunor555
#58374

Van hév meg vonat is. Kocsival sz.pás reggelente, de ez mindegyik aglóra igaz. Elárulom neked, ha nem a reggeli idősávban mész, akkor kb annyi idő Gödöllőről BP-re érni, mint Dunakeszi belsőről kivergődni és eljutni ugyanoda.
Múltkor kora délután a Gödöllői KFC-ből indultam a Kikához, Pesten se volt dugó, 30 percnél kevesebb volt valalmivel a menetidő.
Gödöllő nagyon jó város, bánom, hogy nem ott vettem házat.
Törölt felhasználó 2020. 01. 28. 19:45
Előzmény: törölt hozzászólás
#58373

"Igen eldöntötték"
Na jó, hagyjuk. Értem, hogy eldöntötték, de miért döntötték el? Melyik ingatlanpiaci jövőképet gondolják valószínűnek?
Érted, életük legfontosabb döntése jön és még egy kockás papírt nem képesek elővenni, hogy ráírjanak pár számot, leírjanak pár lehetőséget és egyfajta tudatos beszállási stratégiát kövessenek.
Tipikus, basszus, 30-40m forintos kégli és lehet, hogy az LCD tévéjének jobban utána nézett, amikor vette, mint a kéglinek, mert a kéglit impulzusból megveszik.
hunor555
hunor555 2020. 01. 28. 19:45
Előzmény: törölt hozzászólás
#58372
Többektől olvasom hogy emelkednek a kínálati árak azon a helyen ahol nézik a piacot. Én gödöllő környékén nézem, direkt bedobáltam a legalacsonyabb ft/nm árú panel tégla telek stb. ami azért nem egy lerozzant szar, de semmi, ugyan azok vannak hónapok óta. Ja nem mert két telket levettek, de az valami külterületi szar volt. A vicc hogy az árak durvábbak mint a 15be, vagy óbudán szóval itt én mindenképpen korrekciót várok, azért gödöllő se nem dunakeszi se nem pest. Lehet a paneleket az egyetem miatti kiadhatóság tartja magasan, bár annyira nem nagy egyetem ez, reggelente  meg az M3 meg ordas nagy szopás.
Törölt felhasználó 2020. 01. 28. 19:38
Előzmény: #58367  elemerorsos
#58371

Aki ezeken az árszinteken vesz kéglit befektetésre, az nagyon kockázattűrő befektető. Szándékosan nem használok más szót :)
Utána meg ők lesznek azok, akik a 1,5 szobás csodát havi 200-250e akarják kiadni, mert különben nem jön ki neki a matek.
Törölt felhasználó 2020. 01. 28. 19:38
Törölt hozzászólás
#58370
impudent 2020. 01. 28. 19:38
Előzmény: #58368  impudent
#58369
Befektetok ?
Egy 150 ert kiadhato lakas 30-35 nel kezdodik es lelakjak egyeb koltseg stb.
Ki a franc es honnan tol be erre a piacra 40 es 50 milliokat ?
Vagy tobbet.
Aki hule.
De nincs is ennyi penzuk.
impudent 2020. 01. 28. 19:32
Előzmény: #58358  Vortex
#58368
Az egesz szart megkollene szuntetni ugyanis a lakas az nem szalloda vagy kupleraj.
Menjenek mashova brunyalni tivornyazni a katasztrofaturistak.
elemerorsos 2020. 01. 28. 19:29
Előzmény: #58363  hunor555
#58367
Vesznek befektetők most is. Csak 2015-ben egy befektető beletolt egy kazal addig máshol levő pénzét egyszerre 5-10 lakásba, most csak a friss pénz egy részét teszi be mondjuk 1-2 évente 1 lakásba. Az ütem változott csak. VIszont mivel új sem épül annyi, el fog fogyni.
elemerorsos 2020. 01. 28. 19:27
Előzmény: #58358  Vortex
#58366
Ezt nagyon gyorsan vissza fogják vonni, ha nem akarják tökönszúrni magukat. Ez az egész kicsit olyan, mint amikor a regadót megemelték 2-3 millióra, és mindenki szlovák rendszámú autót vett. Itt is ugyanez lesz, a 6 milliót a kutya se fogja befizetni, inkább nyit airbnb-t szomszédos kerületekben. Jelenleg két kerület kér pénzt, a VI. és a VII. Ezek után a szomszédos kerületekben fognak nyílni az új airbnb-k (V., Újlipót, VIII....), és azok az önkormányzatok jóval nagyobb IFA-t szednek be. Az IFA az EGYEDÜLI adó, ami a kerületeknél marad és nem viszi el a főváros, magyarán ha a VI. kerületben ez visszaesik, akkor nem lesz fejlesztési forrásuk, a szomszéd kerületeknek meg tesznek egy hatalmas szívességet :-)) Baromi rossz lépés, ha egy kerület egyedül lépi ezt meg, és hosszú távon nehéz lesz visszafordítani.
mzper-x 2020. 01. 28. 19:27
Törölt hozzászólás
#58365
Törölt felhasználó 2020. 01. 28. 19:25
Előzmény: törölt hozzászólás
#58364
Nade akkor is el kell dönteni, hogy mi akar csinálni. Vagy vesz kéglit most a jelenlegi feltételekkel, mert arra számít, hogy a feltételek később rosszabbak lesznek vagy egyetért azzal, amit a legtöbb szagértő mond, hogy hosszabb oldalazás következik most és akkor nyugodtan várhat a vásárlással.
Akármit is dönt nem lesz attól hülye még akkor sem, ha később máshogy alakulnak a dolgok. Mert ugye senki nem tud előre biztosan semmit, mindenki csak tippelget, de utólag meg lehülyézik egymást, aki rosszul döntött az csak hülye lehetett, más nem. Aki meg jól döntött az meg a eistein kaliberű géniusz. Na persze.
Aki jelenleg bérleti díjat fizet, az a kockás papíron ezt számolja hozzá a jelenlegi feltétel rendszerhez, mert feltehetően nem fog tudni féláron bérelni a közeljövőben, de drágulni se fognak a bérletek szerintem, csak minimális mértékben, talán még annyira sem. A bérlők egyik fő veszélye, hogy a feje felől eladják a kéglit, ebben a kiszáradt keresleti környezetben egyre kisebb kockázat. A másik kockázat, ha a tulaj emelni akar, hát azt nehéz kivédeni, de olyankor lehet váltani, mint az egyetlen védekezés. Keresni kell olyan kiadót, aki csak feltételekkel emel, amiket előre ismertet és kiszámítható az egész vagy keressen olcsóbb bérleményt, ha meghülyül a tulaj. Nem kell elkényelmesedni egy bérelt lakásban, hanem tisztában kell lenni az ugrási lehetőségekkel folyamatosan.
hunor555
hunor555 2020. 01. 28. 19:22
#58363
Amúgy akik újra ralira számítanak azok mire fel? Rohadt sokan kiárazódtak, befektetők már nem vesznek, ki venne? Gyűjtenek hogy majd lesz több pénzük? De azt elvinne az emelkedés. Egy sima panelnél egy 10%os emelkedés 2.5-3 milla. Már magas a bázis, nem 8 milla a panel ahol egy 40%os emelkedés ennyi. Aki évente ennyit megtakarít már nem rossz szerintem, elég kevesen vannak, aki meg többet nem biztos hogy panelba/lakásba akarna költözni. Aztán eladósodni ilyen hosszú időre hááát... most nem 5-10 évekről ebszélünk már. Az meg hogy kiadod utána és abból fizeted a részletet meg zéró összegű játék ekkora időtávokon nagyon sokáig. A hitelek meg már nem hiszem hogy olcsósodnának, 4% az infla, szerintem nincs tér lefelé.
CyrusTheGreat 2020. 01. 28. 19:20
Előzmény: #58358  Vortex
#58362
Nagyon helyes, csak még ez kevés. Egyelőre abban lehet bízni, hogy Mészáros és a Nemzet Veje elég hotelt épít a belvárosban ahhoz, hogy lassan napirendre kerüljön a téma (és persze úgy lenne eladva, hogy megoldják a lakhatási válságot a spekuláns rövidtávosok kiszorításával és a hosszútávú bérleti piacra tereléssel) - messze nem elfelejtve azt a bűnt, hogy az összes fideszes főfasz érintett az Airbnb-ben (ötödik kerületi bérlakások olcsón megvásárlása a'la Toni Rogano és köre). 
A történelmi, kulturális örökségünk elkótyavetyélése Budapest belvárosában tökéletesen jelképezi az elmúlt tíz évet és azt, amit az egész országgal tesznek.
CyrusTheGreat 2020. 01. 28. 19:15
Előzmény: #58359  Törölt felhasználó
#58361
A megfejtést a falusi CSOK 5M-es felújítási kerete körül kell keresni. Elképzelhető, hogy ezt az ágát fogják úgy kikönnyíteni, hogy nem kell hozzá 3 gyereket bevállalni. Az biztos, hogy az emlegetett 550k döntő többsége nem Pesten van, az is biztos, hogy a vidéki vásárlóerő (javarészt Fidesz-szavazók és/vagy megszólítandó célcsoport) teljesen kiárazódott, mióta minden szaki Pesten/külföldön melózik, az alapanyagárak töretlen emelkedése is kiárazza a vidékieket. Emlékszem még, 2012-ben cikkeztek arról, hogy vidéken beleraksz a házba X forintot felújításban, csak 0,5X-et ér, annyira nincs kereslet, és, hogy ez milyen depressziót okozott. Hasonlót láthatunk most is, annyi különbséggel, hogy a vidéki által összerakott X HUF felújítási keretből már lényegében semmire sem futja - ezért nem is költi rá a házra. Szintén nem túl vidám állapot és a szavazóréteget keményen érinti.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek